hypothetical
28 Mar, 2024, 18:36

Autor Wątek: Przerastające zęby trzonowe  (Przeczytany 1526 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anderthil

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Przerastające zęby trzonowe
« dnia: 17 Sty, 2017, 21:07 »
Witam,
mam pytanie odnośnie przerastających zębów trzonowych mojego szylka. Byłam z nim u weterynarza i jest lekki przerost w dół szczęki i przypuszczalnie w górę do głowy. Od Pani weterynarz usłyszałam, że nic się nie da z tym zrobić. I tu jest właśnie pytanie: czy naprawdę nie da się nic z tym zrobić? Nie da się tych zębów wyrwać? Jestem skazana zastanawiać się kiedy będę musiała uśpić szylka bo mu się zęby w czaszkę wrosną? Coś mi się wierzyć w to nie chce. Uprzedzę pytania: szylek ma się dobrze, nie ma problemów z jedzeniem, jest grubaśny. Jedynie raz na jakiś czas łzawi mu oczko i czuć te przerastające się zęby pod szczęką.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Przerastające zęby trzonowe
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Sty, 2017, 21:52 »
@Anderthil witaj.

Na przerośnięte zęby  (to co w jamie ustnej) jest rada, częste korekty czyli zniżanie lini zgryzu oraz dać ząbkom zajęcie, czyli: dużo siana, dużo całych ziół w diecie, gałązki jabłoni do ścierania, mało granulatów.

Na przerastające korzenie zębowe rady nie ma. Ale, o ile damy zębom zajęcie i będą się normalnie ścierały, o tyle korzenie zamiast produkować same siebie i wrastać w czaszkę lub żuchwę, zajmą się produkowaniem zęba do jamy ustnej. A to spowalnia proces przerostu samych korzeni :)

Co do wyrywania/usuwania zębów. Usuwa sie tylko takie które mają pod korzeniem ropę lub jakiś ciezko leczący się stan zapalny. Jednak usunięcie jakiegoś zęba wraz z jego zalążkiem oznacza brak jego wzrostu w przyszłości i nie możność ścierania się zęba przeciwstawnego z góry lub dołu. Co prowadzi do ok co 3-4 tygodniowej wizyty u lekarza w celu korekty.

Ja bym zrobiła tak. Na razie udała się do sprawdzonego weta w celu skorygowania tego co przerosło w jamie ustnej (zwłaszcza trzonowce). Na początek korekty co 4-6 tygodni, bo może sie zdarzyć tak, że po 2-3 korekcie, ząbki zaczną ładnie rosnąc i tym samym ładnie sie ścierać (sprawdzone na moich szynszylach), wtedy dalsze korekty nie są potrzebne a wizyta sprawdzająca raz na pół roku :)




Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 

CO KUPĆ I CO ZROBIĆ ŻEBY OSWOIĆ PUPILA + wasze opinie -----> Poradnik

Zaczęty przez cibiDział opieka i behawior

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6675
Ostatnia wiadomość 08 Sie, 2007, 10:17
wysłana przez cibi
Potrzebna pomoc- zęby szynszyli leczeni w Austrii - rejon Voralberg

Zaczęty przez Zeby za granicaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 2717
Ostatnia wiadomość 24 Kwi, 2018, 23:17
wysłana przez Roedeer
Jak zrobić,żeby szynszyla nie opryskiwała mnie moczem?...

Zaczęty przez Sandra1104Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5341
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2012, 20:24
wysłana przez Szelek
PRZEROŚNIĘTE ZĘBY ( ślinotok + łzawienie ) --> Poradnik

Zaczęty przez niezapominajkaDział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4047
Ostatnia wiadomość 18 Sty, 2005, 20:46
wysłana przez niezapominajka
Jak urządzić klatkę szylkowi żeby sie nie nudził???

Zaczęty przez KicajDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 2951
Ostatnia wiadomość 01 Mar, 2008, 10:09
wysłana przez sylw...a
SimplePortal