hypothetical
28 Mar, 2024, 16:36

Autor Wątek: CO KUPĆ I CO ZROBIĆ ŻEBY OSWOIĆ PUPILA + wasze opinie -----> Poradnik  (Przeczytany 6675 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cibi

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Witam oto kolejny poradnik tym razem jak oswoić szylkę do siebie
    1. Musimy przed przyniesieniem do domu przyszykować klatkę:
       a)   Musimy wysterylizować klatkę (umyć ją)
       b)   Wysypać ściółkę najlepiej trociny o średniej wielkości
       c)   Przyszykować miseczkę do jedzenia (może to być nawet jedna część ze śniadaniówki)
       d)   Przyszykować specjalne miejsce do sianka możemy kupić specjalne pojemniki do tego zawieszane na kratach, albo przyszykować drugą miseczkę.
       e)   Poidełko które kupimy powinno być cały czas w jednym miejscu ponieważ szylek może potem nie pić z niego. Nie wiem dlaczego tak jest ale mój Manfred
                nie chciał pić jak mu przestawiłem w inne miejsce poidełko.       
       f)   Wapno powinno być średniej wielkości ponieważ pupil musi sobie ścierać o coś ząbki
       g)   Najlepiej dołożyć jeszcze jakieś drewienko (ja mam specjalne korzenia dla szynszyli)
       h)   Na koniec powinniśmy wstawić do klatki domek w którym będzie spał zwierzaczek i zawiesić hamaczek. Domek nie może być wykonany z tworzywa
                 sztucznego ponieważ na 100% będzie podjadany przez szynszyla
       i)    Nie zapomnijcie kupić jedzenia :) Najlepiej pełnowartościowe jedzenie dla szynszyli, kupować tylko jedzenie przeznaczone dla szynszyli ponieważ inne
             pokarmy zawierają za dużo cukru

    2. Teraz w końcu możemy włożyć zwierzaczka do klatki

    3. Pierwszego dnia nie wolno go wypuszczać z klatki ponieważ jest zestresowany i musi się przyzwyczaić do klatki i do otoczenia. Dnia drugiego i trzeciego też       
        najlepiej go nie wypuszczać

    4. Dnia czwartego możemy go wypuścić (oczywiście wieczorem bo w dzień śpi) najlepiej zakryć wszystkie ciasne i trudno dostępne dla nas miejsca ponieważ na
        100% się gdzieś schowa. Na początku gdy już się schowa to z ukrycia wystawi pyszczek i będzie sprawdzał nosem i wąsami czy zagrożenie życia minęło. Po
        wyjściu z kryjówki będzie bardzo niepewnie się poruszał po wybiegu, a jak się ruszymy to spanikuje i zacznie się o wszystko obijać po to żeby dostać się do
        bezpiecznego miejsca (prawdopodobnie schowa się do klatki). Po mniej więcej 2-3 godzinach możemy go zamknąć w klatce (!!Nie łapać go w ręce!!)
    5. Czynność należy powtarzać około 7 dni.

    6. Gdy już wczai cały wybieg to możemy próbować zbliżyć się do niego, najlepiej mieć przy sobie jakiś przysmak (może to być nasionko dyni lub mlecz). Powoli
        zbliżamy się do niego i dajemy mu pokarm (najlepiej mówić do niego podczas dawania jedzenia np. „masz” to wtedy będzie on reagował na tą komendę i będzie
        przybiegał do nas). Po zjedzeniu należy się ostrożnie oddalić od pupila i na tym koniec kontaktów.

    7. Kolejnego dnia możemy powtórzyć czynność ale nie można nadużywać tego ponieważ może się przyzwyczaić do tego że je z naszej ręki.

    8. Jeżeli zauważycie że się już tak troszeczkę przyzwyczai to możemy spróbować go dotknąć (na 50% ugryzie was ). Najlepsza metoda to stukanie palcami o
        ziemię wtedy może wskoczyć nam na rękę i się dziwnie zachowywać (położy się na ręce i ją całą obejmie )

    9.. W kolejnych dniach możemy powtarzać te wszystkie czynności i można powiedzieć że zaczął się przyzwyczajać.

   10. Gdzieś tak po miesiącu nasz zwierzak zacznie uczyć się na wybiegu różnych sztuczek czyli będzie wskakiwał na tapczan lub na kanapę, odbijał się o ścianę itp.

Na koniec chciałby powiedzieć że niektóre szynszyle przyzwyczajają się nawet rok i może więcej. Poradnik jest oparty o moje doświadczenia, mój szylek przyzwyczaił się do mnie w niecały miesiąc (mimo tego że miał już ponad dwa lata i był wcześniej przez innego właściciela gnębiony, opuszczony i głodzony). Pozdrawiam i mam nadzieje że ten poradnik pomoże wam w oswajaniu swojego pupila.

Prawa autorskie należą do mnie i nie życzę sobie na
kopiowanie ani rozpowszechniane na innych forach

« Ostatnia zmiana: 02 Paź, 2012, 12:01 wysłana przez Mysza <")))/ »

To jest najlepsze forum o szynszylach!! :)

Offline Andreas

  • SZYNSZYL BERSERK !
  • Administrator
  • ~Przewodnik Stada~
  • *****
  • Wiadomości: 2156
  • Uzbierane migdały: 6
OK - bardzo ładnie opisane. Prawa autorskie oczywiscie respektuję. Czy pozwolisz zatem na podpięcie tego poradnika w dziale "Gotowe Poradniki" ?

Andreas
~@">    ~@">
powyżej - Muszkieterowie
sig under permanent construction,

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
No dosłownie cud, miód i orzeszki :D Jak Instrukcja Obsługi Szyla :D

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline cibi

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Anreas oczywiście że tak. Sorka że umieściłem go tam gdzie nie trzeba :/ Jeżeli o chodzi o przemieszczanie tego poradnika po forum przez Administratorów i Moodów to oni mogą robić z tym co chcą :) Pozdrawiam

To jest najlepsze forum o szynszylach!! :)

Offline justynan2

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 245
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mufek, Zadziorka, Tymon i Karolek (Szelma(*))
Super tylko niestety nie do zastosowania w przypadku mojego Mufka, to osobnik jedyny w swoim rodzaju i wszystko co dotyczy szylek u niego trzeba zastosować na odwrót.  :brawo:

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Fajny poradnik, tylko dlaczego w punkcie "h" pisze domek lub hamaczek ? Według mnie powinno być domek i hamaczek  :D .

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline cibi

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 21
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Dzięki Basia :) Już poprawiłem na i :) Pozdrawiam

To jest najlepsze forum o szynszylach!! :)

 

sciółka, podkład, trociny, żwirek, granulat drzewny, opinie, co wybrać, dyskusje

Zaczęty przez nikitaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 389
Wyświetleń: 114543
Ostatnia wiadomość 02 Gru, 2016, 23:18
wysłana przez Mysza <")))/
klatka: jaką wybrać, którą kupić, czym się kierować + opinie

Zaczęty przez MadziaraDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 102064
Ostatnia wiadomość 26 Sie, 2015, 20:33
wysłana przez Weronika
care + extruded chinchilla food 1,5kg - błędy w opisie na etykiecie + opinie?

Zaczęty przez dream*Dział Żywienie

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 14586
Ostatnia wiadomość 09 Wrz, 2010, 22:35
wysłana przez Mysza <")))/
Podłoże do klatki/kuwety - różne rodzaje - opinie

Zaczęty przez Mysza <")))/Dział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 9607
Ostatnia wiadomość 08 Wrz, 2017, 13:33
wysłana przez ochman
karma BRIT chinchilla - opinie

Zaczęty przez dream*Dział recenzje: pokarmy i przysmaki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2949
Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2015, 20:04
wysłana przez lukasz gn-o
SimplePortal