hypothetical
28 Mar, 2024, 21:46

Autor Wątek: Strachliwy szylek  (Przeczytany 3608 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Nighten

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Strachliwy szylek
« dnia: 20 Lut, 2016, 12:32 »
Ludzie, mam mały problem związany z nowozakupionym 4-miesięcznym szylkiem.
Szylek boi się, od 3-4 dni nic nie je ani pije lub bardzo ledwie, nawet jak atmosfera w otoczeniu jest w miarę możliwości spokojna, wypuszczony z klatki piszczy, zgrzyta ząbkami, ucieka i się chowa, wie może kto jak go uspokoić albo co? Naprawdę proszę o prędką pomoc.

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lut, 2016, 12:49 »
Wydaje mi się, że aby coś ustalić potrzeba więcej informacji.
Napisz dokładnie jakie jedzenie mu dajesz (z nazwami firm jeśli je znasz), wodę ma w poidełku?
Widać, że mały jest wystraszony, pewnie potrzebuje więcej czasu żeby się oswoić z nowym otoczeniem. Ja skupiłabym się na tym, żeby zaczął coś jeść. Daruj sobie wybiegi (zakładam, że jak go wypuszczasz i Ci się schowa, musisz go wydobywać i łapać, żeby zamknąć go w klatce, to znów generuje stres zwierzakowi). A jak go wypuszczasz to sam wychodzi z klatki czy go wyciągasz?
Skąd go masz: domowa hodowla, ferma, sklep zoologiczny?
Masz w domu jeszcze inne szynszyle?

Offline Nighten

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lut, 2016, 13:04 »
Jedzenie - Versele-Laga
Woda - Jest w pudełku.
Sam chętnie wychodzi z klatki.
Jest ze sklepu zoologicznego.
Nie mam innych szynszyli.

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lut, 2016, 13:09 »
A sianko, zioła i smakołyki typu: suszone bulwy topinamburu, korzeń mniszka, korzeń cykorii, ostropest, marchewka, owoce dzikiej róży itp?
Podstawowym jedzeniem szynszyli jest sianko a na drugim miejscu zioła :)
A i woda w pudełku? ;)

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lut, 2016, 14:20 »
W zoologicznym był karmiony świństwem i dlatego ma focha na nowe jedzenie,a jest przestraszony bo jest w nowym otoczeniu,daj jemu czas na zaaklimatyzowanie się
 

Offline Tomek92

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 95
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Czinka i Puszek :)
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Lut, 2016, 17:43 »
I jak z Twoim szylkiem już lepiej?

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lut, 2016, 19:25 »
Ja odradzam wypuszczanie nowych maluchów z klatki.
Wiadomo, że po pobycie w sklepie gdzie prawdopodobnie nie miał zbyt wiele ruchu chciałoby się przychylić nieba i dać rozprostować malcowi kości ale... to za dużo nowych bodźców na raz. Zwierzak musi się powoli oswajać, wpierw z klatką, później dopiero z otoczeniem na wybiegu. Zwłaszcza, że sam proces łapania zwierzaka po wybiegu jest dla niego dość stresujący. Ja wypuszczam na pierwszy wybieg tak po ok tygodniu dopiero. Wcześniej staram się żeby zwierzak poczuł się bezpiecznie w klatce (czyli np wyciągam go na siłę, nie podnoszę domku żeby go wyjąć etc) ale też staram się nawiązać pierwsze kontakty czyli wkładam dłoń i czekam aż sam podejdzie, powącha, podaje smakołylo... na wszystko niestety trzeba czasu.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Sty, 2017, 19:27 »
Witam, mam szyszke od dziś, w klatce dzikus biega je i pije, boi się jedynie jak ktoś wejdzie nagle do pomieszczenia, czy mogę ją dziś wypuścić czy czekać jeszcze? Dodam,że szyszka ma 3 mc

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sty, 2017, 09:28 »
@szyszka95 wypuszczaj :) ale bacznie obserwuj! na wszelki wypadek poczytaj jak zorganizować bezpieczny wybieg: http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,21347.0.html

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Sty, 2017, 09:49 »
Dzięki za radę, ale mimo że miała otwartą klatkę, nie chciała dalej wyjść niż siatka.. Muszę poczekać, żeby źle tego nie kojarzyła  :(

