28 Mar, 2024, 16:08

Autor Wątek: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)  (Przeczytany 4477 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sepluv

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« dnia: 13 Lip, 2017, 11:54 »
 [viva] [viva] [pytam] [pytam] [cool] [cool] [viva] [viva]

Witam,
zacznę od rodzinki :P jako że po domu biega mi dwóch chłopaków ( 8 i 9 lat ) razem z żoną myśleliśmy o jakimś zwierzaku dla dzieci ( mieszkamy w Niemczech) . Najbardziej chcieliśmy psa jednak przez wzgląd że praca i częste obowiązki z dziecmi ( dużo terminów i wyjazdów ) pomysł ten został przekreślony....
Z pomocą przyszła nam niespodziewanie koleżanka która musiała oddać swojego szynszyla Stefana ( około 6 lat). Stefan zamieszkał u nas na początku kwietnia. Dostaliśmy wraz z nim klatkę i wiekszość akcesoriów. Niestety był trochę zaniedbany :P koleżanka nie miała bladego pojęcia że szynszyle to nie chomiki i trzeba z nimi postępować całkiem inaczej. Karma była nieodpowiednia, przez dwa lata pobytu u niej nie miał basenu z piaskiem ! Klatka byla za mała (jak dla królików) i był bardzo rzadko na wybiegu.
Pierwsze dni były ciężkie. Stefan ogólnie to dzikus straszny. Gryzł wszystkich domowników, szarpał klatkę i ogólnie skakał jakby mu ktoś kawy do karmy dodał :P
Razem z żoną szybko zawędrowaliśmy do pobliskiego sklepu zoologicznego, gdzie zakupiliśmy odpowiednią karmę, pojemnik na piasek , piasek oczywiście, przysmaki i kilka akcesoriów do klatki. Ogólnie w Niemczech jest bardzo drogo jeżeli chodzi o drewniane akcesoria, gryzaki, gałązki itp. Dlatego przy następnym wyjeździe do PL zakupię chyba pół auta suszonego jedzenia i akcesoriów.
Piękne było jak tego samego dnia dostał pojemnik z piaskiem ... dwie godziny w nim siedział i się krecił :P po wyjściu futerko wyglądało pięknie!
Cała rodzinka pokochała Stefana!
Zastanawialiśmy się nad drugą połówką dla Stefana. Dzieci także narzekały że jeden ma szynszyla a drugi nie.
Na jednej ze stron znaleźliśmy ogłoszenie, w którym osoba chce oddać sporą klatkę i dwa szynszyle.
Termin umówiony, jedziemy, BAAM.
Hodowca szynszyli.....
To co zobaczyliśmy …. masakra … pełno małych …. pięknych kulek !
Jednak z żoną chcieliśmy przyjąć szynszyle wiekowo pasujące do Stefana.....
W skrócie.... wydaliśmy cała oszczędzoną kasę....
Do domu wróciliśmy z 3 nowym szynszylami ….. Para samiczek Heidi i Suzi ( 6 lat) i samiczka Sabina( teraz Stefcia :P )
Dwie klatki, jedna dla ptaków metalowa około 2 m wysokości i 1 m szerokości, druga dla gryzoni około 1,5 wysokośi i 80 cm szerokości.
Kilka akcesoriów do klatek( w tym jeden dysk drewniany, w PL zamierzam kupić metalowy gdyż w DE nie można takowego dostać). Karmę Sigil 20 KG :P.
Jedna klatka wylądowała u jednego chłopaka a druga u drugiego.
Heidi i Suzi razem w jednej klatce, wiem że nie powino się rozdzielać. A Stefcia wylądowała w drugiej ze Stefanem(kilka godzin obserwacji czy się zaakceptują)
Klatki są wysłane trocinami z domieszka pellet.
Codziennie wieczorem odkurzam wszystkie półki. Myję i dezynfekuję te zasikane(Jedynie Stefan i Suzi załatwiają się na trociny). Raz w tygodniu robię generalne sprzątanie. Wodę wymieniam codziennie( przegotowana bądź przefiltrowana). Jedzenie maksymalnie co dwa dni. Staram się nie dawać za dużo by miały cały czas świeże. Dostają także sianko, mieszanki ziół i na wybiegu smakołyki ( dropsy z ziółek , bądź suszoną morele,żurawinę)
W każdej klatce są dwa drewniane domki, kilka mostków i ramp. Myślałem by samemu zrobić z cegieł domek (będzie chłodniej w lato) tylko nie wiem czy by się to nadawało i z jakiego materiału musiały by być cegły. Próbowałem znaleźć domki ceramiczne ale bezskutecznie. W każdej klatce jest także kamień mineralny, gałązki do obgryzania. Raz w tygodniu dostają po kolbie.
Wybieg.
Praktycznie codziennie (po 20:00)wypuszczane są na około godzinę (osobno każda klatka). Biegaja po 3 pokojach plus balkon(na balkonie piasek). Obgryzają ściany, meble, kable co mnie nie dziwi w końcu gryzonie. Pozabezpieczałem co się da ale nie zawsze da się je przypilnować. Przy każdym wybiegu próbują coraz to nowych miejsc. Próbowałem razem wszystkie wypuścić jednakże walka jaka się rozegrała wybiła mi to z głowy. Nie wiem czy próbować je razem oswoić czy dalej wypuszczać osobno w szczególności że sytuacja się trochę zmieniła a dokładnie urodziła nam się nowa mała śmieszna kuleczka)
Narodziny  1.
Hmm... pracowałem trochę w sklepie zoologicznym i odrobinę wiedzy miałem na temat szynszyli. Klatki w miarę przygotowane, doczytałem trochę w internecie co poprawić, itp. Jednak nie spodziewałem się narodzin. Nie wiedziałem jak rozpoznać ciążę i co robić przy porodzie.
Pełne zaskoczenie kiedy tydzień po tym jak przygarneliśmy szynszyle rano na trocinach znalazłem małego szynszylka.( Stefcia musiała być z dodatkiem)  Niestety maluch był martwy. Podejrzewam że się wyziębił( choć dzień wcześniej Stefcia próbowała wskoczyć na stół kilka razy i się, gdyż domek miałem jeszcze na pietrze co się szybko zmieniło. Szybka wiedza w internecie, piasek na 2 tygodnie zniknął, samiec oddzielony także na dwa tygodnie. Małego usunąłem z klatki i wysprzątałem. Choć  Stefcia dalej kładła się w tym miejscu. Bardzo ją to poruszyło gdyż była bardzo niemrawa, ospała i smutna. Po jakimś czasie wszystko wróciło do normy. Ostatnio trochę walczy ze Stefanem ( gwałciciel, który cały czas próbuje się do niej dobrać :P ), gryzą się czasami, chyba ma ruję.
Narodziny 2.
Około 2 tygodnie po pierwszym porodzie (nieudanym :( ) rano wchodzę do pokoju z drugą klatką a tam na dole czerwone ślady. Po dokładnych oględzinach okazuje się że Suzi też była z dodatkiem. 31.05.2017 urodziła się Amy. Domek już był na dole więc wszystko było git. Mała biała kulka.
Puki co jest zdrowa, mega ruchliwa i ciekawska. Bardzo boi się światła, porusza się głównie tylko od zakamarka do zakamarka.
Ogólnie są bardzo płochliwe, co rozumiem i wiem że musi potrwać trochę zanim się przyzwyczają.
Ostatnio nawet Stefan i Stefcia mają cały dzień klatkę otwartą. Śpią pod klatką bądź na drugiej szklanej półce stołu. Stefcia to łakomczuch, jak słyszy że otwieram opakowanie od razu wskakuje na kanape i wymusza :P Stefan to szaleniec, mega sprinter i skoczek. Wszedzie wskakuje, odbija się i to na pełnym pędzie:P puki co nie miał żadnego upadku o dziwo. Heidi to „pancernik” je za dwóch, wielka i opiekuńcza( matka nr 2), może jest w ciąży. Chociaż musialo by dojść do zapłodnienia tuż przed wyjazdem do nas. Suzi najbardziej płochliwa. Nie skacze tylko biega :P

