hypothetical
28 Mar, 2024, 20:08

Autor Wątek: SAMOWYSTRZYGANIE ---> Poradnik  (Przeczytany 2823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
SAMOWYSTRZYGANIE ---> Poradnik
« dnia: 17 Sty, 2005, 14:54 »
Samowystrzyganie
Na początek powiem, że to się zdarza i to nawet w miarę często (podobno ok. 10% populacji)
- przyczyny mogą być zasadniczo dwie:
1. to albo choróbsko
2. albo psychika szylka!
To dość często (niestety zbyt często) spotykane zjawisko u szynszyli, ale o tym będzie na końcu, bo żeby przyjąć to założenie, trzeba najpierw wykluczyć inne możliwości.
Zacznijmy od wersji może najmniej prawdopodobnej, ale możliwej - może jakaś forma grzybicy? (szczerze mówiąc, jeśli tak, to jest to najmniejszy problem, bo najłatwiej go wyleczyć). Poproś weterynarza o skierowanie na badanie mykologiczne do Instytutu Higieny Weterynaryjnej (myślę, że musi być coś takiego w Twoim mieście, jeśli nie, niech wet powie, gdzie robią takie badania.
Kosztują niewiele - bo klikanaście złotych - robią je kilka dni i daje całkowitą pewność, czy to grzybica, czy nie.
Potem (jeśli się okaże, że to grzybek) można zrobić badanie na rodzaj grzyba, ale trwa to znacznie dłużej. Najważniejsza jest teraz diagnoza. Takie badania robią też laboratoria prywatne (w Gdańsku np. Bruss). Jeśli zdecydujesz się na to badanie to trzeba kupić probówkę w aptece - taką jak dla ludzi do moczu (ok. 60 groszy) - i wyrwać trochę futerka z zainfekowanego obszaru. Najlepiej pincetką.
Futerko z reguły wystarcza. Jeśli nie ma futerka
- niech zrobi to weterynarz, bo trzeba będzie zeskrobać troszkę naskórka. Jak to grzybica to prawie na pewno da się wyleczyć Imaverolem - taki płyn na grzybicę u zwierzaków - drogi (60zł), ale bardzo dobry [...]. Nie piecze, nie jest szkodliwy przy zlizywaniu. Ale koniecznie trzeba to zdiagnozować.
Bo dzięki temu przestaniesz się martwić...
Albo niech się przyjrzy się temu uważniej wet - bo to nie musi być grzybica, może jakieś inne choróbsko. Ale tą ewentualność trzeba sprawdzić.
Nasze słonka potrafią sobie wygryzać futerko bez żadnych wyraźnych przyczyn. (ta wersja jest dużo bardziej prawdopodobna) I nikt tak naprawdę nie wie, co z tym robić.
[...] Szynszylom zdarza się to najczęściej, gdy czują się samotne, zaniedbane, niekochane. Nie mówię, że takie są! - Gdy tak się czują. Więc ku rozpaczy kochających właścicieli zdarza się to też szynszylkom, które są rozpieszczane, hołubione, kochane na maksa. Po prostu zwierzaczki
mają różne potrzeby emocjonalne i nie umieją nam powiedzieć, czego jeszcze im trzeba, by czuły się u nas dobrze. Najczęściej dawaną w tym przypadku radą jest to, by zająć czymś innym uwagę malucha (który rzeczywiście może się nudzić) i pokombinować mu różne
gryzawki, które lubi (np. takie drewienka na łańcuszkach z dzwoneczkiem przeznaczone dla papug), gałązki jabłonki do gryzienia albo specjalną gryzawkę z drewna, którą można kupić w sklepie - jeśli gałązkę to taką jak najgrubszą z korą i daj do obgryzania, albo... towarzystwo. [...]
No i jest jeszcze jedna metoda leczenia. Jest taka teoria, że zaburzenia psychosomatyczne, które tak się u futrzaczków objawiają mogą być spowodowane brakiem w organiźmie różnych składników. Więc należy ich do niego dostarczyć. Uważa sie, ze niezrównoważony
skład karmy lub niewłaściwe przyswajanie niektórych ze składników z paszy nawet dobrze zbilansowanej - może być przyczyną powstawania takiego nawyku samowystrzygania się.
Zatem samowystrzyganie może być spowodowane niedoborem w paszy aminokwasów siarkowych lub ich przyswajania, brakiem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin lub składników mineralnych.
Można próbować wprowadzać niektóre z tych składników do diety naszego szylka - na próbę różne z nich na zmianę i obserwować efekty. Na początek można ponegocjować z ogoniastym, by zjadł tabletkę methiowitu (zawiera metioninę) dziennie - ale szylki go nie lubią, bo strasznie pachnie - wypisz, wymaluj, jak szynszylak, który się czegoś przestraszył.
Jako witaminy można dodać do wody witaminy w kropelkach przeznaczone dla gryzoni lub spróbować wprowadzić do diety pyłek kwiatowy - naturalny produkt pszczeli, który zawiera sporo aminokwasów i witamin. Dr Śmielewska - Łoś proponuje też podanie soku ze świeżego, dojrzałego ananasa lub tabletek papainy, dopatrując się przyczyn wygryzania w upośledzonym wchłanianiu składników odżywczych na skutek zalegania w żołądku trychobezoarów (według mnie chodzi jej o kule włosowe :))
A oto ściąga z tłuszczów nienasyconych i aminokwasów siarkowych.
Poniżej to, co udało mi się dowiedzieć:
dużą zawartość tłuszczów nienasyconych mają:
• orzechy laskowe i orzeszki ziemne (fistaszki)
• słonecznik
• soja preparowana (tzw. wegetariańskie mięso)
• orzeszki kiełki pszenicy (można kupić preparowane z sklepach ze zdrową żywnością)
• a także (tylko nie mam pojęcia co na to szynszyle - nie wiem czy można im to dawać)
- nasiona amrantusa (mają dużo), wiesiołka i ogórecznika - z tego ostatniego można kupić w aptece już gotowy olejek w żelatynowych kapsułkach pod nazwą Neoglandyna w cenie 16-18 zł (info ze strony producenta) (od webmastera - olejek z nasion wiesiołka oraz z nasion ogórecznika można dostać - na razie chyba tylko w
Poznaniu (może w innych miastach też, ale to już sami musicie sprawdzić) w aptece jako po prostu olej z nasion wiesiołka w kapsułkach firmy GAL - 60 kapsułek ok. 18 PLN, a olej z nasion tej samej firmy pod nazwą BIOGAL za ok. 13PLN za 60 kapsułek. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to ja mogę takie specyfiki przesła. [...]
Ale tu trzeba uważać z ilościami - łatwo bowiem przesadzić z tłuszczami i doprowadzić do stłuszczenia wątroby ogoniastego.
Z kolei amionokwasy zawierają niektóre białka zawarte (znowuż!) w dużych ilościach w
• amarantusie i w soi przetworzonej (o ile wiem to tylko tą formę wolno bezpiecznie
podawać szylkom, bo nie przetworzona może powodować wzdęcia).
• Aminokwasy zawiera też pyłek kwiatowy pszczeli.
Pozdrawiam, Grażka
Autor: Grażka bialy_pegaz@wp.pl
« Ostatnia zmiana: 28 Gru, 2015, 23:48 wysłana przez Noraa2 »

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

 

CO KUPĆ I CO ZROBIĆ ŻEBY OSWOIĆ PUPILA + wasze opinie -----> Poradnik

Zaczęty przez cibiDział opieka i behawior

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6675
Ostatnia wiadomość 08 Sie, 2007, 10:17
wysłana przez cibi
OBSŁUGA SZYNSZYLA ---> Poradnik podstawowy, ogólny Autor: dream*

Zaczęty przez AndreasDział opieka i behawior

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 20416
Ostatnia wiadomość 16 Paź, 2007, 18:26
wysłana przez Andreas
KĄPIEL W PIASKU (jak długo powinna trwać )--->Poradnik

Zaczęty przez niezapominajkaDział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4045
Ostatnia wiadomość 23 Sty, 2005, 17:15
wysłana przez niezapominajka
PORADNIK - łączenie szynszyli, oswajanie zwierząt ze sobą..

Zaczęty przez dream*Dział opieka i behawior

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 35345
Ostatnia wiadomość 31 Sie, 2017, 20:28
wysłana przez Viwi
DOKARMIANIE MALUCHÓW I DOROSLYCH SZCZYLI ----> Poradnik

Zaczęty przez keaDział hodowla i rozmnażanie

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 10986
Ostatnia wiadomość 25 Kwi, 2010, 17:17
wysłana przez dream*
SimplePortal