28 Mar, 2024, 19:39

Autor Wątek: Jak oduczyć sikania poza klatką?  (Przeczytany 25423 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ten wątek posiada wiadomość oznaczoną jako najlepsza odpowiedź. Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.

vka

  • Gość
Jak oduczyć sikania poza klatką?
« dnia: 28 Paź, 2004, 22:13 »
Ratunku, mam problem z moim Gizmusiem. Jak już pisałam w innych wątkach mam Gizmusia od ponad 2 miesięcy. Do tej pory kulka tylko kupki gubił po mieszkaniu, natomiast na siku chodził grzecznie do swojej klateczki. Jednak od ponad tygodnia Gizmo sika gdzie popadnie ( komoda, krzesło, dzisiaj moja bluzka). Jak przyłapałam go na gorącym uczynku dostawał małego klapsa, reprymendę ustną i wędrował do klatki. Jednak nie zawsze  widzę kiedy osikuje kolejną rzecz ( Gizmo nie gryzie kabli ani mebli więc swobodnie biega gdzie chce) a po fakcie to bez sensu go karać. Jednak osikiwanie mieszkania zdarza się od kilku dni codziennie.
Siuśki mojego ogoniastego niezbyt ładnie pachną a ja w pokoju mam wykładzinę.
Bardzo proszę o pomoc. Poradźcie jak nauczyć go sikania tylko w klatce.

ps. już dwa razy wyrzuciło mnie i nie udało mi się umieścić tego wątku, do trzech razy sztuka

Offline Demona

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 19
  • Uzbierane migdały: 0
    • http://did.one.pl
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Paź, 2004, 08:29 »
moj tez siusia i robi kupki gdzie popadnie... znalazl sobie szczegolne miejsce - w lozku i juz nie wiem, jak zrobic, zeby tam nie wchodzil (wszystkiego probowalam - zapychania, zaszywania, a on jakos sie dostal). A bobki sa moja zmora... jest ich wszedzie pelno po kazdym jego wyjsciu na pokoik... juz troche sily nie mam, zeby sprzatac :)

-# --# --# --# --# ---
"Kto zyje w iluzji, jest czlowiekiem zwyklym, kto doznal Oswiecenia, jest medrcem".
              Budda

vka

  • Gość
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Paź, 2004, 11:01 »
Demona, bobki to nic strasznego, ja się z tym pogodziłam i latam codziennie ze zmiotką lub odkurzaczem. Jednak sikanie mnie przeraża. Wczoraj odkrylam, że przy okazji obsikiwania mojej koszuli dostało sie też koszulce mojego chlopaka. Jego kodszulka jest biała więc natychmiast została potraktowana wybielaczem i do dzisiaj się moczy. Do tego te siuśki brzydko pachną!

Offline Ebe

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Uzbierane migdały: 0
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Paź, 2004, 12:59 »
Przy problemie z bobkami - to ja sie nauczyłam tylko cześciej odkurzać. W sumie mój dom wygląda lepiej 'posprzatany' co dwa dni niż raz na tydz . Mam samiczke wiec zauważyłam że co jakiś czas ma jakby cieczke, ale wybrała sobie jedno wygodne miejsce do którego zawsze zachodzi (jak podrzuce szmatke, nie ma problemu). Wiec jak jest z  samczykami to juz nie wiem, napewno jednak szyle stosują 'taki atak' gdy chcą sie obronić w stresowej sytuacji. Rozmawialiśmy kiedyś o tym na forum i wyszło żeby lepiej bestii nie złościc, bo można zostać 'olanym' (przez obydwie płcie). Zdarza sie czasem też że inne zwierzaki robią takie kawały, bo sobie znaczą teren - legendą są tu króliki (samce) co najcześciej wybierają tapczan i potrafia napaskudzić w obecności właściciela (i przy niewyszukanych komentarzach).

Vko, w twomi przypadku myśle jednak że jest to sprawka ostatnich stresów malucha i braku zaufania (ost temat z siusiakiem - troche mnie zaszokował  :D  ale może to jekieś zaburzenia?). Wiec podaje linka do podobnej sprawy Ostry dyżur -> Potrzebna pilna pomoc!
Poczytaj i przemyśl.

vka

  • Gość
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Paź, 2004, 15:02 »
Wiesz Ebe, Gizmo sikając nie robi tego tak ostetntacyjne tzn. nie staje na  łapkach. Mam wrażenie, że jak chce mu się siku to sika tam gdzie akurat jest, więc rozwiązanie ze szmatką się u mnie raczej nie sprawdzi. Nie wydaje mi się też że to wynik stresu,wcześniej gdy byl chory, kiedy miał smarowane oczko owszem ale teraz? Wprawdzie po tych wszystkich przeżyciach jest bardziej płochliwy, ale skacze po mnie, daje się ściągnąć z wysokiego miejsca, z którego ciężko mu zejść, przybiega czasem gdy go wołam i wskakuje mi na nogi a nawet na głowę gdy chce wskoczyć wyżej. To świadczy raczej o tym, że sie trochę sie oswoił i raczej mnie się nie boi.
Ebe czy siuśki twojej kulki też tak intensywnie pachną ( być może Gizmo ma np. chory pęcherz  i nie umie powstrzymać sikania). Nie chcę jechac teraz z nim do lekarza bo już trochę wycierpial i chciala bym nie narażać go na ponowny stres.

Offline Ebe

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Uzbierane migdały: 0
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Paź, 2004, 12:54 »
A to dobrze że jest oswojony i że ma do Ciebie zaufanie. W takim razie może to skutek uboczny jakichś leków? Nie mam pojecia, bo jak wczesniej pisałam, mam samiczke może Claudi bedzie coś wiedział (on ma całe stado szyli) można napisać do niego na priv. Z moją samiczką nie chodzi o siku (chodzi zawsze do klatki) raczej o menstruacje.
Dobrze że nie chcesz już narażać Gizmusia, mamy jeden adres gdzie można skontaktować sie przez internet: Portal Weterynaryjny - VetSerwis
, a w razie nieobecnosci doktora Claudi podał jeszcze telefon: 810-8523,
dr Konarski albo o pani dr Batog ( o ile pamietam). Póki co opiekuj sie sie nim dobrze.

Claudi

  • Gość
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Paź, 2004, 17:27 »
Cześć!

Przyznam, że od czasu, gdy mam szylki w domu zawsze siusiały gdzie chciały - czasami było tego więcej w jednym miejscu, ale czasami bywało w różnych. Obecnie (22 sztuki)  mam co jakiś czas ścieranie nie tylko podłóg ale również i drzwi od szaf przy których ustawiłem klatki - sa permanentnie obsikiwane z klatek, gdy szylki baraszkuja sobie w nocy. No cóż, jedna z tych rzeczy, do których trzeba się chyba przywyczaić przebywając ze zwierzętami...

Według mnie Twój szylek znaczy teren. U mnie ten problem występuje znacznie mocniej, ponieważ mam kilka par i oprócz tego jeszcze szereg dorastającej młodzieży. jedyne rozwiązanie - póki co - jakie przychodzi mi do głowy to ograniczenie biegania w tym pokoju, w którym będzie Ci ewentualnie łatwo sprzątnąć,. Myślę, że na to nie ma lekarstwa...

Offline alika77

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mały 2004 ;* i Mafia[*]2005-2011
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Paź, 2004, 17:43 »
Współczucia niewiem co ci poradzić !!

On the road to perfect world,
Only dreams can lead the way...

Offline iwonka

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 42
  • Uzbierane migdały: 0
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Paź, 2004, 19:59 »
cóz moj szyęlek nasikł mi na płytę główną komputera i musiałam kupić nową

vka

  • Gość
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Paź, 2004, 22:34 »
Dzięki Claudi, nie powiem żebyś mnie pocieszył.. :wink:
Muszę się Wam Wszystkim pochwalić, że dzisiaj Gizmuś już 2 razy wszedł do klatki żeby zrobić siku :D  Zaraz poleciałam po orzeszka i dałam mu w nagrodę. Zobaczymy co będzie dalej. Jeśli będzie dalej osikiwała mieszkanie to trudno przeżyję, bo bardzo kocham tą moją kulkę.

Dam znać jak rozwija się sytuacja i czy nagrody pomagają :D

Offline Ebe

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Uzbierane migdały: 0
sikania gdzie popadnie-RATUNKU
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Paź, 2004, 13:46 »
Vko, Claudi ma wiecej doświadczenia (i szylków), ale ja mam nadzieje że Gizmo bedzie zachowywał sie poprawnie.  Wydaje mie sie że to był chwilowy 'atak' gdyż u Claudiego w szyle maja osobne pomieszczenie, ale i tak jest ich sporo jak na ograniczony teren. Wiadomo że w dzikim środowisku, u szynszyli dominuje jeden najśilniejszy samczyk, zarządzający jakimś haremikiem  :D . Reszta osobników siedzi cicho. Szylki (podobnie jak inne gatunki) walczą wiec o te pozycje. Claudi oczywiście nie dopuszcza do wojen terytorialnych (szyle żyją w parkach) wypuszczając je na wybieg w okreslonych porach by sie nie pokłóciły. Pomimo to szyle wyczuwają zapach innych rywali i stad u nich to 'znaczenie terenu' i niewybrede ataki na klatke sąsiada  :lol: .
A skoro twój Gizmo na razie jest sam, powinien wrócić do poprzedniejszej schludności.

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Kwi, 2006, 03:23 »
Mam szylke od ponad roku jest kochanym czorcikiem  :) ale mam z nia problem co do siusiania ,nie moge nauczyc ja sikac do kuwety , co nastrecza mi dosc duzo problemow poniewaz moja szylka lata na wolnosci a klatke ma tylko do spozywania posiłkow wiec sika mi po całym mieszkaniu nie oszczedzajac mojego wyrka ktore sobie upodobała :( czy jest jakis sposob na nauczenie jej jeszcze siusiania do kuwety ???


zmieniam temat watku
kea


/scalony przez dream*
« Ostatnia zmiana: 30 Sie, 2007, 11:13 wysłana przez dream* »

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline girljusta

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 44
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia
Odp: Problem :(
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Kwi, 2006, 10:07 »
Szylki to bardzo pamiętliwe zwierzątka, więc jeśli będziesz puszczała po łóżku to będzie siusiać. Trzeba pozbyś się zapachu jej moczu, więc musisz wyczyścić łóżko. I trochę dłużej ją trzymać w klatce, żeby raz się chociaż wysikała w trociny.

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Kwi, 2006, 14:45 »
girljusta :) problem w tym ze moja szylka nigdy nie była zamykana w klatce , a mam ja juz ponad 1,5 roku wiec teraz zamykajac ja zrobiła bym jej krzywde , łóżko juz tak wyprałam ze nie było jej zapachu ale to nie pomaga :( ma kuwetke przy klatce ale omija ja szerokim łukiem . Jak tak dalej bedzie sikac to bede musiała zamykac sypialnie na noc przed nia :( tez ciezko bo przyzwyczaiłam sie ze przychodzi do mnie jak kłade sie spac i zaczyna sie piescic . Rano tez ona mnie budzi szmerajac mnie wąsami po buzi :) Probowałam ja karac za sikanie do łózka zamykajac w klatce to tak szalała ze raz miała problem ze skokiem :( dobrze ze trafiałam na swietnego weta ktory kazał zrobic przeswietleniie i nastawił jej skoka :)

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline girljusta

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 44
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Kwi, 2006, 15:33 »
a może przyuważ kiedy będzie siusiać szybko ją do klatki wsadzić, żeby na trociny zrobiła :?:

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Kwi, 2006, 15:46 »
fajny pomysł bede musiala go przetrenowac :) dzieki ... zaczynam od dzisiaj polowanko na sikanko :)

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline girljusta

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 44
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Kwi, 2006, 10:57 »
Jeszcze pomyślałam, żeby popryskać łóżko jakimś zapachem drażniącym nosek szynyszli. Bo moją na pzykład szylkę drażnią prawie każde zapachy, więc może jaką wodą toaletową :?:

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Kwi, 2006, 11:58 »
hahahah masz racje moj pupil nienawidzi perfum :) i tak zrobie :) wczoraj go upilnowalam i wysadziłam do kuwety protest był wielki ale wkoncu sie wysiusiał :)

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline girljusta

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 44
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Maj, 2006, 09:24 »
no i jak bieganie za szylką? coś podziałało?

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Maj, 2006, 12:39 »
bieganie sie nie udaje :( ale perfumowane łózeczko skutecznie dziala od czasu spryskania go perfumami gacorek sie nie wysikał na nim :) wiem mamy mały postęp ... teraz czas uczyc go latac do kuwety :) narazie spodobała mu sie umywalka i brodzik w łazience do siusiania :)

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Maj, 2006, 20:10 »
U moich szylek tez ostatnio zauważyłam, że sikają poza klatką, na szczęście to się zdarzyło tylko dwa razy i to od chwili, gdy dokupiłam towarzysza dla mojej pierwszej szynszyli.

Gdyby Gacek sikał w jednym miejscu to by nie było problemu zbytnio, byś mogła podłożyć szmatkę, a potem ją do klatki wsadzić, ale widzę, że on sika w różnych miejscach wedle upodobania i humoru :P

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline girljusta

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 44
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Maj, 2006, 20:29 »
szyszunka chociaż nie masz mokrego łóżeczka :lol:

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Maj, 2006, 20:44 »
ihhiiihi to prawda :) juz mnie nie podsikuje

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline girljusta

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 44
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mysia
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Maj, 2006, 10:30 »
narazie spodobała mu sie umywalka i brodzik w łazience do siusiania :)

to chyba łatwiej go nauczysz korzystania z wc niż z kuwety :lol:

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: Problem :( - sika gdzie popadnie
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Maj, 2006, 14:22 »
ihihhii  tak ale brodzik i umywalka musza byc suchutkie :)

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

 

Szyszka i Niunia, oraz ich nowa "wspolna" klatka

Zaczęty przez EsperDział Zdjęcia i Historie Szynszylowe

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 6989
Ostatnia wiadomość 13 Wrz, 2008, 15:27
wysłana przez UnLe96
[WARSZAWA] Dwie młode samiczki: czarna aksamitna i fioletowa do adopcji z klatką

Zaczęty przez dream*Dział sprzedam/oddam szynszylę

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2460
Ostatnia wiadomość 28 Lut, 2017, 20:59
wysłana przez dream*
Oddam dwie koszatniczki samczyki 3 letnie z pełnym wyposażeniem i klatką. Olesno

Zaczęty przez DarknessDział Oddam koszatniczkę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 707
Ostatnia wiadomość 25 Maj, 2023, 18:10
wysłana przez Darkness
potrzebna klatka dla adoptowanej Szyszki - Kraków/Wieliczka/Rzeszów i okolice

Zaczęty przez majowaDział Różne wspólne inicjatywy

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2403
Ostatnia wiadomość 12 Maj, 2010, 21:40
wysłana przez majowa
klatka: jaką wybrać, którą kupić, czym się kierować + opinie

Zaczęty przez MadziaraDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 102084
Ostatnia wiadomość 26 Sie, 2015, 20:33
wysłana przez Weronika
SimplePortal