28 Mar, 2024, 14:59

Autor Wątek: Kupno szynszyli z zoologicznego  (Przeczytany 6198 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ziemowitek

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Kupno szynszyli z zoologicznego
« dnia: 28 Lis, 2017, 17:50 »
Witam, otóż myślałem nad kupnem jakiegoś zwierzaka i zdecydowałem się na szynszyla. W sobotę byłem w sklepie zoologicznym i mieli jednego, kolor standardowy, wyglądający na zadbanego, który przykuł moją uwagę. Jeśli chodzi o cenę to przeceniony ze 150 na 120zł. Porozmawiałem ze sprzedawczynią i dowiedziałem się, że jest to samiczka, wiek 8 miesięcy. Sprzedać mogą dopiero mniej więcej za dwa tygodnie (jak wyzdrowieje), bo ma ranę na tylnej łapce (podobno sobie zaczęła wygryzać) i teraz ma smarowane to antybiotykiem czy jakąś maścią leczniczą oraz środkiem o gorzkim smaku, żeby zniechęcał do ponownego rozgryzania rany. Pani po rozmowie wydawała się dosyć obeznana w temacie i chyba dobrze się opiekująca synszylą przez okres mieszkania w sklepie. Co sądzicie o tym przypadku i czy warto przygarnąć taką szynszyle? Jakie mogą czekać na mnie zagrożenia lub nieprzyjemności związane z wybraniem takiego sposobu jej nabycia? Czy cena jest ok? W jaki sposób trafiają do takich sklepów pojedyncze szynszyle? Czy ona tam siedziała kilka miesięcy, jeśli czytałem że można już oddawać od 3 miesiąca życia? Proszę o pomoc i rozwinięcie dyskusji w tym temacie. Z góry dziękuję za wszelkie rady i opinie. Pozdrawiam :)

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez Ziemowitek dnia 28 Lis, 2017, 20:33

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lis, 2017, 18:46 »
Witaj,
Pracuję w sklepie zoologicznym więc mogę trochę o tym opowiedzieć.

Po pierwsze szynszynszyle to zwierzęta stadne więc docelowo powinno się mieć conajmniej dwie sztuki tej samej płci. Mówiąc szczerze, nie widzę sensu kupowania standardów w takiej cenie, z miejsca gdzie nie jest znane ich pochodzenie etc - przecież zupełnie za darmo mógłbyś adoptować już oswojoną ze sobą parę jednej płci, nie rzadko z klatką i akcesoriami.

Co do łapki, fajnie z ich strony, że ją leczą i nie chcą sprzedać chorej. Problemem jest to jaki jest powód wygryza nia łapki do ran - przyczyn może być wiele, łącznie z behawioralnymi dlatego warto sobie zadać pytanie czy będziemy w stanie sobie poradzić z takim zwierzęciem, zwłaszcza, że to nasza pierwsza szynszyla. Oczywiście jeśli przyczyny są behawioralne, kulce dobrze zrobi kochający dom ale taką decyzję trzeba podjąć świadomie i odpowiedzialnie, wiedząc, że wcale nie musi być z nią łatwo..

Pytasz czy skoro ma 8 miesięcy to czy spędziła wiele miesięcy w sklepie - ciężko powiedzieć. Duże sieci biorą szynszyle od takich dostawców jak akwen, emte zoo, małe zoo, hodowla alex itp które nie respektują umownego wieku 3 miesięcy, zwykle kulki od tych dostawców trafiają do sklepów w wieku 2 miesięcy lub ledwo ponad.
Pochodzą z giełdy w Łodzi lub krajowych i zagranicznych pseudohodowli i ferm. (Fermiarze w ten sposób znajdują rynek zbytu na osobniki nie spełniające wymagań hodowlanych np z wadliwą okrywą włosową, budową ciała itp) mniejsze sklepy biorą zwierzęta głównie z różnego typu giełd i lokalnych 'hodowców' a nawet, łamiąc prawo, przyjmują/kupują/wymieniają na inne towary od swoich klientów, domorosłych rozmnażaczy. Właśnie z powyższych względów kupno w sklepie to nie jest rekomendowana droga nabycia szynszyli ponieważ płaci się za cały łańcuch handlowy ludzi którzy za nic mają sobie dobro zwierząt a liczą zyski na ich rozmnażaniu. Nie ma pewności po jakich przodkach jest ten maluch i czy nie byli oni rozmnażani wsobnie. (Krewniaczo)

Ostateczna decyzja należy do Ciebie jednak gdybym miała doradzać, polecałabym adopcję (np ze strony FB Adoptuj Szynszyla) lub kupno w dobrej hodowli http://szynszyle.info/wpis/spis-polecanych-hodowli/

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Ziemowitek

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Lis, 2017, 19:42 »
Na prawdę nie da rady jedna szynszyla być w pełni szczęśliwa? Dużo więcej roboty jest przy dwóch osobnikach, trzech itd wraz ze wzrostem? Czy to już raczej nie ma dużej różnicy, bo jak wiadomo klatka jedna, jedzenie też, piasek, woda itd.. Jaki jest koszt szynszyli z dobrych hodowli? Cena jest zależna od koloru? Z adopcją może być u mnie ciężko, gdyż wolałbym wychować te szynszyle od małego i wraz z ich przyzwyczajaniem się i nauką samemu się uczyć i nabywać doświadczenia, chyba że jakieś młode to jeszcze da się coś zrobić.. No nie wiem, muszę się zastanowić. Z góry dziękuję za kolejne odpowiedzi i rady. :D

Offline M___M

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 150
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hydra [*], Eryda
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lis, 2017, 00:49 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Btw. Podoba mi się ranga "Młodszy Szynszylownik", bo przynajmniej ona nie mówi mi brutalnie, że latka lecą.

Offline Ziemowitek

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lis, 2017, 01:26 »
Nie chcę szynszyli z adopcji. Może gdybym miał większe doświadczenie... Pierwszą szynszyle chciałbym kupić i oswoić. Ta w zoologicznym miała klatkę z półkami, podobno wcześniej nie gryzła sobie tej łapki tylko teraz się to jakoś zdarzyło (no nie wiem może np drzazga jej weszła czy coś). Była w klatce sama, bez innych zwierząt itd. Była dosyć ruchliwa i futerko wyglądało na zadbane. Mogę się jeszcze dopytać sprzedawczyni o różne rzeczy tylko musiał bym wiedzieć co jest ważne.. :/ Pochodzenie? Ilość czasu w sklepie? Choroby? Myślicie, że dostanę szczere odpowiedzi na pytania? Możecie jeszcze poradzić o czym rozmawiać. Dzięki

Offline Wilczy Deszcz

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 724
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lis, 2017, 07:46 »
Pytasz jak to jest, kiedy szynszyla jest sama lub w stadzie. Otóż jedna podstawowa zasada: samotna szynszyla - nieszczęśliwa szynszyla (oczywiście to tylko moje zdanie). Przede wszystkim nie ma takiego czegoś, że jeśli szyszki są dwie to trudniej się oswajają, owszem może się zdarzyć, ale tak jak @dream napisała szynszyle to zwierzęta stadne i nie można ich trzymać pojedynczo. Niektórzy bez doświadczenia mają kulki z adopcji i większość ludzi na forum ma je we dwie lub więcej i dają radę ;) Poza tym szynszyla nie "wytresujesz" tak jak psa czy kota. Szynszyla to dosyć specyficzny zwierzak, nie da się ich miętosić, niektóre lubią wchodzić na ręce, ale trzeba bardzo dużo czasu i cierpliwości. Ja np. mam trzy szynszyle. Pierwsza z nich adoptowałam w 2016 roku i też nie miałam doświadczenia - uczę się cały czas o nich. Przede wszystkim trzeba też pamiętać, że jeśli kupisz tą 8 miesięczną kulke to na jej miejsce trafi kolejna i takie będzie błędne koło. Kupując w takich miejscach nakręca się biznes. Uwierz lub nie, ale na Twoim miejscu wybrałabym adopcje, bo takich szaraczków jest mnóstwo do adopcji i najlepiej dwie. Dlaczego? Nie będziesz miał problemu z łączeniem szynszyli tej samej płci. Łączenie może być bardzo pracochłonne, stresujące itp., .  Z resztą transport to nie problem jeśli byś się zdecydował na adopcje, zawsze można z kimś się dogadać. Tutaj na forum wszyscy sobie pomagają, gdy ktoś ma pytania, wątpliwości itd. .  Decyzja należy do Ciebie.

Szałwia & Tosia & Yuri w nowym domu.

Ze mną tylko pies - Rita.

