hypothetical
29 Mar, 2024, 13:20

Autor Wątek: Agresja wykluczeniowa - kiedy stado nagle przestaje się dogadywać  (Przeczytany 5701 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Czym jest agresja wykluczeniowa? Jest to zjawisko które już kilka razy miałam okazję zaobserwować w swoim stadzie, widzę, że nie tylko ja miewam z nią problem dlatego postanowiłam to zjawisko nazwać i usystematyzować wiedzę jaką udało mi się na jego temat zebrać - zaobserwować.

Agresja wykluczeniowa pojawia się w stadach (zwykle większych niż para ale nie jest to reguła) gdzie z jakiegoś powodu dochodzi do zachwiania hierarchii i układu sił w stadzie, czasami jednak pojawia się już na etapie łączenia. Jest bardzo niebezpieczna dlatego ważne jest by szybko ją zidentyfikować i rozdzielić stado tak by nikomu nie stała się krzywda.

Agresja wykluczeniowa to jedna ze strategii która zwiększa w naturze szanse stada na przeżycie - polega na wykluczeniu najsłabszego osobnika ze stada tak by np. nie zaraził chorobą innych członków stada, nie ściągał ataków drapieżników itp itd.

(tu muszę powiedzieć, że szynszyle w takich sytuacjach stosują dwie taktyki, przez wiele lat miałam stado opiekuńcze, które słabsze osobniki, np podczas choroby dogrzewało, tuliło itp. teraz jeden z moich nowych szynszyli zdecydowanie obiera w takich sytuacjach agresję wykluczeniową zamiast protekcji)

Agresja wykluczeniowa - jak się objawia
- najczęściej ustawiczną agresją której celem nie jest ustalenie/przypomnienie hierarchii i dominacja ale zadanie jak największych obrażeń
- polega na wykluczeniu ze stada, zastraszeniu (np. do tego stopnia, że wykluczana szynszyla przestaje wychodzić z domku, nie jest dopuszczana do miski itp.)
- [/b]ataki wykluczeniowe[/b] nie ustępuje nawet gdy wykluczany członek stada da się zupełnie zdominować i podporządkować
- panicznym strachem ofiary
- jeśli pojawia się przy łączeniu: objawia się nasiloną agresją, celowaniem z atakami w uszy, pyszczek, łapki i szyję. Nie jest to typowe ustalanie hierarchii przy łączeniu czyli próby wdrapania się na grzbiet, stania na przeciwko siebie na tylnych łapach, fukanie i wyrywanie futra z tyłka. Jest to dynamiczny, ostry atak mający na celu jak najdotkliwsze pogryzienie.

Agresja wykluczeniowa - przyczyny
- podupadnięcie jednego z członków stada na zdrowiu - często dla nas zupełnie niezauważalne i bezobjawowe (dlatego zawsze  warto zbadać wykluczonego osobnika: osłuchać serce, zrobić biochemię i morfologię, badanie kału)
- podczas dojrzewania często młodsze samce (6-18miesięcy) chcą wykluczyć ze stada starsze (np. dotychczasową alfę. Być może stąd wziął się zupełnie nieprawdziwy mit o tym, że samce szynszyli nie mogą żyć w stadach większych niż para)
- destabilizacja hierarchii w stadzie
- nieodpowiednie warunki które wpływają stresogennie i frustrująco na zwierzęta (najczęściej nie wynikają ze złej woli opiekuna) np. zbyt mała klatka, zbyt mało półek, brak domku.
- wyczuwanie osobników płci przeciwnej.  (więcej o tym: http://szynszyle.info/wpis/kilka-samcow-i-samiczka/ )

Zagrożenia:
- dotkliwe pogryzienie
- przegrzanie w efekcie długotrwałych gonitw po klatce
- uniemożliwienie wykluczonemu członkowi podchodzenia do miski czy poidła

