hypothetical
29 Mar, 2024, 00:58

Autor Wątek: Nie je siana  (Przeczytany 4483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AsiaW

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Nie je siana
« dnia: 06 Lut, 2017, 16:17 »
Nie wiem czy piszę w dobrym dziale, bo w sumie chodzi i żywienie pierwszej szynszyli.
Figo ma prawie trzy miesiące. Przywieźliśmy go z hodowli cztery dni temu. Karmię codziennie o 19.00: dwie łyżki granulatu, który dostałam od hodowcy (gdy minie tydzień zacznę mieszać z Versele Laga complete), zioła podstawowe dla szynszyli Herbal Pets, 2-3 gałązki jabłoni, siano do kulki. W ciągu 24 h zjada wszystko - od pierwszego dnia - oprócz siana. wyciągnęłam kilka ździebełek i podsunęłam mu - zero zainteresowania (inne rzeczy z ręki zjada). Kupiłam dziś siano z rumiankiem i nie wiem czy tamto wyjąć, wyrzucić i zastąpić tym nowym - rumiankowym czy go jeszcze przetrzymać??
« Ostatnia zmiana: 06 Lut, 2017, 16:27 wysłana przez AsiaW »

Offline Pyza

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nie je sana
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lut, 2017, 16:22 »
Moja Wafi tez praktycznie nie zjada siana, dopiero jak ja troche przeglodze to zaczyna je skubac. Mysle, ze to kwestia przyzwyczajenia szyszki

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Lut, 2017, 20:00 »
@AsiaW zmniejsz ilość granulatu. Możliwe, że po prostu się zapycha nim na tyle, że nie ma już ochoty na siano. Granulat powinien być tylko dodatkiem w diecie. Bazą ma być świeże, dobrej jakości siano z długimi, twardymi źdźbłami np. siano z tymotką oraz zioła  ;) Powiedz jeszcze jaką karmę teraz podajesz?

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline AsiaW

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Lut, 2017, 20:17 »
Niestety nie mam pojęcia jak się nazywa. Ponoć to jakaś karma dla hodowców - dostałam w zwykłej siatce od hodowcy. Takie ciemnozielone, małe pałeczki.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Lut, 2017, 20:24 »
Większość jest chyba ciemno zielona. Nie wiem jaką stosują hodowcy, ale spróbuj dawać ciut mniej granulatu to może zacznie szamać sianko :)

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lut, 2017, 20:00 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline AsiaW

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lut, 2017, 20:30 »
Wyjęłam tamto siano i włożyłam to nowe z rumiankiem. Dziś w ciągu dnia jakby trochę je poskubał. Daję mniej granulatu, ziółek tyle samo (ziółka to normalnie hicior - wcina jak oszalały). Jutro powinnam dostać przesyłkę ze Spiżarni gryzonia to zaczniemy testować (poszalałam trochę).
A tak z innej bajki - trochę żałujemy z mężem, że nie wzięliśmy od razu dwóch chłopaczków. Ale chyba za mała nasza klatka dla dwóch mieszkańców.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lut, 2017, 20:51 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Lut, 2017, 21:17 »
Fakt nie wspomniałam, że może siano Mu nie smakuje ;) U mnie siano średnio jadła, bo w wyprawce dostała jakieś byle jakie. Kupiłam Beaphar z tymotką, zmieniłam syfiastą karmę Megan na VL Crispy Pellets i daję sporą "szczyptę" (ile w palce złapię) czyli nie za dużo, nie za mało i zaczęła jeść więcej sianka :) No ale ogólnie Ona i tak calego nigdy nie zjada ;)

Ja nastawiałam się,  że jeden szyl przez długi czas, bo mam niesfornego Synka w domu, ale ostatnio przeglądałam Adoptuj  Szynszyla na fejsie i zdecydowałam się na 2 panienki :) Boję się co to będzie biorąc pod uwagę mojego szatanka i czy zaakceptują się z moją Sofcią.. [zakrecony]

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline AsiaW

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lut, 2017, 21:29 »
Ja też mam synka - ma pięć lat, ale tłumaczymy mu jak ma się zachowywać wobec Figo (sam wymyślił imię). Młody go karmi (oczywiście pod moim okiem), siedzi podczas wybiegów - są na etapie zapoznawania się.
Ale teraz to już chyba "po ptakach", bo pewnie - skoro nie przyjechały razem - to musiałyby przejść cały proces łączenia? W dodatku kupiliśmy klatkę 80x50x80 i wiem, że dla dwóch musiałabym kupić większą.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lut, 2017, 21:36 »
U nas gadanie jak do słupa. .. Kocha, cieszy się,  ale lata za nią większość czasu i co chwile paluchy w klatke wpycha i miziać chce, a ta się wkurza :/ Ma chwile spokojniejsze, że podchodzi bardziej rozumnie, ale więcej to na minus jest niestety.  Wkurza mnie to, bo kiedyś pięknie zachowywał się wobec zwierząt, a od pół roku czy dłużej nie stosuje się do tego co mówię na dłużej niż 5 min.


