hypothetical
28 Mar, 2024, 11:10

Autor Wątek: Czy szynszyle zbierają sadełko na zimę?  (Przeczytany 5878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arkadiuszek

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Czy szynszyle zbierają sadełko na zimę?
« dnia: 12 Gru, 2018, 11:40 »
Pozdrowienia dla wszystkich użytkowników i ich puchatych kulek.
Przejrzałem forum i nie znalazłem bezpośredniego nawiązania do mojego (mam nadzieję niepotrzebnego) problemu. Stąd post.

Moje szynszyle (dwaj bracia) mają rok i miesiąc. Od dłuższego czasu (ponad pół roku, dokładnie nie pamiętam) żywię ich według zaleceń Pana Kliszcza. To znaczy mnóstwo siana, żeby cały czas miały pod dostatkiem, miseczka ziół dziennie (przeważnie mieszanka "gryziółka", do tego w mniejszej ilości mniszek, malwa, kaktus, ostropest, liście topinamburu), patyczki i okazjonalnie (maksymalnie raz dziennie) po kawałku topinamburu jako przysmak. Porzuciłem w ogóle karmy wszelkiego rodzaju, nigdy nie dawałem im kolb, dropsów czy innych sztucznych pomysłów.

Wszystko ładnie i pięknie, ale odnoszę wrażenie, że od miesiąca, czy dwóch jedzą więcej niż zwykle. Daję im pełen paśnik i miseczkę siana, plus miseczka ziół. Każdego dnia rano i po pracy uzupełniam siano, raz dziennie zioła, bo przeważnie mają pusto. Nie ma żadnej zmiany zachowania, wydalania (może więcej bobków, ale to chyba logiczne) ani zmiany wagi (wizualnie, nie ważyłem ich).
Jedna zmiana, która nastąpiła w czasie jak zaczęli więcej jeść, albo tuż przed, to wymiana kołowrotka z dysku (prawie w ogóle z niego nie korzystali) na duży kołowrotek (specjalny dla szynszyl, 40cm jeśli dobrze pamiętam, korzystają z niego każdego wieczora/nocy ku radości sąsiadów).

I się zastanawiam, czy to normalnie (bo rosną, albo spalają więcej od biegania) czy może rzeczywiście zbierają sadełko na zimę (czy w Andach zwierzęta odkładają tłuszcz na zimę?) czy może coś jest nie tak.

Oznaczone jako najlepsza odpowiedź przez Arkadiuszek dnia 14 Gru, 2018, 22:24

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy szynszyle zbierają sadełko na zimę?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Gru, 2018, 17:41 »
Z tego co tu napisałeś to należy się cieszyć że mają taki ogromny apetyt,no i do tego prawidłowa dieta szynszyli,o to trzeba najbardziej dbać.Najważniejsze jest też to że tak ochoczo wcinają sianko.Szynszyle są wybredne co do tego i znalezienie odpowiedniej jakości siana jest rzadkością.Ogólnie szynszyle osiągają wiek dorosły gdy mają 18 miesięcy,dalej wystarczy obserwować wielkość,pilnować wagi.Niech jedzą i rozrabiają i dalej jedzą i jeszcze bardziej rozrabiają  [:D] Zdrówka życzę

 

Jak do "końca" oswoić szynszyle?

Zaczęty przez nermulDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 40662
Ostatnia wiadomość 05 Wrz, 2017, 12:41
wysłana przez jutkaa
Podróż, wyjazd: z szynszylem czy bez, czy szynszyle lubią podróżówać, jak znoszą podróż? transport - metody i porady

Zaczęty przez KikaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 217
Wyświetleń: 87142
Ostatnia wiadomość 05 Cze, 2016, 18:43
wysłana przez Kety
szynszyle sie ze soba gryzą, walczą, są wobec siebie agresywne, kłótnie w klatce

Zaczęty przez fujitsaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 35242
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2015, 20:58
wysłana przez Mysza <")))/
Sprzedam szynszyle samiczka standard czarny samczyk kompletne wyposażenie

Zaczęty przez piechotkaDział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1960
Ostatnia wiadomość 28 Maj, 2015, 21:28
wysłana przez angel09
zbyt młode szynszyle na allegro - prośba o zgłaszanie naruszenia zasad

Zaczęty przez dream*Dział Szynszyle potrzebują pomocy

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 5579
Ostatnia wiadomość 15 Sty, 2016, 17:01
wysłana przez dream*
SimplePortal