hypothetical
22 Maj, 2019, 09:16

Autor Wątek: Jak rozpoznać dobrą hodowlę?  (Przeczytany 2967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Jak rozpoznać dobrą hodowlę?
« dnia: 22 Lis, 2015, 22:55 »
JAK ROZRÓŻNIĆ DOBRĄ HODOWLĘ OD ZWYKŁEJ PSEUDO?Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy Wam artykuł, który ma na celu pomóc Wam w ocenieniu czy dana hodowla jest godna zaufania, czy raczej nie warto kupować w niej swojego pupila.
Niezależnie od tego czy mamy na oku konkretną hodowlę czy trafiamy na przypadkowe ogłoszenie- szukając szynszyli do naszej domowej hodowli, powinniśmy zadać sprzedającemu takie same pytania, aby mieć pewność, że wybraliśmy odpowiednie miejsce na zakup naszego zwierzaka:

1.Po jakich rodzicach jest szynszyla i czy prowadzony jest spis jej przodków?- każdy szanujący się hodowca powinien potrafić odpowiedzieć na to pytanie- wykazać się wiedzą o genetyce i udostępnić nam informację o przodkach sprzedawanej szynszyli.

2. Czym żywione są szynszyle w hodowli?- Dobra dieta to podstawa. Kupując zwierzaka upewnijmy się, że sprzedający stosuje karmę z wyższej półki, a dieta bogata jest w siano i zioła.

3. Jakie warunki panują w hodowli?- Zwróćmy uwagę w jakich klatkach/wolierach żyją szynszyle, czy mają zapewniony ruch, dostęp do świeżej wody, zachowaną czystość i czy właściciel zapewnił im godne warunki do życia.

4. W jakim wieku młode oddzielone zostają od matki?- Absolutnie niepolecane jest kupowanie malców poniżej 2go miesiąca życia. Zalecanym okresem, w którym maluszki powinny być przy matce są 3 miesiące- jeśli sprzedawca oferuje nam młodsze osobniki, postarajmy się przekonać go, by po rezerwacji odczekał aż malec skończy 12 tygodni.

5.Jak wygląda kwestia odbioru lub transportu?- Dobrze, jeśli mamy możliwość odbioru szynszyli osobiście- hodowca nie powinien robić problemów, jeśli mamy chęć obejrzeć warunki hodowlane oraz rodziców naszego zwierzaka. Jeśli zaś w grę wchodzi daleka podróż, a sprzedawca oferuje dostarczenie szynszyli- powinien zapewnić mu na ten czas jak najlepsze warunki (np. podróż klimatyzowanym autem w upalne dni).

6. Jaka jest waga szynszyli i jak się rozwija?- waga jest czynnikiem, który w głównej mierze decyduje o tym czy szynszyla nadaje się do dalszej hodowli. Hodowca powinien poinformować nas o swojej opinni na temat tego czy sprzedawana szynszyla może być w przyszłości rozmnażana. Nie można tu jednak oczekiwać stuprocentowej pewności w tym temacie, ponieważ nie zawsze dobrze prosperujący malec musi urosnąć do odpowiednich rozmiarów w dorosłości. Starajmy się jednak zakupić do hodowli malce o jak największej wadze- po odpowiednio dużych rodzicach (co najmniej 500 g ojciec i 600 g matka).

Poza powyższymi pytaniami powinniśmy zwracać uwagę na to czy hodowca wykazuje się wiedzą i zaangażowaniem w opiekę nad szynszylami. Dobrze, jeśli dostajemy zdjęcia oferowanego zwierzęcia (często zdarza się, że ogłoszeniodawcy wklejają zdjęcia poglądowe, których nie są autorami). Dzięki zdjęciu możemy ocenić w jakiej kondycji jest oferowany malec- dużą uwagę zwróć na wygląd futerka- powinno być puchate, jednolite i nieposklejane. Na zdjęciach oraz przy odbiorze przyjrzyj się czy malec nie ma ubytków w futrze. Jeśli nie jesteśmy pewni co do maści czy płci oferowanej szynszyli- skonsultujmy się z osobami bardziej doświadczonymi- nie wierzmy na słowo tylko dlatego, że ktoś wydaje się sympatyczny- często sympatia odchodzi w zapomnienie wraz z zadawaniem niewygodnych pytań. Pamiętaj, że kupując masz prawo je zadawać i oczekiwać zadowalającej odpowiedzi.
Powyższy artykuł napisaliśmy na podstawie naszych subiektywnych odczuć i naszego zdania.

Artykuł napisany wspólnie przez hodowle Szynszylandia oraz Happy Chinchillas w ramach Poradnika Hodowcy Szynszyli https://web.facebook.com/Poradnik-Hodowcy-Szynszyli-1051219461574345/?ref=bookmarks
« Ostatnia zmiana: 30 Gru, 2015, 10:49 wysłana przez Metallowa »
 

Podróż, wyjazd: z szynszylem czy bez, czy szynszyle lubią podróżówać, jak znoszą podróż? transport - metody i porady

Zaczęty przez KikaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 217
Wyświetleń: 68524
Ostatnia wiadomość 05 Cze, 2016, 18:43
wysłana przez Kety
[glow=olive] Jak mozna [/glow]

Zaczęty przez patDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 2770
Ostatnia wiadomość 02 Lis, 2004, 11:20
wysłana przez niezapominajka
Szynszyl "po przejściach" - jak żywić?

Zaczęty przez JarekDział Żywienie

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 33585
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2010, 17:22
wysłana przez Koffi
Jak do "końca" oswoić szynszyle?

Zaczęty przez nermulDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 31302
Ostatnia wiadomość 05 Wrz, 2017, 12:41
wysłana przez jutkaa
No to w końcu jak z tym jest?! Versele laga DEGU & CHINCHILA complete ?

Zaczęty przez SZYNSZYLKA BEZADział Żywienie

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 3809
Ostatnia wiadomość 25 Lut, 2016, 13:14
wysłana przez Metallowa