hypothetical
28 Mar, 2024, 21:11

Autor Wątek: Różniące się charaktery  (Przeczytany 1373 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Justyna Trojak

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Różniące się charaktery
« dnia: 26 Maj, 2016, 13:07 »
Witam wszystkich,

posiadam od roku 2 szynszyle, jeden był ze mną ok 8 miesięcy sam, a potem zaadoptowałam mu kumpla :)
Obaj samce są jeszcze młodzi, starszy ma 1,5 roku, a młodszy za miesiąc skończy roczek.

Co mnie w nich najbardziej zdumiewa - różniące się charaktery! Są zupełnym przeciwieństwem. Starszy zawsze był spokojny, jak był sam czasami lubił poszkudzić ale reagował na zakazy i uciekał jak mu się zwróciło uwagę. Pozwala się drapać za uszkiem i nosić na rękach.
Ten młodszy jest z nami już 8 miesięcy, z początku myślałam że potrzebuje czasu żeby się do nas przyzwyczaić i pogodzić z tym, że nie chcemy go zjeść :) jednak do dzisiaj zachowuje się skandalicznie... Jesy uparty, mam wrażenie, że specjalnie robi nam na złość. Wyjada starszemu z miski karmę i zioła jak najszybciej, sam pęka ale jemu nie da. Kiedy próbuję go wyjąć z klatki ucieka spanikowany jakby go ze skóry obdzierali, a starszy zawsze spokojnie daje się złapać bo widać że nam ufa. Młody czasami zębami "rwie" kraty w nocy.. to jest  nie do zniesienia (u starszego nigdy nie widziałam takiego zachowania)
Zupełnie opadają mi ręce, nie wiem jak do młodego dotrzeć.. Rozpieszczam go tak jak starszego, ma u nas dużo miłości, nawet za smakołyka nauczył się już kilku sztuczek, ale nadal traktuje nas jako wrogów największych.
Ile bym dała, żeby choć trochę był podobny charakterem do starszego...

Macie też podobne sytuacje?

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Różniące się charaktery
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Maj, 2016, 13:30 »
To jak z  ludźmi- jak charakter taki ma, to za wiele nie poradzisz ; ) Co do szarpania krat, to widocznie ma dużo energii i mu się nudzi, spróbuj mu zapewnić jakąś rozrywkę w klatce, talerz do biegania czy więcej różnych patyczków do gryzienia.; ) Zachowanie szynszyli też często jest związane z tym skąd go mamy- wiadomo, że szynszylka z fermy nie będzie tak oswojona jak np z dobrej  domowej hodowli. Skąd masz swojego diabełka? : )

Offline Justyna Trojak

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Różniące się charaktery
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Maj, 2016, 14:55 »
Diabełek pochodzi z bardzo dobrej hodowli domowej :) ale miał w swojej klatce 6/7 towarzyszy. Być może to właśnie przez rywalizację z nimi od małego jest taki jaki jest :)
O dziwo starszy pochodzi z "przypadkowej" hodowli, z której jego właściciele nie mieli pojęcia o rozmnażaniu i nawet żywieniu, a z natury jest bardzo mądry :)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Różniące się charaktery
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Maj, 2016, 00:06 »
@Justyna Trojak jedyne co przychodzi mi na myśl to dać młodemu zajęcie w nocy, kołowrotek, dysk do biegania, gałązki do gryzienia, karmić tylko na noc. To zajmie im czas do rana.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Różniące się charaktery
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Maj, 2016, 17:43 »
a z ciekawości zapytam, co to za dobra hodowla domowa? : )

 

SimplePortal