29 Mar, 2024, 09:48

Autor Wątek: Masa dziwnych objawów  (Przeczytany 2399 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline klaudia.sz

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 97
  • Uzbierane migdały: 0
Masa dziwnych objawów
« dnia: 12 Lis, 2016, 13:58 »
Heeej, mam kilka pytań, a rzecz jest na tyle skomplikowana że opiszę ją i może ktoś doswiadczony skoreluje objawy i coś mi doradzi. Z góry zaznaczę, że liczę na @Mysza <")))/  @Dosiek @Metallowa @Rukola może coś podpowiecie.
Otóż, Pyśka chodzi do Salamandry z wygryzanym ogonkiem, lekarze stawiają na ból i chęć odwrócenia uwagi od zębów które prawdopodobnie trochę przerastają. Malutka dostaje maść miejscowo i Meloxidyl do buźki. Od jakiegoś czasu ma też kupki, które mogę spłaszczyć w palcach zaraz po zrobieniu, jednak nie kleją się, Pyśka ich nie rozdeptuje. Miała jakieś 2 miesiące temu robione badania na robaczki, nic nie wyszło oprócz zwiększonej ilości drożdży, dlatego dostawała probiotyki (immunactiv) i póki co raczej bez zmian, kupki podobno są najmniejszym problemem i to że są lekko miękkie nie jest dziwne.
Skrzat w ciągu ostatnich kilku tygodni schudł ok 20 gramów, normalnie wszystko zjada, pije, biega wieczorami. W oatatnich kilku tugodniach pojawily się jednak dziwne dźwięki, które też ciężko mi nagrać bo zazwyczaj zdarzają się 2-3 razy dziennie (kiedy szyszka śpi) i są pojedyncze. Nie znalazłam ich nigdzie na forum ani na necie i stąd nie wiem co o tym myśleć, nie poszłam z tym do weterynarza bo też nie wiem jak to określić i na co zwrócić uwagę. Jest to dźwięk podobny do dostępnego na stronie http://infolific.com/pets/chinchillas/chinchilla-sounds/     dont hurt me. Jest to pojedyncze piśnięcie, po czym szynszylka pyszczkiem sięga do brzucha/może wygrzebuje sobie bobka. Nie wiem za bardzo co o tym myśleć, nie wiem też na co stawiać - czyc jest to dźwięk spowodowany bólem? Czy odstawić na jakiś czas ziółka bo może powodują wzdęcia? Może powtorzyć badania na pasożyty bo tamte były nieskuteczne? Oczywiście Pysia jest pod stałą opieką lekarzy jednak w tej kwestii jestem bezsilna nawet przy opisywaniu problemu bo nie wiem do końca co im powiedzieć i jak opisać co się dzieje. Jeśli ktokolwiek będzie mógł coś powiedzieć to będę baedzo wdzięczna.
Mam nadzieję, że oznaczone osoby nie będą złe, że je wywołałam do tablicy ;)

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lis, 2016, 19:55 »
20g w ciągu kilku tygodni to nie jest duży spadek wagi. Ile teraz waży? I jak wygląda sytuacja z zębami, prawdopodobnie przerastają czyli w planie jest jakaś korekta? Szynszylom zdarza się wydawać dziwne dźwięki przez sen, większości się to zdarza, prawdopodobnie coś im się śni ale tak naprawdę nie wiemy o co chodzi. Myślę że na tę chwilę najważniejsze jest zadbanie o ząbki, chodzicie do dobrego weterynarza, to dobrze. Jakie podajesz zioła? Jeśli niepokoją Cię bobki możesz odstawić ziółka i podawać tylko siano i karmę przez jakiś czas.

Offline klaudia.sz

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 97
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lis, 2016, 20:01 »
Dzięki Rukola! Też tak stwierdziłam i zostajemy ba kilka dni bez ziółek. Obecna waga to 600 gramów, wcześniej było 620. Póki co nie planujemy korekty. Rtg nie wykazało nic niepokojącego jednak nawtacające zapalenia spojówek (coraz poważniejsze) i ostatnie wygryzanie ogonka pozwala lekarzowi stawiać na zęby, póki co tak naprawdę jesteśmy na etapie długotrwałej diagnozy. Lekarze są turbosuper i mamy regularne wizyty więc tym się nie martwię, boję się tylko mojej niekompetencji w opisywaniu objawów. A te piszczałki mnie zaniepokoiły bo się pojawiły ostatnio, nigdy przez kilkanaście lat tak nie robiła i się zmartwiłam.
Dzięki @Rukolka, uwielbiam takich ludzi. No i rukolę też ;)

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka


Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lis, 2016, 21:04 »
@klaudia.sz cześć :) Kupki są ok. Muszą być jędrne, plastyczne, bo to kupki. Gorzej jakby od razu wychodziły twarde, spieczone, to miałabyś problem z zatwardzeniem. Takie jak opisujesz są prawidłowe.

Te "piszczałki", wiem o które chodzi, to nie bólowe. Moje też tak czasem maja i też sięgają wtedy po kupkę ;) Może informacja jakaś od mózgu: "aha, fabryka ruszyła czas jeść azot."

Czy szynszyla est w stanie zjeść migdała bez kruszenia go? Jeśli tak, to nie czas na korektę. Jak będzie dużo okruszków wtedy rezerwuj wizytę, zazwyczaj wtedy są już jakieś ostre krawędzie do skorygowania.

Własnie miałam być dziś u Baranka, bo wczoraj Bunia robiła akcje podtytułem dusze/dławię się ale dziś od 6-tej rano je wszystko z prędkością światła, więc alarm odwołany. I trzymaj się Barana :), nie znam lepszego lekarza od zębów gryzoni, a trochę tych lekarzy poznałam i "wypróbowałam" na moich szylków skórze, nie zawsze z powodzeniem.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline klaudia.sz

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 97
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lis, 2016, 21:19 »
@Mysza <")))/ wieeeem, pan Baran najlepszy. I nie wyśmiewa mnie gdy dzwonię do niego 10 razy w tygodniu tylko "zawsze lepiej przyjść, zadzwonić niż później żałować". Aaaa z tymi ząbkami to troszkę większy problem bo mowa o wrastaniu korzeni, przez co jedyna korekta to wyrwanie zębów, nie waidomo ilu, ale w sumie póki jeszcze nie wiadomo do końca to się wstrzymujemy z czymkolwiek. Pan doktor mówił że nie jest fanem wyrywania i że u tak starego zwierzątka póki to nie jest konieczność to nie warto nic wyrywać ;)
Ach no i Mysza współczuję, ja już bym panikowała i objechała wszystkie krakowskie kliniki otwarte w nocy. Ech...
Dzięki wielkie za rady!

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 12 Lis, 2016, 21:21 wysłana przez klaudia.sz »

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lis, 2016, 22:37 »
@Mysza <")))/
Ach no i Mysza współczuję, ja już bym panikowała i objechała wszystkie krakowskie kliniki otwarte w nocy. Ech...

No niestety u mnie na wsi nie ma żadnych czynnych dyżurnych wetów. Po godzinach zapomnij, a w święta to już amba. Wiec chcąc nie chcąc dostać się do specjalisty, którego się trzymam od ponad 10lat, czyli dr.Barana, musiałam czekać. No i na razie problem się rozwiązał. Zakładam, że po prostu jej się coś przykleiło, czego nie mogła przełknąć zanim nie namokło i posżło dalej. Bo osłuchowo jest ok i nos ma czysty. Będę obserwowała, bo jak coś to ostatnia szansa na doktora w tym tygodniu w czwartek. Później ma urlop aż do 4.12.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline klaudia.sz

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 97
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lis, 2016, 22:40 »
Tak, o tym urlopie wiem ale w razie czego można pójść do dr Urbańskiej też w Salamandrze. Też jest w porządku i ma specjalistę w zwierzętach futerkowych, choć bardziej ufam p. Baranowi ;)

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka


Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lis, 2016, 22:46 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lis, 2016, 20:40 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Sty, 2017, 21:04 »
Witam, szylka ma jasno różowy/czerwony mocz, choroba, czy zabarwił się od buraczków i marchewki? Dostaje jeden bądź dwa malutkie kawałki buraczka i 3/4 kawałeczki marchewki, pomocy bo nie wiem czy panikować [pytam]

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Sty, 2017, 21:14 »
@szyszka95 nie panikuj odstaw buraczki i obserwuj mocz. Mocz zdrowej szynszyli często ma barwę od mocno żółtej do pomarańczowej. Natomiast kolor jasno-żółty, prawie przezroczysty może dopiero wzbudzać niepokój lub też ewidentnie czerwony jak krew o ile nie podajesz buraków.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Sty, 2017, 21:28 »
@Mysza <")))/  dzięki, zaobserwuję i dam znać.

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Sty, 2017, 19:29 »
No więc.. Nie dawałam buraczków i na chusteczce był żółty, ale dziś jak przyszłam do domu to mocz był mocno żółty/pomarańczowo-brązowy? Ale wyczytałam, że po dłuższym czasie mocz szylek zmienia kolor na ciemniejszy, także chyba nie mam się co martwić zwłaszcza, że nie jada nic słodkiego oprócz sporadycznego jabłuszka i małych kawałeczków korzenia marchwi z Zuzala. Właśnie jak szylka często wącha moje ręce i je lekko gryzie plus nie zawsze da się pogłaskać tzn, że jeszcze jestem w etapie oswajania i może się to zmienić?  [:D]

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Sty, 2017, 20:43 »
Szynszyle zwykle tak mają że nie zawsze dają się pogłaskać, to w dużej mierze kwestia charakteru. Nad oswajaniem zawsze można pracować i poprawić sytuację.

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Sty, 2017, 12:53 »

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Masa dziwnych objawów
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Sty, 2017, 17:05 »
@Dosiek dzięki poczytam i może coś podziała :)

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

 

Siusianie w dziwnych miejscach

Zaczęty przez KarolciaKDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 2948
Ostatnia wiadomość 12 Cze, 2014, 11:59
wysłana przez KarolciaK
SimplePortal