Agresja wykluczeniowa - co robić
- koniecznie odseparować agresora
- zastosować metodę zero kontaktu: zwierzęta nie mogą mieć ze sobą kontaktu na wybiegach, wzrokowego przez pręty klatki itp gdyż to podsyca agresję
- agresor powinien być odseparowany minimalnie dwa tygodnie gdyż z mojej obserwacji, mniej więcej tyle opadają emocje u nakręconej agresywnie szynszyli. (a właściwie to hormony: kortyzol, adrenalina itp)
- wykluczenie czynnika wyzwalającego agresję czyli:
- jeśli któryś z członków stada podupadł na zdrowiu, powinniśmy mu dać czas na spokojną rekonwalescencję oraz zbudowanie silniejszych relacji z pozostałymi członkami stada - które przy ponownym łączeniu z agresorem będzie dla ofiary wsparciem
- jeśli przyczyną jest zbyt mała klatka lub źle urządzona, należy to zmienić. (minimalna ilość przestrzeni na jedną szynszylę to: długość x szerokość x wysokość klatki / ilość osobników - ta liczba powinna być NIE MNIEJSZA NIŻ: 112000 , dodatkowo w klatce powinno być minimalnie tyle półek ile członków stada + jedna. )
- kiedy agresor się wyciszy można go ponownie dołączyć do stada ale trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania

komentarz:
U mnie z tym zjawiskiem spotkałam się trzy razy, za każdym razem strategię wykluczenia przyjmował najmłodszy samczyk, Wacik.

pierwszy raz miało to miejsce gdy wyczuł na mojej pracowniczej koszulce (pracowałam w sklepie zoologicznym) feromony rujkującej samiczki. Postanowił wykluczyć najstarszego samca alfa - bezlitośnie go atakując.
Więcej o tym przeczytacie tu: http://szynszyle.info/wpis/kilka-samcow-i-samiczka/

2gi raz był kiedy Wacik niby bez powodu zaczął atakować Elo. Oddzielenie  Waty na dwa tygodnie i ponowne połączenie pomogło ale... później się okazało, że Wacik najprawdopodobniej wyczuł, że Elo podupadł na zdrowiu i ma problemy z sercem (które dla mnie, wtedy jeszcze były zupełnie bezobjawowe)

Obecnie znów się z tym zmagam kiedy Filip ma zapalenie wątroby. Póki co musiałam oddzielić Wacika.

Dla mnie, zaobserwowanie agresji wykluczeniowej jest absolutnym wskazaniem do badań kontrolnych u ofiary agresji gdyż z moich obserwacji, często wynika z chorób których symptomów jeszcze nie jesteśmy w stanie zauważyć. (szynszyle zazwyczaj pokazują, że cokolwiek im dolega jak ich stan jest już fatalny a leczenie bardzo ciężkie)




« Ostatnia zmiana: 27 Sty, 2017, 17:15 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Agresja wykluczeniowa - kiedy stado nagle przestaje się dogadywać
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sty, 2017, 15:45 »
Prawdopodobny przykład takiej agresji wykluczeniowej:

http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,21646.0.html
« Ostatnia zmiana: 27 Sty, 2017, 15:53 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Agresja wykluczeniowa - kiedy stado nagle przestaje się dogadywać
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Sty, 2017, 17:45 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline 11anka112

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Agresja wykluczeniowa - kiedy stado nagle przestaje się dogadywać
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Lip, 2020, 13:30 »
Wydaje mi się, że może to być też spowodowane róznicami w osobowoąści... tak osobowości. Ostatnio czytałam artykuł, że zwierzęta też się różnią pod tym względem! Wstawiam link i polecam przeczytać: https://perso.in/blog/czy-zwierzeta-maja-osobowosc/

 

Szukam szynszyla - czyli porady dla tych którzy chcą powiększyć stado

Zaczęty przez fifiDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 9861
Ostatnia wiadomość 23 Lis, 2009, 17:01
wysłana przez Tola
Jeden, czy dwa? Czy warto powiększać stado?

Zaczęty przez DanniDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 277
Wyświetleń: 61662
Ostatnia wiadomość 16 Sty, 2012, 22:07
wysłana przez Basia_W
Małe i duże stado

Zaczęty przez DEGU StacjaDział My i nasze zwierzęta

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4852
Ostatnia wiadomość 18 Sie, 2016, 00:02
wysłana przez DEGU Stacja
HODOWLA CZY STADO JEDNOPŁCIOWE?

Zaczęty przez MetallowaDział hodowla i rozmnażanie

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2451
Ostatnia wiadomość 22 Lis, 2015, 22:39
wysłana przez Metallowa
Agresja Buni - nagły atak szynszyla na szynszyla.

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 3825
Ostatnia wiadomość 25 Kwi, 2014, 18:20
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal