hypothetical
28 Mar, 2024, 20:27

Autor Wątek: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!  (Przeczytany 2794 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kropeczka25675475678

  • Gość
Witajcie. Adoptowałem roczną szynszylę, ale niedawno okazało się, że jest w ciąży. Obecnie szynszylka jest przed porodem dosłownie tydzień, a zaczęły jej wrastać prawdopodobnie trzonowce (ma gulki na dolnej żuchwie jak dotykam, mlaszcze bez powodu otwierając buźkę szeroko, nie może zjeść migdałka *test migdałkowy*, i ogólnie jest smutna) dzwoniłem w tej sprawie po lecznicach, i nie wiadomo, czy można będzie jej zrobić znieczulenie wziewne aby obejrzeć ząbki, bo może jej to zaszkodzić (stres, a jest przed porodem). Po 16 stej mam dzwonić do pana Kliszcza z pulsvetu odnośnie tego, czy można robić wziewne przy jej zaawansowanej ciąży, czy nie.
 Pytanie jest takie, czy macie podobne doświadczenie w tej sprawie, i co robić, bo mała nie chce jeść, bo ją te ząbki bolą, karmić jej nie mogę przez strzykawkę, bo nie chce jej uszkodzić dzidziusiów przy trzymaniu - będzie się wyrywać.

Kropeczka25675475678

  • Gość
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Sty, 2016, 15:42 »
Dodam, że szynszylki miały cały czas coś do gryzienia w klatce. Maja dwie duże gałęzie do siedzenia nad i pod półkami, codziennie dostają gałązki, do tego wapno i granulat :( Nie wiem skąd to się wzieło

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez dnia 26 Lut, 2016, 06:23

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Dr Kliszcz jest świetnym specjalistą, cięzko tu coś poradzić przez internet, zdaj się na doktora : ((( Trzymam kciuki za mamusię i jej nienarodzone malce

Offline angel09

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 210
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sty, 2016, 20:23 »
Kropeczka i co na to wet???

Kropeczka243536467477

  • Gość
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Sty, 2016, 00:14 »
byłam, zbadał ją i obciął ząbki, przepisał wapn w syropie i wit c, dzieciaki zdrowe, uff

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Sty, 2016, 00:55 »
Wdziałam, że bedzie ok  ^ ^ Była w dobrych rękach ; )

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Sty, 2016, 18:26 »
ufff ;) super wiadomość.
Trochę się stresowałam ale nic nie pisałam bo nie wiedziałam co Ci doradzić - nie miałam nigdy ciężarnej samiczki :)
Kamień z serca, że już po wszystkim :)
Może zarejestrujesz się na forum i do nas dołączysz? :) Zapraszamy jakby co :)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Sty, 2016, 18:29 »
 [dance2] [dance2] [dance2] koniecznie!!!  [dance2] [dance2] [dance2]

Myślę, ze każdy chętnie będzie śledził dalesze losy Twoich kluchów, też zdjęcia maluszków mile widziane, bez dwóch zdań [funkybanana]

Offline Myszo-kulki

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Kwi, 2016, 13:48 »
Witam,

nie wiedziałam czy otworzyć nowy watek czy mogę napisać tutaj (jestem nowa na forum wiec z góry przepraszam za być może popełniony błąd).

Mam podobna sytuacje jak Kropeczka i nie wiem co zrobić.

Moja szylka (Mysia) jest w ciąży, do końca zostało jakieś 2-3 tyg. Je normalnie, przybiera na wadze jakies4-5 g dziennie.
Jest strasznie niedotykalska, ale na ręce pozwala się brać i głaskać. Jest mniej ruchliwa, ale to pewnie przez ten rosnący brzuszek. Chociaż jak samiec (Kulek) ja zaczepia i pokazuje amory to potrafi fuknać i wysoko skoczyć.
2 tyg temu miała małą stłuczkę, jak przed nim uciekała to się nie wyrobiła i odbiła się od ściany zamiast odskoczyć. Była przestraszona, nie dała się wziąć na ręce. Zaczęła jakby kichać, trochę szczekać. Wróciła do klatki i tak z 10 min jeszcze "poszczekała" ( Kulek oczywiście razem z nią) i przestała. Widać było ze jest wystraszona. Nie spala przez 2-3 godziny. Obserwowałam ją cała noc.

Później wszystko było i jest ok, aż do wczoraj( a może wcześniej).  Co jakiś czas robię małe przeglądy tzn, czy się gdzieś nie podrapały, skaleczyły, pierścień itp. Wczoraj wyczułam pod dolna szczęka taki jakby guz.

I mam teraz pytanie co z tym zrobić?
Czy jechać do wet żeby to zobaczył?
Czy poczekać aż urodzi i wtedy pojechać?

Nie wiem co zrobić, doradźcie coś. :(

Dziękuję.

Offline wolarczi

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • Uzbierane migdały: 7
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Kwi, 2016, 19:12 »
Niestety w tym przypadku nikt Ci przez internet nie pomoże, warto wybrać się do lekarza wet znającego się na szylkach. Przy okazji przegląd ciężarnej nie zaszkodzi.

(szynszyla.org waska1988)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Kwi, 2016, 23:46 »
@Myszo-kulki, jak napisała @wolarczi  przegląd jej nie zaszkodzi, może nawet usg, czy z maluszkami wszystko ok po uderzeniu, natomiast jeśli jest guzek pod szczęką, to zazwyczaj świadczy on o przeroście korzenia zęba pod którym się on znajduje, tutaj trzeba było by wykonać RTG i fachowo ocenić stan uzębienia mamusi oraz to podejrzane miejsce, ale to już po rozwiązaniu ciąży, ponieważ może wiązać się z chwilową narkozą wziewną do zdjęcia.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Kwi, 2016, 15:15 »
Myślę, ze jeśli samiec ją stresuje, to powinna być oddzielnie- i tak przed porodem musisz go oddzielić, zeby nie pokrył samiczki w czasie rui poporodowej. Czy Twoje szynszyle są znanego pochodzenia? Znasz ich przodków itd?

Offline Myszo-kulki

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Kwi, 2016, 07:40 »
Na szczęście wszystko jest z samiczką w porządku. Pani wet powiedziała tylko żeby zrobić usg i zobaczyć czy z maluchem/maluchami ( wyczula tylko jeden płód ale nie wyklucza ze jest jeszcze drugi) jest wszystko w porządku.
Ogólnie z kluchami wszystko dobrze :).

 @Metallowa  Co do pochodzenia. Znam tylko rodziców samca (dziadków niestety nie bo wzięłam go od Pana który się ich pozbywał- zbytnio się nim jak i reszta które miał nie przejmował).
O Samicy nie wiem nic. Kupił ją mój narzeczony gdzieś w Krakowie. Pan , od którego ją kupił zapewniał , że to samiec. Przyznaję, że nie wiedziałam że to jednak samica. Dowiedziałam się dopiero jak przywiozłam samca i porównałam podwozie.

Byłam u wet i powiedział mi wtedy, że wszystko jest ok i nie ma przeciwwskazań do tego aby mogla być w ciąży. :/
Szkoda że wcześniej nie trafiłam tutaj, bo nie dopuściłabym do ciąży, wiedząc to co wiem teraz o kulkach.
Teraz mam tylko nadzieję że z maluchami i Mysią wszystko będzie dobrze.

I mam takie pytanie.
Czy lepiej wykastrować samca czy go oddać i wziąć samice? (para jest bardzo zżyta ze sobą i sama jestem już do nich bardzo przywiązana).
Ale jeśli chodzi o jego zdrowie to chciałabym żeby dla niego było jak najlepiej.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciężarna samiczka z przerostem zębów nie je - pomocy!
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Kwi, 2016, 10:51 »
Jeśli mam być szczera- to zależnie od tego jakiej płci malce się urodzą- zostaw sobie samiczkę z córką lub oddaj ojca z synkiem, a miej stado jednopłciowe ; ) To co zauważyłam jako hodowca- po rozdzieleniu na poród i pierwsze tygodnie życia malców- moje samiczki atakują samce, jakby ich nie pamiętały i łączenie zaczyna się od nowa, jak gdyby się wcześniej nie znały. Pewnie nie zawsze tak jest, ale to zaobserwowałam u siebie.

 
problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...

Zaczęty przez MagdaBDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 945
Wyświetleń: 285030
Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2016, 16:03
wysłana przez kokokok
Słanianie się na nogach, trzęsienie się, brak apetytu - brak biegunki. Pomocy!

Zaczęty przez Michał i LolaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 18970
Ostatnia wiadomość 12 Wrz, 2009, 16:25
wysłana przez Dariaa
Korekta zębów - przycinanie cążkami, czy piłowanie wiertłem? Co jest najlepsze?

Zaczęty przez efyraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9142
Ostatnia wiadomość 14 Gru, 2011, 18:23
wysłana przez Madzia :)
szynszylek po scięciu zębów nadal nie moze jeść- Co robić??

Zaczęty przez WeronikaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 10583
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2009, 18:10
wysłana przez Adam.W
Szynszyla nie je i nie pije mimo korekty zębów

Zaczęty przez PajaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 375
Wyświetleń: 92855
Ostatnia wiadomość 08 Cze, 2016, 10:56
wysłana przez Noraa2
SimplePortal