hypothetical
28 Mar, 2024, 16:49

Autor Wątek: Połamane, wypadające, rozdwojone, wystrzyżone, wygryzione wąsy...  (Przeczytany 28631 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wishina

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tunia - kofana samiczki!
Zauważyłam, że moja Toficzka ma rozdwojone i bardzo połamane wąsy. Tunia za to ma ładne i długie. Często znajduję też wąsy na podłodze, po kolorze poznaję, że to Tofiki. Czy oznaka choroby, bądź osłabienia organizmu? A może coś jeszcze innego? I co z tym zrobić? Prosze o poradę...

Eliza + Krzysiek, szyszka Tunia, goldenka Indi - pozdrawiają :D

Offline adzmk

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 80
  • Uzbierane migdały: 0
NIe wiem czy zauważyłaś ale każdy wąsik składa się z kilku włosków, chociaz powinny one tworzyć spójna całość. Co do wypadania to normalne- żywotność włosów tez sie kiedyś kończy i muszą wypaść(no jednak nie za często). Najbardziej niepokojące w tym wszystkim jest jednak łamliwość i jak mówisz zbyt częste wypadanie -tu szczerze nie wiem jak to wytłumaczyć może zaobserwuj resztę  futerka czy równiez wypada(grzybica?). A czy jej kondycja jest dobra - zjada normalnie , biega czy nieustannie okazuje zmęczenie?

Zobacz nowe zdjęcia!

Offline wishina

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tunia - kofana samiczki!
Poza wypadający i rozdwajającymi się wąsikami Toficzce nic nie jest. Biega jak zwykle, jedzenie wciąga jak odkurzacz, jest ruchliwa. Co prawda nie tak jak kiedyś, bo odkąd ma Tuńkę ciagle się tulą i miziają zamiast szaleć, ale myślę, że to też jest w normie, bo wypuszczone chętnie biegają i skaczą po pokoju.

Eliza + Krzysiek, szyszka Tunia, goldenka Indi - pozdrawiają :D

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
moze warto wprowadzic do diety np siemie lniane i slonecznika? one poprawiaja stan futra niby ;)

[-chomik-]

Offline wishina

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tunia - kofana samiczki!
Słonecznik już jest w diecie. A gdzie można dostać to siemię lniane? I jak je podawać, bo takie do picia jest paskudne  :P  I dla szylek się raczej nie nadaje.

Eliza + Krzysiek, szyszka Tunia, goldenka Indi - pozdrawiają :D

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Cytat: wishina
A gdzie można dostać to siemię lniane?
Nooo - hmmm - bywa po prostu w sklepach spożywczych, na pewno w supermarketach można trafić ...
Podaje się ... na surowo - zjadają ziarenka. Można domieszać do standardowo używanej karmy.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline wishina

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tunia - kofana samiczki!
Całe szczęście, że nie muszą tego pić. Ja kiedyś próbowałam, bo niby włosy są ładniejsze. Może i są, ale nie za cenę picia tego świństwa  :wink:

Eliza + Krzysiek, szyszka Tunia, goldenka Indi - pozdrawiają :D

Offline fanaticus

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
o wąsach szukałam na forum, znalazłam tylko, że mogą, ale i to niekoniecznie, wypadać przy grzybicy

czy wypadły wąs może być jedynym objawem?
znalazłam dzisiaj na podłodze, piękny czarny jeden wąs, nawet wiem kto zgubił bo kulka ma tylko siwe

zwierzaki nie drapią się częściej niż zwykle, nie wygryzają sierści, nie łysieją etc. ogólne osłabienie organizmu mogło być, fakt, pobiegunkowe, ale to było 2 tygodnie temu i od tego czasu wszystko jest ok. wszystko zostało wymyte/wyparzone/wysprzątane, poza tym są bardzo żywe, kontaktowe, apetyt dobry, nawet większy niż zwykle, szumszak pożera takie ilości jedzenia jakby był w ciąży

nie wiem jak powinny "wypadać" wąsy, ale np ten był długi tzn wyglądał na "cały", za to bez cebulki. bo dopuszczam też ew. wyrwanie/wygryzienie w ferworze walki, ale tylko dopuszczam

rozumiem ze profilaktyczna wizyta u weta nigdy nie zaszkodzi ale... martwić się bardzo?
« Ostatnia zmiana: 10 Mar, 2007, 18:35 wysłana przez fanaticus »

:)

Offline Kris

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nocna Zmora i luźna Luzia
Witaj!


Skoro wszystko jest w porzadku a jedynym objawem jest wypadniety wibrys (bodajrze taka jest prawidlowa nazwa tego narzędzia zmysłu;) )to nie ma sie czym martwić:D

Ja również raz na jakiś czas znajduje pojedyńcze wibrysy Zmory okazałe długie czarne :] Uważam, że wizyta u weta jest kompletnie nie potrzebna, chyba ze zaobserwowałabyś jakies inne niepokojące objawy.

Pozdrawiam
Krsi & Zmora

Rasowy = Rodowodowy      
Goede tijden, slechte tijden [good times bad times]

Offline fanaticus

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
dziękuję :) to już się martwię mniej i oganiczę się chwilowo do obserwowania czy na pewno wszystko ok

pierwszy raz spotkałam się z wypadłym wąsem, dlatego stanowczo się przestraszyłam :)

:)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
A ja myśle, że gubienie wąsów przez szynszyle jest tak samo naturalne jak gubienie włosów przez ludzi. Nawet ostatnio czytałam wątek, że ktoś je zbiera i ma już pokaźną kolecję  :D.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline fanaticus

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
no to się cieszę :) z wąsami, jak pisałam, doświadczenia dużego nie mam, dlatego nic nie wiedząc dość się przestraszyłam, widać moje szyle nie są bardzo rozrzutne w tej kwestii ;) ale to jeszcze dzieciaki więc pewnie wszystko przed nami :)

a wąs jak najbardziej został zachowany na pamiątkę :)

:)

Offline Mysza14

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Frodo i Zuzalka
Ja też się przestraszyłam, kiedy mojemu szylkowi wypadł pierwszy wąs, ale to zupełnie normalne. Też je wszystkie zbieram :DNa wzmocnienie wąsów i futra podobno można podawać siemię lniane(moje je uwielbiają)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Gubienie wąsików jest całkowicie normalne. Moje też co jakis czas je gubią i nic sie im nie dzieje i nie są chore :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Milena

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Uzbierane migdały: 0
Mojemu Misiowi też od czasu do czasu wypada jeden wąsek i to nic poważnego.

Offline JA

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tosiek
a czy to jest normalne zemoj tos jednego dnia zgobil ich az piec, bo ja jestem tym przerazona, a co do siemienia lnianego to wcina pol lyzeczki dziennie. naprawde mam sie nie martwic tym ze to bylo AZ PIEC WASKOW W JEDEN DZIEN!!????

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Rzeczywiście trochę dziwne, że było ich aż 5. Obserwuj go codziennie czy dalej będzie je tracił, bo to może już być jakiś objaw chorobowy.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline JA

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tosiek
dzisiaj znalazlam nastepne dwa, zaczynam naprawde sie niepokoic. stracil wszystkie te najdluzsze i najciemniejsze zostaly te biale. nie wiem co robic czy dalej czekac czy isc do weterynarza. tosiek tez dzis jakby spokojniejszy. aha i w okolicach pyszczka tam gdzie ma wasy wydaje mi sie ze zaczela wychodzic siersc dokladnie nie wiem bo Tosiek zabarykadowal sie pod lozkiem i nie chce wyjsc. mam nadzieje ze to tylko moje przewrazliwienie. prosze napiszcie czy ktorys z waszych szylkow tez stracil az tyle waskow na raz???

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Moim nigdy się to nie zdarzyło.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline karmelka

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tosiaczek i Zuzalka :)
czy normalne jest że mojej szarej szylce wąsiki robią się ostatnio na końcach zupełnie białe i kilka też w niedalekich odstępach czasu wypadło. futerko też gubi małymi kępkami,sporadycznie zwłaszcza gdy się przeciska przez ciasne szczeliny,sprawdzałam skórę jest czysta jednolita nie ma objawów grzybicy. czy może to być objaw jakiejś awitaminozy ?

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
nie za bardzo rozumiem, każdy (no prawie każdy) wąs szynszyla jest cieniowany od ciemnego koloru przy skórze, do jasnego, białego na końcu. Moje tak mają, chociaż niektóre wąsy mają całkiem białe a niektóre całkiem ciemne i też czasami im wypadają wąsiki i znajduje na wybiegu lub w trotach. Ale to normalne, wąsy są wymieniane tak samo jak sierść czy nasze włosy. Każdy ma określoną długość życia a potem wypada i w ego miejsce wyrasta nowy z mieszka włosowego/wąsikowego :wink:

