hypothetical
28 Mar, 2024, 17:04

Autor Wątek: Problem z moczem  (Przeczytany 2449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Serious

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Problem z moczem
« dnia: 19 Kwi, 2017, 19:38 »
Witam serdecznie  [:D]
Od dłuższego czasu nie mogę uporać się ze swoją kulką... Otóż do czego zmierzam - szynszylek ma kilka miejsc w których wypuszcza mocz. Problem w tym, że jedno jest umiejscowione na szczycie klatki na deseczce i wszystko za sprawą grawitacji leci w dół, brudząc niemiłosiernie klatkę oraz podłogę przed nią i puszczając niemiłą woń :/ Próbowałem już temu zaradzić, albowiem 2 razy już całą klatkę myłem pod bieżącą wodą na dworze. Z początku myślałem, że zwykłe umycie wystarczy i szynszylek da sobie spokój z ubikacją na górze. Nie przyniosło to efektu. Za drugim razem odciąłem zalaną już na wylot deskę i umieściłem w kuwecie z nadzieją, że poprzez zapach będzie na niej się załatwiać... To również nie odniosło skutku, deskę rzucał po klatce jak zabawką, a w miejscu w którym na górze sikał, zaczął obok robić to samo, konkretnie na wejściu do rury plastikowej, która pozwala mu przejść na piętro niżej klatki... Niegdyś szynszylek załatwiał się tylko w jednym miejscu - w misce z piaskiem i całe swoje życie myślałem, iż to odpowiednie miejsce, a piasek trzeba po prostu na bieżąco zmieniać. Niestety teraz robi to i na ściółkę w kuwecie, do wspomnianego piasku, no i na szczycie klatki :v Wie może ktoś jak się z tym uporać? Czy jest to w ogóle możliwe, aby go tego oduczyć? Wiele lat temu załatwiał się również na swój domek, ale po umyciu klatki jakoś przestał to robić dobrowolnie..  [hmm]

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Problem z moczem
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Kwi, 2017, 23:21 »
@Serious Witaj :)

Jeśli mycie półek to wodą z octem, prędzej zabije zapach moczu. W miejscach na które się załatwia jak wspomniana półka, której fragmentu już nie ma, można zamocować takie małe narożne plastikowe kuwety, może zacznie robić do nich.
Jakiego żwirku używasz jako wyściółki? Czy żwirek jest tylko w małych kuwetkach czy na dnie całej klatki?
Może mu rodzaj ściółki nie pasuje, niektóre szynszyle nie lubią drewnianych hałasujących żwirków, może wyjściem byłby żwirek papierowy typu assan czy confetti.
Można jeszcze po umyciu i praniu polarów całkowicie prze-aranżować klatkę w środku, pozmieniać ustawienia półek, domków itd, może nie pasuje jej jak są rozmieszczone.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Problem z moczem
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Kwi, 2017, 09:55 »
Też mam problem podobny. Karen to sikara jakich mało. Po zmianie pelletu na czysty siknie tam ze 2 razy i znów zaczyna lać w różnych miejscach  :(

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Problem z moczem
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Kwi, 2017, 22:19 »
no to teraz taki kwiatek. Moja Beza jakiś czas temu zaczęła sikać na półkę, gdy wcześniej całe lata była czyściochem i sikała tylko do kuwetki. Później okazało się, że to nie tylko mocz ale także ropomacicze. Po operacji wróciła z sikaniem do kuwetki. Więc czasem problem jest zdrowotny i trzeba porady lekarskiej lub badań by pomóc szynszyli. Każda zmiana zachowania może nam coś powiedzieć o jej zdrowiu.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Problem z moczem
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Kwi, 2017, 23:07 »
Z tego co mi wiadomo Karen tak od zawsze robi :/ Mało z tego Ona potrafi siedzieć na dole niedaleko kuwety i pójść na górę odlać się na podłogę..

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline Serious

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Problem z moczem
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Maj, 2017, 12:22 »
Witam ponownie :D
Niestety ostatnio życia przez szkołe nie miałem i nie mogłem tu zajrzec i odpisać :( Wlasnie dzis zabieram sie do mycia klatki, wykorzystam ten sposób z octem :P A co do ściółki to miałem na myśli trocinki, bo ich od zawsze używam i szynszylek nigdy nie mial problemu z nimi, nawet czasami na nich spi. Hmm nie sądzę chyba by byl to problem zdrowotny z moczem, bo jak już wspomniałem, szynszylek w kuwecie też sie załatwia. Natomiast planuję w najbliższym czasie wybrac się z nim kontrolnie do weterynarza, wiec zapytam dla bezpieczeństwa o to :P Co do jeszcze ustawień konstrukcji klatki, to chyba jest to malo prawdopodobna opcja, gdyż on prawie cale swoje życie w niej spedzil w takim rozstawieniu i nie widziałem nigdy po zachowaniu by mu sie nie podobalo :p Aaa bym zapomnial - również mialem pomysł o doczepieniu na górze klatki kuwetki w miejscu gdzie się załatwia :) więc jeśli dalej po dzisiejszym myciu i occie będzie się tam załatwiać, to ją zamontuję :P

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Problem z moczem
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Cze, 2017, 04:59 »
U mnie kuwetka u góry nie pomogła.. Sika do, a za chwile leje obok -.- Wszystko spoko czyszczenie itp., ale już zaczynają plamy być ciemne i smrodek czuje jak się pochyle nad plamą....

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

 

Problem z "nowymi"

Zaczęty przez szyszka95Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1470
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2017, 01:19
wysłana przez M___M
problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...

Zaczęty przez MagdaBDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 945
Wyświetleń: 285025
Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2016, 16:03
wysłana przez kokokok
Woliera na metr pięćdziesiąt i problem z półeczkami - skąd wziąć ? [Wrocław]

Zaczęty przez TanDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 4656
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2010, 22:06
wysłana przez Basia_W
Problem z kupnem karmy w małej miejscowości -> zakupy przez Internet

Zaczęty przez IlonaDział Żywienie

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 5701
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2009, 23:34
wysłana przez greatdee
Problem z Szynszylem - ospałość, praktycznie brak aktywności.

Zaczęty przez Nogad_21Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17075
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2010, 10:27
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal