hypothetical
23 Kwi, 2024, 23:41

Autor Wątek: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.  (Przeczytany 253591 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Wrz, 2004, 16:18 »
U mnie tez nie ma problemu z weglem ale daje tylko wtedy gdy jestem pewna ze szylek nie ma pasozytow w organizmie!

Podawanie wegla jest ryzykowne poniewaz mozemy jeszcze bardziej zaszkodzic jesli szylek bedzie mial robaki to wegiel je tam zatrzyma.

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Gru, 2004, 20:59 »
Mam problem z moją małą Bi. Mam ją dopiero czwarty miesiąc i po raz czwarty dostała biegunki. Ja już nie wiem co mam robić  :???: Już nawet daje jej suche jedzenie, żadnych owocków, co najwyżej ze 3 migdałki dziennie. Weterynarz też nic mi nie poradził. Acha, a jak nie ma biegunki, to jej bobki są miniaturowe. Jest też chuda. Co jej może być? Czy może "odejść" ode mnie?

Offline iwonka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 42
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Gru, 2004, 21:53 »
Słyszałam że można podać węgiel taki9 jak dla ludzi, Ja miałam podobny problem z moim ziazią on też robił miniaturowe bobki ale nic mu nie było teraz daję mu tylko granulat i sianko i jakoś lepiej , Jakiego granulatu używasz? Może mozna by zmienić na inny ?? Może powinnaś iść do weta może ma jakiegoś pasożyta??
 Ale myślę że mała Bi nigdzie się nie wybiera i może jak podrośnie to jej się trochę ureguluje . Czymam kciuki :wink:

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Gru, 2004, 23:28 »
Pasożytów nie ma, bo była odrobaczana. A węgielek daję jej za każdym razem. Boję się, że w końcu przestanie jej pomagać. Martwi mnie też, że nie bryka tak, jak inne szylki. Ona się szybko męczy. Albo po niecałej godzinie rozkłada się plackiem w klatce, albo siada na oparciu kanapy. Martwię się o nią. Chcę jej sprowadzić koleżankę, ale czy to będzie dla niej dobre?

Offline Freeman

  • ~Znajacy Się Na Migdałach~
  • ***
  • Wiadomości: 58
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Gru, 2004, 14:43 »
Cytat: Balbinka @ Nie 05 Gru, 2004 00:28
A węgielek daję jej za każdym razem.


Węgiel może być zbyt "agresywny". Proponuję podać kawałek suchej bułki.

Radek & Dorotka, gg: 1488763 i 2488763, tel. 888 550 209, Warszawa

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #30 dnia: 05 Gru, 2004, 15:19 »
Cytat: Balbinka
co najwyżej ze 3 migdałki dziennie

Trzy migdalki czy trzy platki migdalowe?? Bo jak trzy migdalki to moim zdaniem zdecydowanie za duzo (migdalki szkodza na watrobe, dlatego powinny byc podawane w mniejszych ilosciach).
Cytat: Balbinka
Pasożytów nie ma, bo była odrobaczana

Mozesz mi powiedziec czym byla odrobaczana?? A i musisz wiedziec ze odrobaczenie nie zawsze dziala.
Odrobaczac sie tez powinno po 10-14 dniach od pierwszego odrobaczenia aby zabic ewentualne dzieci robali.
Cytat: Balbinka
Acha, a jak nie ma biegunki, to jej bobki są miniaturowe

Tak wlasnie objawia sie jeden z pasozytow (czyli na zmiane biegunka i zatwardzenie), nie pamietam jego nazwy (wlasnie szukam... chyba kokcydia ale reki sobie uciac nie dam).
A powiedz czy szylka miala robione badanie parazytologiczne (na wykrycie paspzytow) i bakteriologiczne (na wykrycie bakterii)??

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #31 dnia: 05 Gru, 2004, 15:39 »
Była odrobaczana czymś takim: Bionectra (nie jestem do końca pewna, bo nie mogę się rozczytać). Żadnych badań nie miała robionych. We wtorek pojadę z nią do weterynarza i zrobię, żeby mi się mała nie wykończyła. A czy mogę sprowadzić tu drugą szylkę, czy lepiej nie, bo może się zarazić?

Offline milka004

  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 891
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.szynszyle.info/forum
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #32 dnia: 05 Gru, 2004, 16:17 »
Jesli to np. kokcydia lub innne podobne paskudztwo to moze sie zarazic, wiec mysle ze lepiej najpierw zrob badania swojej szylce ;;)

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #33 dnia: 05 Gru, 2004, 22:05 »
A to się da wyleczyć? Jak wygląda badanie na takie potwory i jak to się potem leczy? Czy moja ukochana piaskownica przeżyje?

