hypothetical
29 Mar, 2024, 08:32

Autor Wątek: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów  (Przeczytany 6961 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mkrx8

  • Gość
Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« dnia: 07 Gru, 2015, 23:19 »
Witam forum, chciałbym zwrócić się o pomoc dla mojego szynszyla (7 lat) już nie wiem co mam robić. Wszystko zaczęło się od zwykłego kataru, poszliśmy do weta. Oglądnął szyszkę i zapisał mu antybiotyk razem z tabletami wzmacniającymi. Przez czas podawania antybiotyku bardzo mało jadł. Po antybiotyku katar zniknął, lecz po jakimś czasie zobaczyłem że zaczął się ślinić. Jakiś tydzień zleciał i poszedłem z nim znowu do weta. Okazało się że ma przerośnięte zęby i wysłali mnie do Katowic (do większego ośrodka ). Okazało się że miał przerośnięte zęby i miał zepsuty ząb. Weterynarzowi udało się to zrobić i zapisał mi kolejny antybiotyk. W czasie jak i po stosowaniu nie zobaczyłem poprawy, wręcz się pogorszyło. Łzy leciały z oczów, i ślinotok znacznie był większy. Więc kolejna wizyta tym razem z USG. USG wykazało, że ma przerost korzeni zębów i nie mogą nic z tym zrobić, jedynie to skrócili ząbki (2 narkoza). Teraz podaje mu antybiotyk, przeciwbólowe i jedzenie wszystko przez strzykawki ;( próbuje coś chrupać ale większość jedzenia wypluwa. Na razie ma energie ale czuję że będzie jeszcze gorzej. Jutro dzwonie to weterynarza w Mikołowie specjalnie do zwierząt egzotycznych, może udzieli mi jakiś rad. Nie chce stracić mojej szyszki jest dla mnie wszystkim. Nie wiem gdzie popełniłem błąd zawsze miał dostęp do gałązek, wapna, suchego chleba. Co mam robić prosiłbym o pomoc ;(
« Ostatnia zmiana: 08 Gru, 2015, 00:00 wysłana przez mkrx8 »

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Suchy chleb to akurat nie atut i wcale nie.ściera zębów. A dostawał siano gdy jeszcze jadł normalnie?

I skąd jesteś?
We Wrocławiu masz dr Piaseckiego i Dziwaka
W Krakowie dr Barana
W Warszawie dr Kliszcza

Są to lekarze którzy leczą gryzonie i mieli styczność z przerastającymi korzeniami.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Proponuję udać się jeżeli masz taką możliwość do innego weta. Hm, nie słyszałam o specjaliście w Mikołowie. Polecam
http://www.medwet.pl/   wet Całus. To specjalista jeżeli chodzi o szynszyle. Wcześniej telefonicznie się umów. Na miejscu zrobia RTG,USG,badania krwi. Ewentualnie   "Silesia-Vet" S.C.  -Katarzyna Wilk ,
ks. Schenka 1 a, 41-910 Bytom , (32) 282 04 45, W Bytomiu ni e zrobią RTG i USG. Jeszcze zostaje ci Baran w Krakowie.
Kilka lat jeździłam z kulkami do Całus, teraz jeżdżę do Wilk i Barana.

Alinko skoro pisał o Katowicach to pewno Śląsk.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Tak, Śląsk :) ale teraz np Śląsk jest dobrze skomunikowany z Warszawą itp dlatego pytałam o miasto i podałam w/w wetów :) no ale pewnie faktycznie najbliżej do dr Całus albo dr Barana

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
To zostaje ci Baran w Krakowie lub Całus  w Bielsku. Jeżeli masz możliwość to proponuję Barana w Krakowie. W listopadzie byłam u niego z moimi chłopcami. Zapisujesz się na konkretną godzinę.Na miejscu zrobi RTG. Leczyłam w KRK stan zapalny korzeni u Felka. Trzymam kciuki.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Nie znam,dlatego nie polecam. Na Brynowie jest jeszcze wet Krysa.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
W Bytomiu jest jeszcze gabinet Synergia - kastrowałam tam malutkiego samczyka więc mogę polecić, nie.wiem tylko jakie mają doświadczenie z przerostem korzeni (trzebaby zapytać) - bo czasami jedyne co można zrobić to usunąć zęby - choć i to nie zawsze da się zrobić - dlatego ważne by trafić na specjalistę.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Dojazd z Tychów do Bielska nie jest zły. Pociągiem spokojnie zajedziesz bez stresu. Lecznica znajduje się niedaleko dworca. Powodzenia.

Offline Korresia

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Saphir (6) & Kaszmir (4), Kali w pamięci [*]
Tak naprawdę my, ludzie, mamy wpływ tylko na długość siekaczy (głównie gałązki), jeśli chodzi o pozostałe to niestety albo jest tendencja do przerastania albo nie. Jestem z tym tematem bardzo na bieżąco.. Jedyne co możemy zrobić to podawać siano, ale to i tak nie uchroni zwierzaka przez problemem z zębami. Najważniejsze jest monitorowanie stanu szyszki.

RTG to podstawa w tej sytuacji, mam nadzieję, że wyjdzie z tego. Dużo zdrówka!

Wapno jest niezalecane dla szynszyli, więc lepiej z niego zrezygnuj. Też kiedyś nie byłam świadoma, że to błąd.

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Najlepiej zglosic sie DO weta, nigdy z moją bezą tak sie nie działo.

A nade wszystko nie trac nadzieji

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline Korresia

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Saphir (6) & Kaszmir (4), Kali w pamięci [*]
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Gru, 2015, 16:44 »
Tak, mój szynszyl ma podobny problem. Podajesz mu herbi care czy czym go karmisz? Ważne, żeby tego płynnego jedzenia było sporo, żeby nie głodował.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Gru, 2015, 21:51 »
Dwa razy dziennie to trochę mało :<
możesz spróbować na spodeczku mu dawać nieco karmy ratunkowej by mógł sobie podjadać gdy Ty nie możesz go karmić. Ja tak robiłam gdy miałam pod opieką koszatniczkę koleżanki właśnie z problemem przerastających korzeni a pracuję 12h dziennie więc nie mogłam jej regularnie karmić. Ważne jest jednak by szynszyla miała możliwie stały bądź chociaż częsty dostęp do pokarmów z powodu specyficznego funkcjonowania układu pokarmowego szynszyli.
Po pierwsze szynszyle stale produkują enzymy trawienne (jak np koty) więc wielogodzinne głodówki prowadzą np do stłuszczenia wątroby, zaburzenia metabolizmu itp. kolejnym powodem jest to, że praca jelit - ruchy perystaltyczne u zwierząt typowo roślinożernych są indukowane właśnie pokarmem bogatym we włókno. Długie przerwy pomiędzy karmieniami mogą wywołać atonię jelit.

Wiem też, że niektórzy z tej papki formowali kuleczki i szyle też ją jadły ze spodeczka. Oczywiście dodajemy wtedy mniej wody :)

z tego co na szybko pamiętam to z podobnym problemem boryka/ły się: @Anna83 , @Bożena , @Insane-Girl , @Mysza <")))/ , @Piecho  (a tu temat Karoliny który daje sporo nadzieji: http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,16114.50.html ) - zabijcie mnie jeśli coś pokręciłam ale moje kojarzenie faktów... same wiecie :P

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Gru, 2015, 11:10 »
Akurat ja stosuje taka metodę elastyczna do sytuacji zależnej w jakiej formie jest moja Róża.
Bede ja karmić już raz dziennie do końca życia. Ale nie zawsze daje jej do syta . Jeżeli jest po korekcie ok tydzień i już sama ładnie je to ja mało ja dokarmiam. A gdy zbliża się wizyta to często 3-4 razy dziennie.

Polecam karmę ratunkowa Ziętka. Z powodzeniem je sama  Supreme Science Selective Chinchilla
« Ostatnia zmiana: 10 Gru, 2015, 12:35 wysłana przez Anna83 »

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Gru, 2015, 14:04 »
Akurat ja stosuje taka metodę elastyczna do sytuacji zależnej w jakiej formie jest moja Róża.
Bede ja karmić już raz dziennie do końca życia. Ale nie zawsze daje jej do syta . Jeżeli jest po korekcie ok tydzień i już sama ładnie je to ja mało ja dokarmiam. A gdy zbliża się wizyta to często 3-4 razy dziennie.

Polecam karmę ratunkowa Ziętka. Z powodzeniem je sama  Supreme Science Selective Chinchilla
Ja też polecam karmę dr Ziętka, Lara dałaby się za nią pokroić :) Karmię ją obecnie 2 razy dziennie, a gdy nie była w stanie kompletnie nic zjeść, to dokarmiałam ją 4-5 razy dziennie.

Offline Pańcia

  • Moderator
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 368
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Gru, 2015, 16:29 »
Jeżeli chodzi o weterynarzy - polecam Silesia-Vet na Schenka 1a, nie wiem jak babka ma na imię, ale zajmuje się zwierzętami egzotycznymi i opiekuje się moimi zołzami. Mają jednak braki w sprzęcie, co nie zmienia faktu, że 5 min od nich, jest drugi oddział, który takowy sprzęt posiada - ul.Chorzowska 27c. Dobre opinie słyszałam również o dr Rybnickim na Brynowie i właśnie Synergii, ale nie miałam z nimi do czynienia.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Gru, 2015, 22:13 »
@mkrx8 i jak sytuacja?

