hypothetical
28 Mar, 2024, 19:40

Autor Wątek: Szynszyl lezy na boku, jest osowialy  (Przeczytany 2959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

thesilentenigma

  • Gość
Szynszyl lezy na boku, jest osowialy
« dnia: 14 Mar, 2018, 11:26 »
Dzien dobry,
Mamy od 3 lat 2 szynszyle (chlopaki ). Od 2 dni zaobserwowalismy ze 1 z nich poleguje najczesciej na boczku, wczesniej czegos takiego nie widzialam u zadnego z nich. Jest jakis osowialy. ciagle spi, jak go poruszam to sie ozywia na chwile ale zaraz z powrotem idzie spac. w porownaniu do drugiego widac, ze cos z nim nie tak. Nie wiem czy je i pije, nie zauwazylam. Macie pomysly co to moze byc? Mozecie polecic dobrego weterynarza znajacego sie na szynszylach w Katowicach?

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szynszyl lezy na boku, jest osowialy
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Mar, 2018, 18:58 »
Klinika Weterynaryjna na Brynowie,lub Silesia-Vet w Bytomiu koniecznie polecam w tej przychodni dr.Wilk

thesilentenigma

  • Gość
Odp: Szynszyl lezy na boku, jest osowialy
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Mar, 2018, 00:27 »
Bylam z szynszylka u weterzynarza.Po pierwsze jestem w szoku, bo moj szynszyl okazal sie szynszylka i jego brat najprawdopodobniej tez, bo juz bylyby dawno mlode :) Wet zbadal ja i stwierdzil zatrzymanie kupek, wzdecie, dostalam karme ratunkowa. Szynszylka miala tez zrobione badanie krwi. Po podaniu karmy na drugi dzien juz czula sie lepiej, mniej polegiwala, widac bylo, ze jej sie polepszylo. Zadzwonilam po wyniki do weta i tutaj szok, wyniki b.zle. B. znacznie przekroczone normy enzymow watrobowych i cos z nerkami. Ogolnie wet wyrazil sie, ze siadaja jej nerki i watroba i, ze jest b. zle i ma 50/50 szans na przezycie. Dostalam leki. To bylo w czwartek. W piatek juz szynszylka odzyla, zaczela robic kupy, bo wczesniej nie robila. Dzisiaj juz jest calkowicie "zdrowa" tzn. tak wyglada. robi kupy, normalnie sie zachowuje, na wybiegu biega, skacze, w ogole juz nie poleguje i nie jest osowiala. Daje jej dalej leki i karme ratunkowa i mam pytanie czy jest to mozliwe,zeby faktycznie siadaly jej nerki i watraba? skoro wyglada juz na calkowicie ozdrowiala? jest mozliwosc, zeby tak szybko sie jej poprawilo, maz mowil, ze wyniki byly kilkakrotnie a nawet wiecej razy ponad norme. Mi to wyglada na typowe zatwardzenie, wzdecie, ktore po podaniu karmy ratunkowej przeszlo i z mala jest wszystko ok. Tylko co z tymi wynikami? jest jakas mozliwosc pomylki i malej juz nic nie jest?

Offline Roedeer

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Uzbierane migdały: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Hałasuje w nocy? A kto nie lubi? ;)
Odp: Szynszyl lezy na boku, jest osowialy
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Mar, 2018, 18:37 »
@dream* Ty miałaś styczność z problemami z wątrobą

Sofie  (ur. 08.2016) u mnie od 19.01.2017
Karen (ur. ~ 02.2016) u mnie od 09.02.2017

W pamięci * Luna (ur. ~ 2013, zm. 17.03.2017) u mnie od 09.02.2017 :"(

Offline Gosix93

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
    • Instagram moich kulek :)
Odp: Szynszyl lezy na boku, jest osowialy
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Mar, 2018, 09:47 »
Moje szynszyle co prawda nigdy na wątrobę i nerki nie cierpiały, za to jedna z suczek owszem. Chora wątroba to "dobra" diagnoza, ponieważ narząd ten wspomagany leczeniem i dietą potrafi się skutecznie zregenerować. Jeżeli uszkodzone są nerki, to jest to absolutnie nieodwracalne, one się prawie wcale nie regenerują. Natomiast! Złe wyniki to nie koniec świata ani bilet w jedną stronę. Jednorazowymi wynikami nie trzeba się przejmować. Jeśli parametry są bardzo mocno podniesione, powtórzcie badania po 5-10 dniach. Porównajcie nowe wyniki ze starymi. Jeśli wszystkie parametry są zawyżone, jest to powód do mocnego niepokoju. Jeśli wyniki będą podniesione ale niższe niż poprzednio, to znak, że organizm wraca do zdrowia i zastosowana terapia działa. Jeśli wyniki będą w normie, to problemem było zatwardzenie i wzdęcie, więc wszystko się uspokoiło po rozwiązaniu problemu i nie ma co szukać głębiej. Dla spokoju sumienia, dobrze jest potem wyniki powtórzyć jeszcze raz po np. miesiącu i po kilku miesiącach. Zmiany w parametrach krwi mogą być wywołane przez całkowicie losowe czynniki, np. stres, coś nowego w diecie. Przykład z życia wzięty: moja suczka jest przeraźliwie schorowana i kontrolne badania krwi musi mieć robione co 6tyg. Podczas jednej kontroli miała fatalne wyniki wskazujące na guza lub rozpad śledziony. USG wykonane następnego dnia pokazało, że ze śledzioną wszystko jest dobrze. Badania krwi powtórzone po 6 dniach pokazały, że parametry krwi wróciły do normy. Pogorszenie wyników mogło być związane z tym, w jaką fazę cyklu krwiotwórczego się wstrzeliliśmy i to dało fałszywy obraz chorej śledziony. Fizjologia organizmu jest bardzo złożona, chwilowe wahania poszczególnych parametrów krwi nie są niczym nienormalnym, tak się po prostu dzieje i dopóki złych wyników nie potwierdzi powtórzenie badania (lub nie ma dla nich potwierdzenia w objawach chorobowych), nie ma co panikować.

Misio (2007), Exon (2017) | Misia ['], Meszek ['], Myslo [']

 
chory "kichający" szynszyl

Zaczęty przez gobblerekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4203
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2012, 15:58
wysłana przez gobblerek
Szynszyl "po przejściach" - jak żywić?

Zaczęty przez JarekDział Żywienie

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 46303
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2010, 17:22
wysłana przez Koffi
Konkurs manualny - "Szynszyl uwieczniony w mydle"

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 34944
Ostatnia wiadomość 16 Lip, 2010, 20:47
wysłana przez Basia_W
Wyniki głosowania na prace konkursowe "Mój przyjaciel szynszyl"!

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Konkursy

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 11071
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2007, 22:23
wysłana przez Mysza <")))/
Wyniki głosowania + NAGRODY - konkurs plastyczny "Mój Przyjaciel Szynszyl"

Zaczęty przez AndreasDział Konkursy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3299
Ostatnia wiadomość 25 Paź, 2007, 13:23
wysłana przez Andreas
SimplePortal