Chyba nie powinno być problemu jeśli żył z tamtyn szylem. Kto wie może tęsknią za sobą i łączenie nie byłoby takie straszne? Co do klatki to może woliere z szafki zróbcie?

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lut, 2017, 22:24 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline AsiaW

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lut, 2017, 21:53 »
Oj, kusicie... @Metallowa serio taka klatka byłaby dobra dla dwóch malców?
Mąż zamontował w niej dzisiaj trzecią, mniejszą półeczkę i trochę zmieniliśmy wysokość zamontowania dwóch, które były na wyposażeniu. Podczas całej "operacji" wyjęliśmy kładki, które łączyły podłogę z pierwszą półką i pierwszą półkę z drugą. Kiedy ich nie było Figo zaczął skakać z dachu domu na półkę i z jednej półki na drugą. Może nie powinnam mu wkładać tych kładek? Oglądałam klatki i woliery na forum i widzę, że nie macie tego wcale.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lut, 2017, 22:14 »
Jeśli Metallowa tak mówi to na pewno wie co mówi :)) Możesz Jej zaufać ;)
Kładki w klatkach według mnie są zbędne. W wolierach to jeszcze chociaż szyle uwielbiają skakać więc nie trzeba kładek.

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lut, 2017, 02:39 »
@Roedeer no tak całkiem zbędne te kładki nie są. Nie można wymagać od zwierzęcia ciągłego skakania. No i nocą się przydają kładki, by bezpiecznie zejść a nie upaść na łeb na szyję :( Szyle niby coś tam nocą widzą, ale po kładkach bezpieczniej.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Lut, 2017, 03:00 »
Ok ok przyjmuję do wiadomości i przepraszam za wprowadzenie w błąd ;)

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Lut, 2017, 19:09 »
@AsiaW ja zmieniłam siano z Herbala na tymotkowe z Beaphar, Lili Farm melisowe, Węgrowskie z miętą i ziołami i mieszam je, tak jak wcześniej nie jadła, tak teraz bardzo dużo potrafi zjeść, po przez obserwacje również zrozumiałam co muszę ograniczyć, a co dołożyć do diety żeby kulka była zdrowa i najedzona do następnego karmienia. Ostatnio na kontroli u weta zostałam pochwalona, że szynszyl ma bardzo ładne zdrowe kupki, zdrową sierść oraz ząbki prawidłowe. A o to dieta: Podaję karmę o równej porze, 10 pałeczek(tyle jej wystarcza) VL Complete do tego zioła podstawowe + uzupełniające z Herbala i daję liście: mniszka, babki lancetowatej i szerokolistnej, jeżówkę, porzeczkę, truskawkę, brzoza(sporadycznie) z kwiatów: słonecznik, róża, kaktus, hibiskus, chaber, dziewanna,  malwa, nagietek, oraz szczyptę zielone pole Herbala, dostęp do dwóch sianek w paśnikach tymotka w pieńku brzozowym i mieszanka w normalnym, na ziółka daję szczyptę Roboran H i mam pełną energii zdrową piękną szylke  [:)]

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

Offline AsiaW

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Lut, 2017, 20:07 »
@szyszka95 dziękuję za pomoc. Dostałam w czwartek paczkę z "zielskiem", wrzuciłam siano Lili Farm z melisą i Figo przez noc zjadł prawie wszystko  [viva] Kupiłam różne mieszanki ziołowe z HP, dwa rodzaje siana: z melisą i miętą, pasternak, cykorię, malwę, korę brzozy. Najlepiej "wchodzą" mu zioła, granulatu je ostatnio zdecydowanie mniej. Nie wiem tylko jak to się stało, że przeczesując sklep nie znalazłam Gryziółek, a czytam że wielu z Was je podaje. Cóż - następnym razem.

Offline szyszka95

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nie je siana
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Lut, 2017, 21:36 »
W hipciu masz w promocji bądź w spizarniagryzonia za 29 zł :)

"Jeżeli zwierzę coś zrobi, nazywamy to instynktem, jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją."

 

Układanie siana wokół karuzeli

Zaczęty przez MilvaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1842
Ostatnia wiadomość 17 Lip, 2015, 20:17
wysłana przez elanutka
Brak siana w sklepowych klatkach

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Na każdy temat

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 1273
Ostatnia wiadomość 25 Lis, 2013, 07:51
wysłana przez Piecho
Problem z niejedzeniem siana i ziół

Zaczęty przez szyszunia7543Dział Żywienie

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 16467
Ostatnia wiadomość 30 Cze, 2015, 12:09
wysłana przez Mysza <")))/
Dzwonek z Siana i pietruchy

Zaczęty przez AndreasDział Żywienie

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1654
Ostatnia wiadomość 08 Lut, 2005, 09:28
wysłana przez Andreas
SimplePortal