28 Mar, 2024, 20:44

Autor Wątek: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.  (Przeczytany 252996 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

JUSTYSIA

  • Gość
czesc wszystkim,
mam spory problem z moja szylka. mam ja juz od 2 miesiecy. na poczatku wszystko bylo oki dopoki nie zaczela buszowac po mieszkaniu a w szczegolnosci po lazience ... najadla sie czegos chyba proszku do prania :(  i byla strasznie chora. trwalo to chyba przez tydzien, byla osowiala, jadla normalnie, bobki tez byly w porzo. potem nagle dostala zatwardzenia wiec podalam jej swieze jablko - pomogla. ale teraz (minelo juz troszke czasu od tej chwili) zauwazylam ze szylka ma biegunke!!! ale jaka!!! nie wim juz co mam robic, siedzi teraz skulona w klatce... poza tym drapie sie za uszami i po brzuszku...co jej jest, pomozcie, prosze!!! :???:
« Ostatnia zmiana: 22 Lip, 2009, 20:50 wysłana przez Andreas »

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Kwi, 2004, 18:56 »
A czy bylas z nia u weta?? Jesli nie to wybieraj sie jak najszybciej i zrob badanie kalu bo mozliwe ze to jakies bakterie (sugeruje to biegunka i zatwardzenie na przemian). Nie jestemy w stanie pomoc potrzebna jest fachowa pomoc i jakies leki, tymbardziej ze szylka sie drapie i jest osowiala.

Offline SIWA

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Kwi, 2004, 19:47 »
czesc ludziska.
jestem tutaj nowa :lol: mam problem z moja szylka. siedzi od pewnego juz czasu osowiala, ale apetytu jej nie brakuje. mam ja dopiero od 2 miesiecy. nie jestem zorientowana w chorobach a tymbardziej w udzielaniu pomocy tym zwierzakom dlatego postanowilam ze zglosze sie do was.
oprocz tego ze szylka siedzi osowiala to ma biegunke i okropnie sie drapie za uszami i po brzuchu. moze znacie jakies sposoby na to zeby jej pomoc. odpiszcie jak najszybciej.pozdrawiam :???:  :???:  :???:

Offline madlen

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 151
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.madlen-r.blog.pl
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Kwi, 2004, 19:55 »
najlepszym sposobem żeby jej pomóc jest moim zdaniem wybranie sie do weterynarza ;)
ale widze ze  bardzo podobne objawy jak u szylki Justysi.
to ze drapie sie za uszami i brzuchu moze byc poczatkiem grzybicy choc zwykle zaczyna sie od ogonka albo nosa  :? ale z ta biegunka to juz nie wiem

be yourself...be wild...
            ;)

Offline SIWA

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Kwi, 2004, 20:49 »
dzieki madlen! jednak obawiam sie wizyty u weta. probuje zdzialac cos na wlasna reke. dalam jej wegiel dzrzewny na wstrzymanie tej biegunki - zobaczymy czy pomoze. z reszta nawet gdzybym chciala isc do weta to chyba nie znam dobrego specjalisty. ile w ogole kosztuje taka wizyta??
zaczekam jeszcze kilka dni, jade jutro do sklepu zoologicznego i tam sprobuje kupic jej jakies preparaty na to swedzenie.
dzieki

papa :mrgreen:

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Kwi, 2004, 21:17 »
Prosze o poinformowanie czy Justyna i Siwa to jedna osoba??
Przy dawaniu wegla jest ten minus ze jesli sa to bakterie to blokujemy je w przewodzie pokarmowym.

Offline madlen

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 151
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.madlen-r.blog.pl
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Kwi, 2004, 21:36 »
co do ceny wizyty to ja nic nie zaplacilam jak bylam sprawdzic czy moj ma grzybice,na szczescie okazalo sie ze to falszywy alarm.ale mysle ze to moze kosztowac kolo 10 zl za porade

be yourself...be wild...
            ;)

Offline pat

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1444
  • Uzbierane migdały: 1
    • http://zwierzaki1.w.interia.pl/
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Kwi, 2004, 22:00 »
okolo 15 zł mysle

Nie należy sądzić, że diabeł kusi jedynie ludzi genialnych. Gardzi zapewne głupcami ale nie lekcewazy ich pomocy. PRZECIWNIE pokłada w nich wielkie nadzieje.
Charles  Baudelaire

Offline Nemesis

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gizmo
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Kwi, 2004, 23:42 »
Ja bylam dzisiaj z moim Gizmo i zaplacilam 5 zl. Jutro opowiem o wszystkim.

