29 Mar, 2024, 14:54

Autor Wątek: kolej i na mnie :)  (Przeczytany 1640 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cappuccino

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 5
  • Uzbierane migdały: 0
kolej i na mnie :)
« dnia: 24 Mar, 2004, 22:12 »
Witam
Znalazłam to forum przypadkiem, szukając jakichkolwiek info nt szynszyli. I dzięki za to forum :) Będę mieć setki pytań.
Od dziś jestem posiadaczką szynszyla - znajdy. Mój mąż będąc z psem na spacerze znalazł (a właściwie pies wywąchał) małe zwierzątko. Obok niego była wielka puszka (po sterydach z siłowni) i podziurawione wieko. W puszce odrobina trocin. Szynszyl nie miał szans na przezycie. Po jednej stronie spory strumyk, po drugiej... stado kotów. Mężuś wziął zwierzaka do domu i w taki oto sposób zamieszkał z nami szynszyl (pan szynszyl :) ) o imieniu Houdini-Znajda. Długa droga przed nami, bo nie mamy zielonego pojęcia jak opiekować się szynszylkiem. Weterynarz ocenił jego stan na bardzo dobry i dosć zadbany.
Poza szynszylem i pieskiem (mieszaniec-suczka) mamy również śliczną i kochaną świnkę morską o imieniu Milusia. Jest rasową rozetką :)
Mam również dwa inne "zwierzątka"... dwóch synków, moich synków :) Maksio ma 4 latka, Michaś 2. obaj chłopcy kochają zwierzęta (ciekawe po kim :wink: ) i starają się zaznajomić z nowo przybyłym szynszylkiem.
I to chyba tyle :)
Witam jeszcze raz.

Offline pat

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1444
  • Uzbierane migdały: 1
    • http://zwierzaki1.w.interia.pl/
kolej i na mnie :)
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Mar, 2004, 22:21 »
Witam cappuccino
Ciekawa historia twojego szynszyla ale jednoczesnie przykra ze ludzi sa tak nie odpowiedzialni dobrze ze twoj maz go znalazl bo by sie to zle skonczylo. Jaka to odmiana barwa standart??? Jest troche stron o szylkach w necie wiendz mozesz poczytac :) ale zawsze mozesz sie nas cos tutaj zapytać jak bedziemy umnieli to zawsze pomorzemy. Miło ze masz tez pieska i swinke :) A te twoje inne  "zwierzątka" (synkowie) tez musza byc fahjnymi chlopczykami :)
Pozdrawiam, Pat

Nie należy sądzić, że diabeł kusi jedynie ludzi genialnych. Gardzi zapewne głupcami ale nie lekcewazy ich pomocy. PRZECIWNIE pokłada w nich wielkie nadzieje.
Charles  Baudelaire

Offline cappuccino

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 5
  • Uzbierane migdały: 0
kolej i na mnie :)
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Mar, 2004, 22:38 »
odmiana? barwa? standard? proszę po polsku :)))
Jest ciemnopopielaty (to mogę określić :))) Ma biały brzuszek. Jest śliczny i fajnie tupie łapkami.
Nie będę zakładać nowego wątku, popytam tutaj, jeśli mogę:
1. Jak często kąpiele piaskowe? - nasza Znajda kąpała się dzisiaj około 5 minut (siedział z 15min.) w kuwecie przeznaczonej dla kota, którego nigdy nie mieliśmy (nie pytajcie skąd i po co nam kuweta - nie znam odpowiedzi:) )
2. czy konieczne są półki w klatce? Szynszyl ma patyki (dosłownie takie kanarkowe) i wspina się po nich zwinnie niczym wiewiórka.
3. Czy puszczać go po mieszkaniu? Pozwalać biegać gdzie chce? A co z kablami? one nie z tych, co przegryzą?
4. Co do jedzenia oprócz gryzoniowego jedzenia? Czytałam o różnych owocach suszonych, a surowe? np. jabłko?
5. trochę się go boję. jest dla mnie obcy no i ja dla niego też. Nie pogryzie mnie? Czy szynszyle szybko się przyzwyczajają do nowego otoczenia?

Uff sporo tego - wybaczcie, jestem zupelną nowicjuszką. Jak sobie coś przypomnę to na pewno skrobnę :)

P.S. Fotki zrobiłam, jak tylko wywołam zdjecia pokażę Wam moją Znajdę.

Offline pat

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1444
  • Uzbierane migdały: 1
    • http://zwierzaki1.w.interia.pl/
kolej i na mnie :)
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Mar, 2004, 22:46 »
odmiany barwna czyli kolorek jak jest szara to standart :)
1.ja mam caly czas piasek w klatce wiendz kiedy chce to się kąpie
2.hmmm czy konieczne przydały by się no bo szynsyzle lubią skakać hmmmm z tymi patykami to ciekawe
3.Tak pozwalać gdzies przyanjmniej 1 h dziennie kable raczej sie nie chwytają za nie ale np lubia wszelkie dziury wiendz trzeba uwazac bo chetnie się tam chowają
4.jest specjalna karma dla syznyszli np.vitapolu jesli chodzi o owoce suszone to np. banany jabula papaje itd ale wsyztko w malych ilosiach mozesz tez dac migaldy(platKI) orzeszko itd ale wszytko w malych ilościach
5.nie pogryzie cie napewno chociasz delikatnie w palec moze Hm czy szybko wydaje mi się że srednio bo one na zawsze pozostają lekko dzikie

jak masz jakies pytania to zadaj smiało i czekam na zdiecia z niecierpliwością :)

Nie należy sądzić, że diabeł kusi jedynie ludzi genialnych. Gardzi zapewne głupcami ale nie lekcewazy ich pomocy. PRZECIWNIE pokłada w nich wielkie nadzieje.
Charles  Baudelaire

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
kolej i na mnie :)
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Mar, 2004, 13:38 »
Cytuj

1. Jak często kąpiele piaskowe? - nasza Znajda kąpała się dzisiaj około 5 minut (siedział z 15min.) w kuwecie przeznaczonej dla kota, którego nigdy nie mieliśmy (nie pytajcie skąd i po co nam kuweta - nie znam odpowiedzi:) )

Ja moim piasek wstawiam na ok 5 dni, pozniej 2 dni przerwy i znow pyl do kaltki. Najlepiej zaopatrzyc sie w naczynie do kompieli pylowych, moze to byc okragla doniczka, klosz okragly, dzban siwak... zalezy od naszej intencji tworczej, najlepiej aby naczynie mialo ksztalt kulisty bo zapobiega to wysypywaniu sie piachu. Jesli nie masz miejsca w klatce to niech szylek kapie sie na wybiegu bo piach szylki powinny miec dostepny przez conajmniej przez 1h/dzien.
Cytuj

2. czy konieczne są półki w klatce? Szynszyl ma patyki (dosłownie takie kanarkowe) i wspina się po nich zwinnie niczym wiewiórka.

Polki sa raczej potrzebne, zapeniaja one szylkom minimalny ruch w klatce, lecz jesli szylek bedzie mial dlugie wybiegi poza klatka to mozna sie obyc bez nich.
Cytuj

3. Czy puszczać go po mieszkaniu? Pozwalać biegać gdzie chce? A co z kablami? one nie z tych, co przegryzą?

Koniecznie puszczac, szylek powinien biegac conajmniej 1,5 godziny dziennie. Lepiej nie pozwalac mu biegac wszedzie, lazienka powinna byc nie dostepna i pomieszczenia gdzie jest duzo kabli chociaz ten drugi warunek trudno jest spelnic dlatego kable mozna pochowac w specjalne listwy do tego przeznaczone i najlepiej jest nie miec zludzien ze szylka kabli nie gryzie owszem zdazaja sie takie ale wiekszosc jest nimi poprostu zafascynowana, trzeba tez szylkowi odciac dostep do kwiatow gdyz z pewnoscia szybko je skonsumuje co moze mu bardzo zaszkodzic.
Ja przez to ze w pokojach mam multum kabli szylki puszczam w przedpokoju i kuchni (nie mam drzwi). Wstawiam im tam rozne przeszkody jak np krzesla walki od lozka itp. aby urozmaicic wybieg. Dla nowych wlascicieli szylek jest to dobre razwiazanie gdyz przewaznie w przedpokoju nie mamy duzo mebli, mozemy sami sie polozyc na podlodze (aby nie byc az tak wielkim i strasznym) a szylek znudzony monotonnym bieganiem po rownej podlodze w koncu przyjdzie i donas aby wskoczyc powachac i skubnac ;;)
Cytuj

4. Co do jedzenia oprócz gryzoniowego jedzenia? Czytałam o różnych owocach suszonych, a surowe? np. jabłko?

Jesli zakupilas dla futrzaka jedzienie ogolnie gryzoniowe to nastepnym razem kup przeznaczone specjalnie dla szylek i pamietaj zeby karme zmieniac stopniowo a nie gwaltownie.
Surowe tez moga byc :) Tylko ze moje akurat nie chca ich jesc, ale mozesz sprobowac ze swoim, plasterek jablka albo marechwki, moze mu zasmakuje, tylko pamietaj aby nie dawac duzo zielonek to zreszta tyczy sie do wszystkich smakolykow.
Cytuj

5. trochę się go boję. jest dla mnie obcy no i ja dla niego też. Nie pogryzie mnie? Czy szynszyle szybko się przyzwyczajają do nowego otoczenia?

Szylki najczesciej nie gryza robia to tylko wtegy gdy panicznicznie sie kogos boja. Coraz czesciej szylki szybciej sie oswajaja ale to zalezy od konkretnej "sztuki". Pozatym maluchy te nie lubia brania na rece i glaskania a juz szczegulnie gdy robi to osoba obca, wiec najlepiej nie bierze teraz szylki na rece, mozesz ja przyzwyczajac do siebie po przez dawanie smakolykow i dlugie codzienne spacery.

Offline madlen

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 151
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.madlen-r.blog.pl
kolej i na mnie :)
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Mar, 2004, 13:40 »
no ja mysle za kazdy szynszyl jest inny,bo moj np.ostatnio jak tylko z klatki wyjdzie to zaraz leci sprawdzic czy moze przypadkiem kabli zapomnialam schowac,a jak widzi za jednak schowalam to sie wscieka i mysli co by tu narozrabiac (wczoraj dopadł  Harrego Pottera np.) :]

be yourself...be wild...
            ;)

Offline pat

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1444
  • Uzbierane migdały: 1
    • http://zwierzaki1.w.interia.pl/
kolej i na mnie :)
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Mar, 2004, 13:52 »
hehe harry potter to ulubiona lekrura kopera heh :P

Nie należy sądzić, że diabeł kusi jedynie ludzi genialnych. Gardzi zapewne głupcami ale nie lekcewazy ich pomocy. PRZECIWNIE pokłada w nich wielkie nadzieje.
Charles  Baudelaire

Offline madlen

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 151
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.madlen-r.blog.pl
kolej i na mnie :)
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Mar, 2004, 19:59 »
:lol:
widze ze nie tylko moj szynszyl ma slabosc do HP hehe,
wiedzą co dobre  :wink:

be yourself...be wild...
            ;)

 

22.08.2005r Zawitała u mnie "Konsta"

Zaczęty przez PiterekDział Kalendarz

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1110
Ostatnia wiadomość 26 Sie, 2005, 10:44
wysłana przez pat
Jak zrobić,żeby szynszyla nie opryskiwała mnie moczem?...

Zaczęty przez Sandra1104Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5342
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2012, 20:24
wysłana przez Szelek
Moje szynszyle mnie wkurzają, bo rzuciły fochem

Zaczęty przez DEGU StacjaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 3263
Ostatnia wiadomość 28 Kwi, 2016, 21:38
wysłana przez DEGU Stacja
Wakacje szynszyla Zdrapki (od Kasiakasiakasia) u mnie 2015

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 11693
Ostatnia wiadomość 13 Sie, 2015, 16:06
wysłana przez elanutka
Rodzice. W ogóle nie chcą mnie słuchać... Pomóżcie!!!

Zaczęty przez Wolf's FangDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 6476
Ostatnia wiadomość 17 Sty, 2005, 13:24
wysłana przez Wolf's Fang
SimplePortal