hypothetical
28 Mar, 2024, 13:07

Autor Wątek: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)  (Przeczytany 2937 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Iska

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 113
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Frania, Bajka, Bójka, Beza
    • moje małe zoo
 Wprowadzenie w temat:

1)Mam dylemat.Za rok chcę dołączyć do mojej skromnej rodzinki jeszcze co najmniej dwa szylki.W ogóle w planach mam pięc,albo sześć albo jeszcze więcej jak da radę  [-chomik-]  [-chomik-]  [-chomik-]  [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] ...... :D Chciałabym nabyć chłopca,żeby moje dziewuchy miały z kim poflirtować ;) Chętnie też później odbiorę poród ;) Tylko chciałabym uniknąć sytuacji w stylu: sznszyle mi się w domu nie mieszczą, nie mam co z nimi zrobić.Wiem, że zawsze mogę oddać,ale czasem ciężko kogoś znaleźć,a do sklepu za żadne skarby świata bym nie oddała.
2)W te wakację będę robić ogromniastą klatkę dla moich potworków.

 Pytanie główne brzmi:
Czy robiąc klatkę przewidzieć dwa piętra,żeby oddzielać dziewczyny od chłopaków,co by się w kółko nie rozmnażały?I Dac im się czasem razem pobawić gdy będę gotowa na "macieżyństwo"?Czy nie przejmować się faktem,dać im żyć razem,żyjąc z nadzieją że nie będę miała rocznie po 20 szylków do oddania?
 P.S.
Wymiary klatki to mniej więcej   2 x 1 x 0,75 m

Sny spełniają sie tylko gdy śpisz.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Cze, 2007, 17:42 »
Pewnie że dzielić. To jest świetne rozwiazanie nie tylko na parki, ale też przy porodach, chorobach itp. Mała standardowa klatkę też zachowaj (np. w piwnicy, na strychu), kiedyś sie przyda.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Cze, 2007, 19:18 »
Dzielić ... jeśli pójdziesz na zywioł - to za 2 lata bedziesz miała mini-fermę.
Do tego - nie wszystkie szynszylki z czasem beda sie lubiły. Gdy zacznie się ich robić wiecej - mimo że rodzina beda się przeganiały ze 'swojego" terytorium.
Najlepiej jednak jest od samego poczatku podjąć decyzje na ile szynszylków jest nas stać i ile chcemy mieć. Im wczesniej sobie na to odpowiesz tym lepiej przygotujesz klatke - prawda ?

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Cze, 2007, 23:09 »
Andeas ma rację. Miłość w rodzinie trwa tylko kilka miesięcy. Kiedy młode samczyki mają 4 - 5 miesięcy, to ojciec zaczyna je wyganiać z klatki. Kiedy się któregoś przełoży do drugiej, stojącej obok, tak aby szylki umiały się dotknąć, to i tak po kilku dniach zostaje odrzucony przez całe stado. Wszystkie tylko czekają aby go dzia bnąć przez pręty i nie ma mowy aby je razem wypuszczać na wybieg. Najgorzej jest kiedy samiczka ma ruję. Umnie wygląda to tak, że samiczka z rujką ląduje w drugim pokoju, młode są w klatce a samiec przez kila dni jest na wolności bo gryzie mlode samczyki.
Lepiej przemyśl sprawę na co się porywasz, bo jeśli kilka samic będzie miało młode to tego nie ogarniesz.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Iska

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 113
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Frania, Bajka, Bójka, Beza
    • moje małe zoo
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Cze, 2007, 12:22 »
 Tak się teraz zastanawiam,czy nie pochamować mojej rządzy posiadania maleństw i po prostu stopniowo dokupywać same dziewuchy :pytam_pytam_pytam: :pytam_pytam_pytam: :pytam_pytam_pytam:

Chce mieć na pewno minimum 5 szylek.Mam wystarczająco dużo miejsca bo będę mieszkać w dużym domu i nie muszę się martwić finansowo,bo pracuje i ja i mój chłopak,w dodatku mój kochany tatko zawsze mi pomaga w razie kryzysu.Będę się musiała jeszcze zastanowić nad tym rozmnażaniem.Tylko czy szylki nie mają jakiś dziwnych instynktów macierzyńskich tak jak psy?  suczka mojej znajomej w pewnym wieku co roku miała urojoną ciąże i była strasznie nieszczęśliwa  :(

A klatke skonstruuje narazie tak,żebym w każdej chwili mogła ją podzielić na dwie części.Wtedy będę przygotowana na wszelkie ewentualności.
Dziękuje wszystkim za informacje.
Piszcie dalej co o tym sądzicie proszę.
Pozdrawiam z moją mała gromadką  [-chomik-] [-chomik-]

Sny spełniają sie tylko gdy śpisz.

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Cze, 2007, 12:53 »
A ja bym nie polecała Ci dzielić klatki tylko mieć same samicę bo właśnie podczas rui samicy samce mogłyby walczyć i to też jest duży problem.

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Cze, 2007, 16:15 »
Anetko, można mieć same samice jak ja i podzielić klatkę. Naprawdę jest to pomocne i najlepiej zrobić to przy budowie klatki niż później. Chodzi o to, że sa choroby zakaźne i trzeba odseparować zwierzątka, albo jak przestana się nagle lubić. Podział klatki podczas konstrukcji nie jest wielkim problemem, a może zaoszczędzic problemów w późniejszym czasie. Tymbardziej jeśli to klatka pionowa ma byc to nie ma problemu. Gorzej jakby chciało się trzymać X klatek w pokoju, tu jest problem, bo gdzie to pomieścić?!

« Ostatnia zmiana: 28 Wrz, 2007, 17:17 wysłana przez Mysza »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline fanaticus

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 143
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Cze, 2007, 18:21 »
jestem za opcją z samymi samicami, bo w tej drugiej, jeśli coś nie pójdzie jak powinno - problem jest duży i może być trudny do ogarnięcia, a źle wychodzą na tym i właściciele i szylki, prawda? a to że "zawsze możesz oddać"  to fakt, ale ani to łatwe, ani przyjemne jak trzeba rozstać się ze zwierzakami. i znowu ani dla Ciebie, ani dla nich.

a klatkę jak najbardziej dziel od razu jeśli będzie wysoka - jeśli zrobisz wejście/klapkę w piętrze oddzielającym obie części to i szylki będą miały radość z dodatkowego piętra po którym można poskakać i Ty nie będziesz miała problemu później "w razie czego" :)

:)

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Cze, 2007, 23:29 »
Jak dla mnie to wątpliwe jest, że połączysz 5 samiczek w jedno kochające się stadko... W każdym razie powodzenia.

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Lip, 2007, 00:13 »
Liczba 5 - to raczej wysoka liczba. Dlaczego akurat 5 sztuk ?
W najlepszym momencie u mnie mieszkało 4 samców i wszyscy zgodnie żyli. Niestety taka sielanka nie trwała długo ... od Stada został odłaczony/wygnany jeden z Muszkieterów. Wtedy miałem dużą klatkę z Trzema i Jeden zył samotnie w klatce obok. Potem ze Stada zostal odegnany drugi i oczywiscie nie mozna go było takze połaczyć z samotnikiem. Szynszyle Stado to bardzo skomplikowana konstrukcja ...Nie chcę nic nikomu sugerować. Kazdy zrobi tak jak uwazą, ale z perspektywy czasu coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że najmniej konfliktową liczba i najlepszą konfiguracją jest liczba 2 sztuk :-) - a już kazdy musi sam rostrzygnąć czy z tej dwójki maja być dzieci czy tez lepiej aby zyły sobie spokojnie jako przedstawiciele tej samej płci.

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Toke

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 278
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Balbinka, Świnka, Ted [*]
Odp: Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lip, 2007, 09:15 »
Ja mam parkę szylków... nie, wiem, czy to dobrze... ale nie kupowałam ich, więc nie miałam wyboru...  [-chomik-]  [-chomik-]

"w zyciu czasem trzeba wiedzieć, kiedy wstać a kiedy siedzieć..."

 

NOWY ROK NOWY ROK JUŻ JEST

Zaczęty przez xenarthraDział Kalendarz

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 2439
Ostatnia wiadomość 04 Sty, 2006, 09:19
wysłana przez vka
gdy widzisz,ze "cos" w pobliskim zoologu jest nie

Zaczęty przez NiuniaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1273
Ostatnia wiadomość 04 Lip, 2005, 21:08
wysłana przez Eriu
"niech mówią, że to nie jest miłość ";)

Zaczęty przez ramzesik1993Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 6701
Ostatnia wiadomość 27 Maj, 2020, 11:55
wysłana przez Kocham.Szyszki
"MAMA JEST ZŁOTA SZYNSZYLĄ " ... eeee ??

Zaczęty przez BeSaVehEiDział Na każdy temat

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 97411
Ostatnia wiadomość 05 Lis, 2015, 19:14
wysłana przez TrisK
Metallowa - wiersz "Choć szynszylą jest"

Zaczęty przez elkasia2Dział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9108
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2014, 11:48
wysłana przez Amber Chinchilla
SimplePortal