Offline Ziemowitek

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lis, 2017, 08:36 »
Mówicie o jakiś wadach genetycznych, szynszylach rozmnażanych wsobnie i jeszcze innych wadach kupna ze sklepu zoologicznego lub fermy. Jednak jaka jest szansa, że szyszka z adopcji właśnie nie będzie pochodzić z takiego źródła? Mogę w taki sposób również wziąć szynszyla o niepożądanych cechach, zachowaniach. Często ktoś chce się po prostu ich pozbyć, nie zawsze mówiąc całą prawdę i przedstawiając wady zwierzaka, po prostu pisze, że chce oddać. Często są to osoby o małej wiedzy z zakresu ich rozmnażania i braku doświadczenia. Chyba że chodzi wam o adopcję od osoby, która na prawdę się nim dobrze opiekowała i przedstawi nam jakieś papierki na jego pochodzenie itd. Myślę że tak samo jak np. z psem, lepiej kupić z jakiegoś źródła jak sklep czy hodowla niż nir wiadomo skąd, od kogo, o jakim pochodzeniu i wyuczonych zachowaniach, przyzwyczajeniach. Na początek chciałbym jednak jednego szynszyla, najwyżej później znosić trudy łączenia. No trudno, taka moja decyzja.

Offline M___M

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 150
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hydra [*], Eryda
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Lis, 2017, 12:22 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Btw. Podoba mi się ranga "Młodszy Szynszylownik", bo przynajmniej ona nie mówi mi brutalnie, że latka lecą.

Offline Ziemowitek

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Lis, 2017, 13:27 »
Dziękuję za odpowiedź. Czyli wybór należy do mnie czy wezmę z zoologicznego, fermy, czy adopcji. Chciałbym was prosić tylko o wypisanie rzeczy, które są dosyć istotne i warto na nie zwrócić uwagę, zapytać osoby, od której chcemy szynszyle kupić/zaadoptować. Jakieś rzeczy związane z rodzicami, pochodzeniem, zachowaniem, wyglądem? Nie znam się kompletnie, gdyż to ma być mój pierwszy szynszyl. Dziękuję za pomoc w wyborze odpowiedniego osobnika i napisanie wszystkich ważnych rzeczy, które przyjdą wam do glowy. Pozdrawiam :)

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Lis, 2017, 17:01 »
Biorąc szynszylę wszystko jedno z jakiego źródła trzeba się dowiedzieć jakim pokarmem jest karmiona i na początku karmić takim samym, ewentualnie później stopniowo zmieniać. Jeśli kupisz tą ze sklepu to oczywiście musisz wiedzieć wszystko o leczeniu łapki, a najlepiej od razu po zakupie wybrać się do dobrego weterynarza na przegląd (można spróbować skonsultować się na forum w kwestii wyboru leczniczy). Nie wiadomo na ile ten sklepowy zna się na rzeczy. Na Twoim miejscu jednak rozważyłabym zakup w hodowli, miałbyś pewność co do pochodzenia zwierzaka i jego stanu zdrowia. Często hodowcy nawet po zakupie interesują się losem szynszyli i można liczyć na ich rady co byłoby przydatne w Twojej sytuacji. Kwestia konieczności trzymania szynszyli w stadach nie podlega dyskusji ;)  jedynym wyjątkiem od tej reguły są szynszyle których nie udało się połączyć z innymi głównie z powodu ich agresji w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku. Takie zwierzątko można dostać tylko z adopcji.

Offline Ziemowitek

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 8
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Gru, 2017, 00:29 »
Przejrzałem ogłoszenia na OLX w promieniu 50km, a potem 100km od miejsca swojego zamieszkania i znalazłem ogłoszenie, w którym było trochę więcej napisane niż tylko cena. Napisałem do Pani i przedstawiłem swoje obawy odnośnie kupna kulki z domowej hodowli, a nie fermy czy zoologicznego. Wymieniłem kilkanaście wiadomości, zadałem pytania i poprosiłem o zdjęcia. Z rozmowy wynikło, że trafiłem na osobę, której jestem w stanie zaufać, bo dba o swoje szyszki i nie jest pierwszym lepszym rozmnażaczem młodych na sprzedaż. W przyszłym tygodniu mam pojechać do niej po odbiór 3 miesięcznego gryzonia w kolorze beżowym. :D

Offline Wilczy Deszcz

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 724
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Gru, 2017, 21:47 »
Nie ma sie nigdy pewności w jakich warunkach jest kulka. Nie mówię o hodowlach, które dbają o swoje zwierzęta oraz młode. Ja bym była ostrożna na Twoim miejscu.

Szałwia & Tosia & Yuri w nowym domu.

Ze mną tylko pies - Rita.

Offline Black7

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Gru, 2017, 16:39 »
Ja swojego szynszyla kupiłem z hodowli (nie za małe pieniądze), ale nie miałem innego wyboru, to było najlepsze wyjście. Po wizycie u weterynarza zwierzak był zdrowy jak ryba.

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Sty, 2018, 15:03 »
Wiesz powiem tak: sama byłam nastawiona, że jedna szyla i nie ma opcji na więcej, bo tego najzwyczajniej w świecie nie ogarnę, a po niespełna miesiącu postanowiłam przygarnąć dwie dziewczyny :) Właśnie za pośrednictwem strony Adoptuj Szynszyla na Facebook'u :) Ich ówczesna właścicielka nie miała dla nich dość czasu i postanowiła je oddać, mieszkała ode mnie daleko bo aż 120km w jedną stronę. Łączenie przebiegło wyjątkowo sprawnie i szybko. Wtedy zaczęłam dopiero postrzegać realnie moją Sofie (pierwszą szynszyle) jako szczęśliwą, widać to po prostu było- żywsza, ale i spokojniejsza nocami, bo nie nawoływała mnie bym podeszła do klatki itp. no i gdy w dzień musiała zostać sama np. do wieczora nie nudziła się :)

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline Sandra

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 5
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • https://stopnadwadze.pl/zdrowie-i-uroda/porady-zdrowie/depilacja-laserowa-2/
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Mar, 2018, 08:49 »
A co lepiej trzymać razem 2 samców czy 2 samice ? Parki nie chcę z wiadomych przyczyn, a sterylizacji / kastracji nie uznaję  [good]

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Mar, 2018, 01:43 »
A co lepiej trzymać razem 2 samców czy 2 samice ? Parki nie chcę z wiadomych przyczyn, a sterylizacji / kastracji nie uznaję  [good]

Płeć w sumie nie ma znaczenia choć ja tam wole samiczki, bo odpada problem sprawdzania pierścienia z futra ;)

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline caroll

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Maj, 2018, 09:14 »
Niestety, ja kupnie szyszek z zoologicznego mówię stanowcze nie!!! Zbyt wiele skrzywdzonych tam zwierząt widziała, a uważam, że kupywanie ich w zoologicznych tylko napędza do dalszego sprowadzania zwierzaczków i stresowania ich poprzez wystawianie na wszelkiego rodzaju witrynach sklepowych.  [nie] [niepolecam] [niepolecam]

Offline Szumipp

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 5
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Lip, 2018, 16:12 »
Ja mam tylko jedną i nigdy nie było z nią problemu, nawet nie słyszałam wcześniej o tym, że powinna żyć w stadzie :p

Offline ada1986

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 5
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Kupno szynszyli z zoologicznego
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Lip, 2018, 23:37 »
Ja też mam złe doświadczenia z kupowaniem w zoologicznym. Niestety tak kupiłam mojego i nie był w zbyt dobrym stanie. Na szczęście teraz już wszystko ok.

 

"Dzień szynszyli: wybieg czy wyleż" ankieta konkursowa (dużo zdjęć!)

Zaczęty przez dream*Dział Ankiety

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24115
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2014, 19:09
wysłana przez Roza
Dziwne trzęsienie się szynszyli oraz dźwięki strachu pomimo siedzenia w klatce

Zaczęty przez brons222Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4308
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2018, 22:07
wysłana przez Mysza <")))/
gryzą się, brak zgody w stadzie, wykluczanie ze stada, walki (dot. już połączonych szynszyli)

Zaczęty przez xenarthraDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 32157
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2020, 10:39
wysłana przez Szynszolek01
dziwna narość na dolnych ząbkach szynszyli.. trudności z jedzeniem:( pomozcie...

Zaczęty przez marmelka1989Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1925
Ostatnia wiadomość 06 Lut, 2009, 18:04
wysłana przez marmelka1989
Oddam 10letnią parkę szynszyli standard w dobre ręce / Poznań

Zaczęty przez marcin833Dział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 7346
Ostatnia wiadomość 03 Maj, 2016, 18:18
wysłana przez dream*
SimplePortal