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Sty, 2017, 16:09 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Sty, 2017, 23:12 »
I jak tam @szyszka95? Jest już lepiej czy nadal się boi wychodzić z klatki? Na poczatku to jest normalne, musi się maluch do nowego miejsca przyzwyczaić. Możesz próbować ją zachęcić dając jej smakołyki jak otworzysz klatkę, oczywiście takie dozwolone dla szynszyli czyli np. topinambur, korzeń cykorii, korzeń mniszka, pomidor oczywiście wszystko suszone ;)

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sty, 2017, 14:09 »
@Melphomene troszkę lepiej uparta jest, zrobiłam jej taki mostek żeby mogła spokojnie zejść z klatki, to głuptas skaczę z drugiej półki na ten mostek i dopiero wychodzi :D jeszcze muszę ją wyciągać i czasem złapać jak ma wrócić do klatki, od czasu do czasu da się pogłaskać, ale musi mieć humor, że tak powiem  [:)] no i nie ucieka już tak. Tylko co zauważyłam zaczęła spać w szczelinie między domkiem, a bokiem klatki, chyba jej brakuje kogoś do przytulania :( co do smakołyków to też nie za bardzo da się przekupić, ponieważ moja szyszka jest wybredna tylko jabłko jej pasuje, a tego nie można dawać często
« Ostatnia zmiana: 17 Sty, 2017, 14:11 wysłana przez szyszka95 »

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Sty, 2017, 14:16 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Sty, 2017, 15:48 »
To ciesze się, że jest już lepiej :) Zobaczysz, że im dłużej mała będzie u Ciebie tym bardziej będzie oswojona :)
Ja moich chłopaków nie wyciągam z klatki jak mają wyjść na wybieg, pozwalam im zdecydować czy już wychodzą czy jeszcze nie, czasem nawet przez godzinę nie wylezą, ale nie łapię ich bo to bardzo stresujące dla nich.
Jeśli chodzi o zamykanie w klatce to moi dostają jeść po wybiegu, więc jak już zgłodnieją to sami się ładują do klatki i patrzą na mnie wyczekująco dlaczego jedzenia im jeszcze nie dałam ;) Ale to z czasem się nauczyli tak wracać, może twoja też tak będzie :)
A towarzyszka na pewno by jej się przydała, bo to jednak stadne zwierzątka :)

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Sty, 2017, 17:25 »
Jest już dużo lepiej, sama wychodzi do klatki i sama wchodzi, przyzwyczaiła się, że dostaje jedzonko o 22:00 i czeka w klatce  [:D] zauważyłam również poprawę w jej konsumpcji, zjada kwiatki i ziółka i witaminki, no i podgryza mi kciuk  [:D] Jakie sianko polecacie oprócz Węgrowskiego  i Beaphar CARE+ sianko z tymotką, używam również z Herbal Pets, ale może macie coś ciekawego?

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Sty, 2017, 19:35 »
My kupujemy sianko Mazurskie od Pana Roberta, jak wpiszesz w wyszukiwarce sianko od Pana Roberta to znajdziesz :) Moi chlopcy to wlasnie najbardziej lubia :)

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strachliwy szylek
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Sty, 2017, 23:55 »
@Melphomene dzięki wygooglam sobie  [:)]

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

 

Kołowrotek z animalia.pl - przeróbki, mocowania i inne patenty na dobrą zabawę dla szylek...

Zaczęty przez jelonekiniuchaczekDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 15013
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 17:15
wysłana przez gosiekpunk
Pomóżcie - szylek nie ściera ząbków, jest chudziutki, wyskubuje futerko...

Zaczęty przez RossiDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 4185
Ostatnia wiadomość 12 Lip, 2006, 09:53
wysłana przez Rossi
Pomocy, boje się że szylek zdechnie :( nie je, nie pije, ciężko oddycha po antyb

Zaczęty przez kamica16Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 20446
Ostatnia wiadomość 28 Cze, 2013, 10:39
wysłana przez Alicja Mannschack
Witam ja również zostałam szczęśliwą właścicielką szylek od Claudiego .

Zaczęty przez gaja35Dział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 12564
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2007, 12:16
wysłana przez Julia
Prosze o szybka pomoc, maly szylek w okropnym stanie!

Zaczęty przez PopielataDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 7450
Ostatnia wiadomość 07 Gru, 2014, 22:05
wysłana przez Paula_91
SimplePortal