hypothetical
18 Kwi, 2024, 21:13

Autor Wątek: Białe plamy u samca  (Przeczytany 1179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kijek

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 52
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kefir i Jogurt <3
Białe plamy u samca
« dnia: 02 Gru, 2015, 08:33 »
Czesć :) To niestety znowu ja. :(

Otóż mam problem ze swoim rocznym szynszylem Jogurtem.
Od niedzieli zauważyłam latające po klatce futro i trochę obsiusianą deskę z białymi plamami. Tłumaczyłam sobie, że może przestraszył się odkurzacza, a białe plamy kiedyś tam się już pojawiały. Przeprowadziłam się do Poznania i od dwóch tygodni mam mieszkanie, w którym cały czas jest coś do roboty.

W poniedziałek czyściłam chłopakom klatkę. Znów futro.
Wypuściłam je na wybieg i okazało się, że chłopaki trochę się atakują. Tak, jakby znów walczyły o dominację (Kefir ozdrowiał i może chce znów przejąć swoją pozycję?). Po pół godziny oczywiście były buziaczki i chłopaki znów się kochały.

Dzisiaj zauważyłam przy miejscu na siano obsiusiane miejsce i znow te nieszczęsne białe plamy.
I teraz nie wiem, czy Jogurt ma rujkę (nie wiem w ogóle, czy samce mogą ją mieć...), czy to może jakieś zapalenie ;_:. Takie plamy już wcześniej się pojawiały, jeszcze, jak Jogurt był mały.

Nie zauważyłam większych problemów z jedzeniem, kupki są niestety ostatnio trochę mniejsze (ale nie mniejsze niż 6-5 milimetrów). Nie dawałam im ostatnio siana, bo moja przyjaciółka ma na nie alergię (teraz już ma leki i wznowiłam podawanie siana). Za to dostawały dużo ziół, które działają przeciwbiegunkowo - liście mniszka, babka lancetowata, itd.

Bardzo bym nie chciała latać z nimi znów po wetach, ale boję się, że to może być jakieś zapalenie :C

« Ostatnia zmiana: 02 Gru, 2015, 10:58 wysłana przez Kijek »

lek.wet.

  • Gość
Odp: Białe plamy u samca
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Gru, 2015, 10:07 »
Witam.
Możliwe, że sprawa dotyczy raczej psychiki niż ciała... Piszesz, że remont, przenosiny, nowa klatka... Ja, na Twoim miejscu, jak najszybciej zebrałabym mocz podejrzanego szyla i oddała go do badania do lecznicy wet. Białe plamy mogą być po prostu złogami wapnia, wydalanymi wraz z moczem, z drugiej strony takie złogi mogą wywołać podrażnienie ukł. moczowego i w konsekwencji zapalenie pęcherza...
Jeśli badanie moczu coś wykaże - trzeba koniecznie iść z małym na wizytę. Jeśli wszystko będzie OK, dałabym maluchom zioła uspokajające a w ekstremalnym przypadku poszłabym do weta po poradę i delikatne leki obniżające napięcie nerwowe. 
Pozdrawiam
lek.wet. MWG

Offline Kijek

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 52
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kefir i Jogurt <3
Odp: Białe plamy u samca
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Gru, 2015, 10:27 »
Z chęcią bym to zrobiła, ale nie wiem szczerze mówiąc, jak mam zebrać mocz szynszyla :/
Jakieś porady? :C

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Białe plamy u samca
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Gru, 2015, 12:45 »
@Kijek, pytanie czy Kefir to na pewno Kefir a nie Maślanka? :D Gdyby to była jednak Maślanka to, oprócz badania moczu, takze usg macicy w poszukiwaniu ew. zaczątku ropnia.

Jak zebrać mocz szynszyli? Myjesz transporterek - porządnie, przekładasz do niego szynszylę i czekasz aż się wysiusia. Wciągasz mocz w strzykawkę i do weta (powinnaś trafić z moczem do lekarza jak najszybciej!), ewentualnie zastosować tę metodę pobierania w recepcji lecznicy. :) Nie jest to sterylny sposób poboru, ale inaczej sama nie pobierzesz. 

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Kijek

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 52
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Kefir i Jogurt <3
Odp: Białe plamy u samca
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Gru, 2015, 14:09 »
Jogurt to chłop na schwał :D

Dałam mu żurwinę oraz kwiaty nagietka, duuużo siana - wczoraj oraz dziś rano nie było białych plam a bobki są ładniejsze.

Poobserwuję go jeszcze przez weekend, jak się powtórzy to zaniosę jego siuśki.

 
Dziwny "obrzęk" w okolicach odbytu samca

Zaczęty przez Kosina_agaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1892
Ostatnia wiadomość 20 Lis, 2016, 13:36
wysłana przez Julkanulka
Adoptoje szynszylka samca jako towarzystwo dla mojego. Jesteśmy w krasnobrodzie

Zaczęty przez NarcissaEwansDział kupię/adoptuję

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 2063
Ostatnia wiadomość 01 Wrz, 2016, 14:33
wysłana przez NarcissaEwans
po porodzie: samiczka agresywna w stosunku do samczyka, przestaje akceptować samca.

Zaczęty przez beciaDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 5341
Ostatnia wiadomość 24 Lip, 2009, 22:25
wysłana przez Basia_W
Bardzo POWIĘKSZONE JĄDRA u samca - pomocy - mieszkamy w Amsterdamie

Zaczęty przez ChinchilliumDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 11671
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2015, 17:48
wysłana przez Paula_91
dziwne dźwięki wydawane przez 14-letniego samca

Zaczęty przez MikarinDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 2623
Ostatnia wiadomość 06 Lis, 2016, 17:28
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal