28 Mar, 2024, 13:11

Autor Wątek: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki  (Przeczytany 4503 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mateusz776019

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kira, Simba, Tom i Jerry
Witajcie!

Mam problem z moim Simbą.
Simba to 15 miesięczny samiec szynszyli odmiany beż hetero. Od 10 miesiąca życia miał 2 ataki drgawek prawdopodobnie na wskutek urazu ucha i uderzenia w głowę.
Od wczoraj Simba miał łącznie ok 9 ataków wyglądających hmmmmm.... trochę jak omdlenie trochę jak padaczka ale z dreszczami zamiast drgawek. Ataki następują o tej samej porze po wybiegu i powrocie do woliery. Simba ma bardzo czerwone uszy podkulone przy sobie i sam jest wtedy potulny.
Po serii ataków pomaga mu vibovit tz. po podaniu ataki ustają. Nie wiem czy to brak elektrolitów czy co... kolor zębów jest ok.

Miał ktoś z was podobny przypadek?

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maj, 2016, 08:16 »
Padaczka u szynszyli się zdarza. Na pewno konieczna jest wizyta u weterynarza, wykonanie odpowiednich badań i postawienie diagnozy na ich podstawie. Jak wygląda sytuacja teraz? Jeśli ataki wciąż trwają musisz iść do weterynarza teraz bo są bardzo wycieńczające dla zwierzęcia i trzeba to przerwać.

Offline panksawery

  • Moderator
  • ~Tańczący Po Półkach~
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maj, 2016, 10:06 »
mógł mieć atak z powodu przegrzania jeśli miał bardzo czerwone uszy, ale niekoniecznie, mogą to być elektrolity, za wysoki cukier, padaczka. musisz iść do dobrego weterynarza, skąd jesteś? polecimy Ci weterynarza od zwierząt egzotycznych z Twojej okolicy i jeszcze spytam czym karmisz?

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maj, 2016, 10:10 »
Oj, to dużo... Jeśli jeszcze raz się przytrafi to nakręć filmik dla weterynarza. Ale tak to pędź do niego, nie ma na co czekać. Poproś o biochemię i badanie cukru. Może to z przegrzania, ale badania nie zaszkodzą.

Offline mateusz776019

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kira, Simba, Tom i Jerry
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maj, 2016, 21:29 »
@Rukola
@panksawery

Ataki już ustały sytuacja wydaje się być ok. Podałem Simbie wapń i vibovit odpowiednio rozcieńczone. Przegrzanie raczej odpada. Jestem z okolic Częstochowy. Chodzę na wizyty do gabinetu Vetimus lek.wet Magdalena Zatoń.
Pojadę do weta już po weekendzie na pełen komplet badań. Puki co sytuacja wydaje się być opanowana przynajmniej tymczasowo.

@Dosiek

Filmik już jest nakręcony :) zawsze kręcę żeby w razie czego pokazać co się dzieje. Bo opisać a widzieć to dwie różne rzeczy :D
Wiecie może ile może kosztować biochemia i badanie cukru ?

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Maj, 2016, 21:57 »
Mateusz,te ataki mogą być spowodowane zbyt wysokim cukrem,dlatego warto zrobić badanie krwi.Jakie przysmaki dajesz Simbie,jak wygląda dieta,co dajesz,jaki granulat,jakiej firmy?

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Maj, 2016, 23:08 »
Pomału nadchodzi lato i robi sie coraz cieplej, czerwone uszy to ewidentna oznaka przegrzania. Zwłaszcza po wybiegu. Wysiłek i gorąco powodują spadek cukru w organizmie, odwodnienie i podniesienie jego własnej temp, a także spadek elektrolitów. Stąd masz ataki, ale 9 kolejno, to już za dużo o 8. Musisz udać się do lek.wet na badania. Być może zmienić całkowicie dietę, nie wiemy czym i w jakich ilościach żywisz swojego szynszyla. Ponadto nie wiemy jaką masz temp. w pokoju gdzie szynszyle przebywają? One nie lubią temp. powyżej +24, to już górna granica. W lecie chłodzimy je wiatrakami lub wkładami lodówkowymi w skarpecie, wkładanymi do klatek. Podczas upałów ogranicza się wybiegi (dziś było bardzo gorąco). Jak widzisz na te ataki może składać sie bardzo wiele czynników. Także trzeba zbadać szylka u wet oraz zweryfikować zaistniałe sytuacje.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline mateusz776019

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kira, Simba, Tom i Jerry
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maj, 2016, 01:07 »
@marcsl

Dziennie moje szyszki dostają mix:

Granulat:
Versele-Laga Chinchilla nature
Versele-Laga Complete Chinchilla & Degu

Siano:
Vitapol / firma wiem że jedna z najgorszych jak nie najgorsza ale innego siana u mnie nie mają - z vitapolu kupuję kostki wapienne i siano/

Zioła:
Herbal Pets:
Ziołowy bukiet dla szynszyli - kwiaty nagietka lekarskiego, dzikiej malwy, pączki róży,
Mieszanka ziołowo-owocowa
Zioła podstawowe i uzupełniające.
Liście brzozy.

Ciągle w wolierze:
 
Gryzaki natralne Dako-Art
Kostki wapienne Vitapol
Siano różnie najczęściej Vitapol
Sepia


------------------------------------------------------------------------------------------------
Co 3 dni podaję

Pokrzywa Vitmix
Topinambur
Burak

Raz w tygodniu zazwyczaj w niedzielę (bardzo mała ilość):

Jabłko plastry
Pyłek kwiatowy
Słonecznik
Dynia pestki

@Mysza <")))/

Temperatura w pokoju waha się w przedziałach 16-22*C. Karmione jak wyżej napisałem. W lecie starałem się chłodzić butelkami z wodą mrożoną zawiniętymi w ręcznik. Na te wakacje kupuję klimatyzator automatyczny bo mam pokój stale oświetlony i utrzymanie temp. poniżej 24*C graniczy z cudem.
Puki co ataki się nie powtórzyły i miejmy nadzieję nie powtórzą. Z Simbą wybiorę się najszybciej jak to możliwe do weta czyli myślę wtorek/ środa bo mam wtedy mniej pracy.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maj, 2016, 09:59 »
No więc tak- eliminujemy wszelkie owoce, wszelkie pestki jak słonecznik, dyni, nasiona, zboża itd- takich rzeczy nie podajemy w ogóle. Dawaj sam granulat complete,a z Nature zrezygnuj, a kostki wapienne bym radziła zamienić na sepię ; ) burata też bym radziła nie dawać.

Podstawą żywienia są siano i zioła, a karma to jedynie dodatek, dawaj łyżkę dziennie

http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,19240.0.html tu masz super artykuł o żywieniu

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Maj, 2016, 18:09 »
@mateusz776019 daj nam znać po wizycie. Dobrze, że kręcisz takie rzeczy. :) Cena... to zależy. W Poznaniu w jednej klinice biochemia to jakies 60zł, w innej bodajże 30zł. Najlepiej zadzwonić i się zorientować. Polecane miejsce w Częstochowie:

Cytuj

lek. wet. Olgierd Piotrowski
ANIMAL Przychodnia Weterynaryjna
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 33 (róg z ul. Focha), 42-200 Częstochowa

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Maj, 2016, 23:00 »
@mateusz776019 rolety naokienne, nawet takie montowane bez wiercenia na żyłkach (są tanie, ostatnio sprzedawali je nawet w biedronce) naprawdę dużo dają w lecie zatrzymując promienie słoneczne. Ja podobnie mam pokój od strony południowej, cieplutki zimą, latem nieznośnie nagrzany i właściwie zainstalowałam rolety zaraz po adopcji szynszyli i nie wyobrażam sobie teraz lata bez nich :)


montuje się je bez wiercenia na plastikowe zaczepy i haczyki na taśmie klejącej z zestawu. Przed montażem najlepiej odtłuścić ramy okienne alkoholem lub denaturatem, wtedy "nalepki" będą mocniej i dłużej trzymały.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline panksawery

  • Moderator
  • ~Tańczący Po Półkach~
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Maj, 2016, 13:46 »
znasz sklep zoologiczny Hipcio? to sklep internetowy, szybka wysyłka, wielki wybór, super ceny. z ziółek polecam Gryziółka firmy Herbal Pets, 800g super skomponowanej mieszanki. :) karma jest ok, ja daje 10 pałeczek na łepka, duuuużo siana i garść ziół dziennie. tak jak Metallowa pisała wszystkie owoce, pestki itd wywal z diety, podawaj korzeń cykorii, topinamburu, mniszka lekarskiego, no i jedyny owoc to w sumie owoc róży raz na jakiś czas, ponieważ zawiera duużo wit C. informuj jak po wecie, co do cen badań - w każdym mieście są inne ceny tak naprawdę.

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Maj, 2016, 20:26 »
@mateusz776019 jak z młodym? wizyta zaliczona?

Offline mateusz776019

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kira, Simba, Tom i Jerry
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Cze, 2016, 23:17 »
Sorry za martwą ciszę ale miałem tyle na głowie że ledwo miałem czas na sen....

@Dosiek
Wizyta zaliczona. Oczywiście krwi za dużo nie pobraliśmy ale wyniki są już do odebrania zrobili pełny panel no ale na miejscu po badaniu cukru glukometrem wyszedł wysoki więc zobaczymy. Badania odbiorę w sobotę dopiero bo wcześniej nie mam czasu.

@Mysza <")))/
Obawiam się że u mnie te rolety odpadają. Mam okno robione na zamówienie i jeszcze jest stare drewniane więc z montażem i wql dostaniem rolety na wymiar może być problem :/

@panksawery
nam i zamawiam część tam część w stacjonarnym sklepie :)

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Cze, 2016, 09:20 »
@mateusz776019 dobrze, że wiadomo co jest przyczyną. :) Spróbuj małego całkowicie przestawić na VL Complete. Niech je dużo sianka, korzeni. Zakaz owocków. Polecam kupić gryziółka, bo są zbilansowane i jest w niej dużo lucerny, która jest źródłem białka. Albo dokup lucernę na hipku i mieszaj z tym co masz. Będzie dobrze :)

Offline mateusz776019

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kira, Simba, Tom i Jerry
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Cze, 2016, 00:48 »
@Dosiek dzięki za rady :) zobaczymy rano co powie wet i będziemy myśleć. Nie podaję już żadnych słodkości nic z takich rzeczy tak na wszelki wypadek. Gdy wszystkiego się dowiem dam znać co i jak :)

Offline mateusz776019

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 24
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kira, Simba, Tom i Jerry
Odp: Intensywnie czerwone uszy, potulne zachowanie, ataki
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Cze, 2016, 10:43 »
No więc już po badaniach i wyglądają ok zamieszczam je w załączniku. Dostał witaminy gr. B i coś jeszcze. Dostanie 2 zastrzyki w poniedziałek i środę. Jeśli ataki nie ustaną będzie to padaczka i będziemy myśleć dalej.

 
Dorosłe szynszyle w nowym domu - dziwne zachowanie - proszę o poradę

Zaczęty przez aoka30Dział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 4715
Ostatnia wiadomość 31 Lip, 2010, 15:58
wysłana przez aoka30
Dziwne, nie zgodne ze zwyczajami mojej młodszej szylki zachowanie ...

Zaczęty przez GabrysiaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 3712
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2014, 23:06
wysłana przez KarolinaGliwice
Dziwne zachowanie szynszyli po porodzie, apatia, charczenie. POMOCY.

Zaczęty przez MeoDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 1984
Ostatnia wiadomość 08 Kwi, 2018, 20:07
wysłana przez Ciupelek
Dziwne zachowanie, choroba, starość, niedobory składników...?

Zaczęty przez BaalberithDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3172
Ostatnia wiadomość 19 Kwi, 2008, 11:16
wysłana przez Basia_W
Dziwne zachowanie, mała aktywność, utrata wagi

Zaczęty przez AngelikaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3829
Ostatnia wiadomość 04 Lut, 2013, 21:49
wysłana przez Angelika
SimplePortal