28 Mar, 2024, 09:57

Autor Wątek: Szyszka nie chce normalnie jeść  (Przeczytany 1258 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ellie222

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 9
  • Uzbierane migdały: 0
Szyszka nie chce normalnie jeść
« dnia: 13 Sty, 2018, 19:00 »
Witam

Mam problem z moją kulką. Otóż kilka dni temu zauważyłam że Maleństwo ma problem z jedzeniem twardego pokarmu - niby próbuje je gryźć ale za chwile się poddaje i zostawia. Przysmaki VL Crock które wcześniej zajadała ze smakiem teraz zje pod warunkiem że podzielę je na mniejsze kawałki. Suszoną zieleninkę czy jabłko zje bez problemów, je też płatki grochu które przecież miękkie nie są.
Wizyta u weta była, zdjęcia RTG zrobione - ząbki jak od linijki starte że aż miło. Jedyne co zaniepokoiło panią doktor to niewielki "cień" widoczny na zdjęciu po lewej stronie pyszczka - przy macaniu nic nie wyczuła. Dostała lek tolfedine 6mg (pół tabletki na dzień) na 6 dni. Problem w tym że po zdjęciu nie za bardzo paliła się do jedzenia więc zafundowałam kulce papkę z gerberka i zmielonej karmy a później jak już kurier dostarczył RodiCare Instant który wcina jak szalona.
Obecnie spawa ma się następująco - z miski coś tam ledwo zje i czeka na rodi :( Wizyta u weta będzie jak nic ale dopiero mogę iść w poniedziałek (pod warunkiem że będzie specjalistka od zwierząt egzotycznych).
Czy ktoś miał podobny problem?

Pozdrawiam

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Szyszka nie chce normalnie jeść
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Sty, 2018, 19:10 »
Problemy z ząbkami są dość częste u szynszyli, każdy przypadek jest trochę inny. Mój Mikuś też nie mógł gryźć większych kawałków, ale okazało się że ma bardzo nierówno starte zęby. Zabieg przycięcia zębów rozwiązał problem. Do czasu wizyty nie pozostaje Wam nic innego niż dokarmianie papkami. Daj znać po wizycie.

Offline ellie222

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 9
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Szyszka nie chce normalnie jeść
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Sty, 2018, 19:15 »
Ale zdjęcia były robione, do pyszczka pani doktor też zaglądała i wszystko było ok. Ząbki równiutko starte jak od linijki, w pyszczku żadnych ran nie było.

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: Szyszka nie chce normalnie jeść
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sty, 2018, 19:23 »
Zęby mogą być równo starte a ból może wywoływać np. przerost korzeni, może to jest ten cień widoczny na zdjęciu?

Offline ellie222

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 9
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Szyszka nie chce normalnie jeść
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sty, 2018, 19:35 »
Korzenie też są w pożądku. Widoczny cień miał kształt owalny i pani doktor powiedziała że to mogą być początki ropienia - stąd przepisany lek żeby temu zapobiec. Kazała też „macać” kulkę po pyszczku żeby sprawdzić czy jej nic nie rośnie. Ani ja ani pozostali domownicy nic nie wyczuliśmy.
Kulka nie jest osowiała i zachowuje się normalnie - bryka, szaleje w piasku i z wielką chęcią wcina rodi. Zachowuje się całkowicie normalnie minus to że nie chce jeść tego co jadła do tej pory.

 
Szynszyla jest ufna, lecz nie chce brać żadnych smakołyków i nie umie się kąpać

Zaczęty przez szczuruDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6184
Ostatnia wiadomość 25 Mar, 2008, 10:10
wysłana przez szczuru
szynszylek po scięciu zębów nadal nie moze jeść- Co robić??

Zaczęty przez WeronikaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 10583
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2009, 18:10
wysłana przez Adam.W
Czy szynszyle mogą jeść mąkę - produkty piekarnicze?

Zaczęty przez SZYSZUNIE :DDział Żywienie

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5195
Ostatnia wiadomość 06 Lis, 2013, 04:12
wysłana przez Alicja Mannschack
Czy szynszyla może jeść karmę dla świnki morskiej?

Zaczęty przez LolekDział Żywienie

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3197
Ostatnia wiadomość 22 Paź, 2008, 21:17
wysłana przez dream*
Jakie świeże roślinki może jeść szynszyla??

Zaczęty przez kasiakasiakasiaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2886
Ostatnia wiadomość 27 Paź, 2013, 20:10
wysłana przez Basia_W
SimplePortal