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
moje też mają na końcu białe wąsiki, jest to raczej normalne. To, że wypadają raz na jakiś czas też. Co do gubienia futerka..
moje od jakiegoś czasu nie gubią go prawie w ogóle, nie zostaje ono na ubraniach, w klatce czy na podłodze. Czasem tylko, kiedy np. zbyt nagle je złapię i się przestraszą. Nie mniej jednak myślę, że jeśli futerka wypada mało to nie ma czym się martwić. Choć czasem jest to dość zgubne.
Filipowi wypadało mało, sporadycznie, poza tym nie miał żadnych objawów. wypadało i wypadało powoli i niepostrzezenie - ciężko bowiem zarejestrować małe utraty futra. Później się okazało, że wypadło mu krytycznie dużo z tylnich łapek - były niemal łyse, okropny widok, chudziutkie, pokryte bladą skórą - nikomu nie życzę. Jeśli czyta się o awitaminozie u szynszyli to zwykle jedyne o czym piszą to białe zęby tym czasem nie zawsze są one białe czy nawet blade. u Filipa, owszem, były dość sporo jaśniejsze niż teraz, obecnie są piękne, ciemno pomarańczowe, wtedy były ciemnożółte, a więc w żadnym wypadku ich kolor nie był alarmujący. miał matowe i brzydkie futerko - to było alarmujące. To jak u człowieka, jeśli się źle odżywia, ma nieobory witamin, minerałów to łamią mu się paznokcie, włosy wypadają i robią się matowe - tak samo u zwierząt, najłatwiej poznać ich kondycję po fyterku - jeśli jest zdrowe i błyszczące to ogólna kondycja zwierzaka jest dobra i nie ma powodów do przejmowania się wypadającymi sporadycznie futerkiem.

jeśli to jakaś awitaminoza, to myślę, że pyłek pszczeli zda tu egzamin, ale przy Twojej diecie, nie wydaje mi się. gdybyś karmiła swojego szynszyla meganem czy innym tego typu pokarmem, to z dużym prawdopodobieństwem można by było stwierdzić, że prędzej czy później wystąpi awitaminoza. A tak? Wątpię. ;)
możliwe, że w Twoim pokoju jest dość ciepło i szynszylek naturalnie gubi futerko? {choć mi się nie przytrafiły jeszcze te słynne zmiany futra więc nie wiem jak to wygląda ;)}

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline karmelka

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tosiaczek i Zuzalka :)
no co do wąsów,dziwi mnie że ostatni na 2/3 długości są białe a nie odwrotnie jak kiedyś. możliwe że to przez ciepło,bo faktycznie w moim pokoju jest zawsze najcieplej w porównaniu do reszty mieszkania.. łapki są śliczne i włochate bo je co jakiś czas sprawdzam,zęby ciemnopomarańczowe bo do pysia też od czasu do czasu zaglądam. nigdy jednak nic nie wiadomo więc wolałam się upewnić :)

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
awitaminoza nie objawia się tylko łysieniem na tylnich łapkach - po prostu, jeśli zwierzątko nam łysieje symetrycznie {co wyklucza grzybicę np. czy stres - bo podczas stresu futerko wychodzi głównie z kuperka} to mamy trzy opcje: zaburzenia hormonalne, awitaminozę lub samowystrzyganie - lecz tu możemy zaobserwować jak szynszylka sobie wygryza futerko.
Ale wcale nie jest powiedziane, że szynszyle z awitaminozą będą lysiały symetrycznie - mogą np. gubić futro z całej powierzchni ciala jednolicie..} ani że tylko na tylnich łapkach ;)

Nie mniej, w Twoim przypadku spałabym spokojnie.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Kacperd

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Albert , Zuza i Ziutek, Kobiełka
Ostatnio zauważyła u jednego z moich szynszylowych panów istotny ubytek. Stracił wąsy na prawie całej ich długości jedynie ostały się sterczące kikuty tuż przy pyszczku. Wątpię żeby zrobił sobie to sam, więc automatycznie głównym podejrzanym stał się jego synek Ziutek.
 W klatce nie widać żadnych śladów walki, nie ma wyrwanego futra ani krew się nie lała.
Albertowi wyraźnie przeszkadzają te kikuty, przeczesuje je łapką, ale dlaczego na to pozwala?
Co to ma oznaczać?
I czy to go nie boli, przecież to są wąsy związane także z czuciem?
Czy powinnam ich rozdzielić?

Byle sensu za grosik, a zrymuje się cosik

[link usunięty, patrz regulamin forum!]

 

wypadające futerko, linieje, linienie...

Zaczęty przez MaRtADział Rady, porady...

Odpowiedzi: 164
Wyświetleń: 54099
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2017, 20:55
wysłana przez wolarczi
Nieco wygryzione futro przy narządach płciowych, cały czas się tam skubie

Zaczęty przez maDZIARKA:)Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3062
Ostatnia wiadomość 02 Cze, 2014, 09:10
wysłana przez KarolinaGliwice
Odrosną mu wąsy??

Zaczęty przez SzynszylSzymekDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1354
Ostatnia wiadomość 24 Mar, 2017, 23:02
wysłana przez Metallowa
Połamane wąsy, zmiana zachowania, suche i czerwone uszy

Zaczęty przez SZYSZUNIE :DDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 5287
Ostatnia wiadomość 04 Wrz, 2013, 22:36
wysłana przez Alicja Mannschack
SimplePortal