29 Mar, 2024, 11:53

Autor Wątek: 3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??  (Przeczytany 6081 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szu, Oggi, Filip, Ping, Pong, Bezia(+)
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« dnia: 17 Sty, 2005, 09:49 »
witamy !!
Mamy pewien problem otóż kupując Szylka byliśmy pewni że ma on 4 miesiące - niestety dziś sprawdziłam dokładnie okazało się że ma tylko 3 :( Pytanko  - czy nie jest za mały - wiem że teraz juz jest za późno i że jakos musi się bidulek przyzwyczaić ale może nie wiem powinien dostawać jakis inny pokarm czy moze jakos inaczej trzeba go pielęgnować??
ps.Mam wrażenie że chyba zwariowałam na punkcie tego małego urwisa  :love:
pozdrawiamy

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Sty, 2005, 10:16 »
;-) witamy w Klubie ...  Co zaś do malucha - to rzeczywiscie nieco zbyt wczesnie ... hmmm - czy kupiłaś go z miasta Łodzi ?
Specjalnie dokarmiać nie potrzeba - skoro potrafi sam jeść.  Wystraczy żeby miał dobry pokarm - moze Megan, moze PRESTIGE, ?
Pewnie za chwilę Szu zacznie się rozgladać za towarzystwem ;-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Szu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szu, Oggi, Filip, Ping, Pong, Bezia(+)
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Sty, 2005, 11:59 »
Witam !!
Kupiliśmy go w Warszawie !! A co do pokarmu to nie za bardzo pamietam jak sie nazywa jakoś tak vitapil vita...coś tam :)) pokarm dla szynszyli !! i do tego kolbe ryżową i jeszcze pudełko przysmaków dla gryzonia - rodzynki, fistaszki, pestki dyni. Nie wiem czy można mu dać coś z zieleninki np. cykorie sałatke ps.cykorie mam z własnej produkcji i na pewno nie jest pryskana ani nafaszerowana chemią wiec moze mozna  ? Próbowałam mu dać kawałek jabłka ale niechętnie wiec nie wiem moze nie lubi, nie wiem też czy mozna mu kupic suszoną śliwke albo morelke??. A co do towarzystwa to musi poczekać bo jeszcze nei wiemy czy to chłopiec czy dziewczynka:) Jak juz sie dowiemy to napewno dostanie kolegę czy też koleżankę   :D

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Sty, 2005, 12:45 »
Vitapol pewnie - ogólny granulat ? Koniecznie zapewnij mu tez dostęp do wapienka - takiego dla gryzoni. Z przysmakami - ostroznie tzn. ... szynszyle po to zyja aby żebrac przysmaki ;-) zatem im bardziej konsekwentnie będziecie postepować od poczatku tym lepsze efekty osiagniecie. Przysmak podawajcie np. tylko w określonej porze tak zeby szybko nauczył się ze jest czas "łasuchowania" - przy dawaniu przysmaku spróbujcie powtarzać to samo słowo lub dzwięk tak zeby szylek kojarzył ten odgłos z czyms smacznym ;-)
Z zieleninka pomalutku - tzn. jak bedzie chcial to dajcie mu skubnać ale nie zostawiajcie w klatce ... podajcie mu za to cos do "gryzienia" czyli np. gałązki jabłonki, deska, pieniek w klateczce tak zeby skutecznie scierał sobie zęby.
Jabłko lepiej smakuje jak jest ususzone ;-) ... a u mnie zupełnym przebojem sa suszone listki jabłonki ;-) zwykle w późnej jesieni strzyge wszystkie jabłonki i susze zapas listków ;-)
Z innych przysmaków: migdałki (pół dziennie ) ... fistaszki, rodzynki, pestki słonecznika (łuskane i z łupinkami) płatki róży, owoc rózy, herbata owocowa, etc.
Z czasem sami odkryjecie mnóstwo przysmaków specjalnie dla Waszego urwisa.
...
jest jeden - bedzie wiecej ;-) ja też tak zaczynałem - jeden szyle, potem Trzech Muszkieterów, aktualnie D'Artagnan i Trzej Muszkieterowie ...

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Szu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 135
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szu, Oggi, Filip, Ping, Pong, Bezia(+)
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Sty, 2005, 12:59 »
tak tak !! Vitapol :) teraz sobie przypomniałam !! Dzięki za podpowiedź lecę w takim razie do zoologicznego po wapienko dla Szu :love: A co do "obgryzaków" to mam jedno pytanko !! Wstawiliśmy mu do klatki kawałek brzozy - wysuszonej nie mokrej i zauważyłam że zaczyna obgryzać korę ?? źle czy dobrze ?? Do tego ma jeszcze domek - który sama zrobiłam  :mrgreen: ze zwykłych listewek sosnowych - bez żadnego kleju i lakieru !! I do tego kawalątek drewienka sosnowego - wyszlifowanego jako zabawka czy też "obgryzak" Czy takie rzeczy mu nie zaszkodzą ?? Może być takie drewno ??

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sty, 2005, 13:20 »
Takie drewno jest w porzo ;-) ... jest w deche ...  a w jezyku szynszylim "FFMACZNE"

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
hm..
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lut, 2005, 19:27 »
tutaj sie martwicie ze 3 miesiace to za mlody..? hm.. o moim w zoologicznym mowili jak sprzedawali ze ma 2 miesiace..? yy cos nie tak?

[-chomik-]

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Lut, 2005, 20:51 »
U mnie na osiedlu w zoologicznym są 1,5-miesięczne pchełki. Takie toto jeszcze maleńkie. Zabrali tak wcześnie od mamusi  :(

niezapominajka

  • Gość
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Lut, 2005, 23:10 »
Cytat: Szu
A co do "obgryzaków" to mam jedno pytanko !! Wstawiliśmy mu do klatki kawałek brzozy - wysuszonej nie mokrej i zauważyłam że zaczyna obgryzać korę ?? źle czy dobrze ??


Zgadzam się z Andreasem  drewno brzozy  jest bardzo dobre dla szylka ,obgryzanie kory jest jak najbardziej wskazane ,chociażby ze względu na ścieranie sobie ząbków.  :)

Cytat: Szu
I do tego kawalątek drewienka sosnowego - wyszlifowanego jako zabawka czy też "obgryzak" Czy takie rzeczy mu nie zaszkodzą ?? Może być takie drewno ??


Jeżeli chodzi o drzewo sosnowe to niestety nie jest zdrowe dla szylków ponieważ zawiera lotne związki (fenole) ,które mają za zadanie odstraszanie owadów ,oraz  trujące kwasy  .Dlatego też sosna  przyczynia się do  problemów z układem oddechowym (który ciągle podrażniany stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii ), astmy oraz problemów z wątrobą ,która pracuje w tej sytuacji bardziej intensywniej  niż zwykle aby oczyścić organizm z toksyn .
Wydaje mi się że zdecydowanie bezpieczniej będzie podać maluszkowi gałązki jabłoni ,gruszy , brzozy ,oraz wierzby itp.

pozdrowionka  [kwiatek]

niezapominajka

  • Gość
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Lut, 2005, 23:20 »
Cytuj
tutaj sie martwicie ze 3 miesiace to za mlody..? hm.. o moim w zoologicznym mowili jak sprzedawali ze ma 2 miesiace..? yy cos nie tak?


Cytat: Balbinka
U mnie na osiedlu w zoologicznym są 1,5-miesięczne pchełki. Takie toto jeszcze maleńkie. Zabrali tak wcześnie od mamusi


Wygląda na to że sprzedawcy są wyjątkowo nieodpowiedzialni ,właściwie ciskają się na usta różne słowa ,które mogłyby  opisać ich postępowanie , przecież 2 czy tym bardziej 1,5 miesięczny maluszek powinien być jeszcze przy swojej mamusi . Myślę sobie ,że doszli do wniosku że im mniejszy szylek  tym szybciej zostanie sprzedany szkoda tylko że nie pomyślą w tej sytuacji o dobru zwierzaczka  :evil:

pozdrowionka  [kwiatek]

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Lut, 2005, 09:43 »
Im mniejszy szylek - mówiąc bardziej brutalnie - tym dłużej może posiedzieć w klatce w zoologicznym i poczekać na kupca - bez potrzeby obnizania ceny :-(
Straszne to bardzo ... ale ostatnio obserwuję ze w zoologicznych sklepach jest zdecydowanie mniej szynszyli niż rok temu. Wydaje mi się że kończy się "hossa" ... i bardzo dobrze.
Na allegro - tez jakby mniej ogłoszeń ;-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
3 miesięczny szylek - czy nie jest za mały ??
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Lut, 2005, 15:45 »
hm.. ostatnio szlam sobie w bydgoszczy parkingiem pod galeria pomorska, z samochodu wysiadalo malzenstwo z dzieckiem.. moze 7-letnim. "moje jej kupimy chomika?" "ee lepiej szynszyla, ladniejszy" ... no nie wiem czy minela "hossa" :) swoja droga biedny szynszylek w rekach takiego malucha ;/

[-chomik-]

Offline doris23

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Witam wszystkich. Jestem tu nowa.. Mam na imie Dorota
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Cze, 2011, 11:27 »
Moj maluch skończy 22 czer dopiero 2 miesiace i mam problem z karmieniem chyba.....Mam ja od piątku. Na dzień dobry przywiozła ze soba swój granulat do którego zaczełam dosypywac tego któy kupiłam ja (vitakraft best for kids) i dostala do tego skladu jeszcze odrobine mieszanki (versele laga chinchilla nature) i z miski nic nie ubyło....ale zauważyłam że chętnie zabrała sie za kolbe z vitapolu kokosowo-różaną(wiec poczytalam o tych kolbach i niby można je podawac raz na 2 miesiace albo wcale ?? ) siana tak samo nie chciala... Wyjełam jej tą kolbe myslac że zacznie jeść granulat ale nic sie nie zmienilo, mieszanki juz też jej nie dosypuje żeby miala jak najwięcej jeszcze tego swojego ale i tak nic prawie nie je....Dzis zauważyłam że pasnik był z nocy pusty :) Wiec to juz jakis postęp. Ze smakolykow narazie dostaje tylko suszone jabłko i bardzo jej smakuje ale to tez juz zostawiam na wieczór zeby przekupic mała do powrotu do klatki bo mam z tym problem.(chętnie sama wychodzi a nie chętnie wraca) Wody tez nie ubywa.Teraz już nie wiem co i kiedy i w jakich proporciach jej podawac ?? przeciez to jeszcze takie malenstwo... Moze mam zawiesic kolbe spowrotem zeby cokolwiek jadla ?? mam kolbe vitapolu i vitakraftu. Do tego ma naturalne gryzaki oczywiscie.... A i jeszcze takie pytanie czy ja moge podawac jej mieszanke (jak juz zacznie jeść) zeby sie nie zmarnowala versele laga chinchilla nature Re-Balance ? Szwagierka miala kupic tylko nature ale nie zauważyla napisu....Dzis jeszcze przyjdą mi ziółka to też bedzie dziecko mialo cos innego do jedonka.... Prosze o jakies porady czym karmic malucha i w jakich ilosciach ?? dzieki

 

NOWY ROK NOWY ROK JUŻ JEST

Zaczęty przez xenarthraDział Kalendarz

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 2442
Ostatnia wiadomość 04 Sty, 2006, 09:19
wysłana przez vka
Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)

Zaczęty przez IskaDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 2950
Ostatnia wiadomość 05 Lip, 2007, 09:15
wysłana przez Toke
"niech mówią, że to nie jest miłość ";)

Zaczęty przez ramzesik1993Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 6739
Ostatnia wiadomość 27 Maj, 2020, 11:55
wysłana przez Kocham.Szyszki
gdy widzisz,ze "cos" w pobliskim zoologu jest nie

Zaczęty przez NiuniaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1275
Ostatnia wiadomość 04 Lip, 2005, 21:08
wysłana przez Eriu
Metallowa - wiersz "Choć szynszylą jest"

Zaczęty przez elkasia2Dział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9156
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2014, 11:48
wysłana przez Amber Chinchilla
SimplePortal