28 Mar, 2024, 22:47

Autor Wątek: Ciąża i poród szynszyli  (Przeczytany 4102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szyszeczka

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 12
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Ciąża i poród szynszyli
« dnia: 26 Lip, 2017, 10:30 »
Witam,
w przeciągu ostatniego półrocza zakupiłam moją ulubioną szynszylkę - Bezę. Jest ona w wieku 2,5 roku. Wcześniej bezproblemowo wydała na świat dwa mioty szyszek ( w pierwszym 2 szt. a w drugim 1 szt. ). Wszystkie wyniki ma w normie ( krew, waga i tp. ). Podałabym dokładną wagę, ale waga kuchenna się zepsuła... Nie jestem wstanie określić jej obecnej wagi, ale gdy ostatnio ją ważyłam miała ponad 500 gram. Przypuszczam, że teraz jest cięższa. Nie zabrałam jej na usg, żeby jej dodatkowo nie stresować, ale przypuszczam, że ma jednego, góra dwa młode. ( wnioskuję po tym w jaki sposób porusza się jej brzuch. Jej poprzedni 'właściciel' - niezbyt mądry i odpowiedzialny człowiek trzymał ją oraz jej partnera w maleńkiej klatce od królika - niedorzeczność... Do tego podawał jej okropnej jakości karmę, dużo orzechów, mało ziół, a siana wcale! - tragedia... Po przybyciu jej oraz jej młodego do mnie okazało się, że zaszła w ciążę podczas rui poporodowej... Obecnie jest już w bardzo zaawansowanym stadium, myślę, że na przełomie tego tygodnia będzie rodzić. Obecnie zapewniam jej maximum spokoju, karmię dobrą karmą VL Complete, do tego siano, mieszanka różnych ziół i płatków kwiatów. Mimo wszystko martwię się, że może mieć problemy z porodem lub inne powikłania. Czy mogę jeszcze jakoś poprawić jej jakość życia? Jakie grożą jej problemy zdrowotne w przyszłości? Dodam, że obecnie mieszka w porodówce, która i tak okazała się być większa od jej poprzedniego domu. Młody został już od niej odłączony. Piasku też już nie podaję, żeby nie zanieczyścić jej dróg rodnych. Ogólnie jej futerko jest w kiepskim stanie, ponieważ jej 'właściciel' o kąpielach pyłowych też nie słyszał... Swoją drogą jestem pełna podziwu jakim cudem może mieć wyniki w normie po takiej 'diecie'?! Proszę o wszelką możliwą pomoc...

Moje szynszylki:
- Beza - wiek 2,5 roku - beż heterozygotyczny
- Chichi - wiek 1 rok - czarny aksamitny
- Białek - wiek 1,5 roku - biały wilson / a raczej mozaika, która miała nim być ;)
- Bezik - 4 miesiące - beż homozygotyczny
i 3 piękne maluchy urodzone rano 04.08.2017r
- samczyk beż homozygotyczny
- samczyk beż heterozygotyczny
-samiczka beż homozygotyczny

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez Szyszeczka dnia 27 Lip, 2017, 10:30

Offline Ciupelek

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Kiwi, Titi, Fifi
Odp: Ciąża i poród szynszyli
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lip, 2017, 15:47 »
Możesz dać jej się pokulać w piasku, zdąży się oczyścić.
Na Twoim miejscu nie zdecydowałabym się jej znowu rozmnażać- nie wiesz nic o jej przeszłości, skąd pochodzi, czy rodzice nie mieli problemów zębowych itd. Może rozważ kastrację samczyka?

Pamiętaj, że podstawą diety jest zawsze siano i zioła, a karmę traktujemy jako dodatek.
I koniecznie zakup wagę kuchenną :) Sprawdzi się przy sprawdzaniu przyrostów wagi maluchów.

Dobrze, że trafiła do Ciebie :)

Offline Szyszeczka

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 12
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i poród szynszyli
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lip, 2017, 10:27 »
Chyba faktycznie dam jej na chwilę ten piaseczek...
Co do jej pochodzenia, to zajęło mi to bardzo dużo czasu, ale udało mi się ustalić jej pochodzenie. Beza pochodzi ze sklepu zoologicznego. Pojechałam tam, po czym zapytałam się skąd sprowadzali szynszyle 2 lata temu. Pani zrobiła wielkie oczy, ale na szczęście trafiłam na właścicielkę zoologa, która od początku istnienia sklepu sprowadzała je z tej samej fermy. Podała mi namiary na tamto miejsce. Dla ułatwienia podała mi też spis pozostałych szynszyli, które sprowadzała w tamtym czasie. Na szczęście łącznie było ich tylko sześć, z czego trzy standardy, jeden beżowy samiec, jeden czarny aksamit i moja Beza. Po uzgodnieniu telefonicznym pojechałam tam. Właściciel fermy może początkowo nie był zachwycony, ale szybko przekonał się na tyle, żeby z własnej inicjatywy sprawdzić dla mnie konkretnych rodziców i dziadków Bezy. Zajęło mu to dobre 20 minut, ale udało się. Jej ojca już niestety nie miał, wiem o nim tyle, że urodził się w kwietniu 2011 i był odmiany standard i średnia z jego pomiarów wagi wynosiła jakieś 510 gram. Wiem też, że był całkowicie zdrowy. Potwierdzają to nie tylko jego słowa, ale też fakt, że raczej nie rozmnażałby przez kilka ładnych lat osobnika  zwadami, kiedy w kiedy może go bez trudu zastąpić innym - zdrowym.Jej matkę widziałam nawet na oczy. Pozwolił mi po włożeniu specjalnych ochraniaczy i czepka - porodówka :) wejść do środka. Zdziwiło mnie to, bo zazwyczaj ci ludzie tak nie robią.  No chyba, że kupujesz ogromną hodowlę np. 20 szt. Wytłumaczenia są dwa, albo poczuł się zobowiązany do pokazania mi rodziny Bezy, albo po prostu zrobił to dla świętego spokoju, żeby się mnie szybciej pozbyć... W każdym razie o jej matce wiem wszystko. Znam jej wiek 4 lata, wagę 612 gram, kolor beż heterozygotyczny- wszystko. A nawet widziałam papierek od weterynarza na którym pisało, że jest zdrowa i nadaje się do rozrodu. O dziadkach Bezy wiem tylko to, że byli zdrowi. I znam ich odmiany: dziadek - standard, babcia - beż heterozygotyczny. Na razie nie planuje rozmnażać Bezy, ale gdybym chciała, to pewnie byłaby taka możliwość :)

Dzisiaj jadę do sklepu po wagę...

Ja też się cieszę, że jest u mnie. To maja ulubiona szynszyla. Ma pseudonim Mistrzyni Ucieczek... Włożyć ją do transporterka, to dopiero jest sztuka.
« Ostatnia zmiana: 23 Sie, 2017, 13:56 wysłana przez Szyszeczka »

Moje szynszylki:
- Beza - wiek 2,5 roku - beż heterozygotyczny
- Chichi - wiek 1 rok - czarny aksamitny
- Białek - wiek 1,5 roku - biały wilson / a raczej mozaika, która miała nim być ;)
- Bezik - 4 miesiące - beż homozygotyczny
i 3 piękne maluchy urodzone rano 04.08.2017r
- samczyk beż homozygotyczny
- samczyk beż heterozygotyczny
-samiczka beż homozygotyczny

Offline Szyszeczka

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 12
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i poród szynszyli
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sie, 2017, 09:24 »
Pamiętacie moją Bezę?
Bałam się o nią podczas porodu. Jednak jak się pokazuje bezpodstawnie!!!
Dzisiaj rano dołączyły do mnie jej 3 piękne młode. Dwa są odmiany beż homozygoyczny i jeden mozaika: beż heretozygotyczny z plamką beżu homo na nosku! Są cudowne!

Moje szynszylki:
- Beza - wiek 2,5 roku - beż heterozygotyczny
- Chichi - wiek 1 rok - czarny aksamitny
- Białek - wiek 1,5 roku - biały wilson / a raczej mozaika, która miała nim być ;)
- Bezik - 4 miesiące - beż homozygotyczny
i 3 piękne maluchy urodzone rano 04.08.2017r
- samczyk beż homozygotyczny
- samczyk beż heterozygotyczny
-samiczka beż homozygotyczny

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i poród szynszyli
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Sie, 2017, 21:27 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.
« Ostatnia zmiana: 22 Sie, 2017, 21:30 wysłana przez Metallowa »

Offline Szyszeczka

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 12
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i poród szynszyli
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Sie, 2017, 13:55 »
Teraz dopiero widzę jakie zamieszanie zrobiłam z tą wagą rodziców Bezy... Podałam złe wymiary... Zapisałam samą wagę wszystkich szynszyli na pustych kartkach,efektem czego było to, że podałam wagę 2 miesięcznego i 3,5 miesięcznego wtedy jeszcze Bezika... Przepraszam, mój błąd zaraz to poprawię w odpowiedzi :) Na przyszłość muszę dwa razy sprawdzać zanim coś napiszę... Prawdziwe pomiary to: matka - 612 gram, ojciec - 520.  Jeden z maluchów początkowo wyglądał mi na mozaikę, ale albo był brudny, albo ściemniał, bo teraz to jest beż hetrozygotyczny. Znaczy tak myślę, to fotki jego i jego brata :) Siostra niestety odmówiła sesji zdjęciowej i uciekła z przed obiektywu... Beza faktycznie z winy poprzedniego "właściciela" miała znaczną niedowagę, ale teraz waży już trochę ponad 590 i nadal przybiera na wadze :)
« Ostatnia zmiana: 23 Sie, 2017, 13:59 wysłana przez Szyszeczka »

Moje szynszylki:
- Beza - wiek 2,5 roku - beż heterozygotyczny
- Chichi - wiek 1 rok - czarny aksamitny
- Białek - wiek 1,5 roku - biały wilson / a raczej mozaika, która miała nim być ;)
- Bezik - 4 miesiące - beż homozygotyczny
i 3 piękne maluchy urodzone rano 04.08.2017r
- samczyk beż homozygotyczny
- samczyk beż heterozygotyczny
-samiczka beż homozygotyczny

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i poród szynszyli
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Wrz, 2017, 20:28 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

 

"Dzień szynszyli: wybieg czy wyleż" ankieta konkursowa (dużo zdjęć!)

Zaczęty przez dream*Dział Ankiety

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24154
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2014, 19:09
wysłana przez Roza
Dziwne trzęsienie się szynszyli oraz dźwięki strachu pomimo siedzenia w klatce

Zaczęty przez brons222Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4323
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2018, 22:07
wysłana przez Mysza <")))/
gryzą się, brak zgody w stadzie, wykluczanie ze stada, walki (dot. już połączonych szynszyli)

Zaczęty przez xenarthraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 32191
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2020, 10:39
wysłana przez Szynszolek01
Potrzebna pomoc- zęby szynszyli leczeni w Austrii - rejon Voralberg

Zaczęty przez Zeby za granicaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 2719
Ostatnia wiadomość 24 Kwi, 2018, 23:17
wysłana przez Roedeer
dziwna narość na dolnych ząbkach szynszyli.. trudności z jedzeniem:( pomozcie...

Zaczęty przez marmelka1989Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1926
Ostatnia wiadomość 06 Lut, 2009, 18:04
wysłana przez marmelka1989
SimplePortal