Claudi

  • Gość
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Gru, 2004, 23:49 »
Balbinko,. to prawda, nie dawaj więcej niż 1, 1,5 migdałka dziennie. W zamian spróbuj dawać np. fistaszki, rodzynki, suchą bułkę - tak będzie lepiej.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Gru, 2004, 09:49 »
czesc, Kokcydia są jak najbardziej do zwalczenia - chociaz wyeliminowanie ich jest baaardzo trudne i wymaga konsekwencji od opiekuna. Po pierwsze koniecznie zrób badanie o którym pisała Milka, po drugie - jeśli nie masz jeszcze wyników nie sprowadzaj drugiego szczyla bo jesli są to kokcydia to najprawdopodobniej się zarazi. Leczenie kokcydii polega na podawaniu medykamentów (dokładnie powie Ci weterynarz ...) otraz dokładnej dezynfekcji klatki i całego pomieszczenia gdzie biegała szynszylka ... Uciążliwe ale jeśli nie będzie leczone niestety moze bardzo wycieńczyc szynszylka ... no i kazdy kolejny takze najprawdopodobniej zostanie zarazony. Napisz o efektach badania ... więcej na temat walki z kokcydiami wie i pewnie napisze nam koleżanka Nika ;-)

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #36 dnia: 08 Gru, 2004, 11:34 »
Kokcydia są potencjalnie niebezpieczne dla życia szynszylka. Nie leczone potrafia doprowadzić do uoporczywych, silnych biegunek i odwodnienia organizmu. Cześciej jednak ich objawem są bobki powiększone, plastelinowate, wilgotne z charakterystyczną obwódką lub paskiem brązowego sluzu. Zwykle jest wiec czas na interwencję. Pasozyty te przechodzą cały cykl w przewodzie pokarmowym szynszylka i w czasie, kiedy zostają wydalone albo organizm zwalczył delikwenta (co czasem sie zdarza) na chwilę następuje poprawa. Jednak szylek w  czasie trwania biegunki zdążył się już zarazić i właśnie w chwili poprawy zaczyna się w nim nowy cykl wylęgu. Biegunka pojawia się w 3-4 dniu po zarażeniu i świadczy o odbywajacym się włąśnie wylęgu. Istnieją dwa sposoby leczenia - starszy -polegajacy na podawaniu preparatów przerywajacych cykl - stare pasozyty są wtedy wydalane, a nie następuje zarażanie nowymi - bardzo ważna jest tu higiena klatki (najlepszy do dezynfekcji jest -niestety trudno dostępny - Nobactel - warto podpytać wetów - mozę jednak któryś badzie go miał). Do tego najlepszy jest chyba Furazolidon (weterynarz po strwierdzeniu kokcydii lub giardii powinien wypisac receptę, bo inaczej apteka nie sprzeda). Lekiem nowej generacji jest lek weterynaryjny - Baycox - wybija on wszystkie stadia rozwojowe paskudztwa. Podaje się go tez krócej (choc zalecana jest powtóka po kilku dniach by wybić ewentualny kolejny cykl rozwojowy kokcydii) ale jest PASKUDNIE gorzki! Spróbowałam - wiem dlaczego szyle plują nim po całej brodzie. Działa też JEDYNIE na kokcydia -na inne pasożyty, ani bakterie -juz nie. Furazolidon działa zas i na giardie, kokcydia i na bakterie. Całe spektrum. Jest to jego zaletą o tyle, że jako efekt uboczny kokcydiozy może sie na nią nałozyć infekcja bakteryjna. Furazloidon zadziała na wszystko od razu.

Podobne objawy jak kokcydia daje też pasożyt zwany giardią (giardia lamblia - uwaga - tymi zarazić mozemy sie nawet my)

Typowe leki na odrobaczenie nie likwidują niestety pasozytów typu giardia i kokcydia.

Jednak NAJPIERW podstawa - PRAWIDŁOWA DIAGNOZA. Bobki nalezy zapakowac w folię, zabezpieczyć by nie wyschły (zakleić tasmą) albo zapakować w torebkę strunową spożywczą (do kupienia w sklepie spożyczym obok folli aluminiowych, papieów do pieczenia i innych takich - np. firmy Jan Niezbedny), zapakować w kopertę i wysłac PRIORYTETEM do ANi Ryś. Zdecydowanie najbardziej ją polecam w kwestii wykonania tych badań - bo robi je NIEZWYKLE SKRUPULATNIE. jeśli w tych kupkach coś jest -ona to znajdzie. Jesli badanie nic nie wykaże nalezy je koneicznie powtórzyć przy kolejnej biegunce - kokcydia czasem SĄ w szynszylku, a akurat nie ma ich w kupkach. Bywa, ze trzeba popolowac na nie z zaskoczenia nim sie je znajdzie.  :wink:
Adres korespondencyjny do ANi to :
Lecznica Zwierząt
Anna Ryś
ul. II Armii 30-40
65-001 Zielona Góra
A najpierw wysłać e-maila na weterynarz@wp.pl z zapytaniem o rozliczenie. Na pewno wpłata na konto i na pewno niedrogo, ale aktualnych stawek nie znam.
pozdrawiam
Grażka
ps. jakby Ania coś wykryła napisze wiecej co i jak z dezynfekcją i jej terminami

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

niezapominajka

  • Gość
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #37 dnia: 08 Gru, 2004, 13:31 »
Balbinko znalazłam stronkę na której jest pomoc odnośnie biegunki ,proponują przeczytać , mam nadzieję ,że Twojemu maluchowi pomoże  .

newbielink:http://www.adad.pl/grupa/szynszyla/pomoc/zatwardzenie.html [nonactive]

zacytowałam słowa o które mi chodziło :

"Rozwolnienie
Suszone jagody i suchy ryż do jedzenia, mają one działanie zatwardzające. Do picia wywar z rumianku lub herbatki dla dzieci Herbapolu na sensacje pokarmowe."


to jest kolejna stronka o biegunce :

newbielink:http://bialy_pegaz.webpark.pl/informacje%20o%20szynszylach/strona%20800x600.html [nonactive]

ps.  dzięki Andreas za zwrócenie uwagi nie pomyślałam że adres może zmylić  . :wink:
pozdrawiam serdecznie  [kwiatek]

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #38 dnia: 08 Gru, 2004, 14:23 »
Na podanym przez Niezapominajkę linku jest informacja o zatwardzeniach.
;-) nieco w druga strone ;-)
Ale to co powyzej opisała Grażka ;-) to bardzo pomocna diagnoza i duzo wiedzy podanej w bardzo przystepnej formie.
Polecam weterynarz Anię Ryś ... Ania ma pseudonim Nasza Ania ;-)
Nasza bo jest od Szynszyli uzalezniona tak jak my wszyscy ....

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #39 dnia: 08 Gru, 2004, 17:33 »
Właśnie się zbieram , żeby zawieźć bobki do weterynarza. Balbinka siedzi w malutkiej klateczce bez trocin i nie bobkuje. Chyba się obraziła. Jak będą wyniki, to napiszę. Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia. Zrobię wszystko, żeby moja maleńka była zdrowa.

Offline Grażka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 252
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
    • Szynszyle, które są kochane
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Gru, 2004, 10:19 »
Czy od dawna nie ma bobków? Czy zjadła ostatnio za dużo migdałków, dorwała sie do jakiegoś kwiatka doniczkowego albo czy istnieje możliwosc, ze znalazła w kazie jakiegoś dawno zapomnianego orzeszka? Czy bierze jakieś leki? Czy podobne stany (zatwardzenia, zatrzymania kału) zdarzały się wcześniej czy też każdy epizod biegunki przedzielony był zatwardzeniem? Bo albo to zatwardzenie ma związek z biegunką (co jest mozliwe) albo ma inne podłoże a akurat nałozyło się na biegunkę (co tez jest możliwe).

Anioły są bezpłciowe, mogą się rozmnażać jedynie przez agitację - S J L ;-)

Offline Ania-weterynarz

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://www.lecznica.info
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Gru, 2004, 13:51 »
Cytuj
Ania ma pseudonim Nasza Ania  
Nasza bo jest od Szynszyli uzalezniona tak jak my wszyscy ....


To mile :), nawet nie wiedzialam  :D .

A na temat tej biegunki-czesto,jak jest na tle bakteryjnym, to pozniej moze dochodzic do zatwardzen, gl. gdy bakterie przejda na watrobe, co moze byc niebepieczne dla szyla. Radzilabym szybka wizyte u weta i podawac lakcid.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Gru, 2004, 14:04 »
witamy Nasza Aniu,
Ups - się wygadałem ;->
Pozdrawiamy i cieszymy się że bedziesz zagladala na Forum

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Gru, 2004, 19:03 »
Ona ma albo miniaturowe bobki, albo biegunkę. Jeszcze nie widziałam, żeby się porządnie zbobczyła. A bobków nie robiła dlatego, że ją brutalnie obudziłam i przełożyłam do malutkiej klateczki. Po jakiejś godzince mogłam pozbierać bobki, a małą wsadzić z powrotem do dużej klatki. Byłyśmy już u weterynarza i bobki pojechały na badania. Jutro rano zadzwonię i dowiem się, czy są już wyniki. Mam nadzieję, że to nic poważnego i szybko się poprawi.

Offline Balbinka

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #44 dnia: 10 Gru, 2004, 16:17 »
Bi nie ma pasożytów  [uwaga]  [bounce] Jeszcze będzie miała robione badanie bakteriologiczne, ale bobków zabrakło. Muszę nowych nazbierać i zawieźć we wtorek. Mam nadzieję, że też nic złego nie wyjdzie.

Gabriela Kaim

  • Gość
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Sty, 2005, 13:01 »
Witam mam problem bo moja szynszykla łzawi na jedno oczko i ma biegunkę niewiem co mam robić .Pomóżcie mi proszę!!!!!!!!1

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Sty, 2005, 13:27 »
Łzawienie i biegunka to dwa problemy ...
Zobacz w PORADNIK-MIEKKIE BOBKI  co jest napisane odnośnie biegunki.
Postaraj się nam dokładniej opisać co się dzieje ? od jakiego czasu biegunka ?

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline bonitka

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Sty, 2005, 15:15 »
W ksiazce "Male zwierzeta domowe" jest napisane, ze jesli oczy szynszyli lzawia nalezy poprosic weta zeby sprawdzil zeby szylka, bo ich korzenie moga przerastac w kierunku oczu lub nieustanne lzawienie moze byc wywolane kurzem lub sianem dostajacym sie do oczu.

vka

  • Gość
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #48 dnia: 18 Sty, 2005, 15:35 »
Oczko łzawi czy jest w nim ropka? Łzawienie czy ropka to nie koniecznie wina ząbków ale żeby to sprawdziś trzeba zrobić maluchowi prześwietlenie ( rentgen), wtedy dokładnie widać jak rośnie ząbek i czy tyo on jest winowajcą. Z tego co wczoraj mówił okulista mojego Gizmusia oczko może podrażniać żle "wyrośnięta" kępka włosów , czasem może być to stan zapalny i wtedy robi się badania bakteriologiczne ( mnie w klinice A Rolniczej we Wrocławiu kosztowały 10 zł). Bywa tez tak, iż na skutek urazu mechanicznego w oku pojawia sie wydzielina, szylek sobie oczko drapie dodatkowo je podrażniając. To tyle na podstawie doświadczen z moim łotrem, który jedno oczko ma już wyleczone a z drugim jest już lepiej ale i tak mamy przed sobą jeszcze 10 dni kuracji, mam nadzieję, że na tym się zakończy.
pozdr
vka

Offline Olenka~~~~

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.
« Odpowiedź #49 dnia: 20 Sty, 2005, 17:52 »
Od  pewnego czasu mój szyl ma biegunke. :-( Ma takie jak by to poiwedzieć bardzo miękkie kupki i bardzo dużo ich robi niewiem co mu dawać jak narazie daje mu węgiel ale może wy mi coś poradzicie...??
 A najgorsze jest w tym to ze zauważyłam ze on sie wogóle źle nie czuje jest bardzo "żywy" skacze biega ... niezauważyłam u niego jakiejś zmainy humoru na gorsze .... Poradźcie mi coś PROSZE..........!!!!...???   :cry:

Ola Jeziorska

 
zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...

Zaczęty przez MaggeDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 311
Wyświetleń: 100393
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2022, 12:03
wysłana przez wiola23
Szynszyl - mokre kupki, troche mi to wyglada na biegunke

Zaczęty przez DarkShanderDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2123
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2015, 09:03
wysłana przez Bożena
Małe kupki i wydzielina przy oczku

Zaczęty przez GabiLDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 2029
Ostatnia wiadomość 04 Kwi, 2016, 17:40
wysłana przez marcsl
dlaczego szylka robi wszędzie kupki?

Zaczęty przez martinaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 26236
Ostatnia wiadomość 24 Sty, 2016, 19:54
wysłana przez Pańcia
,,Miękkawe" kupki

Zaczęty przez asiaiszilaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 1849
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2015, 01:09
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal