hypothetical
25 Kwi, 2024, 02:25

Autor Wątek: Nie oceniajcie :)  (Przeczytany 1307 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline emlcia

  • ~Piach Master~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 249
  • Uzbierane migdały: 0
  • Tusia + dwa nowe maluszki + jeden ślepy
Nie oceniajcie :)
« dnia: 24 Maj, 2005, 10:34 »
Mam pewien problem wiecie że mam 13 lat no i na iformatyke jako temat na stronke wybralłam szynszyle no i teraz musze te informacje pochodzenie , żywienie itd na dzisiaj mieć na infe no i napisałam to ale drukarka mi się zacieła i nie mam czasu przepisać bo zaraz do szkoły ide dlatego pomyslałam że ja to z worda przkopiuje i tu zamieszcze potem powiem komus żeby ten temat skasował jak mi juz on nie bedzie potrzebny. No i ja zamiast układac jeszcze raz na infe to z tąd przkopiuje i wkleje na stronke tylko prosze się nie obraźcie się na mnie że to zrobie to ostatnia moja deska ratunku. Tylko do godziny 16 prosze aby nikt tego nie usuwał prosze.

Pochodzenie :
Szynszyla jest niewielkim gryzoniem , odżywiającym się roślinami. Radzaj szynszyli obejmuje dwa gatunki. Pierwszy to Chinchilla langier czyli szynszyla hodowana przez nas w domu. Szynszyla langier jest mała dlatego ludzie często nazywają ją tak , także ma długi ogon i dziękij temu zwana jest długoogoniastą. Drugi rodzaj szynszyli to Chinchilla brevicaudata , czyli szynszyla górska zwana także krótkoogoniastą. Występuje ona w wyższych partiach gór dokładnie powyzej 3500 m n.p.m. Jej naturalnym siedliskiem są górzyste i pustynne tereny Andówu zbiegu granic Chile , Boliwii i Peru.
Szynszyla mała mało zamieszkuje w tych okolicach co szynszyla górska. Najczęściej możemy ją spotkać pomiędzy 300 - 1500 m n.p.m. Zamieszkuje ona wąskie szczeliny skalne lub norki własnoręcznie wyścielone włóknem z miejscowej rośliny puya. Młode szynszyli rodzą się już zdolne do samodzielnego życia , jednak z gniazda wychodzą dopiero po upływie miesiąca. Szynszyle żyjące dziko żywią się trawami , nasionami i gałązkami , a za picie służy im poranna rosa.
Na wolności żyje znacznie mniej szynszyli niż w domach. Jednak szynszyla mała jest zapisana jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem.
Cechy charakterystyczne szynszyli :
Długość życia : 12 do 20 lat
Wymiary : długość ciała : 200 - 400 mm
Masa ciała : 400 - 700g
Czas trawania ciąży : około 111dni
Ilość miotów w roku : do 3
Ilość szynszyli w miocie : od 1 do 4
Temprament : enrgiczna , płochliwa , żywiołowa , niezależna , towarzyska
Zanim zakupisz szynszyle warto wiedzieć że  :
Szynszyla żyje do 20 lat więc jest to zwierze nie dla amatora i nie dla kogoś takiego dla którego bedzie ono tylko zachcianką na krótką chwile.  
Musisz także pamięć że ona w większości jest aktywna w godzinach wieczornych . Ostrzegam jeżeli nie znosisz nocnych hałasów szynszyla to zwierzak nie dla ciebie. Nawet jeśli uważasz że nauczysz swoją szynszyle spokoju to musisz być pszygotowany na nocne dyskoteki w klatce.
Jeszcze jedną z wad szynszyli jest nadmierna ciekawość. Po prostu czepią się wszystkiego. Jeżeli masz jakieś cenne dla ciebie rzeczy to lepiej nie pokazuj ich swojej szynszyli. Oprócz ogromnej ciekawości Pan Bóg obdażył szynszyle niesłychanym sprytem. Mogą one bowiem wejźdź po prostu wszędzie nawet  
za szafe czy na monitor od komputera. To nie jest ostania tak trudna to przełamania dla wielu przyszłych właścicieli cecha twojego przyszłego zwierzątka. Szynszyle są jeszcze enrgiczne , płochliwe a przede wszystkim są kochane.
Szynszyla także nie powinna być podarowana dziecku młodzszym niż 10 lat. Dlatego , że to nie pies z szynszylą pobawić się tak jak z psem nie można. Jeszcze jedną wadą szynszyli jest to że nie sprawdza się ona w roli maskotki.
Ostatnią z przyczyn które często utrudniają nam zakup tego zwierzątka są alergie. Jeżeli jesteś alergikiem ten zwierzak jest w 100 procentkach nie dla ciebie. Dlatego że futerko szynszyli jest dość gęste i czesto z niewiadomego powodu ono wypada. Ale nie tylko futro może stanowić zagrożenie, możesz byc także uczulony na pył kąpielowy , a bez niego szynszyla jest brudna.
Wygląd naszej klatki :
Jest takie powiedzenie jeżeli chodzi o klatke dla szynszyli ' Im większa tym lepsza ' Szynszyle w swoim nowym domku jakim jest klatka potrzebują wielu niezbednych do życia rzeczy. Szynszyla potrzebuje : poidełka w ktorym zawsze jest świeżo nalana woda , miseczki może być ona stojącą lub wisząca ja np swojemu szynszylowi kupiłam wiszącą jest ona nieco droźsz od takiej zwykłej miseczki ale ma kilka zalet jest metalowa i szynszyl jej nie obgryza , i nie może z niej pokarmu wysypać , następną rzeczą jaką szynszyl potrzebuje w klatce jest domek może być on wykonyny z różnego materiału , następnie przechodzimy do półek to w klatce jest obowiązek z reguły nasza szynszyla lubi bardzo dużo skakać dlatego takie półki są jej niezbędne. Dno klatki musi być czymś wyłożone za materiał może nam posłużyć siano , ściółka kupowana specjalnie w sklepach zoologicznych bardzo ja polecam , ponieważ wchłania ona szybko nieprzyjemny zapach oraz wiórki. Od czasu do czasu do klatki musi być wstawiana tak zwana kąpielówka by nasz zwierzak mógł się wykąpać. Częto wiele ludzi zadaje sobie to pytanie czy szynszyla w klatce ma nie mieć zabawek ? Oczywiście że własnej roboty zabawki niekomu nie zaszkodzą. Mój szynszyl ma np. pieniek , który ma wiele zastosowań może służyć jako półka lub jako ścieracz ząbków.
Żywienie :
Szynszyle moga żywić się bardzo zróżnicowanym pokarmem. Na gól nasza szynszyla dostaje karme kupowaną w sklepie zoologicznym. Ja szczególnie polecam mieszkanke pokarmu megan oraz vitapol. Ale jak to się mówi na pokarmie świat się nie konczy oprócz niego możemy bardzo różnie zaopatrzać naszą szynszyle w składniki mineralne. Oprócz pokarmu może dostawać ona kolbe  rózne witaminki oraz wiele innych smakołyków takich jak np. figi , rodzynki , orzechy laskowe . orzech włoskie , daktyle , suszone owoce takie jak np jabłko , a także może ona dostawać wiele wiele innych smakołyków. Oprócz suchej karmy szynszyli należy dawać granulat. Jest on dodatkiem do naszej karmy. Można go dawać kilka razy dziennie albo po prostu dosypywać niewielką ilość do miseczki. W diecie szynszyli trzeba dbać bardzo o zapotrzebowanie szynszyli na nieco zieleniniki. Jeżeli juz pisze o zielenince i otym co należy dawać szynszylom to napisze tez czego w diecie tych zwierzątek należy unikać. Nie powinno się dawać szynszylom sałaty czy kapusty a także pryskanych owoców. Szynszyla chętnie preferuje różnego rodzaju gałązki np jabłka , ale trzeba także pamiętać że nie wszytkie gałązki są dla naszego zwierzątka wskazane.

Nędzny jest świat bez szylek i uczuć.

Offline jelonekiniuchaczek

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 314
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Książę Niuchacz...śpij, skarbie*
Odp: Nie oceniajcie :)
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Gru, 2007, 22:38 »
A ja oceniam :D Bardzo pozytywnie :D :D [polecam]

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. (Augustyn z Hippony)
Mania wsr hrw - niech rośnie, niech się rozwija...

Offline AB-BA

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 421
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misia i Pusia
Odp: Nie oceniajcie :)
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Gru, 2007, 21:10 »
Racja! Świetne wypracowanie! No i temat oczywiście na 6 :)  [polecam] :brawo:

Nie ma to jak szylka :)

Offline SAMAEL

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 13
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • TOSIA
Odp: Nie oceniajcie :)
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Sty, 2008, 17:44 »
BARDZO DOBRE!!! wiele info dla początkujących szynszylo-maniaków. wręcz encyklopedyczny opis pochodzenia. jak dla mnie bomba!!

 

SimplePortal