19 Kwi, 2024, 08:46

Autor Wątek: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??  (Przeczytany 5061 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Katrin

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 393
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Pajacyk
Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« dnia: 05 Gru, 2007, 23:11 »
Wiecie mam wieeelki problem :(  Jako dziecko miałam silna astme na tle alergicznym i ona do tej pory spała i sie wlasnie obudziła... Od jakiegos tygodnia po zabawie z szylami sie dusze to jest straszne (astmatycy  rozumieja) no i podejrzewam ze to od piasku w ciagu tygodnia miałam piasek Vitapolu i od wczoraj Pucek i po obu to samo :( Wiem że moje szyle do życia bez piasku nie są zdolne  bo to ich ulubione zajecie :( Ktos ma jakies pomysły sugestie itp? Biore leki od 4 dni wczesniej nie brałam ae jak narazie nie daja nic :( Licze na to ze pomozecie mi cos wymyslic :(

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku...[serduszko]"

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Gru, 2007, 23:17 »
ja mam astmę oskrzelową na tle alergicznym. Uzywam piasku Zoocenter i nie narzekam na zadne problemy bo nie ma on talku i jest troche grubszy niż vitapol który to sam talk i drobniusieńki pył.. ale z tego co widziałam to Pucek też chyba talku nie ma i jest grubszy więc nie wiem :( może zmień naczynie na takie z którego by się jak najmniej tego piasku wydostawało, co? ;)
ja uzywam czegoś takiego: 1 , 2
jest to funarium za 8zł, jest ono zamknięte, wyjęta została tylko taka mała klapka u góry - taka wsam raz na dorosłego szynszyla, nie więcej. Więc mało się pyli podczas kąpieli.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Katrin

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 393
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Pajacyk
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Gru, 2007, 23:20 »
To nie biega o kapiel bo trzymam sie z daleka tylko o piasek który pozostaje na szylach a jako wanienke używam wysokiej doniczki :(

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku...[serduszko]"

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Gru, 2007, 23:27 »
zoocenter jest 100% naturalny i nie zawiera talku.. ale... Pucek podobno też więc nie wiem czy to pomoże :((

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Katrin

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 393
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Pajacyk
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Gru, 2007, 23:34 »
Ja naprawde nie wiem co robic.... Moze macie jeszcze jakies pomysły?

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku...[serduszko]"

Offline Zielonooka

  • ~Tańczący Po Półkach~
  • ***
  • Wiadomości: 92
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Odi,Tito[*], Didi
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Gru, 2007, 00:02 »
A  czy musisz być przy nich jak się kąpią? Czy to polega na tym, że np piasek na ich futerku już wywołuje takie reakcje?

Talent to strach przed porażką.

Offline Katrin

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 393
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Pajacyk
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Gru, 2007, 00:23 »
Piasek na futerku wywoluje takie reakcje :(

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku...[serduszko]"

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Gru, 2007, 08:31 »
Ja mam podobnie, choć nie wiem czy to astma..ale na 100% uczulenie na pyły.
Po prostu ciągle sprzątam i ścieram kurze oraz nie bawię sie z szyami po wieczornej kąpieli, bo jakaś przeżroczysta wydzielina podobna do kataru zatyka mi nos, gardło itd. Nie ma tego jak wysiąkać, i wszelkie próby kończą sie tylko jeszcze większym wysiłkiem. Po jakiejś godzinie przechodzi.
Doszłam do tego, że musi to być uczulenie na pył, lub talk, poszłam do sklepu i wsadziłam nos w pudełko z talkiem, kichałam jak cholera, ale już wiem dlaczego...
Po co oni dodają ten talk?

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Katrin

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 393
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Pajacyk
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Gru, 2007, 10:58 »
No niby talk ma dobrze wpływać na futro ;) Ja mam Pucka w którym są śladowe ilosci talku i tez po nim dycham i prycham :(
Wiem ze jestem uczulona na kurz a moze to chodzi o kurz zawarty w pyle? A mam wrazenie ze go tam moze być sporo wiec pote kulki są żywymi kulami kurzu  :(

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku...[serduszko]"

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Gru, 2007, 23:25 »
Kasiu jako alternatywy dla pucka wyprubuj piach dako artu - to ten bardzo drobniutki roznoszący się wszędzie ale niezawierający talku. Miałam podobny problem do twojego a nawet kilka razy bo moja alergia na piach trwa juz kilka lat ale z miesiącami wyciszenia i prawdę mówiąc nie wiem dlaczego tak się dzieje. Ostatni  nawrót miałam kilka miesięcy temu i za każdym razem przybiera na sile. Przez kilka miesięcy stosowałam leki antyhistaminowe i po ich odstawieniu na razie mam spokój (odpukać). Kiedy jest już naprawdę źle to zamieniam piach zoo raju na ten z dako artu ale pózniej znowu wracam do poprzedniego bo Pusio po tym drobniutkim pyle ma problemy z oczkiem.
Jako dziecko nie miałam alergii a dopadła mnie właśnie przez piach szynszylowy ale zwierzaków nie pozbyłabym się za żadne skarby ( prędzej trupem padnę i zakicham sie na śmierć  :D ).
Trzymaj się dzielnie bo wiem co to znaczy przesiedzieć godzinę lub dwie z paczką chusteczek ,pozdrawiam i życzę owocnej walki z alergią.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline gagat83

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bentley & Basia
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Gru, 2007, 10:00 »
a ja mam jeszcze inny pomysl zwirek do akwarium jest taki drobniutki prawie jak pyl jest bialy ale zazwyczaj jest wilgotny wiec bym proponowala kupic taki pyl kwarcowy wysypac go na blache i do piekarnika wysuszyc i wtedy powinno byc ok taki pyl kwarcowy za kilogram kosztuje w zaleznosci od sklepu 4 albo 5 zlotych. no i oczywiscie nie posiada on talku :D

Offline kea

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1074
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Srebrna Strzała, Paproch, Pluszysława, Szeherezada
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Gru, 2007, 10:58 »
Albo pojedz nad nasze morze i ukradnij piasek z plazy ;) ja tak zrobilam i mialam roczny zapas piasku... Dosypalam do tego talku, ale te czesc mozesz sobie podarowac ;)
Hmm a jakbys dawala im basenik wieczorem, wykapalyby sie i do klatki? Przez noc powinien z nich opasc.

[-chomik-]

Offline Katrin

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 393
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Pajacyk
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Gru, 2007, 12:18 »
Przez ostatni czas wybrubowałam wszystkie dostępne mi piaski  i nie zaobserwowałam jakiegos najlepszego co najwyzej najgorszy jak dla mnie ;) Najgorszy jest wg mnie Vitapolowy i EvaPoz  o jeny jak narazie nie zbliże sie do nich nawet na chwile ;)
Ale raczej nie jest to zwiazane z talkiem bo poszłam w ślady Myszy i zrobiłam sobie  testy na talk tzn bardzo prymitywne testy poszłam do sklepu wstrząsłam truszku pudełko z talkiem i wsadziłam nos reakcja prawie zerowa ledwo co (moze talk jakis wybrakowany :P )  :???: Czyli co oni dodaja do tego piasku ? Kea mmm nad morze mam daaaaaaleko i raczej to odpada :P A co do unikania kontaktu z piaskiem to chyba kazdy zdaje sobie sprawe ze szyle to takie zwierzaki ktorych jest wszedzie pełno czyli piasku jest na podłodze pełno po "zabawie", w kuwecie, na półeczkach i to trzeba jakos sprzatac przesiewac itp  Do sprztania klatki uzywam takiej maseczki która chroni przed wdychaniem różnych pyłow używana przy remontach i jakos daje sobie rade ;) Powinni wyprdukowac jakies pyły dla szyli których właściciele są alergikami i tutaj apel do firm czytających Forum pomyślcie o ludziach :P

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku...[serduszko]"

Offline AB-BA

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 421
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misia i Pusia
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Gru, 2007, 23:00 »
Ja używam "Benka". Jest to dla kotów, ale moje szyle tylko to lubią. Żadnego piasku dla szylek. Próbowałam wszystkiego. Ani piasków, ani pyłków. Pewnego dnia dobrały się do piasku kota i teraz tylko "Benka" lubią. Pozostawia tylko trochę zapachu. Szyle są miękkie, mało chorują no i nie noszą tego pyłku od piasku w sierści. Też mam astmę i jestem alergiczką. Ale "Benek" jest w 100% ok.

Nie ma to jak szylka :)

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Gru, 2007, 23:07 »
pomijając, że może się zbrylić w przewodzie pokarmowym i doprowadzić do śmierci szynszyla to jest w 100% ok ;)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline AB-BA

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 421
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misia i Pusia
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Gru, 2007, 23:09 »
pomijając, że może się zbrylić w przewodzie pokarmowym i doprowadzić do śmierci szynszyla to jest w 100% ok ;)

Mam ten piasek 4 lata. Szynszyle niczego innego nie chcą i wszystko ok. Ale wolę nie ryzykować... Co można im dać zamiast tego? ... :(

Nie ma to jak szylka :)

Offline Katrin

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 393
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • Pajacyk
Odp: Czy da sie piasek zastąpic czym innym??
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Gru, 2007, 23:29 »
AB-BA a ja Cie zapewniam że chcą u szyli (dzisiaj przeczytałam :P ) turlanie sie w piasku to jest odruch taki jak np. ciebie cos swedzi musisz sie podrapac i w praktyce nie zdajesz sobie z tego sprawy.... Jak wyjmiesz Benka i nasypiesz np Pucka to po kilkunastu minutach szyl już bedzie sie turlał ;) Przez pierwsze dni może mniej intensywnie ale zawsze spróbuje... Piasek Benek może sie zatrzymywac w nerkach lub przewodzie pokarmowym i spowodowac nagłą i przedwczesną śmierć u szynszyli :( zapytam ie jeszcze z ciekawosci dajesz go w formie piasku czy żwiru? Skoro tak długo podajesz najlepiej by chyba było żebys poszła do DOBREGO weta znającego sie na sprawie chyba nawet mozesz bez szyli może poda coś przyspieszjącego przemiane materi nie no ale to tez by było ryzyko takiej nagłej zmiany ...  No a tak dla przestrogi miałam kiedys kota który wyjadał z kuwety piasek nie pamietam jaki poprostu drapał i go podgryzał   kiedy mial dwa lata musialam  jezdzic z nim na codzienne dializy po dwóch miesiacach i tak odszedł :( Sekcja wykazała że nastąpiło to w skutek złogów w przewodach moczowych i nerkach które powstały najprawdobodobniej w skutek zjadania przez niego piasku :( A szyl o ile jest mniejszy  od kota?

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku...[serduszko]"

 

klatka: jaką wybrać, którą kupić, czym się kierować + opinie

Zaczęty przez MadziaraDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 103308
Ostatnia wiadomość 26 Sie, 2015, 20:33
wysłana przez Weronika
domek i polki dla szylki- czym połączyć: klej? gwoździe?

Zaczęty przez gocha500Dział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3011
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2011, 17:27
wysłana przez gocha500
Hetero i Homo z czym to sie je jakie ma znaczenie, itp.

Zaczęty przez EsperDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 3373
Ostatnia wiadomość 04 Mar, 2008, 19:34
wysłana przez aska69
Wizyta u weterynarza, czyli co, jak, z czym i po co

Zaczęty przez CiupelekDział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3041
Ostatnia wiadomość 16 Kwi, 2014, 10:49
wysłana przez Ciupelek
czym myjemy kuferek

Zaczęty przez szyszunia7543Dział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 1774
Ostatnia wiadomość 26 Cze, 2014, 09:44
wysłana przez Basia_W
SimplePortal