27 Kwi, 2024, 00:59

Autor Wątek: Kiedy się martwić?  (Przeczytany 859 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fanaticus

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Kiedy się martwić?
« dnia: 15 Lis, 2006, 02:49 »
Z szynszylką mieszkam od miesiąca, ma ok 1 roku, jest bardzo kochana, bardzo (z)gryźliwa (właśnie po raz dziesiąty w ciągu kilkunastu minut wskoczyła na wieżę i nie może uwierzyć, że nie ma tam już ceramicznego aniołka, którego usunęłam bo zaczęła podgryzać), coraz bardziej kontaktowa i do tej pory nie było żadnych problemów. Chyba.
Bo zapytać doświadczonych chciałam - jak poznać, kiedy ze zwierzakiem jest coś nie tak? Kiedy zaczynać się niepokoić? Oczywiście wiem już, przed czym kochanego gryzonia chronić, czego zabraniać, co przed nim chować, ale wiadomo jak jest z aktywnymi zwierzami - ciężko pilnowac non stop, a czasem wystarczy chwila żeby szylek wpakował się w tarapaty, znalazł i zjadł coś zabronionego etc.
Proszę o wszelkie podpowiedzi - nawet te proste objawy typu ciepłe uszka, bo na pewno jeszcze nie wiem o wszystkim a bardzo nie chciałabym przeoczyć czegoś ważnego. I z góry bardzo dziękuję

:)

Agacik

  • Gość
Odp: Kiedy się martwić?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lis, 2006, 09:40 »
witam gronowicza ;)
kazde odchylenia od tego zachowania od tego co widzisz na codzien to powód do uważnej obserwacji i szybkiej reakcji bo niestety u gryzoni szybko postepuje caly proces "chorobowy" oczywiscie na czesc rzeczy jesteś w stanie sama zareagować jak np biegunka

Offline fanaticus

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kiedy się martwić?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lis, 2006, 13:22 »
Dzięki:) Też myślę, że przeciętnie spostrzegawczy człowiek będzie w stanie zauważyć że coś jest naprawdę nie tak;) Ale pomyślałam, ze może doświadczenie wprawionych posiadaczy szynszyli podpowie mi coś więcej, żeby zorientować się już na samym początku że coś nie gra.
Czytam czasem niektóre posty szynszyloposiadaczy, i jak widzę, że ktoś pisze o szynszylu który od kilku dni nie wykazuje żadnej aktywności, a dopiero teraz zgłasza problem komukolwiek - to przepraszam ale wiadomo, myślę sobie na początku że głupota i bez sensu, ale może tak bywa - niekoniecznie w aż takich przypadkach - właśnie dlatego, że już na początku coś ważnego zostało przeoczone?

:)

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: Kiedy się martwić?
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lis, 2006, 17:48 »
Najważniejsze by szylek był rozbrykany jak zawsze, jadł i miał normalne bobki, ponadto właśnie zimne uszka i stópki, to są moim zdaniem podstawowe objawy, po których można poznać, że z szylkiem coś jest nie tak

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Kiedy się martwić?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lis, 2006, 12:16 »
Każdy sam jest w stanie rozpoznać oznaki niepokojące. Zwykle brak aktywności, nabzdyczenie się i nie wychodenie z klatki nabieganie.
A to ze niektórzy piszą że od kilku dni - coś ni tak i nie reagują - hmm - no cóż ... nie kazdy powinien mieć prawo posiadania zwierzat :-/
Czasami zdarza się także ... ze niepokojace maile w dziale "Ostry Dyżur" to ... próba zwrócenia uwagi na siebie ... poprzez źle pojete "poszukiwanie prolemów"
Wiem że to co piszę wyda Wam się dziwne - ale było kilka przypadków - gdy kontaktowaliśmy się z osoba wysyłającą "dramatycznego" maila ... i okazywało się że "wszystko w porządku"
...
Hmmmm

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

 

Agresja wykluczeniowa - kiedy stado nagle przestaje się dogadywać

Zaczęty przez dream*Dział opieka i behawior

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5759
Ostatnia wiadomość 08 Lip, 2020, 13:30
wysłana przez 11anka112
Ruja poporodowa- kiedy i na jak długo odstawić samca?

Zaczęty przez Betti:-)Dział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 18139
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 09:08
wysłana przez Basia_W
Ruja, rujka: kiedy występuje i jak długo trwa.

Zaczęty przez keaDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 24602
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2016, 08:24
wysłana przez SZYNSZYLKA BEZA
Probiotyk dla szynszyli - jaki i kiedy może być pomocny.

Zaczęty przez krecikDział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4832
Ostatnia wiadomość 12 Cze, 2014, 11:00
wysłana przez krecik
CO ZROBIĆ KIEDY ZABRAKNIE KOSZATNICZKĄ KARMY PILNE!!!?

Zaczęty przez Koszatkara21Dział Żywienie koszatniczek

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 17196
Ostatnia wiadomość 09 Lis, 2019, 09:49
wysłana przez Koszatkara21
SimplePortal