I to by było na tyle :P na początek :P
Bardzo byłbym wdzięczny za uwagi :)

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lip, 2017, 14:59 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline Pyza

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lip, 2017, 18:00 »
Jesli przez kamien mineralny rozumiesz wapienko to trzeba je wyrzucic, warto zastapic je sepia (taka jak dla papug). Kolby tez nie sa dobrym pomyslem, lepiej podawac same patyczki lub korzenie

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lip, 2017, 20:48 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline sepluv

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lip, 2017, 09:06 »
Dzięki wielkie za porady.
To tak. Nie kupiliśmy samiczek tylko klatki, jedzenie i akcesoria.  :p hodowca oddawał samiczki do "dobrego domu". Postapilismy głupio i lekko myślnie. Po urlopie stefek leci do weta pod nóż. Choć trochę się tego obawiam, ponoć stopień ryzyka jest duży. Jak się okazało stefek pochodzi od tego samego hodowcy. Jeśli chodzi o budowę to nie mam pojęcia :p jest największy ze wszystkich naszych szynszyli. Najbardziej ruchliwy, wskakuje bez problemu na biurko z podłogi.
Stefcia miała dopiero co ruje. Mam nadzieję że nic z tego nie wyszło :(
Podejrzewam że nie bo Stefan nawet nie mógł koło niej przejść, bo od razu go goniła. Trzeba będzie poczekać i zobaczyć.
Co do kamienia jeden jest chyba wapienko a drugi właśnie sepia. Jak wrócę to obadam i zrobię porządek.
Jak będę w PL to nakupuje im gałązek bo tu w De to jak za złoto. A zebrać nie mam gdzie.
Karma nazywa się Sigl. Literówka się wcześniej wkradła. Austriacka karma. Polecana przez hodowca... Później obadam skład i wyślę. Dostają też inna karmę, już się ta nazwa tu przewinęła,pozniej napisze. Dwie różne mieszanki ziół. Kolby niby szynszyli firmy vitakraft.
Zdjęcia portretowe porobię im wieczorem :)
Dzięki za rady

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lip, 2017, 17:35 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline sepluv

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lip, 2017, 19:11 »
Płeć :narządy blisko samica, daleko samiec? . Jeżeli dobrze pamiętam. Stefan żadnych niespodzianek nie narobił wszystkie samiczki dostałem już z"wkladem" dlatego tak nas to zaskoczyło. Zdjęcia zrobię na wybiegu

Offline sepluv

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lip, 2017, 22:55 »
 [good] [good] [good] [good] [good]
Fotki już wrzucone... skład karmy jutro , dziś już nie dam radę....
 [good] [good] [good] [good] [good]

Offline sepluv

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Lip, 2017, 20:41 »
hmmm.. skład karmy nieznany :9 na opakowaniu był dołaczona kartka ze składem ... musiałem ją oderwać przy otwieraniu ... został tylko skrawe z adresem firmy produkującej io jakieś skrawki składu.
Wczoraj korzystając z artukułu z waszej strony usunąłem Stefanowi pierścień. Poszło delitkatnie i bezproblemowo.
teraz już nie grzebie w klejnotach tylko biega jak oszalały :P

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Lip, 2017, 00:43 »
pokaż to opakowanie...

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Lip, 2017, 03:13 »
Też mnie zastanawia co to za 'cudo'

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline sepluv

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lip, 2017, 11:15 »
Tak to wygląda.

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lip, 2017, 21:39 »
Typowo fermowa karma,na rynku jest sporo firm które oferują dobre pokarmy dla szynszyli

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Lip, 2017, 12:38 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Offline sepluv

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Sie, 2017, 14:28 »
Teraz już wiem, czytałem. :p ryżu nazwalilem do opakowania. W Niemczech nie ma raczej problemu z wyborem pokarmu. Dobralem dosyć w Polsce mieszanek i ziół. Taniej wychodzi
.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Sie, 2017, 14:36 »
Co kupiłeś? :)

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline sepluv

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Sie, 2017, 09:48 »
Mam dwa male opakowania z Vitapolu.  Łąka kwiatowa 30g i spiżarka owocowo-warzywna 100g. oprocz tego zioła hmm.. nie pamiętam firmy opakowania już nie mam ... coś z Natur było w nazwie. Oprocz tego nazwoziłem brzozowych kołków z ktorych będę im robił tunele... a i jeszcze gryzaki z firmy Dako-Art i ZooRaj. Muszę jeszcze sprawdzić jak się mają ceny Versele-Laga w Pl i De. bo wydaje mi się że w De jest taniej.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Sie, 2017, 22:57 »
Nie lepiej było wziąć paki Gryziółek 800g? :) Mieszanina wszystkiego co najpotrzebniejsze :)

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline sepluv

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 16
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Nowy :0 moje szynszyle ) uwagi mile widziane :)
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Sie, 2017, 10:43 »
Nie było czasu by zamówić online, a w okolicznym sklepie był ... bardzo mały wybór. No i nie byłem dosyć doinformowany :P zamówię jak będę zamawiał talerze dla nich. :)

 

Jak do "końca" oswoić szynszyle?

Zaczęty przez nermulDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 40761
Ostatnia wiadomość 05 Wrz, 2017, 12:41
wysłana przez jutkaa
Podróż, wyjazd: z szynszylem czy bez, czy szynszyle lubią podróżówać, jak znoszą podróż? transport - metody i porady

Zaczęty przez KikaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 217
Wyświetleń: 87216
Ostatnia wiadomość 05 Cze, 2016, 18:43
wysłana przez Kety
szynszyle sie ze soba gryzą, walczą, są wobec siebie agresywne, kłótnie w klatce

Zaczęty przez fujitsaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 35277
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2015, 20:58
wysłana przez Mysza <")))/
szynszyle białe i srebrne zachodzą w ciążę dopiero po 2 roku życia?

Zaczęty przez DissectDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 8066
Ostatnia wiadomość 06 Mar, 2011, 21:22
wysłana przez Dissect
Dorosłe szynszyle w nowym domu - dziwne zachowanie - proszę o poradę

Zaczęty przez aoka30Dział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 4716
Ostatnia wiadomość 31 Lip, 2010, 15:58
wysłana przez aoka30
SimplePortal