29 Mar, 2024, 15:17

Autor Wątek: Nowy użytkownik  (Przeczytany 2287 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Nowy użytkownik
« dnia: 19 Maj, 2016, 10:25 »
Witam wszystkich bardzo serdecznie. To moje pierwsze forum, proszę o wyrozumiałość w razie ewentualnej wpadki  [smile] Jestem miłośnikiem zwierząt. Przez wiele lat pomagałam jako wolontariusz w  TOZ Jawor. Teraz zajmuje się głównie zwierzakami, które mam u siebie w domu. [smile] Szukam towarzyszki dla mojej Szyszki i stąd moja obecność na forum :-)

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Maj, 2016, 12:13 »
Witamy na forum  [taniec]
Jestem pewna, że znajdziesz tu wszystkie potrzebne CI informację : ))

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Maj, 2016, 12:32 »
Witaj Katarzyno :) Rozgość się, w razie problemów pisz, pytaj. Przejrzyj ogłoszenia o adopcjach, są także na info na FB i adoptuj szynszyla na FB :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Maj, 2016, 14:30 »
Cześć :)
Mamy nadzieję, że poszukiwania samiczki będą trwać krótko. :) A preferujesz coś bliżej swojej miejscowości czy to obojętne?

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maj, 2016, 18:23 »
Forum jest dla mnie dużą nowością, przyznam szczerze, że czuję się wręcz staro  :P po prostu "ten pierwszy raz jest trudny" . W okolicach Jawora, Legnicy, Wrocławia mogę pojechać po Szyszkę :-) nie mam co prawda auta i prawa jazdy,ale jest komunikacja miejska i mój chłopak :P a co najważniejsze dla mnie mam transprterek także jestem dobrej myśli :-) Wciąż się uczę o Szyszka ch a tutaj po prostu jest wszystko :-)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Maj, 2016, 20:27 »
Wciąż się uczę o Szyszka ch a tutaj po prostu jest wszystko :-)
Dziękujemy. Do usług :) ponad 12 lat doświadczenia, także osób, których już z nami nie ma, wypracowanego przez wszystkich użytkowników i zebranego i posegregowanego przez administrację forum. Trochę roboty z tym mamy, ale ...warto :D

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maj, 2016, 21:00 »
Będę pytać o wszystko :-) na początek chciałabym spytać czy to prawda, że Szyszki mogą jeść tylko suszone, nic świeżego? Ja mojej wszystko podaję suszone , tzn gałązki czy zieleninę. Nie je nic świeżego. Czy to prawda?

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Maj, 2016, 21:10 »
Będę pytać o wszystko :-) na początek chciałabym spytać czy to prawda, że Szyszki mogą jeść tylko suszone, nic świeżego? Ja mojej wszystko podaję suszone , tzn gałązki czy zieleninę. Nie je nic świeżego. Czy to prawda?

Tak,to najprawdziwsza prawda  [smile] suszone siano i zioła to podstawa żywienia,i dobry jakościowo granulat jako dodatek

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Maj, 2016, 22:04 »
Tak, szynszyle mają suchą dietę, przy stałym dostępie do świeżej wody. Chociaż ja moim od wielkiego święta daję kawałeczek jabłka lub winogrono, jednak ze świeżynkami trzeba uważać, bo niektóre osobniki mogą dostać wzdęcia lub biegunki. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szynszylami to lepiej nie eksperymentować.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maj, 2016, 22:43 »
Szynszyla mam od lipca, mojej Szuszu kupuję wszystko, co najlepsze. Byłam tylko ciekawa czy to faktycznie prawda. Z uwagi na to, że je tylko suszone kupiłam suszarkę i owoce i warzywa suszę sama w domu :-) Zioła i przysmaki tylko dobrej jakości, karma tak samo. Żadne śmieciowe jedzenie. Granulat/ziarna je tylko te dla szynszyli, nie dla gryzoni ogólnie. Uf już myślałam, że coś poplątałam bo w poprzednim domu jadła świeżą trawę jak świnka morska i ciasteczka ludzkie ,  poidła z wodą jakąkolwiek nie było a piasek był cały czas w klatce w misce ten sam. Na szczęście trafiła do mnie ;-) Zostanę przy suszonych. Dziękuję za pomoc
« Ostatnia zmiana: 19 Maj, 2016, 23:45 wysłana przez Rukola »

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Maj, 2016, 23:49 »
Witaj! To super że zdecydowałaś się na drugą szynszylę. Jakie jeszcze masz zwierzaki? Może napisz jaką karmę podajesz Szyszce, ziarna nie są w ogóle wskazane w diecie szynszyli.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Maj, 2016, 14:13 »
właśnie tu jest problem, że nie wszystkie karmy, na których pisze,z e sa dla szynszyli, są dla nich dobre : ) Vitapol, Megan np sa najgorszymi jakościowo karmami, mimo to na opakowaniu widnieje zdjęcie tłuściutkiej, zadowolonej szynszyli : ) karmy selective, VL Nature czy Beaphar Xtra Vital tez nie polecam, ogólnie karm, w kórych sa zzboża, owoce, pestki, nasiona itd. Zawsze, jeśli ktoś pyta, to polecam VL Crispy Pellets lub VL Complete albo Beaphar Nature DLA ŚWINEK MORSKICH, bo ma naprawdę genialny skład : )

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Maj, 2016, 15:02 »
Moja Szyszka je siano, suszone owoce i warzywa  (sama je suszę ) do tego na hipcio.pl kupuję dla niej zioła, płatki kwiatów i przysmaki dla szynszyli, nie dawałam jej niczego dla świnek czy królików. Z ziaren (ja tak nazywam jej suchą karmę ) dostaje Versele Laga chinchilla nature, Beaphar xtra vital, Vitakraft emotion functional beauty i Bunny z szynszyla na opakowaniu ale nie mam już opakowania. Dodatkowo suszę jej liście brzozy i wierzby, oraz gałązki tych drzew i jabłoni dodatkowo. Teraz planuje suszyć dla niej dodatkowo trawę z działki - koniczyna i mlecz. Zwierzaków w domu mam całkiem sporo, każdy ma swojego towarzysza tylko ona biedna sama siedzi.

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Maj, 2016, 15:06 »
O i już wiem, których ziaren następnym razem nie kupię. Bardzo proszę i polecenie konkretnych nazw i firm. Szyszka uwielbia suszone banany, topinabur, gruszkę i jabłka. Nie dostaje codziennie tego samego tylko np. w poniedziałek to i to, we wtorek to i tamto itd. :-)

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Maj, 2016, 01:40 »
niestety, ale jej dieta jest zła- starczy jedna karma, ale dobra, ani VL nature Ani beaphar Xtra Vital dobrymi karmiami nie są przez swój skład, a owoce równiez nie są wskazane, bo zawierają dużo cukr, a szynszyle mają skłonności do chorowania na cukrzycę- ale najlpepiej przeczytać artykuł dr Kliszcza, mnie otworzył oczy na wiele spraw : )

http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,19240.0.html

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Maj, 2016, 09:42 »
Owoce suszone dostaje dwa razy w tygodniu - porcja to plaster banana, plaster gruszki, jabłka i topinaburu. Wszystko suszone. Odnośnie karmy to dostaje łyżkę stołową na porcje, ale nie ukrywam, że artykuł jest dla mnie istotnym źródłem wiedzy. Moja weterynarz przestrzegała mnie odnośnie diety, jednak ja nie umiem odmawiać ;-) a Szyszka uwielbia zwłaszcza suszone owoce. Warzywa je mniej chętnie, ale je.

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Maj, 2016, 10:29 »
Zdecydowanie za dużo słodkiego podajesz,szylce smakuje to co nie zdrowe,ile podasz tyle ona zje,tylko pamiętaj o tym że może się to odbić na jej zdrowiu.Przemyśl to

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Maj, 2016, 10:38 »
@Katarzyna Kwiatkowska a próbowałaś korzen mniszka i cykorii? Też rozpieszcza szynszylowe podniebienia, a jest o wiele zdrowsze dla nich. :) Słodkie czasem nie zaszkodzi, ale szylki to cukrzyki, więc... sama wiesz, lepiej unikać pyszności o wysokim indeksie glikemicznym. :)

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Maj, 2016, 23:07 »
Nie wiedziałam, że cukrzyki. Nie wiedziałam, że suszone owoce szkodzą aż tak bardzo, wiedziałam, że są szkodliwe dlatego dostawała ich mało. Mam zrezygnować z nich całkowicie? Korzenie kupię bo przyznam szczerze, że tego też nie wiedziałam  :(

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Maj, 2016, 00:58 »
Najlepiej dla szylki byłoby zrezygnować całkowicie z owoców. Ze zdrowych przysmaków to tak jak już było pisane: korzeń cykorii, mniszka, topinambur też można podawać :) Suszone pomidorki, buraczki i marchewkę, ale tego już troszkę mniej (też są słodkie). Moi bardzo lubią też ostropest :) Coś Twojej szylce pewnie z tego zasmakuje a skoro topinambur jej dajesz to pewnie go lubi, a on nie jest dla niej szkodliwy ;)

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Maj, 2016, 08:49 »
Am problem z odmawianiem jej... Szyszka manipuluje mną, patrzy tymi swoimi oczkami i śledzi każdy mój krok   :s_oczko1: Oczywiście zmienię dietę, wyczytałam, że żyją bardzo długo, nawet do 20 lat. Wasze rady są dla mnie bardzo cenne. A topinabur zjada bardzo chętnie, z resztą ona wszystko zjada bardzo chętnie

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Maj, 2016, 09:54 »
To jak patrzy takim wzrokiem to wyobraź sobie, że prosi o topi, korzeń mniszka czy cykorii, a nie coś niezdrowego : D

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Maj, 2016, 10:15 »
Może też prosić o ziółka albo kwiatki, np. malwę, nagietek. Jest duży wybór i też są przepyszne ;)

Offline Katarzyna Kwiatkowska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 15
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy użytkownik
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Maj, 2016, 14:01 »
To nie jest tak, że ona je tylko suszone owoce i złej jakości suchą karmę. Płatki kwiatów, zioła też dostaje. Kupuję jej suszone zioła i inne przysmaki. Nie jest za gruba. Ma prawidłową wagę. Naturalnie jej menu będzie stopniowo zmieniane, wiadomo, że "na raz" nie mogę zmienić jej menu. O korzeniach wiem od kilku godzin. Pojęcia nie miałam, z resztą nie ukrywam, że wciąż się uczę.

 

nowy sklep online dla małych zwierząt sklep.ogonek.waw.pl

Zaczęty przez AdianChinchillaDział Sklepy

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3636
Ostatnia wiadomość 20 Lut, 2015, 14:20
wysłana przez pattygru
Nowy szynszyl, pare pytań, oswajanie wybiegi

Zaczęty przez IrchimarutrnDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2750
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2017, 21:53
wysłana przez Rukola
[Nowy Dwor Gdański] Roczny szynszyl do adopcji

Zaczęty przez IskraDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5385
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2015, 23:50
wysłana przez Iskra
powstał nowy dział poświęcony na wspólne inicjatywy.

Zaczęty przez dream*Dział Ważne komunikaty

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6858
Ostatnia wiadomość 10 Lut, 2010, 00:03
wysłana przez dream*
Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)

Zaczęty przez sepluvDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 4548
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2017, 10:43
wysłana przez sepluv
SimplePortal