hypothetical
25 Kwi, 2024, 00:08

Autor Wątek: Tarcie Noska i Drapanie ??  (Przeczytany 10982 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« dnia: 14 Maj, 2005, 20:57 »
Może dla Was wydać się śmieszne moje pytanie, ale sama nie wiem czy to normalne, bo mam szylka dopiero niecałe 3 miesiące. Zawsze kiedy wypuszcze go z klatki to najpierw biegnie pod stół i tam zaczyna się drapać (nie wiem czy czyści w ten sposób swoje futerko czy go coś swędzi) potem podczas wybiegu często pociera nosek łapką, powiedziałabym bardzo często i nie wiem czy to normalne czy mu coś dolega. Nosek ma suchy, ale ciepły ..... Nie wiem co mam o tym myśleć :(

...:: Chinchilla Rules ::...

Offline Fiolka

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia-standart,Czapuś-beż polski,Dibek-biała mozai
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Maj, 2005, 00:22 »
To drapanie ,to nie wiem :???: A jak często się kąpie :?: Ale to ocieranie noska to jak najbardziej normalne i typowe :lol: Cała nasza rodzinka uwielbia ten ich gest :mrgreen:

...a moje szylki są kochane.....królisia Bunny też...

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Maj, 2005, 06:43 »
Różnie bywa z kąpielą daje mu piasek co dwa dni, czyli wychodzi 3 do 4 razy w tygodniu. Futerko i skórę ma czysta, bo sprawdzałam. jest energiczny je i pije tylko to drapanie mnie martwi. Nosek pociera baaaardzoooo często  :roll:

...:: Chinchilla Rules ::...

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Maj, 2005, 12:16 »
moj pociera nosek jak kombinuje (jakby ukrasc ta rodzyne zeby lysole nie zauwazyly) :P
a drapie sie tez dosc czesto, podobno nie jest to zaden problem ;)

[-chomik-]

Offline puzuna

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Maj, 2005, 14:11 »
moje szczyle tez sie drapia, a nowy szylek ktory jest z nami pare tygodni pociera nosek jak zetknie sie z czyms nowym np. jedzonkiem ktorego nigdy nie probowal, takze wydaje mi sie to dosc normalne. i z tym drapaniem jezeli sie drapia raz na jakis czas to ok, ale jesli bardzo czesto to obserwuj jego futerko dokladnie. moj starszy szczylek mial kiedys tak ze przez 3 dni drapal sie praktycznie non stop a 4 dnia zobaczylam ze mu wylysial placek na karku(poszlam z nim do weta okazalo sie ze ma swiezba)
milej obserwacji lobuza!!! pozdrawiam

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Maj, 2005, 12:39 »
Chyba jednak to pocieranie noska nie było jednak normalne , bo dziś jak szyścilam mu klatkę to zauwazyłam, ze nosek mu się łuszczy i trochę włosków mu wypadło :( W jego zachowaniu nic się nie zmieniło ma apetyt jest energiczny, ale matrwię o niego...........

...:: Chinchilla Rules ::...

vka

  • Gość
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Maj, 2005, 13:43 »
To może być grzybica. Idź do weta.
Pozdr
Vka

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Maj, 2005, 14:00 »
Jutro pójdę, tylko nie mam w czym go zabrac podjade samochodem, więc może wezmę go na ręce. Pierwszy raz będę u tego weta i nie wiem czy on będzie znal sie na szylkach. Jutro wszystko się okaże. Mam nadzieję, że będzie dobrze.

...:: Chinchilla Rules ::...

vka

  • Gość
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Maj, 2005, 17:55 »
Może masz jakiś wiklinowy zamykany koszyk, możesz go też wsadzić do większego tekturowego pudełka, tylko wytnij mu małe okienka ( jeszcze sobie popodgryza po drodze i daj sianka). Jak będziesz po wizycie napisz co wet stwierdził  i co przepisał, bo jest tu trochę osób których szylki miały grzybicę, to pewnie doradzą Ci w sprawie specyfiku ( zresztą na forum leczenie grzybicy i najlepsze leki są opisane, trzeba by wyszukać).
Pozdrawiam
i czekamy na wieści
Vka

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Maj, 2005, 18:19 »
Niestety nie ma ani koszyka, ani też pudełka......mam nadzieję, że to nie jest grzybica :( Czytałam trochęna ten temat. Ile orientacyjnie może kosztować wizyta u weterynarza ??

...:: Chinchilla Rules ::...

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Maj, 2005, 19:06 »
a nie masz pudla po butach? moze przejdz sie do pobliskiego sklepu spozywczego czy jakiegokolwiek innego, na pewno beda miec kartony ;)
wizyta u weta z szylkiem nie wiem, z psem ok 15 zl, no i jesli Ci da masc czy cos to tez za nia skasuje :|

[-chomik-]

vka

  • Gość
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Maj, 2005, 20:52 »
Karton dadzą Ci w pierwszym lepszym sklepie ( najlepiej większy niż po butach). Wizyta powinna kosztować max 20 zł. Jak lekarz uzna, że to grzybica to może spisz sobie z forum ( przed wizytą) specyfik jaki polecają doświadczeni  szylomaniacy i poproś weta o wypisanie właśnie tego ( jak wet nie zna się na szylkach to przynajmniej podpowiesz mu sprawdzony lek, a grzybica jak grzybica dla lekarza chyba łatwo rozpoznawalna).
powodzenia
Vka

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Maj, 2005, 21:11 »
Dziękuję :) Jutro wszystkiego się dowiem :)

...:: Chinchilla Rules ::...

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Maj, 2005, 23:02 »
Byłam u weta :) Babka powiedziała, że to nie wygląda na grzybice, ponieważ umieszczone jest tylko koło noska całą skórę, uszka i łapki są czyste. Powiedziała, że to na skutek niedoboru witamin, dostał zastrzyk witaminowy i jeszcze jeden (ale nie wiem jaki  :roll: ) Był dzielny nawet nie drgnął :D Zapisała maść z witaminą A oraz neomycyne i powiedziała, żebym kupiła witaminy dla szynszyla takie które zawierają cynk i biotyne. Dziś szukałam i nigdzie nie znalazłam. Ale pani powiedziała, że może je sprowadzić dla mnie. Jeszcze kazała na ten czas wyeliminować ściółke, a położyć jaką ściereczkę, albo ligninę ---> to odpada,bo Chilli ją zjada.
Mam nadzieję, że uda mi się wyleczyć nosek, bo strasznie się o niego martwię.

...:: Chinchilla Rules ::...

vka

  • Gość
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Maj, 2005, 12:08 »
Może niech wypowiedzą się Ci co mają większe doświadczenie i dysponują szersza wiedzą ( Niezapominajka, Claudi, Andreas),  ja jednak mam mieszane uczucia co do diagnozy weta. Grzybica czasem zaczyna się tylko na nosku, czasem pojawia się tylko na grzbieciku i nie musi od razu być na całym ciele. A co ma ściółka do braku witamin? Tak na wszelki wypadek, proponue wyparzyć i dokładnie umyć klatkę.
Pozdr
Vka

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Maj, 2005, 11:12 »
Nikt nic nie pisze, a z Chilli jest chyba nienajlepiej.....:( Byłam już 2 razy u weta od tamtego czasu, z noskiem już jest lepiej, ale zaczęło coś się dziać pod podbródkiem, więc przepisała mi Clotrimazolum mam mu smarować 2 razy dziennie. Dziś rano jak go smarowałam to obróciłam go by spojrzec na brzuszek i okazało się, ze w okolicach siusiaka i na jąderkach ma takie białe jakby plami czy krostki ( nie wiem jak to nazwać), często właśnie się drapał i gryzł w tych okolicach. :( Czy mam tą maścią smarować mu te okolice czy tez iść do weta, zaznaczam ze następna planowana wizyta miała być za tydzień.

...:: Chinchilla Rules ::...

Offline xenarthra

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 456
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Maj, 2005, 11:49 »
najlepiej wybierz sie do weta jak najszybciej. moze zadzwon do Ani Ryś z zielonej gory i opisz jej jak to bylo moze cos doradzi, podpowie. moja Muchosia miala grzybice, a jedyny jej objaw byl na jednym uchu taki placek luszczacej sie skory. i w zadnym innym miejscu nic nie bylo wiec tak jak pisala vka nie musi byc zainfekowane cale cialo. kup na wszelki wypadek puder antygrzybiczny w aptece DAKTARIN i wsyp pol pojemniczka do piaseczku w ktorym kompie sie szylek i niech kompie sie codziennie, bo jesli to grzybica to zapobiegnie to rozprzestrzenianiu sie jej, a puder dotrze tez na skore pod futerkiem. podam ci tel do Ani Ryś ---(068) 4541887

hakuna mata ta

vka

  • Gość
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Maj, 2005, 12:18 »
Vivace, zadzwoń do Ani RYś, na numer który podała Xenartha. Gdzieś na formum jest też numer do przychodni Mileny Wojtyś możesz też tam zadzwonić ( polecam). Czy w okolicy nie ma innego weta, wydaje mi się że ten do którego jeżdzisz nie ma zielonego pojęcia o szylkach.
Pozdr
Vka

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Maj, 2005, 12:47 »
Wydaje mi się, że przez telefon to trochę cieżko jak się nie widzi jak to wgląda na własne oczy, a propo piasku hmm to dziwne, bo mnie wet powiedział, że mam mu piasek odstawić na ten czas smarowania i leczenia. Ja już nie wiem co mam robić.  :|

...:: Chinchilla Rules ::...

Offline xenarthra

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 456
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Maj, 2005, 21:24 »
moja Muchosia ma grzybice, juz miesiac ja lecze i poprawa jest bardzo widoczna. bylam u Ani Ryś z nia i ona mi powiedziala, ze jesli szylcia ma dostep caly czas do piasku to wsypac Daktarin i niech sie w tym kompie ile wlezie. na poczatku miala pojemnik w klatce po tygodniu wyciagnelam go i zostawilam na wybiegu, zeby kompala sie jak sobie wariuje. to jest potrzebne poniewaz grzybica rozniesc sie moze tez po calej skurze, a pod futerkiem nie widac czy cos tam jest, a w trakcie kompieli puder dotrze do skory i zatrzyma rozwoj grzyba. tez Muchosie smarowalam plynem jakims od Ani, ale niestety nie pamietam nazwy. naprawde radze ci zadzwon do nie albo do tej wet o ktorej napisala vka. warto porozmawaic, bo moze widzialy cos podobnego, albo przynajmniej doradza cos w koncu znaja sie na szylciachj bardzoooo dobrze :D

hakuna mata ta

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Cze, 2005, 14:36 »
Napisałam maila do Anny Ryś, mam nadzieje, że miałam dobry adres :P Czekam na odpowiedź.
Niestety nie mam w pobliżu innego weterynarza, musiałabym pojechac do innego miasta, a nie posiadam samochodu by szybko i bez stresu dla Chilli móc się dostac do innego weta.

Mój Chilli ma już czerwone łyse placki na łapkach, uszko też już jest czerwone ze złuszającym się naskórkiem. Zakupiłam DAKTARIN, musiałam czekać, aż go sprowadzą, bo w mojej aptece mieli tylko w postaci maści oraz kropli  :roll:
Poza tym dostałam bardzo małe opakowanie 20 gram, gdzieś wyczytałam, że są wieksze 100 gram.

Idę na wizytę kontrolną, czy mogę poprosić o przepisanie mi tej maści w sprayu FUNGIDERM  :?:

...:: Chinchilla Rules ::...

vka

  • Gość
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Cze, 2005, 14:55 »
Jako laikowi wydaje mi się, że Twój szylek ma typowe objawy grzybicy. Popros weta o fungiderm, przynajmniej jak Ci Ania Ryś odpisze i potwierdzi diagnoze, nie będzie potrzeby iść raz jeszcze po receptę.
pozdr
Vka

kasiek21

  • Gość
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Cze, 2005, 18:38 »
@Vivace, napisałam ci w prywatnej wiadomości. Jesli nie masz transportera na czas leczenia i dostarczania do lekarza moge pożyczyć.

Offline Vivace

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Cze, 2005, 20:18 »
Dziękuję już odczytałam. Mam do Tychów kawałek drogi, ale dziękuje za dobre chęci. Załatwiłam transport w przyszłym tygodniu pojadę po wypłacie do tego weta w Chorzowie.

Opiszę dzisiejszą wizytę u obecnego weta. DRAMAT  :!!:

Pokazałam szylka i powiedziała, że przepisze mu tabletki, jednak stwierdziłam, że wolałabym dostać receptę na maść w sprayu Fungiderm. Powiedziała, że musiałaby mi ją sprowadzić, bo w aptece jej nie kupię, a nie wie też czy dostanie ją w hurtowni. Wyciągnęła fungiderm w maści i wysmarowała nim szylka. Wyczyściła mu też ucho patyczkiem z czymś tam..... Zapytałam o DAKTARIN powiedziała, że nie zna tego leku ani jego składu, więc nie może mi nic na ten temat powiedzieć. Stwierdziła, że skoro chcę go kąpać to coś mi da ........i naciągnęła do strzykawki jakiś olejek  :shock:  Zapytałam ze zdziwieniem " mam to dawać do piasku?? A ona mi odpowiedziała " To w czym go pani kąpie"  :shock:

Ręce mi opadły w tym momencie, ta kobiete nawet nie wie, że szynszyle kąpią się w piasku  :(  Z usmiechem powiedziała "a ja myślałam, że pani mu kąpiele urządza, to tak w takim razie może pani wsypać tego talku".......... Wiem jedno........ już więcej się tam nie pokaże :]

...:: Chinchilla Rules ::...

vka

  • Gość
Tarcie Noska i Drapanie ??
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Cze, 2005, 20:56 »
Tragedia!!!!!!!!!, Vivace trzymaj się z daleka od tego pseudo weterynarza! :bije:  Właśnie taka niedouczona "baba" ( żeby nie używać przekleństw) uśmierciła mojego pierwszego szylka :cry:  Jak masz ten fungiderm to ja bym malucha smarowała no i wyparz koniecznie całą klatkę, może na czas leczenia wyściel ją papierowymi ręcznikami, które można codziennie zmieniać ( nie jest to uciążliwe, ja tak robiłam jak Gizmuś miał chore oczko).
pozdr
Vka

 

kichanie, katar, wydzielina z noska, przeziębienie, zapalenie płuc...

Zaczęty przez AsienkhaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 266
Wyświetleń: 91461
Ostatnia wiadomość 28 Cze, 2016, 14:15
wysłana przez Tosiaxxxx234
koleżka dla Noska, chciałabym wziąć ale się boję ;)

Zaczęty przez aguDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1245
Ostatnia wiadomość 07 Maj, 2014, 19:17
wysłana przez dream*
Królestwo Noska

Zaczęty przez aguDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 631
Ostatnia wiadomość 09 Lip, 2013, 16:25
wysłana przez agu
linienie, drapanie, przesuszenie skóry przez piasek, za suche powietrze

Zaczęty przez emlciaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 65
Wyświetleń: 17297
Ostatnia wiadomość 22 Maj, 2009, 19:03
wysłana przez Zieffka
alergia, uczulenie, kichanie, drapanie

Zaczęty przez AnonymousDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 20412
Ostatnia wiadomość 24 Wrz, 2007, 23:27
wysłana przez aska69
SimplePortal