hypothetical
29 Mar, 2024, 10:55

Autor Wątek: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem  (Przeczytany 85876 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline _SmErFeTkA_

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 605
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pchełek-beż, Duszek-biały, Florek-standart :)
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #100 dnia: 10 Lis, 2005, 17:18 »
@dezerter, z twojej strony to troche niemiło...

(\_/)       
(o.o )   // <--- szynszylek :)
(> < )//

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #101 dnia: 10 Lis, 2005, 18:05 »
hehehe @_SmErFeTkA_, nie mozesz brac wszystkiego na powaznie :D

[-chomik-]

Offline _SmErFeTkA_

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 605
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pchełek-beż, Duszek-biały, Florek-standart :)
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #102 dnia: 12 Lis, 2005, 20:20 »
Wiem że to powiedziane w żartach(lub nie) ale jak dla mnie to i tak jest to chamskie .... niech sie dziecko cieszy że ją szyszek polubil a nie robi z tego sensacji   :evil:

(\_/)       
(o.o )   // <--- szynszylek :)
(> < )//

Offline Pchełka: )

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog :)
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #103 dnia: 13 Lis, 2005, 14:00 »
Witam!!!!!
Może poprostu powinieneś dać mu trochę czasu!! Ale rzyczę szczęścia;P

[K][A][R]
  • [L][N][A]  [P][C][H][E][L][K][A]

Rue

  • Gość
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #104 dnia: 09 Sty, 2006, 09:41 »
Fajnie. A moj Fredzislaw jak nie lubil byc brany na rece i wyciagany z klatki, tak teraz nadal nie lubi byc wycagany, ale za to zaczyna powoli wchodzic na rece nio i zaczyna czesciej podchodzic i biegac po mnie.

Offline wishina

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tunia - kofana samiczki!
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #105 dnia: 09 Sty, 2006, 11:48 »
Moje dwie kulki niecierpią być brane na ręce. Daj im czas, jak same będą chciały to przyjdą, do niczego ich nie zmuszaj. Nic na siłę. Siądź sobie na podłodze i powoli wyciągaj ręce, żeby mogły Cię powąchać i dotknąć. Po jakimś czasie same zaczną do Ciebie przychodzić na pieszczotki.

Eliza + Krzysiek, szyszka Tunia, goldenka Indi - pozdrawiają :D

Offline karolajn

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 381
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #106 dnia: 19 Maj, 2006, 21:12 »
   Moja szynszylka - Bajka, którą wzięłam z fermy, jest już u mnie ponad miesiąc. Zauważyłam, że jest niesamowicie nieufna w stosunku do ludzi ! Bierze jedzenie z ręki, na początku pozwalała się trochę pogłaskać w trakcie jedzenia, ale teraz już nawet nie można jej dotknąć. No chyba że ma "zawiechę" ;) Czasami, ale to rzadko, trochę po mnie połazi, ale to naprawdę rzadkość. W dodatku jest bardzo ale to bardzo płochliwa, chociaż już mniej niż na początku. Jak tak na nią patrzę to tak się zastanawiam co ona musiała widzieć na tej fermie, że teraz taka jest :( W życiu nie spotkałam aż tak nieufnej szylki. Postępuję z nią tak samo jak z Bafim na początku, a ten jest bardzo ufny i bardzo oswojony :) Jednak teraz trochę przystopowałam z jej oswajaniem - jeśli się nie uda, trudno. Najważniejsze, że Bafi ma towarzyszkę. Tylko dręczy mnie to jej zachowanie. Na pewno widziała jak na fermie zabijano jej towarzyszy, to straszne :(

KaRoLc!a ;)

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #107 dnia: 19 Maj, 2006, 22:54 »
No właśnie bardzo często jest taki problem z szylkami z fermy, one potrzebują więcej cierpliwości i delikatności, ale na pewno Ci się uda. Trzymam kciuki :)

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #108 dnia: 20 Maj, 2006, 10:23 »
karolajn, nie martw sie! ja mam biala nie wiem skad, mozliwe ze z fermy (nie jestem jej 1 wlascicielka), i byla strasznie nieufna. ale nic to! juz po 10 miesiacach dala sie dotknac po glowce w celu podrapania i nie gryzla przy tym ;P a na rece dawala sie brac po hm.. 3 miesiacach? ;)

[-chomik-]

Offline karolajn

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 381
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #109 dnia: 20 Maj, 2006, 11:11 »
Kea dzięki - pocieszyłaś mnie :D W takim razie uzbrajam się w cierpliwość i będę czekać :)

KaRoLc!a ;)

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #110 dnia: 20 Maj, 2006, 17:41 »
Mój Czapuś jest z małej hodowli ,gdzie nie zabijają szylek i też niepotrzebuje kontaktu fiz. z nami.
Od poczatku tak było i mimo ,że jest z nami juz prawie 2 lata,to niewiele się zmienił.Jak go zabieralismy z hodowli ,to od razu na dzień dobry ugryzł moją córkę w rękę  prawie do kości,bo tak się bał.Do tej pory jest płochliwy i  bojaźliwy.Nalepszy kontakt z nim ma mój mąz i córka-mnie też da się potrzymać na rękach ile chcę,ale widać ,że tego nie lubi-nie mówiąc już o smyraniu...

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

Offline karolajn

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 381
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #111 dnia: 20 Maj, 2006, 18:18 »
No bo dużo zależy od temperamentu szylka... Moja Bajka nie gryzie ale bardzo się boi i ucieka.

KaRoLc!a ;)

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #112 dnia: 21 Maj, 2006, 09:18 »
a Biala sie w ogole nie boi. bala sie moze przez pierwszy miesiac, moze krocej. a potem to po prostu nie chciala bo nie lubila byc glaskana. ale strachwila nie jest w ogole - wkolo moze sie walic caly dom, a ona siedzi i patrzy ;)

[-chomik-]

Offline norah18

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Dzikuska, Fido i maluszek :)
    • Szylki ;)
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #113 dnia: 21 Maj, 2006, 12:50 »
ale strachwila nie jest w ogole - wkolo moze sie walic caly dom, a ona siedzi i patrzy ;)

skąd ja to znam? To jest chyba cecha charakterystyczna wszystkich szylek - a przynajmniej moich też :)

Okrucieństwo jest najbardziej naturalną przywarą tępoty umysłu. H.W.N.

Offline karolajn

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 381
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #114 dnia: 21 Maj, 2006, 13:16 »
Moich niestety nie - a już na pewno nie Bajeczki. Bafi nie jest aż tak płochliwy ale do najśmielszych też nie należy - bardzo boi się obcych. No ale z oswojeniem Bafiego nie miałam żadnych problemów - od początku był ciekawski i mało bojaźliwy :) Biorąc Bajkę z fermy wiedziałam jakie czekają mnie problemy. Pożyjemy, zobaczymy :)

KaRoLc!a ;)

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #115 dnia: 14 Cze, 2006, 00:14 »
Mam swoja mozaike :):) ktora nazwałam Budrys
Dziesiaj były małe kłopoty z budrysem :( droga długa i biedak sie przegrzał :(
Wieczorkiem było juz wszystko oki :) szylek sam juz jadł , wieczorkiem kiedy przyszedł mąż z pracy zrobilismy porzadki w klatce doszło nowe poidełko dla malucha ,wymiana piasku ... wpuscilismy małego zeby wykąpał sie 1 w piasku było oki :) az do mometu jak gacek(szynszyl ) wparował do klatki i zaczoł delikatnie malucha podgryac ..potem wpadł do piachu i nie chciał wyjsc w tym czasie maluch jadł sianko ...gacek wyskoczył z piachu i zaczoł malca podszczypywac ...juz wiiem ze bedzie walka o klatke i jedzenie ...
Po posiłku malca puscilismy w pokoju ( z powodu choroby cały czas siedział na kafelkach a potem w łózku z 2 schłodzonymi butelkami ) nie mineło 10 minut jak gacek zaczoł latac za budrysem i go wąchac ... bałam sie o malca i na poczatku myslałam ze bedzie wojna i nagle patrzymy a gacek włazi na budrysa jak na samice i tak cały czas w koncu musiałam malucha zabrac do łózka  ...gacek sie uspokoił ... co o tym sadzicie czy mogł pomylic samca z samica ?? czy to inny obiaw zainteresowania ??
Dzisiaj
Mąż spał ja pilnowałam malucha ktory spał koło meza w łózku -był spokuj gacek nie zaiteresował sie malcem ... nadeszła zmiana warty ja lulu a maz na strazy budrys dalej spał w łózku ..cisza az do mojej pobudki ..
Gacek wszedł na łózko i zaczoł wydawac odgłosy a potem atak oczywiscie nie pozwoliłam do złapania zebami malucha ...poniewaz gacek lata wolno nie mogłam pozwolic zeby narazac malucha na ciagły stres wiec zrobiłM TAK ...
wyjełam z klatki jedzenie gacka ,poinik,sianko i wszystko ustwiłam pod klatka a w klatce umiesciłam budrysa ...teraz maluch spi w klaTCE A GACEK LATA W KOŁO I WYDAJE ODGŁOSY  a budrys mu odpowiada :) no i gacek lata oszalały po łózku i piszczy
 Czy to dobry pomysł z ta klatka ??
 
Malec go nie atakuje ani sie nie broni tylko ucieka a ma ponad 3 miesiace jest przyjazny ... wydaje tylko odgłosy czy   to dobrze ?? .
No i co mnie dziwi gacek lata wacha mocz budrysa  fuczy a jak nie dojdzie do ataku to czysci sobie małego ?? dlaczego taka reakcja jak na samice ??
o 10 jade  z mLlcem do wet i pomyslałam żeby zostawic klatke gackowi otwarta zeby wszedł i zapoznał sie z zapachami budrysa --ale nie wiem czy to dobry pomysł ?? czy gacek nie obsika ja z gory na doł a jesli tak to czy to jakos wpłynie na budrysa ??

« Ostatnia zmiana: 14 Cze, 2006, 06:56 wysłana przez szyszunka »

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #116 dnia: 16 Cze, 2006, 22:10 »
On go nie pomylił z samicą, tak się objawia dominacja u szylków. Pozwól mu włazić na Budrysa dopóki nie zacznie gryźć malca, moje dziewczyny też na siebie wskakiwały, ale tylko po to, by ustalić kto jest osobnikiem alfa w stadzie ;)

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #117 dnia: 16 Cze, 2006, 22:40 »

Cytuj
Malec go nie atakuje ani sie nie broni tylko ucieka a ma ponad 3 miesiace jest przyjazny .

gdzies indziej pisalas, ze jest przeglodzony i slaby - to chyba Ty pisalas?
moze poczekaj z tydzien z oswajaniem, az maly dojdzie do siebie
chyba ze ze strony tamtego nie widzisz zadnych oznak agresji - wtedy maly da sie szybko zdominowac i bedzie po sprawie. ale jesli widzisz, ze to dla niego duzy stres, to ja bym mu dala troche czasu

[-chomik-]

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #118 dnia: 16 Cze, 2006, 23:35 »
Kea nie dopuszczam gacuchny do budrysa :)
Gacek kombinuje zeby dorwac malca ale tak go zabezpieczyłam ze nie ma takiej mozliwosci :):)
Tydzien to mało bo maluch majac prawie 4 miesiace wazy tylko 100 gram wiec sadze ze miesiac musze ich trzymac osobno :)
« Ostatnia zmiana: 16 Cze, 2006, 23:37 wysłana przez szyszunka »

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #119 dnia: 17 Cze, 2006, 10:34 »
no taaak.. tylko ze im dluzej maluch bedzie niedominowany, bedzie pewniejszy siebie i bedziesz musiala je dluzej laczyc, bo moze zaczac sie bronic.
a mozesz jeszcze sie zdziwic jak szybko szczyle moga przytyc! :P Biala juz po 3 dniach jedzenia (wczesniej przez miesiac jadla malutko) zaczela miec tluszczyk pod futrem ;P

[-chomik-]

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #120 dnia: 17 Cze, 2006, 13:12 »
Kea mozliwe ale jeszcze budrys ma problem złapka :( wiec bede obserwowac jak zobacze ze wytrzyma starcie to  wtedy ich dopuszcze :)
Ale dziwi mnie gacus tak jakby troche odpuscił wczesniej wrecz polował na budrysa nie mogłam przy nim klatki otworzyc bo zaraz sie pakował a teraz siedzi i patrzy jak malucha karmie ... moze to zmyłka ZOBACZYMY CO Z TEGO BEDZIE :)

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline Tommi

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #121 dnia: 23 Sty, 2007, 00:38 »
Witam wszystkich jestem nowy i mam maly problem .... [-chomik-] kupilem niedawno szynszylka... i mam teraz maly prolem szynszyl chyba byl straszony przez poprzedniego wlasciciela ... gdy tylko go wypuszczam wszystko jest fajnie i dobrze lazi po mnie czasami itd ale gdy zobaczy rece to tak szybko ucieka i sie chowa w najglebszy kont ... nie wiem co zrobic jak mui pokazac ze nic mu nie grozi :(( moze ktos mi pomoze plxx

Offline Iwa

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #122 dnia: 23 Sty, 2007, 05:19 »
Większość szylków nie lubi noszenia na rękach. Może spróbujprzekonać go do swoich dłoni podając z nich ulubione przysmaki gryzonia?

Offline achajka_md

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 44
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tili i Luna
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #123 dnia: 23 Sty, 2007, 11:13 »
to jest normalne, że szylka się tak zachowuje na początku...to takie małe dzikusy, a co do przysmaku to ja bym uważała, bo jeżeli dasz mu coś dobrego i później weźmiesz go na ręce, to może to źle skojarzyc i nie będzie chciał nic od Ciebie wziąc, ja bym radziła nie brac na ręcę, tylko najwyżej spróbowac delikatnie pogłaskac (za którymś razem, nie od razu), no i przede wszystkim- CIERPLIWOSCI :)

<error>

Offline Julia

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szarik,Pirat,Ogryzek(inne w moim sercu)
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #124 dnia: 23 Sty, 2007, 11:58 »
Pozwól mu się przyzwyczaić do ciebie ,niech po Tobie łazi ,trymaj dłoni otwartymi i połoz na nię jakiś smakołyk,oswajanie szylka trwa długo,daj mu trochę :) czasu,moj Myszyk dopiero po 2-ch latach pozwolił do siębie się zbliżyć , był to potwotny dzikus, oswajanie szło mi bardzo małymi kroczkami,nawet myślałam że się nie da.NIe rób gwałtownych ruchów,podnoś do niego dłoni z prękościa ślimaka,większość gryzoni nie lubi chwyta"z góry".Ja musiąłam długie chwile spędzić w bezruchu,żeby szył czuł się na mnie bezpiecznie,teraz juz pozwala podrapać za uszkiem,nawet parę razy spokojnie wziałam go w dłonie.Większość SZylków nie lubi glaskania,to nie kot,ale z czasem jak już się przyzwyczai mozna ję delikatnie podrapać pod brodą lub za uszkiem,lub po boczku jednym paluszkiem.Cierpliwości. :)

Jula.Szarik-szara kulka,Pirat-czarny,Ogryzek,Gusia-świnka morska.

 

Collage "Szynszyla "

Zaczęty przez aleksandrossaDział Inne zdjęcia

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7857
Ostatnia wiadomość 03 Mar, 2009, 11:12
wysłana przez Idka
Czy szynszyla może "chrapać"?

Zaczęty przez florenceDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6486
Ostatnia wiadomość 15 Gru, 2014, 19:23
wysłana przez florence
"MAMA JEST ZŁOTA SZYNSZYLĄ " ... eeee ??

Zaczęty przez BeSaVehEiDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 97464
Ostatnia wiadomość 05 Lis, 2015, 19:14
wysłana przez TrisK
Metallowa - wiersz "Choć szynszylą jest"

Zaczęty przez elkasia2Dział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9153
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2014, 11:48
wysłana przez Amber Chinchilla
Moja szynszyla nie mało je i mało pije jest też wystraszona boje się!

Zaczęty przez Zard1Dział Żywienie

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2622
Ostatnia wiadomość 16 Lut, 2022, 22:46
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal