hypothetical
19 Kwi, 2024, 23:16

Autor Wątek: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem  (Przeczytany 86277 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #600 dnia: 31 Gru, 2015, 12:02 »
No a ja z kolei ponownie odradzam owoce suszone w ogóle ; p korzeń mniszka robi szał :D

Ja swoje kluchy brałam od maluśkiego w kocyk w ciągu dnia i jak np siedziałam na kompie to kładłam sobie takiego malca na kolanach pod kocem, maluch potem zasypiał i tylko miziałam co jakiś czas, to już się nastawiały z rozkoszą :D po jakimś czasie w ciągu dnia same wskakiwały na ręce jak wiedziały, ze idą do koca :D zawsze też coś pysznego dostały ; )

Offline Cytryna998

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #601 dnia: 31 Gru, 2015, 12:12 »
No ja wysuszyłam marchewkę. Którą zresztą teraz wziął, ale znów przez klatkę. Od środka jeszcze nie chce. Ale widzę, że jak wchodze do pokoju, to nastawia uszka i obserwuje. I już nie szaleje po klatce jak np. 2 dni temu :). Myślę, że jakoś będzie się nam układać :).
A co do tego kocyka- to mam go złapać? Czy ma sam przyjść do mnie sam?
No i ile smakolykow mogę mu dac? Dostał dziś mała (2cm) gałązkę i plasterek marchewki.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #602 dnia: 31 Gru, 2015, 12:17 »
Gałazki powinien mieć cały czas, jak sianko : ) ściera na nich siekacze.
Wszystkie inne smakołyki z umiarem : ) ja bym poczekała z kocem, aż mały się całkiem przyzwyczai do nowego miejsca ; ) dobrze by było, źeby miał jakiś domek polarowy czy drewniany, żeby mógł się schować w ciągu dnia, miejsce takie tylko dla niego, gdzie będzie miał spokój ; )

Offline Rukola

  • Moderator
  • ~Rządca Półek~
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Uzbierane migdały: 12
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #603 dnia: 31 Gru, 2015, 12:41 »
Ale Ty tak robiłaś z zupełnie małymi maluchami czy z dorosłymi też? Mój lubi pospać na kolankach ale pod warunkiem że sam na nie wskoczy ;)
« Ostatnia zmiana: 31 Gru, 2015, 16:09 wysłana przez Rukola »

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #604 dnia: 31 Gru, 2015, 13:29 »
robiłam to i z maluchami od urodzenia i ze starszymi ; ) wszystkie leżały jak placki ;D

Offline Cytryna998

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #605 dnia: 31 Gru, 2015, 14:02 »
A więc, właśnie skonczylismy biegać. Na poczatku wychodził i wchodził do kuwety. Potem zaczął biegać. A na koniec wszedł do grzejnika i tam siedział i za żadne skarby świata nie chciał wyjść! Mam nadzieje, że się nie przegrał. Musieliśmy go złapać... A jak już był w klatce, oczywiście wziął z ręki sianko... Chyba zbyt wcześnie się cieszylam.

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #606 dnia: 31 Gru, 2015, 14:20 »
Tylko po co puszczać go na wybieg tak wcześnie? To są zwierzęta nocne, więc logiczne, ze będzie chciał się gdzieś zaszyć i spać ; ) Jakby mnie w środku nocy wyjęli z łóżka, to też bym szukała gdzie tu się położyć ; D

Offline Cytryna998

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #607 dnia: 31 Gru, 2015, 15:09 »
Może racja?
Muszę jednakowoż stwierdzić, że Fusek mnie nie lubi. Chciałam mu dać patyczek, skubał kolbę. Wkladam rękę do klatki, a ten hop pod półeczkę i zaczyna na mnie chrumkać, i taki dyg jakby chciał skoczyć. Więc wlozylam patyk do miski i poszlam. Chyba nie będzie ze mnie dobry właściciel szynszyli.....

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #608 dnia: 31 Gru, 2015, 15:46 »
Będzie,będzie!
Tylko na spokojnie. Pewnie myślisz sobie: Im się wszystko dobrze układa to mogą sobie mówić!
Moje życie z Bezą też nie jest cały czas uslane różami!
Staraj się nie łapać szynszyli ew. powolutku zaganiaj do klatki.
Nie chce smakolyka to trudno jego strata! Jeśli dziś siedzisz cały czas w domu puśc go
na długi wybieg ok. godziny 20 do 24.
Klatka musi być ZAWSZE OTWARTA. Oo pokoju rozstaw pudełka po butach i wytnij w nich dziury.Szylek musi mieć  schronienie aby czuł się bezpiecznie. POD ŻADNYM POZOREM NIE WYGANIAJ SZYLA Z JEGO KRYJOWEK!
Kiedy wejdzie tam gdzie nie może powolutku zblizaj się do niego mówiąc spokojnym głosem np. Nie wolno ( moja czasami reaguje na ''kuta'').
Bardzo powoli wsadził rękę za niego i go dotknij,powinien zeskoczyć.
Gdy biega po pokoju poloz się n łóżku lub podłodze, może zacznie po tobie skakać.
Nie proboj głaskać na siłę,niech se skacze.
Nie wiem już jak inaczej Ci pomóc  :(
Ale będę próbować Ci pomagać najlepiej jak mogę! :*
Dziewczyny pewnie też Ci pomogą!
Trzymam kciuki za postępy!
 [chinblack]



"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #609 dnia: 31 Gru, 2015, 15:59 »
Masz go bardzo króciutko, daj mu się oswoić z nowym miejscem i ze sobą, wiem jak nosi, że by się wyprzytulało, ale trzeba pomału i cierpliwie- nie można go ot tak codziennie w ciągu dnia, kiedy śpi wyciągać z klatki żeby biegał jak on by najchętniej chrapał ; ) wypuszczaj go kiedy widzisz, ze jest rozbudzony, pod wieczór

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #610 dnia: 31 Gru, 2015, 16:06 »
@Cytryna998
Nie zrażaj się, on jest naprawdę u Ciebie króciutko! Zresztą duża ilość szylek nie jest tak potulna jak np. świnki morskie. Daj mu czas na zaklimatyzowanie się i nie puszczaj tak wcześnie, to zwierzęta nocne :) Poza tym będzie woleć kolbę, bo jest kaloryczna ;) Przy okazji, kolby nie są zalecane, mają "zakazane" rzeczy, są tłuściutkie i słodziutkie, a szylki mają bardzo delikatny uk. pokarmowy i są podatne na cukrzycę. ;) Zmień lepiej kolby na topinambur/suszone pomidory/korzenie cykorii i mniszka. Chociaż jakaś jedna firma ma chyba spoko kolby, ale nie wiem, nie interesowałam się tym, wolę nie ryzykować.  :mrgreen:

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #611 dnia: 31 Gru, 2015, 16:11 »
na pewno chodzi o kolby z JR farm, ale w zasadzie po co w ogóle ; ) Korzeń mniszka, cykorii, topinambur, suszone kwiaty- i szyla będzie szczęśliwa i FIT :D

Offline Cytryna998

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #612 dnia: 31 Gru, 2015, 16:29 »
Kolba jest kokosowa. Pani dala gratis do zakupów. A skoro już o jedzeniu. Karma Versele- Laga (chyba). Jest w porzadku?
Powiem szczerze, że na chwilę obecną, chyba bardziej boję się Fuska, niz on mnie...

Offline Noraa2

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 497
  • Uzbierane migdały: 9
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #613 dnia: 31 Gru, 2015, 18:23 »
Kokosowa , czy inna pewnie ma tak samo nieciekawy skład, ja bym nie dawała , Ja jedną co też kiedyś dostałam -- to mam jako "wabika" jak szyle trza na szybko np. wywabić np z za szafy. Wtedy jak do niej wylezą to chrupnąć dam z raz.
« Ostatnia zmiana: 01 Sty, 2016, 09:38 wysłana przez Noraa2 »

Beata, a ze mną Kropek i Duduś

Offline Dosiek

  • Moderator
  • ~Opiekun Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 1053
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #614 dnia: 31 Gru, 2015, 19:22 »
Kokos jest tłusty, dodać do tego słodką lepiankę kolbową to mamy bombę kalorii. ;) Karmy z Versele Lagi są dobre, VL Complete i Crispy Pellets przodują :) Jeśli masz Nature to staraj się wybierać z niej łakocie takie jak jabłka, banany i inne takie, bo owocki można bardzo rzadko podawać.
Dlaczego się go boisz? Bo może ugryźć?

Offline Cytryna998

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #615 dnia: 31 Gru, 2015, 21:35 »
Czemu się boje? Bo nie wiem co chce zrobić, pewnie też tego, że może dziabnąć. Ale teraz siedzimy w pokoju, sam wyszedł z klatki i hasa po pokoju ;). Już nawet odważył się przebiec mi za plecami ;). Może jednak jakoś będzie?

Offline Metallowa

  • Administrator
  • ~Kierownik Klatki~
  • *****
  • Wiadomości: 766
  • Uzbierane migdały: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #616 dnia: 31 Gru, 2015, 22:13 »
No dlatego, że teraz jest okres jego aktywności ; p Puszczaj go tylko o takich porach wieczornych, jak będzie sam chciał wyjść, bo na siłę nic nie jest dobre w trakcie oswajania ; p

Offline SZYNSZYLKA BEZA

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1182
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Kobieta
  • I love CHINCHILLAS!
    • Zapraszam do czytania opowieści o WATASZE ZŁOTEGO DĘBU
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #617 dnia: 31 Gru, 2015, 23:45 »
będzie git!!!

"Co jest lepsze, urodzić się dobrym czy ogromnym wysiłkiem przezwyciężyć swą spaczoną naturę?"
-Paarthurnax

*Najlepszy przyjaciel ma zawsze cztery łapki*
Kocham was szynszyle!
-------------------------------------------------------
Ze mną Beza i Malaga

Offline Melphomene

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 148
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #618 dnia: 01 Sty, 2016, 19:18 »
Mój Tadek zaczął być jakoś bardziej oswojony po 2 tygodniach u mnie - zaczął przychodzić czasem, dał się pomiziać, wrócił na jedzenie do klatki. Wcześniej to był dzikusem. Wypuszczałam go wieczorem a on się bał więc natychmiast właził pod szafę i zazwyczaj jeszcze się darł do tego, ale potem było lepiej i w sumie z każdym dniem jest lepiej :)
On jest ogólnie taki typ strachliwy, jest u mnie 9 miesięcy i przychodzi do mnie, mizia mnie, ogólnie jest kochany, ale czasami się wystraszy i schowa. Nie wiem co biedaczek wcześniej przeżył, bo trafił do mnie jak miał 2 lata i jestem jego 3 właścicielką.
Od 3 miesięcy Tadek ma kolegę i ten maluch, to praktycznie od razu był oswojony, przychodził, brał jedzenie z ręki, można go było brać na ręce, cud maleństwo ;p Oczywiście im dłużej jest u mnie tym bardziej się do mnie przyzwyczaja ;)
Tak więc im dłużej Fusek jest u Ciebie tym będzie lepiej. I tak jak dziewczyny pisały korzeń cykorii, mniszka i topinamburu dawaj jako smakołyk, u mnie to jest rewelacja, chłopcy uwielbiają i zawsze biorą :) A kalorycznych rzeczy: kolby, owoce, migdały, ziarno to bym nie dawała w ogóle, po co jak możesz mieć pełno innych zdrowszych dla malucha smakołyków :) A jeśli małemu by się pojawiła cukrzyca to dietę specjalną trzeba i po weterynarzach chodzić byś musiała, więc lepiej zapobiegać niż potem leczyć ;)
Życzę powodzenia w oswajaniu i na pewno będzie coraz lepiej ;)

Offline Cytryna998

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #619 dnia: 01 Sty, 2016, 22:23 »
Ciekawski frędzel będzie :D. Wracamy do domu, padam na twarz, ale chce mu dać karmy. Siedze perfidnie przed drzwiami z klatki, a ten cmych! i już gania :D. Podchodził na 20cm, niuchał, niuchał i odchodził. Ja wychodze z pokoju, a ten za mną xD. Po 2h miałam totalnie dość, zamknelam w przedpokoju, przynioslam klatkę, pokazalam, że daję sianko, ledwo się odsunełam, a ten już w środku. Więc chyba powoli, powoli....;)
I jeszcze takie pytanie- czy on ciągle będzie robił tyle kupy?? Jak na zawołanie xD.
I czy powinien mieć kołowrotek czy coś podobnego?

Offline Wilczy Deszcz

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 724
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #620 dnia: 01 Sty, 2016, 23:57 »
Szyszki mają to do siebie, że robią tyle kup, tak samo jak króliki - to normalne ;)

Co do kołowrotka to możesz mu zrobić półki drewniane albo jakiś domek kupić lub coś takiego: http://100sklepow.pl/storage/piggyshop/productgallery/opt_132691792217955412721013634326.jpg

Szałwia & Tosia & Yuri w nowym domu.

Ze mną tylko pies - Rita.

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #621 dnia: 01 Sty, 2016, 23:58 »
I jeszcze takie pytanie- czy on ciągle będzie robił tyle kupy?? Jak na zawołanie xD.
I czy powinien mieć kołowrotek czy coś podobnego?


Jeżeli jest prawidłowa praca delikatnych jelit to bobki sypią się jak z rękawa,tak to całkiem normalne i pozostaje się cieszyć :)

Kołowrotek może być,ale odpowiedniego rozmiaru np.taki http://szynszyle.info/forum/index.php/topic,17724.0.html

Offline Paja

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 431
  • Uzbierane migdały: 4
  • Płeć: Kobieta
  • Tequila (*), Lara (*), Aśka
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #622 dnia: 02 Sty, 2016, 00:54 »
Taaaak, produkcja bobków trwa 24/7 :D

Offline Cytryna998

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 40
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #623 dnia: 02 Sty, 2016, 11:46 »
Hahaha! Mam z nim niezły ubaw ^^. Słyszę, że świruje po klatce, idę, otwieram drzwiczki, a ten momentalnie przewraca się na bok i zamyka oczy :D. Zamykam, a ten na nogi i skacze :D. Idę po marchewkę i gałązkę, daję jedno i drugie, wziął marchewkę (przez klatkę oczywiście). Otwieram, wkładam rękę z gałązką w drzwiczki, a ten pod swoją półkę, chrumka jak opętany i nie chce. Zamykam, a ten zaraz w róg gdzie siedzę i już niucha na gałązkę :P. Malutkimi krokami do przodu :D.

Offline Irniss

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: oswajanie szynszyla z człowiekiem i otoczeniem
« Odpowiedź #624 dnia: 02 Sty, 2016, 18:28 »
co ja mogę dodać od siebie ;) ja na początku brałam naprzyklad laptopa i siadałam koło klatki. Nie zaczepiałam nie zwracałam uwagi robiłam swoje. Czasami kładlam rękę na półkę ;) w ten sposób Fuczi mogła sobie mnie obniuchać bez żadnych stresów. Robiłam tak dzień w dzień. Bardzo to pomoglo w tworzeniu więzi.

Fuczi ze mną od 7 kwietnia 2015. Oraz 2 psy Fiona i miłek

 

Collage "Szynszyla "

Zaczęty przez aleksandrossaDział Inne zdjęcia

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 8042
Ostatnia wiadomość 03 Mar, 2009, 11:12
wysłana przez Idka
Czy szynszyla może "chrapać"?

Zaczęty przez florenceDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6757
Ostatnia wiadomość 15 Gru, 2014, 19:23
wysłana przez florence
"MAMA JEST ZŁOTA SZYNSZYLĄ " ... eeee ??

Zaczęty przez BeSaVehEiDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 97706
Ostatnia wiadomość 05 Lis, 2015, 19:14
wysłana przez TrisK
Metallowa - wiersz "Choć szynszylą jest"

Zaczęty przez elkasia2Dział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9357
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2014, 11:48
wysłana przez Amber Chinchilla
Moja szynszyla nie mało je i mało pije jest też wystraszona boje się!

Zaczęty przez Zard1Dział Żywienie

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2657
Ostatnia wiadomość 16 Lut, 2022, 22:46
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal