o szynszylach > Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Drewniana woliera, sikanie po pólka i zapach

(1/1)

t4ng10r:
Cześć
Mam dwie woliery (kupione w https://www.ogrod-meble.pl/woliery/ )
Z 3 miesiące temu szynszyle przestały sikać do sciółki (dolna metalowa szuflada), a zaczeły po pólkach. W tej chwili 'aromat' ten wita mnie przy wejściu do pokoju. I staje się coraz intensywniejszy.

Pierwsza reakcja - zamówić nowe półki od w/w dostawcy. Tylko szuszki w ciągu 3 miesięcy doprowadzą je do podobnego stanu.
Myślałem by ew. użyć desek parkietowych (twarde i lakierowane) jako warstwy wierzchniej. W poprzedniej klatce panele były półkami i nie było z nimi problemu.

Jakie alternatywy proponujecie? Jakie są metody wywabiania zapachu?  Jak zabezpieczyć półki?

marcsl:
Woliera jak i drzewo z którego jest wykonana z tego linka co podałeś jest dobrym materiałem.Jeżeli sikają to trzeba często myć te półki gorącą wodą z dodatkiem  kwasku cytrynowego.A co dajesz jako ściółkę i jak często wymieniasz?trociny,żwirek drewniany......
Deski parkietowe to zły pomysł,sam lakier którymi są pokryte może zle wpłynąć na zdrowie szynszyli,a te wiadomo gryzą wszystko co popadnie

t4ng10r:
Jako ściółkę używam Źwirek drewniany Super Pinio (czasami z zapachem zielonej herbaty).
Właściwie zawsze go używałem i nie było z nim problemu. Wymieniam zwykle co miesiąc.

Spróbuję z myciem gorącą wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego (czy ocet np. jabłkowy może być)?

marcsl:
Żwirek jet dobry,chyba większość właścicieli szylek zapewnia tą właśnie ściółkę,ja też jestem jednym z nich  [:)]  tylko nie kupuję zapachowych,a neutralny,zapachowe mogą podrażniać drogi oddechowe i zalecam częstą zmianę zasikanego i sproszkowanego żwirku

Kwasek jest najbardziej znanym i skutecznym "odplamiaczem" zasikanych półek drewnianych w połączeniu z gorącą wodą daje super efekt i jego w 100% polecam.

No i przedstaw stadko  [:)]

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej