29 Mar, 2024, 07:31

Autor Wątek: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku  (Przeczytany 10979 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

niezapominajka

  • Gość
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« dnia: 12 Sty, 2005, 00:55 »
Umieściłam ten temat ponieważ wiele osób zastanawia się jak długo powinien stać piasek w klatce ile powinna trwać kapiel ,  jak również wiem że wiele osób zostawia piasek na stałe . Wiele razy pytanie to zostało skierowane w moją stronę ,dlatego też chciałam skorzystać z okazji i odpowiedzieć na nie . :D
Tak więc piasek powinno się wkładać do klatki nie dłużej niż na godzinę , moim zdaniem w zupełności wystarczy  ok 20 minut , ponieważ piach może ulec zanieczyszczeniu czy tez stwardnieniu ze względu na to ,że szylki zaczną go traktować jak kuwetę . Zbyt długi dostęp do piachu może spowodować wysuszenie skóry ,gdyż zbyt duża ilość naturalnych kwasów tłuszczowych zostanie ściągnięta z piachem  ,również piach może się przyczynić do zapalenia spojówek ,jak również do chorób dróg
oddechowych .

pozdrowionka

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sty, 2005, 10:19 »
Tak jak napisała Niezapominajka - piasek tylko przez "wydzielony" okres czasu. Albo wstawiać go do klatki o tej samej porze (piasek moze stanowić zachete do powrotu do klatki po bieganiu ...) albo udostepnic go na wybiegu - wtedy mozna zaobserwować szaleńszy ped do piasku zaraz po wypuszczeniu z klatki ;-)
Zbyt duzo piasku w połaczeniu z "suchym" powietrzem zimowym (ogrzewanie centralne ...) moze być przyczyna przesuszenia skóry.
Wpisujcie swoje patenty i doświadczenia zwiazane z "podawaniem piaseczku" ... złaczymy Wasze posty w zgrabny PORADNIK i przykleimy go na stałe aby ten temat był zawsze gotowy i dostepny dla kazdego potrzebujacego

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sty, 2005, 10:58 »
To ja nie patencik, a ciekawostkę..
Pamietam jak czytałam o jednej takiej malutkiej szynszylce, która potrzebę wzięcia kąpieli sygnalizowała pacnieciem łapką w malutki, zawieszony specjalnie w tym celu w klatce dzwoneczek :)
ps. zapomniałabym dodać, że w ten sam sposób dawała znać, że kąpiel została zakończona i naczynie kąpielowe może sie oddalić :))

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline ewa i juz

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Puniaczka, Pusia i Spajka zapamiętam na zawsze
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Sty, 2005, 11:33 »
u mnie chlopaki maja piasek na wybiegu i faktycznie leca do niego jak odrzutowce - kto pierwszy ten piach ma zimniutki i czysciutki

życie jest piękne - dalej tak uważam

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Sty, 2005, 11:50 »
"Ja-a-anie przygotuj kapiel" (pac w dzwoneczek ...) "Ja-a-anie skończyłem kąpiel " (pac w dzwoneczek ...) <rotfl>
Super - ide szukać dzwoneczków ;-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sty, 2005, 12:28 »
Moje bobkownice mają piasek tylko na wybiegu. Kiedyś Bi miała cały czas w klatce, ale spała w tym i się załatwiała, więc stwierdziłam, że nie ma tak dobrze. Piasek stoi cały czas podczas biegania potworków.

niezapominajka

  • Gość
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Sty, 2005, 12:56 »
Cytat: Andreas @ Sro 12 Sty, 2005 12:50
"Ja-a-anie przygotuj kapiel" (pac w dzwoneczek ...) "Ja-a-anie skończyłem kąpiel " (pac w dzwoneczek ...) <rotfl>
Super - ide szukać dzwoneczków ;-)


Andreas i tutaj trafiłeś w sedno sprawy  :D  prawdą jest ,ze  nie my jesteśmy właścicielami szylek ,a jedynie ich służbą , która koło nich lata ,sprząta ,daje pod nos jedzonko , piasek ,troszczy się , chce się przypodobać itp  :razz: .Więc przypuszczam ,że jeden mały szylek o którym pisze Grażka właśnie sobie to uświadomił i nalezycie z tego korzysta ,a  dzwonek jest nieodłącznym atrybutem pana ,który wzywa swoją służbę i ten maluch już dobrze wie jak z niego korzystać  :D  szylek pewnie  sobie myśli jacy naiwni są ludzie ,którzy myślą że są naszymi właścicielami . :wink:


pozdrowionka

Cathy

  • Gość
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Sty, 2005, 17:21 »
moje kulki mają piasek w dużym, szklanym naczyniu tylko na wybiegu ;)

Offline Szu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szu, Oggi, Filip, Ping, Pong, Bezia(+)
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sty, 2005, 12:49 »
Nasz szu miał piasek w klatce, po przeczytaniu Waszych postów wystawiłam i nie wiem czy lepiej postawić teraz na wybiegu czy wkładać mu do klatki !! Mam jeszcze  parę pytań: Po pierwsze o której godzinie kąpać szylka ?? jak sie obudzi na dobre wieczorkiem czy jak jeszcze drzemie po południu !! Na ile to juz wiem  :D Po drugie jak nauczyć go tej kąpieli jest jeszcze malutki i jak stał piaseczek w klatce to nasz SZu wogule nie zwracał na to uwagi - jeszcze narobił parę bobków do doniczki. Nie wiem też jak często się powinien kąpać? codziennie czy co parę dni ?
pozdrawiam !!

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sty, 2005, 13:10 »
Muszkieterowie zażywają kąpieli podczas biegania. Jak klatki się otworzą to w pierwszej kolejnosci chłopaki biegna do kuli na kapiel ;-) ... a poetm przepychanka w srodku, zdarzały się nam Trzy szczyle na raz zażywające kąpieli. Mozesz zrobić takze w ten sposób że "zbiornik" z piaskiem mozesz podawać na koniec biegania i bedzie on sygnałem do wskoczenia do klatki ...
Co zaś do "nieznajomosci" tematu szczyla odnośnie kapieli w piasku - to ... szybko się nauczy - najlepiej do tego celu słuzy szklana kula (taka jak akwarium dla zlotej rybki ...) wtedy szczyl ma do dyspozycji wiecej piasku i moze swobodnie zaliczać "obroty". Dodatkowym atutem jest fakt ze piasek mniej rozsypuje się dookoła miejsca kapielowego ...  (mniej ;-/ a nie w ogóle ;-) do tego  jak "wrzucisz" go do takiej kuli to wtedy na początek bedzie musiał mocno pokombinować zeby się z niej wydostać wiec pewnie przy okazji się nieco w tym piasku wytarza - i wtedy powinien "załapać" o co chodzi z tym kapaniem
Czestotliwosc kąpieli ... moje kąpia się codziennie .. można co dwa dni - zależnie od np. stopnia wilgotnosci powietrza w mieszkaniu.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Szu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szu, Oggi, Filip, Ping, Pong, Bezia(+)
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Sty, 2005, 13:17 »
achaaaaaa :) to już coś wiem!! Nsz Szu ma do kąpania doniczkę - taką dość dużą (oczywiście nie plastikową). Spróbuje go nauczyć i kąpać go jak juz zakończy swoje  bieganie :)

Offline Niunia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Eliza i Nunuś
jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Sty, 2005, 16:46 »
:roll: ja narazie daje szmatce piasek raz na 3 dni,jak nie wiedzialam ,ze nie wolno tak czesto to miala codziennie :) Ciesze sie,ze znalazlam ta stronke  ;P

[hehe_jezyk] Sylwunia [hehe_jezyk]

Offline nomadzka

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 14
  • Uzbierane migdały: 0
  • Fifi, Gibek [`]
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Kwi, 2010, 14:24 »
Nooo jak dla mnie to super informacja, nasze szylki miały wstawione 'wanne' na stałe, nie są na razie wypuszczane na zewnątrz bo u nas się sporo dzieje (wiadomo przy 3 dziecków to jest zamieszania a jeszcze psy, koty i chomiki  :shock: ) więc myślę, że więcej czasu potrzebują na zaaklimatyzowanie się tym bardziej, że to parka dwuletnia jest, od poniedziałku zacznę je wypuszczać a kąpiel będą dostawać na koniec brykania :) pozdrówka, Iza.

Offline bartek2551

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Wiadomości: 7
  • Uzbierane migdały: 0
  • Mośka
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Kwi, 2010, 00:09 »
Moja kulka ma dostep do piasku gdy biega po pokoju a biega codziennie. Zawsze jak tylko otworze klatke to moment i jest w misce z piaskiem. Ponowny powrot do miski jest dopiero po tym jak ja wezme na rece bo przeciez musi sie umyc. Czasami jeszcze przed koncem biegania zagonie ja do miski z piachem zeby sie po klatce nie turlala.

Offline kamstach

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 429
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szyszka, Zakrętka
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Kwi, 2010, 19:12 »
Moje kulki do 27.03.2010 miały piasek w wannie non stop, ale od jakiegoś czasu zauważyłam, ze traktują go raczej jako kuweta.
Zakrętka głównie do niego sika, a Szyszka już później nie korzysta. [bacik]
Wystawiłam piasek z klatki. Dostają raz dziennie na dno klatki, na jakieś 30 minut. I jest szaleństwo.  :D
Pierwsza jest Szyszka w piasku. Kapie się jak oszalała. Zakrętka po niej i już nie sika do niego.
Ja polecam, jak piasek mają podawany raz nawet dwa razy dziennie, ale nie na stałe. Jest przynajmniej świeży bo szylki używają go przez krótki czas. Później zawsze go przesiewam i co 2 tyg wymieniam.
Przy większej liczbie szylek zawsze znajdzie się jakaś "święta krówka", która będzie sikać do piasku. :???:
Piasek podaje dosłownie w makutrze - takiej wielkiej misce ceramicznej, bo kąpielówka standardowa nie mieściła już dupska Zakrętki.
Pozdrawiam

Zakręcona Szynszylomaniaczka

Offline Idka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowa panienka czyli moja Fifi :)
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Kwi, 2010, 21:25 »
Piasek powinien być przesiewany po każdej kąpieli i należy go wymieniać średnio co trzy dni.

Gdybyś kiedy we śnie poczuła, że oczy moje już nie patrzą na ciebie z miłością, wiedz,
żem żyć przestał.

Offline Miśka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Frytka
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Gru, 2010, 19:50 »
Ja Frytce daje piasek na ok. pół godz. tak żeby mogła się spokojnie wykąpac ... :D

A co kogo to obchodzi ... :D

Offline Adam.W

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 397
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stasia-Stan. Blankuś-Aksa. Yumako-Fiol Ryszika Beż
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Gru, 2010, 21:11 »
Piasek daję przy każdym wybiegu :) , niestety teraz przy biegunce nie kąpią sie kuleczki :(

I decyzja podjęta :D

Offline mimi10

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 384
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Prosiaczek :)
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Gru, 2010, 10:31 »
Mój szylek jakoś nie za bardzo lubi ten piasek. Zawsze jak tylko pierwszy raz zobaczy wannę (dla szyli), wskakuje do niej kąpie się z 3 minuty, a potem już nie wraca.

Offline patuu97

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Diesel, Gizmo, Ruda (*), Scraf (*), Kebab (*)
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Gru, 2010, 18:36 »
Mój szynszylek ma piasek codziennie na wybiegu.

Offline Black_Queen

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Igor (Misiek) & Miecio (Maluszek)
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Gru, 2010, 00:09 »
Mój kąpie się na wybiegu, ale to też nie jest regułą.

~ Bliskim mów, gdyby pytali, że chwilowo zmieniałam adres, że w niebie leczę duszę z silnego przedawkowania rzeczywistości ~

Offline Małgoś

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szymek
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Lip, 2011, 17:47 »
Ja mojej kulce daję piasek na wybiegu ... później muszę go gonić (bo za nic w świecie do klatki nie chce wracać) ... i przed snem (moim snem) jeszcze mieszkanie odkurzam ... bo strzela pod kapciami :)

Jak człowiek ma pecha ... to i palec w nosie złamie ;)

Offline agusia9

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 62
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Lip, 2011, 18:05 »
ja swoim kulkom daje piasek co drugi dzień... ale jak słyszą że zaczymam szurać basenem to stoją w kolejce do kąpania... niestety Feluś zawsze ostatni, ale za to wysypuje wszystki pozostały piasek z basenika [-chomik-]

http://www.garnek.pl/szyle
zapraszam zdjęcia dodaje w miarę wolnego czasu

Offline Małgoś

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szymek
Odp: jak długo powinna trwać kąpiel w piasku
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Lip, 2011, 18:19 »
mój Szymek wskakuje i wyskakuje po kilku obrotach ... później w całym pokoju i kuchni mozna zęby wybić przez piasek :D

Jak człowiek ma pecha ... to i palec w nosie złamie ;)

 

nie umie się kąpać: jak nauczyć szynszyle kąpieli w piasku?

Zaczęty przez marta1Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 117
Wyświetleń: 54378
Ostatnia wiadomość 04 Lis, 2020, 23:03
wysłana przez dannydiff
mycie, kąpiel wodna, po biegunce; gdy piasek nie radzi sobie z brudem

Zaczęty przez danielek8800Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 21222
Ostatnia wiadomość 09 Gru, 2015, 22:12
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
Kwestia wyjmowania piasku z klatki.

Zaczęty przez ChocoladovaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 11163
Ostatnia wiadomość 06 Lut, 2011, 13:53
wysłana przez mimi10
szylek bez piasku kąpie się w ściółce?

Zaczęty przez m&mDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1440
Ostatnia wiadomość 25 Sty, 2005, 21:14
wysłana przez Niunia
dziwne ciemne plamy w piasku :(

Zaczęty przez Mała_MiDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1294
Ostatnia wiadomość 01 Wrz, 2012, 20:09
wysłana przez Mała_Mi
SimplePortal