hypothetical
19 Mar, 2024, 06:00

Autor Wątek: Pasożyty? Zmniejszony apetyt  (Przeczytany 1888 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kamila K

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Pasożyty? Zmniejszony apetyt
« dnia: 11 Lip, 2019, 21:44 »
Witam,
mam problem z moimi samiczkami szynszyli, obydwie ok 8-9 miesięcy. Do 09.04.19r wszystko było w porządku, małe przybierały na wadzę, a potem nagle zaczęły po trochu chudnąć [ waga na kwiecień 509 jedna kulka, 479g druga kulka]. Jedna z kulek robiła dziwne bobki jakby z bąbelkami i śluzem. Pojechałam z nimi do specjalistki od szynszyli, po wstępnych oględzinach wszystko było w porządku, uszy, zęby, brzuszek. Zrobiłam małym badanie kału i wyszła giardioza. Zaczęłam leczenie fenbendazolem 0.15 ml przez 5 dni dla każdej. Niestety ponowne badanie kału wykryło w dalszym ciągu liczne pasożyty. Weterynarz za 2 razem przepisał metronidazol 1/10 tabletki 2 razy dziennie dla każdej szynszyli i raz dziennie 0.25 ml fenbendazolu. Leczenie zakończyło się 4 lipca. Dziewczyny bardzo malutko jedzą sianka i ziół więc dokarmiam je  karmą ratunkową [2 razy dziennie po 10-15 ml i probiotyk 1/3 tabletki]. Niestety dalej chudną pomimo dokarmiania. Ich waga na obecną chwilę przykładowo 408g przed karmą ratunkową, 422 po karmie i drugiej szyli 412g przed i 426g po.  Jedna z nich dalej robi bobki z bąbelkami i martwię się, że mimo wszystko dalej ma pasożyty. Wg weterynarz to gaz z jelit ale mam wątpliwości bo za długo to trwa. W przyszłym tygodniu będę robić im znowu badanie kału.Po za tym zachowują się jak zawsze, latają jak szalone na wybiegu i broją jak tylko mogą.  Czy ktoś miał do czynienia z podobną sytuacją i jest wstanie mi doradzić?

Offline M___M

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 150
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hydra [*], Eryda
Odp: Pasożyty? Zmniejszony apetyt
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lip, 2019, 16:25 »
Ta wiadomość dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników forum. Aby ją odczytać zaloguj się.
Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je tutaj.

Btw. Podoba mi się ranga "Młodszy Szynszylownik", bo przynajmniej ona nie mówi mi brutalnie, że latka lecą.

Offline Kamila K

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Pasożyty? Zmniejszony apetyt
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lip, 2019, 16:49 »
A wiadomo skąd wzięły się u nich pasożyty? Bo jeśli przyczyną pasożytów jest karma to lecenie nie przyniesie skutku. Nie mam doświadczenia z pasożytami ale na logikę patrząc to kluczowe jest znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej żeby leczenie było skuteczne.


Niestety nie wiadomo skąd wzięły się u nich pasożyty. Po pierwszym leczeniu wyparzyłam wszystko z czym miały styczność wrzątkiem i parownicą łącznie z drewniana wolierą,podłogą, kanapą itd. domki wyprałam w 60 stopniach. Karmę, zioła, siano, pył kąpielowy, poidło wyrzuciłam i kupiłam nowe. Za drugim razem przed końcem leczenia zrobiłam to samo. Jeżeli podaje im karmę ratunkową to myję ręce i ubieram jednorazowe rękawiczki. Sama poszłam się zbadać ale ciągle czekam na wyniki. Martwi mnie ten dalszy spadek wagi mimo karmy ratunkowej i to że w dalszym ciągu mogą mieć giardioze pomimo podwójnego leczenia i to już mocnym lekiem. Jeżeli znowu wyjdzie, że mają jednak pasożyty to boję się, że uszkodzę im wątrobę trzecią serią leków.

 
pasożyty zewnętrzne, ektopasożyty, pchły, wszy, wszoły, świeżb, roztocza

Zaczęty przez SileneDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 27358
Ostatnia wiadomość 25 Wrz, 2010, 11:14
wysłana przez malamieszana
MIĘKKIE BOBKI ---> Poradnik - (Badanie na pasożyty)

Zaczęty przez AndreasDział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3631
Ostatnia wiadomość 17 Sty, 2005, 13:54
wysłana przez Andreas
Pasożyty? Pomóżcie [czop śluzowy]

Zaczęty przez czarna27blueskyDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 14620
Ostatnia wiadomość 13 Gru, 2015, 00:21
wysłana przez Natty
Mniejszy apetyt

Zaczęty przez 29sekundDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 1206
Ostatnia wiadomość 01 Wrz, 2015, 08:21
wysłana przez Paula_91
SimplePortal