Offline madlen

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 151
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.madlen-r.blog.pl
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Kwi, 2004, 11:38 »
łooo 5 zł? ale to była tylko porada czy jak?i jak szylek,jaka dignoza?

be yourself...be wild...
            ;)

Offline SIWA

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Kwi, 2004, 14:30 »
zgadza sie SIWA i Justyna to jedna osoba  :lol:
bylam w tym sklepie zoolgicznym o ktorym mowilam, powiedzieli ze moge dawac jej wegiel. kupilam jakies witaminy i preparaty. licze ze to cos pomoze. poinformuje jak cos sie zmieni. pozdrowka.

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Wrz, 2004, 16:16 »
Co  zalecacie na rzadsze kupeczki szylek?Od dziś daję im zamiast wody wywar z kory dębowej,ale jak im jeszcze pomóc?Od tygodnia już nie dostają rodzynek i suszonego jabłka,dostają  tylko suche jedzonko(mieszanka)i sianko(nic nowego). :(

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

Offline Madziara

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 176
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Wrz, 2004, 19:29 »
Cytuj
Ja bylam dzisiaj z moim Gizmo i zaplacilam 5 zl

...
......pieknie;)jestem troszke zdziwiona ;)poniewaz u mnie placi sie (warunek trzeba sie pojawic u weterynarza z szylka)...uwaga!!!50zl:(
...w ogole nie mam dobrych "wspomien "...szylka mojego bliskiego znajomego miala grzybice i zanim weterynarz przystapial do leczenia robil tzw.badania na przytrzymanie pacjeta:( :?  :ojojoj: tzn.zeby wlasciciel szylki i szylka byla jaknajdluzej JEGO :wall: pacjetem :!!:  :!!:  :!!: PORAZKA :!!:
..doszlo do tego ze gdyby w miare szybko nie skontaktowal sie z hodowcami ..szylka juz niestety nie dozylaby dzisiejszego dnia :szok:  :cry: ...niestety mam od tej pory wielki dystans do weterynarzy :roll: oczywiscie nie watpie ze sa wspaniali specjalisci ...ale ja na takiego niestety nie trafilam :?
Cytuj
to ze drapie sie za uszami i brzuchu moze byc poczatkiem grzybicy choc zwykle zaczyna sie od ogonka albo nosa  

moja czikatu miala grzybice uszka:(i wlasnie zaczelo sie od drapania tego wlasnie miejsca...mysle ze nie ma reguly...
jesli zauwazysz ze nie ma w tym miejscu futerka(jesli sa jakies lysawe miejsca)prawdopodobnie a nawet jestem pewna ze to grzybica...lek jaki polecili mi wlasnie hodowcy...nosi nazwe:FUNGIDERM zamowilam ten lek u weterynarza kosztowal ok.15zl

Pozdrawiam goroco;)mam nadzieje ze wszystko sie dobrze ulozy;)
madzia&czikatu :mrgreen:

light my candle;)

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Wrz, 2004, 22:15 »
..I co mi polecicie????? :>

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Wrz, 2004, 22:17 »
A nie próbowałaś dać węgla? Gdzieś tu na forum przeczytałam, że można dać ćwiartkę tabletki.

Offline Madziara

  • ~Kierownik Biegania~
  • **
  • Wiadomości: 176
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Wrz, 2004, 00:57 »
..mozesz sprobowac dac "tak po prostu"moze sie skusi;)inaczej probowalabym schowac wegiel w jakis przysmak Twojej szylki..albo inaczej...mysle ze posunelabym sie do rozpuszczenia tebletki i podania jako picia.....

mysle ze nie zaszkodziloby;)pozdrawiam madzia&czikatu

light my candle;)

Offline Agusia

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Wrz, 2004, 10:22 »
Witam wszystkich.Biegunka jest związana z zapaleniem jelit może występować na tle bakteryjnym,przy robaczycy,nieodpowiednie żywienie,nieprawidłowy zgryz,stres itd.Lekkie objawy przy których występuje  apetyt ,szylki normalnie się zachowują można zlikwidować podając im węgiel (najlepiej rozpuścić w wodzie poł tabletki,można podawać zakraplaczem),ryż gotowany wysuszony(wiąże stolec),oraz napar z kory dębu zamiast wody (do 3 dni  efekty powinny być już na drugi dzień).Jeśli chodzi o poważniejsze biegunki(bardziej wodniste)konieczne jest uzupełnianie płynów albo przy pomocy gotowych preparatów( np.Lectade.kon.z wet.)można użyć również wody z glukozą z dodatkiem niewielkiej ilości soku pomrańczowego do smaku.Trzeba odtworzyć prawidłową jelitową flore bakteryjną przy pomocy np;naturalnego jogurtu zawierającego Lactobacillus spp.Następnie można podawać zmacerowane odchody zdrowej szynszyli dwa razy dziennie przez 3- 4dni.Podane przykłady dotyczą powazniejszych przypadków i konsultacji z weterynarzem.Pomocny  może też być sproszkowany korzeń maranty lub ciastka z maranty,należy także dostarczyć szynszyli dużej ilości włókna w postaci dobrej jakości siana.W przypadku biegunki spowodowanej przez karme,można przez kilka dni podawać owsianke która zatrzyma biegunke.Dodam że biegunka może również wystąpić z powodu podawania antybiotyków.Najważniejsze to żeby najpierw dowiedzieć się co jest przyczyną biegunki u szylka.Pozdrawiam :)

Anonymous

  • Gość
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Wrz, 2004, 10:49 »
Witam wszystkich.Przyczyny biegunki są związane z zapaleniem jelita może to być na tle bakteryjnym,robaczycy, zwiazane z nieprawidłowym żywieniem,kłopoty z uzębieniem,stres itd.Lekką biegunke można zlikwidować np;przez podanie węgla(pół tabl.rozpościć w wodzie najlepiej podawać pipetką),napar z kory dębu(podawać zamiast wody do 3 dni,efekty powinny być na drugi dzień),ryż gotowany wysuszony(do jedzenia)Jeśli natomiast biegunka jest silniejsza,dochodzą do tego inne objawy np;brak apetytu,apatia itd.konieczne jest uzupełnianie płynów np.preperatów Lectade(kon.z wet.)albo przy użyciu wody z glukozą z dodatkiem niewielkiej ilości soku pomarńczowego do smaku.Bardzo ważne jest przy ostrych biegunkach odtworzenie prawidłowej jelitowej flory bakteryjnej np. przy pomocy jogurtu naturalnego zawierającego Lactobacillus spp.Można też podawać zmacerowane odchody zdrowej szynszyli dwa razy dziennie przez 3-4 dni.Pomocne może być również podanie ciastka z maranty,nalezy zadbać o to żeby szylek miał jak największą ilość włókna w postaci najlepszego siana.W przypadku biegunki spowodowanej przez karme,można przez kilka dni podawać owsianke która zatrzyma biegunke.Najważniejsze jest sprawdzenie przyczyny biegunki,stwierdzenie jaka jest jej postać, ostatecznie konsultacja z weterynarzem.Jest jeszcze wiele metod i środków do leczenia danej przypadłości lecz bez badania trudno jest znaleść konkretny środek ,chyba że biegunka jest z przyczyn karmy lub przedawkowania jakiegoś rarytasu co często się zdaza,również może nastąpić przy nagłej zmianie diety.Pozdrawiam :)


/scalone przez Mysza
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz, 2007, 16:20 wysłana przez Mysza »

Claudi

  • Gość
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Wrz, 2004, 12:02 »
Byłem wręcz całkowicie zaskoczony, gdy jednemu z moich szylków przyplątała się biegunka i zaistniała konieczność podania mu węgla. Szczęka opadła mi zupełnie na ziemię, gdy szylek obwąchał pigułę, po czym chwycił ją w łapki i schrupał spora część, tak jakby wiedział, że to jest właśnie lekarstwo na jego przypadłość. I rzeczywiście mu przeszło. Wniosek: jeśli zdarzy Ci się, że szylek będzie miał po czymś rozwolnienie, spróbuj podac mu najpierw węgiel w normalny sposób, tak jak dajesz migdałki czy inne przysmaki.

Offline szynszylka

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gacuś
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Wrz, 2004, 13:58 »
Szylki zawsze potrafią nas zaskoczyć  :mrgreen:

Offline tyska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.kapsle.piwo.prv.pl/
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Wrz, 2004, 18:37 »
mam szynszyla i ma rozwolnienie ale nie tak bardzo zle robi plynna kupe tylko jest ona sklejona w taki bobek a z latwoscia sie rozdeptuje i taka bllleee sie robi jak mu pomoc myslalam ze to przez karme bo zawsze dostawal kolby dalam mu kolby i nic wode zawsze ma swieza sianko tez i kolbe i miseczke sypanej karmy dla szynszyli jakis zbytnich powodow do stresu nie ma nie wiem co jest grane jak mo pomoc co mu jest ????? help me a taki stan juz jest od tygodnia nie wiem co mam robic????

"Najpiękniejsze jest to czego nie ma,
Na co czekasz i tęsknisz od lat,
Najpiękniejsze są zawsze marzenia,
kolorowy, bajkowy świat"

Offline szynszylka

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Gacuś
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Wrz, 2004, 19:14 »
Najlepiej to isc do weterynarza. Może to jakis wirus albo inne paskudztwo. Można dać węgiel do schrupania,ale jak w jego jelitkach jest jakies wirusowe lub bakteryjne paskudztwo to jeszcze dodatkwo zatrzymamy go w ogranizmie.
Jesli zwierzak zachowuje sie normalnie, skacze ,biega itd. nie jest osowiały to moga być to tylko przejściowe kłopoty z kupkaniem.

Ja bym sprobowala dać kawalek węgla,tak jak Claudi mówil do łapeczki może zje. A jak nie bedzie chcial to trzeba rozpuscic we wodzie i  dac do picia.

Miejmy nadzieje że to pomoże i wszystko bedzie oki.

Offline pat

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1444
  • Uzbierane migdały: 1
    • http://zwierzaki1.w.interia.pl/
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Wrz, 2004, 20:39 »
Cytuj
Szylki zawsze potrafią nas zaskoczyć

Nie należy sądzić, że diabeł kusi jedynie ludzi genialnych. Gardzi zapewne głupcami ale nie lekcewazy ich pomocy. PRZECIWNIE pokłada w nich wielkie nadzieje.
Charles  Baudelaire

Offline tyska

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.kapsle.piwo.prv.pl/
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Wrz, 2004, 15:31 »
zachowuje sie  zupelnosci normalnie

"Najpiękniejsze jest to czego nie ma,
Na co czekasz i tęsknisz od lat,
Najpiękniejsze są zawsze marzenia,
kolorowy, bajkowy świat"

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Wrz, 2004, 16:15 »
Jezeli biegunka trwa juz tydzien to nalezy isc do weterynarza!! (najlepiej isc do weta gdy biegunka nie przechodzi po 2 dniach!!)
Uwazam tez ze powinnas zrobic badanie kalu- jesli beda jakies pasorzyty to przez takie badanie mozna je wykryc.
Mozesz maluchowi podawac tez LAKCID to jest w ampulkach i jedna kosztuje grosze.
Pamietaj tez o wodzie!! Szylka wydala teraz wiecej wody z kalem wiec i musi jej wiecej pobierac, brak wody moze doprowadzic do szybkiego odwodnienia!
A podawania wegla bym nie ryzykowala z powodow podanych przez szynszylke: "ale jak w jego jelitkach jest jakies wirusowe lub bakteryjne paskudztwo to jeszcze dodatkwo zatrzymamy go w ogranizmie" tym bardziej ze szylek ma biegunke juz dlugo!

 
zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...

Zaczęty przez MaggeDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 311
Wyświetleń: 100009
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2022, 12:03
wysłana przez wiola23
Szynszyl - mokre kupki, troche mi to wyglada na biegunke

Zaczęty przez DarkShanderDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2101
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2015, 09:03
wysłana przez Bożena
Małe kupki i wydzielina przy oczku

Zaczęty przez GabiLDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1908
Ostatnia wiadomość 04 Kwi, 2016, 17:40
wysłana przez marcsl
dlaczego szylka robi wszędzie kupki?

Zaczęty przez martinaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 26096
Ostatnia wiadomość 24 Sty, 2016, 19:54
wysłana przez Pańcia
,,Miękkawe" kupki

Zaczęty przez asiaiszilaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 1776
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2015, 01:09
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal