19 Kwi, 2024, 00:02

Autor Wątek: Starsza + dwie młode  (Przeczytany 1242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rajhin

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Starsza + dwie młode
« dnia: 19 Kwi, 2016, 20:58 »
Witam jakiś czas temu odeszła jedna z moich dwóch samiczek, postanowiłem więc zadbać do nowe towarzystwo dla samotnej szynszyli. Problem polega na tym że starsza 3 letnia Luna jest po pewnych przejściach w związku z którymi boi się wychodzić po za klatkę. Gdy były dwie jakoś wspólnie przemierzały pokój, teraz gdy została sama jest wyjątkowo cicha i ospała. Jak więc przeprowadzić łączenie gdy spotkanie na wybiegu nie wchodzi w grę? Przez 3 godzinny wybieg młodych ruszyła się tylko o kawałek po za klatkę przy czym zwiała słysząc tupot łapek dwójki młodszych samiczek. Na razie umieściłem klatkę w klatce i Luna siedzi przy młodych trzeci dzień.

Podczas łączenie Luny i nieżyjącej już Szyszki wszystko trwało jakieś 2 dni, bez walki o hierarchię, po prostu wtuliły się w siebie przy pierwszym spotkaniu.

Luna 3 letnia samiczka sztandard/fiolet?
Peri 3miesięczna samiczka biało-beżowa?
Shin 3miesięczna samiczka standard
Peri i Shin to siosty z jednej klatki.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Starsza + dwie młode
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Kwi, 2016, 22:48 »
@Rajhin, zapewne "wybieg" jest w pokoju, tak? Można spróbować np, mniejsze bezpieczne (bez zakamarków, kratek wentylacyjnych, kabli itd.) pomieszczenie np.łazienka, w ostateczności duża kabina prysznicowa-jeśli masz przezroczyste szyby. Do konfrontacji i spotkania musi dojść, chociaż starsza samiczka unika jej jak może. Można dać im wspólną kąpielówkę z piaskiem, to na pewno zachęci wszystkie do skorzystania, pewnie przy okazji pofrunie futro, ale póki nie ma krwi, nic złego się nie dzieje.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline M___M

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 150
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hydra [*], Eryda
Odp: Starsza + dwie młode
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Kwi, 2016, 22:20 »
A jak reagują na siebie gdy wstawiłaś klatkę do klatki? Jeżeli nie wykazują agresji to można spróbować zaryzykować i oswoić młode trochę lepiej z Tobą (żeby ewentualna nagła interwencja była dla nich mniejszy stresem) a potem spróbować wypuścić je do jednej klatki. Wiem że jest to bardzo ryzykowne posunięcie dlatego rozważałbym je tylko w sytuacji gdy nie będzie żadnych objawów agresji w obecnej sytuacji.

Btw. Podoba mi się ranga "Młodszy Szynszylownik", bo przynajmniej ona nie mówi mi brutalnie, że latka lecą.

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Starsza + dwie młode
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Kwi, 2016, 20:36 »
Ja jeszcze dodam, że najlepiej łączyć na neutralnym terenie, o porannej porze (bo wtedy szyle są ospałe) i dobrze by było, gdyby kąpielówka była niska. Wyszorować dokładnie klatkę po tym jak dziewczyny będą połączone i gotowe do wspólnego mieszkanka.

Offline Pańcia

  • Moderator
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 368
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Starsza + dwie młode
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Kwi, 2016, 21:00 »
Ja swoje łączyłam w innym mieszkaniu - przedpokoju, około godziny 14 (2+1 - tak samo jak u Ciebie z tą różnicą, że ja dwie już miałam, a dochodziła trzecia) - od razu zaczęły się iskać. W moim mieszkaniu było już ciut gorzej, ale ogólnie na wybiegu dałam im zapachowy piach, dałam je do zapasowej klatki - była mała więc musiały mieć ze sobą styczność. Poza tym wyczyściłam octem klatkę, poperfumowałam hamaki i następnego dnia zostały spakowane w trójkę do owej klatki.
Tak poza tym wstawianie klatki do klatki jest dosyć niebezpieczne - oddzielenie ich "kratami" często powoduje agresję, już kilkukrotnie słyszało się o odgryzionych paluszkach :<

Offline Rajhin

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Starsza + dwie młode
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Kwi, 2016, 21:06 »
Pierwszej nocy owszem Luna gryzła kratę dzielącą ją od młodych, obecnie tylko siedzi przy niej i tyle. Wypuszczałem je razem ale efekt to pogoń starszej za młodymi i krzyki z jej strony, małe uciekają i popiskują.

Offline Pańcia

  • Moderator
  • ~Cyber Szynszyla~
  • *****
  • Wiadomości: 368
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Starsza + dwie młode
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Kwi, 2016, 22:10 »
@Rajhin, jeżeli nie ma krwi na wybiegu, to niech się gonią, muszą w końcu ustalić hierarchię ;) W celach relaksacyjnych daj im ten piasek, niech się pokąpią razem, bo wtedy za bardzo nie myślą, a może akurat je to do siebie zbliży ;p Poza tym porozrzucaj patyki, zabawki, żeby jakoś je zająć. Trzymam kciuki, w końcu powinno się udać ^^

Offline Rajhin

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Starsza + dwie młode
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Kwi, 2016, 22:46 »
Dzisiaj był spokój ot wąchały się tylko a starsza nawet wyszła z klatki na wybieg po pokoju co jej się nie zdarza :) Problem natomiast wystąpił kiedy trafiły do jednej klatki, starsza schowała się w hamaku, płakała i krzyczała a próby pogłaskania jej kończyły się prychaniem na mnie połączone ze szczękaniem zębami. Pierwszy raz widzę u niej takie zachowanie... Młode dalej są w osobnej klatce.

 

Katowany kot, dwie 13letnie "wybawicielki" rowniez pozniej katowane!

Zaczęty przez marijuanaaDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2359
Ostatnia wiadomość 25 Sie, 2008, 02:59
wysłana przez marijuanaa
Oddam dwie koszatniczki samczyki 3 letnie z pełnym wyposażeniem i klatką. Olesno

Zaczęty przez DarknessDział Oddam koszatniczkę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 808
Ostatnia wiadomość 25 Maj, 2023, 18:10
wysłana przez Darkness
Oddam dwie szynszyle + woliera (samce, standard), Poznań - Komorniki

Zaczęty przez Karolajna_ByDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3744
Ostatnia wiadomość 02 Mar, 2015, 19:00
wysłana przez Karolajna_By
Dwie szynszyle od urodzenia razem nagle chcą się pozabijać

Zaczęty przez MartekDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 963
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2020, 13:45
wysłana przez Martek
Sprzedam dwie puchate kulki (Warszawa, Grodzisk mazowiecki)

Zaczęty przez JuliannaDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1414
Ostatnia wiadomość 30 Maj, 2016, 22:43
wysłana przez MichałRoza
SimplePortal