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Gru, 2015, 07:17 »
@mkrx8  pomysł karmienia szylka wnętrzem bułki i pojenie sokiem jabłkowym dla powiem szczerze,nie do przyjęcia.
Rozumiem,że teraz w związku ze świętami każdy ma większe wydatki i problemy finansowe. Z wizytą u weta nie czekaj. Jeżeli jesteś zdecydowany pojechać do wet Całus do Bielska to koszt wizyty pokryjemy  z pieniędzy które zostały z Brawusiowego bazarku. Jeżeli wyrażasz na to zgodę i chcesz jechać do Bielska  proszę napisz do mnie na PW. Ustalimy szczegóły.

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Gru, 2015, 11:16 »
A jak z waga ?

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Gru, 2015, 17:00 »
To wszystko jest na dobrej drodze skoro zaczyna zajadać granulat :) tylko nie bardzo rozumiem dlaczego dajesz jemu chlebek?co to za chleb,to nasz?"ludzki" nie powinien tego jeść,zamiast tego wprowadź do diety zioła i przede wszystkim siano

Offline Pańcia

  • Moderator
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 368
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Gru, 2015, 17:20 »
@mkrx8 zrezygnowałabym na Twoim miejscu z chleba - więcej z niego szkody niż pożytku, ale to sugerowali już inni ;) I powodzenia w dalszym leczeniu (siano i zioła w dużej ilości na pewno takowe leczenie wspomogą).

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Gru, 2015, 20:00 »
No to świetnie!

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Gru, 2015, 23:15 »
Bułkę mu zawsze podawałem z ziarnami. Lubi to. Dostęp do siana i ziółek ma :)

echh, z tym chlebkiem to jest tak, że szyle go lubią bo zawiera sporo węglowodanów ale... no nie jest to zdrowa dieta. W obecnej sytuacji powinieneś skupić się na podawaniu pokarmów które wymuszają ścieranie zębów trzonowych. Suchy chleb może i jakośtam ściera siekacze (przednie zęby) ale nie wymusza długiego rozcierania pokarmu tylnymi ząbkami (trzonowymi) w związku z czym nie przyczynia się do ich ścierania. Przy problemach stomatologicznych tak naprawdę tylko bogate we włókno pokarmy mogą pomóc.
Rozumiem argument, że lubi, ale niestety, jako opiekun musisz kierować się jego dobrem i zdrowiem i zamienić chlebek na zioła, siano, gałązki.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Gru, 2015, 10:01 »
Jak jest dzisiaj??? [chinblack]

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Gru, 2015, 21:47 »
Karmy ratunkowej podawaj mu coraz mniej.
Nie ma potrzeby dawać karmy ratunkowej dłużej niż to konieczne.
Jak moja szyszka nie ma apetytu wkładamy jej taką kolbe na ok. Dwa dni i wyciągam.

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Potrzebuje pomocy ;( przerosty korzeni zębów
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Gru, 2015, 21:59 »
Dobrze zrezygnowałem z chlebka, dostał dzisiaj kolby podgryza je ^ ^ Szyszka wraca do siebie nie zauważyłem żeby się ślinił, je granulat, siano. Tylko dużo śpi od 2 dni. Cały czas domaga się karmy ratunkowej ja powoli z niej rezygnuje tam czasami mu dam odrobinę. Czy całkowicie zrezygnować? Od jutra do Stycznia (wyjeżdżam do rodziny) szyszką będzie się zajmował mój ojciec, który potrafi zadbać o niego.

fantastyczna poprawa  :love: jeśli je stały pokarm to tak jak mówiła @SZYNSZYLKA BEZA nie trzeba stosować już karmy ratunkowej - niech ściera sobie ząbki :) Na papkach niestety nie ma możliwości ich ścierania.
W przyszłości, jak już zacznie ładnie jeść to kolby też powinieneś odstawić na rzecz większej ilości siana czy ziół :)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

 
problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...

Zaczęty przez MagdaBDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 945
Wyświetleń: 285045
Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2016, 16:03
wysłana przez kokokok
Słanianie się na nogach, trzęsienie się, brak apetytu - brak biegunki. Pomocy!

Zaczęty przez Michał i LolaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 18973
Ostatnia wiadomość 12 Wrz, 2009, 16:25
wysłana przez Dariaa
Korekta zębów - przycinanie cążkami, czy piłowanie wiertłem? Co jest najlepsze?

Zaczęty przez efyraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9142
Ostatnia wiadomość 14 Gru, 2011, 18:23
wysłana przez Madzia :)
szynszylek po scięciu zębów nadal nie moze jeść- Co robić??

Zaczęty przez WeronikaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 10584
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2009, 18:10
wysłana przez Adam.W
Jaki kolor zębów mają szynszyle?

Zaczęty przez Juli13Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11342
Ostatnia wiadomość 12 Wrz, 2011, 16:33
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal