28 Mar, 2024, 14:43

Autor Wątek: DIY: Ziołowy Skarbiec dla szynszyli i koszatniczek  (Przeczytany 4895 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Hej, często pytacie czemu nie przedłużyłam umowy na Skarbiec który był często Waszą ulubioną mieszanką i często słyszę, że za nim tęsknicie.
Odpowiadając: nie zadowalała mnie dostępność tej mieszanki którą tworzyłam z myślą o tym aby każdy mógł mieć do niej dostęp, nie podobało mi się też to, że pomimo iż kluczem w recepturze każdej mieszanki są proporcje te w każdej partii ulegały zmianie - albo ja miałam takie szczęście, że czasami miałam np pół opakowania porzeczki z kocanką czym moje kulki akurat gardziły. Te i inne kwestie które są już raczej sprawą między mną a producentem więc nie będę ich wywlekać, sprawiły, że nie widziałam sensu w przedłużaniu umowy za to znalazłam nowego producenta, nowej mieszanki z której składu jestem bez porównania bardziej dumna :)


Mieszanką tą oczywiście są GRYZIÓŁKA firmy Herbal Pets które serdecznie Wam polecam a opinię o nich możecie poczytać tu: http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,21161.0.html
Gryziółka są pierwszą na rynku holistyczną karmą, oznacza to, że w składzie ma źródła wszystkich minerałów, witamin a także źródło wartościowego białka o idealnym profilu aminokwasowym. (oznacza to, że mieszanka może być stosowana zamiast karmy o ile dorzucimy jakieś źródło tłuszczu np 1/4 łyżki ostropestu ale też jest idealnym dopełnieniem bardziej klasycznego modelu żywienia opartego na sianie i małej ilości karmy komerycjnej)Tu muszę odrazu zaznaczyć, że ani Skarbiec ani poniższa mieszanka DIY nie pełni takiej funkcji, ot po prostu uzupełnia dietę we włókno i chroni przed podstawowymi chorobami np wspomagając pracę wątroby czy usprawniając metabolizm.

Dla tych wszystkich którzy jednak tęsknią za skarbcem podaję przepis DIY czyli "skompletuj to sam" na podstawie ziół dostępnych w większości sklepów internetowych :) Skład jest nieco zmodyfikowany i moim zdaniem ulepszony ponieważ poza kocanką nie ma tam już ziół które nie cieszyły się u szunszyli powodzeniem. Jeśli kocanki też nie chcecie, możecie ją zastąpić np krwawnikiem, dziurawcem, młodym owsem lub jakimiś kwiatami :)

zdjęcie Skarbca autorstwa Myszki:

Skład Skarbca (kolejność przypadkowa)

pokrzywa, ziele cykorii, liść czystka, liść morwy, babka lancetowata, ziele mniszka lekarskiego, mięta, rumianek, nagietek, malwa-ślaz, płatki róży, chaber, owocnia fasoli, ostropest plamisty, jeżówka, liść porzeczki, krwawnik, kocanka, rdest ptasi
pędy jabłoni, kora wierzby
korzeń cykorii, korzeń mniszka, topinambur, marchew, brokuł, owoc dzikiej róży


to co będziemy brać pod uwagę to same zioła (wytłuszczone), pędy i patyczki możecie sobie dobrać wg uznania lub kupić takie jakie były w składzie Skarbca :)
i tu odrazu muszę powiedzieć, że:
1kg skarbca kosztował 45-47zł
1,450 mieszanki zastępczej to koszt: 90zł
Dysproporcja ta wynika z tego, że zawartość patyczków i innych tanich składników w Skarbcu podbijała masę a redukowała cenę :) Jeśli dorzucicie sobie do zakupów
Hipcio krótkie gałązki jabłoni 200g/3,60
i Hipcio drobne gałązki brzozy 200g/3,60
to wyjdzie Wam w przeliczeniu ~52zł/1kg mieszanki a więc całkiem porównywalnie.

Poniżej skład mieszanki inspirowanej Skarbcem (z lepszym składem)

« Ostatnia zmiana: 21 Sie, 2017, 12:51 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Odp: DIY: Ziołowy Skarbiec dla szynszyli i koszatniczek
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sie, 2017, 18:28 »
Woow! Alina super robota  [love] [viva] :ona:

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: DIY: Ziołowy Skarbiec dla szynszyli i koszatniczek
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sie, 2017, 21:59 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

 

"Dzień szynszyli: wybieg czy wyleż" ankieta konkursowa (dużo zdjęć!)

Zaczęty przez dream*Dział Ankiety

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24110
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2014, 19:09
wysłana przez Roza
gryzą się, brak zgody w stadzie, wykluczanie ze stada, walki (dot. już połączonych szynszyli)

Zaczęty przez xenarthraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 32156
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2020, 10:39
wysłana przez Szynszolek01
Dziwne trzęsienie się szynszyli oraz dźwięki strachu pomimo siedzenia w klatce

Zaczęty przez brons222Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4307
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2018, 22:07
wysłana przez Mysza <")))/
Potrzebna pomoc- zęby szynszyli leczeni w Austrii - rejon Voralberg

Zaczęty przez Zeby za granicaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 2715
Ostatnia wiadomość 24 Kwi, 2018, 23:17
wysłana przez Roedeer
Żywienie i witaminy dla szynszyli w ciąży oraz podczas karmienia maluchów...

Zaczęty przez gallardo18Dział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 16633
Ostatnia wiadomość 06 Sty, 2008, 07:37
wysłana przez justyskal
SimplePortal