hypothetical
28 Mar, 2024, 15:45

Autor Wątek: Kokcydia  (Przeczytany 15990 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kacperd

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Albert , Zuza i Ziutek, Kobiełka
Kokcydia
« dnia: 08 Gru, 2007, 17:02 »
Witajcie
Mam ostatnio problem z rozwolnieniem u moich kulek. Obydwie dziewczyny najpierw Zuzia, a po 4 dniach Kobiełka zaczęły robić naprawdę miękkie bobki.
U Zuzki udało mi się nieco "utwardzić" bobki za pomocą węgla i smekty, ale na Kobiełkę nic nie działało.
Udałam się do weterynarza z kupkami (zgodnie z poradami znalezionymi na forum) i okazało się, że obie dziewczyny mają w kale jaja kokcydii. Dostałam od weterynarza specyfik o nazwie Sulfatyf. Mam go stosować 3-5 dni. Jeśli nie zadziała to nie obejdzie się bez zastrzyków :(
Stosujemy specyfik już 3 dzień i u Kobiełki widać pozytywne rezultaty, zato u Zuzki wręcz przeciwnie.
Cały czas dziewczyny mają wprowadzoną dietę polegającą na całkowitym wykluczeniu przysmaków, sam granulat (średnio im to pasuje) i niewielka ilość siana.
Gdy wzięłam je dzisiaj na ręce wydały mi się obydwie chudziutkie, mam w związku z tym pytanie czy muszę nadal utrzymywać im tę dietę.
Może wie ktoś coś o tym Sulfatyfie czy jest na pewno dobry dla szylek (na opakowaniu pisze "doustnie dla kur i indyków"), weterynarz zapewniał mnie,że dla szyli jest odpowiedni bo królikom się go podaje.

Byle sensu za grosik, a zrymuje się cosik

[link usunięty, patrz regulamin forum!]

Kasiatka

  • Gość
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Gru, 2007, 12:46 »
Sensownego raczej nic nie napiszę, ponieważ nie mam na ten temat zielonego pojęcia.
Znalazłam zaś opis tego leku co dostały Twoje szylki.

SULFATYF
PROSZEK ROZPUSZCZALNY W WODZIE DLA KUR, KURCZĄT RZE¬NYCH, KURCZĄT HODOWLANYCH, INDYKÓW

Skład: Sulfachloropyrazinum Natrium 33 g, Massa pulvis ad 100 g.

Właściwości: Sulfachloropyrazyna jest sulfonamidem przeznaczonym do zwalczania klinicznych postaci kokcydiozy u kur, kurcząt rzeźnych, kurcząt hodowlanych, indyków. Sulfonamid ten zaliczany jest do trudno wchłaniających się związków po podaniu per os, co zwiększa skuteczność jej działania w przewodzie pokarmowym. Tak jak inne sulfonamidy, sulfachloropyrazyna blokując syntezę kwasu foliowego hamuje syntezę białek i kwasów nukleinowych kokcydii, a przez to ich namnażanie i rozwój w jelitach. Działanie sulfachloropyrazyny obejmuje E. necatrix, E.maxima, E.tenella, E.brunetti. Sulfonamid ten działa także na wrażliwe szczepy z rodzaju Salmonella.

Wskazania: SulfatyfÒ jest przeznaczony do zwalczania klinicznych postaci kokcydiozy u kur, kurcząt rzeźnych, kurcząt hodowlanych, indyków.

Przeciwwskazania: Ciężkie zaburzenia czynności wątroby i nerek, skaza krwotoczna, odwodnienie, uszkodzenie układu krwiotwórczego.

Działania niepożądane: Przy powtarzanym, długotrwałym leczeniu istnieje możliwość obniżenia krzepliwości krwi z towarzyszącymi krwawieniami z przewodu pokarmowego.

Interakcje: Nie stosować jednocześnie z heksametylotyraminą.

Dawkowanie i stosowanie: Proszek stosuje się doustnie po rozpuszczeniu w wodzie jako 0,03% roztwór substancji czynnej. Drób - 100 g preparatu rozpuścić w 100 l wody do picia. Świeży roztwór podawać ptakom przez 3 dni.

Karencja: Tkanki jadalne brojlerów - 14 dni, tkanki jadalne indyków - 21 dni. Nie stosować u kur niosek.



Dziwię się, że weterynarz to dał Twoim szylkom, ponieważ przeznaczone jest dla kur i indyków, ale może widział w tym jakiś sens.

Czekamy na dalsze relacje.

Offline Kacperd

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Albert , Zuza i Ziutek, Kobiełka
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Sty, 2008, 13:55 »
Już zgupiałam doszczętnie. Weterynarz raz mówi, że w kale są jaja kokcydii po tygodniu już ich niby nie ma a sraka jak była tak jest.
Jednej szylce przeszło za to zaczęło się u drugiej. Nie wiem już co mam robić.
Sprawdziłam wszystkie opcje związane z pokarmem, to na pewno nie jest powód.
Tydzień temu wymyśliłam, że to może zaduża bliskość kaloryfera. Nie są znowu tak blisko niego ale na pewno bliżej niż przedtem.
Zarządziłam przeprowadzkę. Nic się nie zmieniło.
Jedna charakterystyczna rzecz powtarza się u wszystkich szyli. Niektóre kupki mają jakąś taką śluzową otoczkę, czy bańkę przyczepioną do końca.
Może to komuś coś mówi? Może to wcale nie kokcydia, a weterynarz leczy je nie na to co trzeba?
Zuzia przyjęła serię trzech zastrzyków, straciła zupełnie apetyt, strasznie wychudła. Dopiero teraz zaczyna dochodzić do siebie. Chociaż nie wiem czy to już są dobre kupki czy jeszcze nie.
Za to Ziutek apetyt ma niesamowity i sraczkę równie olbrzymią jak apetyt.
Pomóżcie!

Byle sensu za grosik, a zrymuje się cosik

[link usunięty, patrz regulamin forum!]

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sty, 2008, 11:43 »
Opis tych kupek przypomina mi sytuację u moich kulek jakiś rok temu. Najpierw jeden miał to a potem drugi szynszyl. Nie pomagały żadne środki przeciwbiegunkowe. Chciałam wysłać kupki do badania do dr Ani Ryś ale nie dostałam żadnej odpowiedzi na maila i nie wysłałam. Po niedługim czasie jednak wszystko samo wróciło do normy i szylki do tej pory są zdrowe. Podejrzewam że była to właśnie kokcydoza i szylaki same ją zwalczyły.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sty, 2008, 12:40 »
BasiuW , kokcydiozy szylek nie zwalczy samodzielnie! Potrzebne jest leczenie.
Kokcydia szylki łapią głównie z niemytych gałązek! Ponieważ tam właśnie znajdują sie przetrwalniki tych bakterii na korze, a jeszcze jeśli jakiś ptaszek np. zrobi kupę na gałązkę, to choroba murowana, dlatego gałązki myjemy w gorącej wodzie, szczoteczka szorujemy korę i suszymy, w piekarniku w 200 stopniach, żeby korę sparzyć, w ten sposób zabijamy przetrwalniki kokcydii.

zaraz podam link do tego wątku na liście i myślę, że znajdziemy odpowiedź :)

[edit]
na stronie Grażki wyczytałam tylko tyle, że jeśli kupki długo są rozdeptujące, lub przyczepiony jest do nich bąbelek powietrza, śluz lub substancja galaretowata, to jest to najprawdopodobniej infekcja bakteriologiczna, czyli objawy pasowałyby do kokcydii.


« Ostatnia zmiana: 07 Sty, 2008, 12:50 wysłana przez Mysza <")))/ »

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sty, 2008, 13:22 »
Wklejam odpowiedź z listy dyskysyjnej wyszukana przez Magdę w archiwum listy:

Grażka  do szynszyle
 pokaż szczegóły  19-01-07

Z MOICH rozlicznych niegdysiejszych doświadczeń z kokcydiozą wygląda to tak:
szylek rzadko traci apetyt - z reguły jest nadal żwawy i wesoły, pałaszuje
jak zwykle, broi jak zwykle; tylko kał zaczyna wyglądac zdecydowanie
inaczej: bobki albo stają się lekko plastyczne (nadal jednak zachowując
prawidłowy kształt, za to często na ich końcu założony jest pierścionek z
brązowego śluzu lub przyklejone sa niteczki tegoż) albo przybieraja formy
pośrednie az do ostrej biegunki włącznie - dość 'wonnej'; ponieważ kokcydia
powodują osłabienie jelit wiec czasem jako powikłanie pojawia sie dodatkowo
zakażenie bakteryjne, często maziaste i brzydko pachnące; szylek moze wtedy
dosc paskudnie sie czuć i siedziec osowiały, odmawiać jedzenia.
Aha - co charakterystyczne dla kokcydiozy: systematycznie następują okresy
stopniowego pogarszania sie stanu bobków i ich poprawy. czasem nawet do
pozornego calkowitego wydrowienia. Przerwa moze trwac nawet kilka m-cy.
Wznowienia najcześciej maja miejsce wiosną i jesienią. Karmy komercyjne
/fermowe/ w tych okresach maja standardowo dodawane kokcydiostatyki. Nasze
sklepowe - nie - i słusznie zresztą, bo my mozemy nasze szylki z dużym
prawdopodobieństwem całkowitego sukcesu (przez niecałkowity sukces rozumiem
przestawienie szylka na nosicielstwo, czyli obecnośc choroby bez objawów) po
prostu z paskudztwa wyleczyć , a nie tylko zaleczać i głuszyć problem.
Może tez nie być okresów poprawy i cały czas być paskudnie.

Natomiast jeśli Cykorek nie je - sprawdź przede wszystkim czy sie w ogóle
załatwia (czy go nie zatkało)albo czy nie wzdęło mu brzusia (przy wzdęciu
tez odmawiaja jedzenia). Mruzię i ich dzieciatko obserwuj dokładnie przez
najbliższe dni - istnieje kilkudniowy okres rozwoju paskud w organiźmie
przed wystąpieniem objawów.

Dwa preparaty, które ostatecznie (a sporo mi sie ich przewinęło przez ręce)
mi pozwoliły zlikwidowac problem to: Furazolidon i Baycox. . Nie naraz bo w
moim duzym stadku, w którym miałam cichych nosicieli troche to trwało.
Niemniej któryś z nich poskutkował, a dobiłam 'zarazę' Furazolidonem.
Uwaga - oba szkodzą na wątrobę.No i Nobactel do dezynfekcji

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Grażyna Kublik  do szynszyle
 pokaż szczegóły  25-02-07

Aha - to obstawiam kokcydiozę.
Szczególnie jesli ten sluz jest owinięty wokół kupki jak pierścionek i jest
koloru brązowego.
Potrzebne będzie badanie kup pod mikroskopem; zacznij je zbierać do jakiegoś
szczelnego pojemniczka - może być nawet folia zawinieta i zaklejona tasmą i
wsadź je w jakies chłodne miejsce - np. do lodówki; i zadzwoń do swojego
weta czy wykonuje badania parazytologiczne. Jesli nie - skontaktuj się z
naszą Anią - weterynarz@wp.pl
Kokcydia i giardie to bardzo czeste pasożyty u szylków; szczególnie nowo
przybyłych. Szczęściem dobrze dobrane i systematyczne leczenie (Furazolidon
lub Baycox - oba lek - do wyboru w przypadku najczęstszej bodaj kokcydiozy)
i rozsądna dezynfekcja  z reguly załatwiaja sprawe.

Grażka
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


tyle udało sie Magdzie znaleźc na szybko.
Moze to cos pomoże?
Kacperd, Może przedstaw to swoijemu lekarzowi?

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Kacperd

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Albert , Zuza i Ziutek, Kobiełka
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Sty, 2008, 19:38 »
Dzięki za pomoc.
Byłam u weterynarza i dał mi receptę na Furazolidon tylko że w dawce, którą przepisał już nie sprzedają. Mam pytanie jak dawkowaliście ten lek waszym kulkom?
Czy Nobactel można stosować na drewno? Niby jest napisane,że nie jest toksyczny dla ludzi i zwierząt, ale jednak drewno wpija, a szylki je potem skubią.

Byle sensu za grosik, a zrymuje się cosik

[link usunięty, patrz regulamin forum!]

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sty, 2008, 20:38 »
Przesłałam Twoje zapytanie o dawke furazodlinu na liste.

A Nobactelem myłam pólki normalnie w takim rozcienczeniu jak tam pisało. Ma te wspaniała właściwosć, że roztwór po 15 minutach od rozrobienia w wodzie staje sie nieszkodliwy (dlatego pólki nalezy umyć w tym czasie, z góry i z dołu i wszelkie lelmenty inne klatki też)., wiec nawet jeśli troszke wniknie w półki to nic sie nie stanie jak myszy to poskubia i zjedzą.
A przecież myszki do klatki wpuścisz jak pólki wyschną czyli prawie minie 15 minut.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Sty, 2008, 22:00 »
Mysza czy jesteś w 100 procentach pewna że szylki nie są w stanie tego zwalczyć same ?
U mnie było to prawie rok temu i dokładnie zgadza się z opisem, tak że jestem prawie pewna że to właśnie to. Czy stan nosicielstwa tego paskudztwa może trwać aż tak długo bez żadnych objawów ? Przez ten czas Kiniusia urodziła i odchowała maluszki a żaden z nich nigdy nie był chory. Naprawdę nie wiem czy mam się tym martwić teraz po takim okresie czasu ?

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Sty, 2008, 22:07 »
No informacje mam od Grażki :) a ona to Skarbnica Wiedzy Szynszylowej.

Jeśli nie masz rewelacji to najprawdopodobniej była to tylko biegunka. U mnie kiedyś też objawy były podobne przy bieguce i był taki pecherzyk śluzu przy kupce, ale jak dałam do zbadania do instytutu w rabce i potem zadzwoniłam to pani powiedziała że nie wykryto ani giardii ani lambli.
Tak sie czasami zdarza przy biegunce, dlatego jeśli trwa 3 dni to robimy badania kału. Jeśli kokcydia zostały wkryte to najprawdopodobniej one tam są. :(

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Sty, 2008, 22:31 »
Już sama nie wiem co o tym mysleć  :???:. Pamiętam że Kinię ta biegunka męczyła około miesiąca i przeszła sama jak reką odjął choć wcześniej nie przechodziła po podawaniu środków przeciwbiegunkowych. W tym czasie zwierzątko zachowywało się normalnie i jadło normalnie tak jak jest w opisie choroby.
No cóż , dzięki Mysza za wiadomości na ten temat i będę obserwowała te moje myszorki bo nie wiem czy na dzień dzisiejszy powinnam jakoś interweniować pod tym kątem.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Sty, 2008, 22:39 »
Basiu, jeśli ataki biegunek nie powtarzają sie, to nie zawracaj sobie tym głowy :) Wszystko jest w porządku.
Kokcydia powoduja przewlekłe stany biegunkowe prowadzące do śmerci z odwodnienia i wyczerpania no i zakażenia bakteryjnego. U ciebie tego nie ma więc nie martw sie słonko.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Kacperd

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Albert , Zuza i Ziutek, Kobiełka
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Sty, 2008, 11:31 »
Aż boję się głośno cieszyć, ale narazie sraczka zatrzymana. :D
Po 4 dniach podawania furazolidonu Ziutkowi rozwolnienie przeszło. Narazie utrzymuję go na diecie bezprzysmakowej, ale myślę,że stopniowo zacznę dorzucać mu coś dobrego.
Kalatkę chłopaków dwukrotnie potraktowałam nobactelem, dziewczynom też w razie czego przemyłam klatki.
Narazie żadna z szylek nie ma nawrotów "miękkokupkowych" więc jest nadzieja że kokcydia zostały wybite.
Dzięki serdeczne za pomoc

Byle sensu za grosik, a zrymuje się cosik

[link usunięty, patrz regulamin forum!]

Offline pysiulo

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pysia & Malwinka
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Sty, 2008, 11:29 »
Basiu, jeśli ataki biegunek nie powtarzają sie, to nie zawracaj sobie tym głowy :) Wszystko jest w porządku.
Kokcydia powoduja przewlekłe stany biegunkowe prowadzące do śmerci z odwodnienia i wyczerpania no i zakażenia bakteryjnego. U ciebie tego nie ma więc nie martw sie słonko.


Kokcydiozę podejrzewa sie u mojej Malwiny, a choroba ta niekoniecznie musi sie objawiac silnymi stanami biegunkowymi. Tzn. u mojej szylki biegunki byly tylko dwa razy w zyciu (jeden raz - po przyniesieniu ze sklepu, ale pomyslalam, ze to stres; i drugi raz, gdy dawno temu w nocy zabawila sie w alpinistke i wskoczyla na szafke kuchenna, na ktorej pozarla prawie polowe jablka; owoce od tamtej pory oczywiscie chowamy do zamykanych szafek). Kupki wygladaja normalnie, jak tej drugiej szylki - rzadko kiedy bywaja miekkie (widocznego sluzu nie zauwazylam), ale czesto (choc nie zawsze) brzydko pachna, podczas gdy tej pierwszej nie maja zadnego zapachu. Ten zapach jest od dnia zakupu Malwiny; lekarz lubelski powiedzial, ze to normalne i ze to druga, bezzapachowa, ma problem (dobrze, ze nie wrocilam jej tam leczyc, bo pewnie strulabym zdrowe zwierzatko), a poniewaz ta druga, zdrowa jest calkiem wypasionym szylkiem i nic jej nie dolega, nie przejmowalam sie zbytnio zapachami. Ale zaobserwowalam cos innego - chociaz nie ma biegunek, itp., Malwinka jakos nie rosnie, tzn. nie jest karzelkiem czy chudym, zabiedzonym szylkiem, ale zdecydowanie jest troszke mniejsza od Pysi. A jej futerko nie jest takie piekne jak Pysi, tylko mniej blyszczace, miejscami leciutenko wydaje sie byc jak skoltunione (tzn. ciezko to opisac, bo koltunow nie ma, ale jest wlasnie jakies inne; ciezko bylo mi to uznac za objaw jakiejkolwiek choroby, bo w zoologu powiedzieli, ze bezowe tak maja - a to pewnie wszystkie bezowe, jakie sprzedaja w tesco Lublin, sa zarazone, bo z tego samego zrodla pochodza). I to, w polaczeniu z brzydkim zapachem kupek, moze byc znakiem, ze ma kokcydioze. A, sa jeszcze lekko lzawiace oczy, co tez moze swiadczyc o tym, ze zwierzatko ma kokcydia (u mojej ciezko bylo pokojarzyc to z bakteriami, bo miala przerosniety zab trzonowiec i uwazano, ze od tego; zab jednak zostal podciety, a oczka nadal lzawia, choc rtg jest ok - stad p. Wojtyś podejrzewa bakterie; dodam, ze wlasnie wyczytalam na sieci [ http://www.kazior5.com/choroby/kokcydioza.htm ], ze w pomieszceniach zamknietych kokcydia uaktywniaja sie najbardziej w zimie, stad pewnie to lzawienie wlasnie teraz). W kazdym badz razie, doktor mowi, ze 1) szynszyla sama nie wyleczy tej choroby, a jesli nie podamy lekow, ona zawsze w niej bedzie, a np. ujawni sie przy jakims oslabieniu zwierzaczka, 2) drugi szynszyl, choc bez objawow, tez musi byc leczony, 3) najpierw trzeba oczywiscie potwierdzic diagnoze - przez badanie kupek.
Podsumowujac, jesli macie podobne objawy u swoich szylkow, nawet przy braku biegunki, sluzu, itp., moze to byc kokcydioza... A jesli tak sie okaze, nie mozna czekac/zwlekac, trzeba to leczyc... W koncu przeciez moze to prowadzic do smierci...
Zyczymy zdrowia i zero kokcydiow wszystkim szylkom, a zwlaszca bezowym z tesco Lublin...

Zapomnilam jeszce o jednym - przed podcieciem trzonowca Malwina sie slinila; teraz srednio co 1,5 dnia ma lekko mokre futerko pod pyszczkiem. Lekarz mowi, ze choc szynszyle nie wymiotuja, nadmierna produkcja sliny tez moze swiadczyc o kokcydiach...

*złączenie odpowiedzi coolmamcia
« Ostatnia zmiana: 30 Sty, 2008, 13:23 wysłana przez coolmamcia »

mmagda_a

  • Gość
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sty, 2008, 16:21 »
czy smierdzace kupki zawsze swiadcza o kokcydiozie? moj maluch pare tygodni temu mial biegunke, i wtedy jak zrobil kupke to smierdzalo nawet kiedy nie wachalam tego specjalnie, potem czesto zdarzalo sie ze robil mokre kupki rano, a po poludniu zaraz po wypuszczeniu tez, a jak chwile pobiegal to byly normalne. teraz sa idealne, ale jak sie powacha takiego bobka to on smierdzi. mam nadzieje ze to nie ta choroba...

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Sty, 2008, 16:36 »
nie, śmierdzące kupki nie świadczą natychmiast o kokcydiozie. Ogólnie rozwolnienie/biegunka nie pachnie ładnie :wink: u mnie ostatnio wszystkie 3 panny miały biegunkę i to 3 dniową (tez nie pachniało w pokoju), na szczęscie węgiel apteczny w tabletkach, liście truskawki i babki lekarskiej załatwiły sprawę :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

mmagda_a

  • Gość
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Sty, 2008, 16:50 »
tylko ze on juz dawno biegunki nie ma, a i tak jak (wiem ze to oblesne ale innego sposobu nie ma) wezme jego bobka do reki i powacham to smierdzi, tylko nie tak zabojczo jak przy biegunce

Offline ewatompolska

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Genowefa, Hrabia Puszek von P.
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Sty, 2008, 17:40 »
To wcale nie obleśne, inaczej sie nie da tego sprawdzić. Ja tam się nie brzydzę brać bobków do ręki. Inna sprawa, że normalne bobki, u moich szyli przynajmniej nie wydzielają zapachu.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Sty, 2008, 17:48 »
to w takim razie świeze bobki trzeba spakować w wyparzony słoiczek i jechac do jakiegokolwiek instytutu (nawet ludzkiego) zrobic badanie kału na giardie i lamblie i wrazie potwierdzenia choroby zrobić autoszczepionki. Badanie kosztuje ok 27 zł. wyniki po kilku dniach. Spokój, bezcenny :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

mmagda_a

  • Gość
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Sty, 2008, 19:30 »
ile kosztuje leczenie tych pasozytow? musze wydac stowe na leczenie grzybicy, wiec musze sie wiedziec na wydanie jakiej sumy znowu musze sie psychicznie przygotowac :(

Offline pysiulo

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pysia & Malwinka
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Lut, 2008, 13:52 »
to w takim razie świeze bobki trzeba spakować w wyparzony słoiczek i jechac do jakiegokolwiek instytutu (nawet ludzkiego) zrobic badanie kału na giardie i lamblie i wrazie potwierdzenia choroby zrobić autoszczepionki. Badanie kosztuje ok 27 zł. wyniki po kilku dniach. Spokój, bezcenny :)
Jesli szylek nie ma biegunki, nie jada swiezych rzeczy (hm, szynszyl to nie krolik), a mimo tego jego kupki brzydko pachna, to moze ty byc znak, ze cos jest nie tak. Kokcydia powoduja zle przyswajanie skladnikow pokarmowych, a to moze prowadzic do ogolnego zlego stanu zdrowia szylka, choroby lub w najgorszym przypadku smierci. Ja lecze Malwine u p. Wojtyś z Warszawy, ktora do badania na obecnosc kokcydiow polecila pani Annę Ryś z Zielonej Gory. Dzisiaj rozmawialam z p. Ryś i wyglada to tak: badanie kosztuje 10zł, kupki w ilosci 5-10 wsadzic trzeba do srebrnej folii spozywczej lub najlepiej foliowej torebeczki z zamknieciem plastikowym i priorytetem wyslac na adres lecznicy (nie w piatek i nie przed weekendem). Do koperty dolaczyc 10zł lub przelac przelewem na konto. Jesli masz maila, pani Ryś moze na niego przeslac wynik. W innych miejscach wynik badania moze nie byc wiarygodny...   

A to link do krociutkiego, ale ciekawego, artykulu p. Ryś nt. m.in. kupek i pasozytow:
 
[link usunięty-nie działał, moderator]
« Ostatnia zmiana: 18 Lut, 2008, 16:49 wysłana przez Mysza <")))/ »

Offline pysiulo

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pysia & Malwinka
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Lut, 2008, 22:23 »

A to link do krociutkiego, ale ciekawego, artykulu p. Ryś nt. m.in. kupek i pasozytow:
 
[link usunięty-nie działał, moderator]


Link do artykulu:

http://www.bialy_pegaz.webpark.pl/informacje%20o%20szynszylach/6.htm

Powinien dzialac, ale inaczej  :shock: - nie gdy na wyswietlonej stronie klikniemy biegunke (wtedy rzeczywiscie wyswietlaja sie jakies inne strony na wp), tylko gdy do biegunki dojdziemy ręcznie, czyli za pomoca myszki w dół tekstu. Tytul tekstu nawiazuje do udaru cieplenego; mozna go latwo znalezc przez google - gdy wpiszemy hasla hipertermia i Ryś (trzeci wynik w dniu dzisiejszym to ten wlasnie artykul; Rys - bo autorem jest Anna Ryś).

Offline Natka1

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Duszek
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Lut, 2012, 19:24 »
Czas troszkę odświeżyć wątek

Duszek  miał problemy z kupkami, raz były oki  raz plastelinowe  i znowu oki itd...  zrobiliśmy  badania  u dr.Ryś wyszły  kokcydia  w ilości +++/++++ . Duszek dostał  Baycox  przez 5 dni po 0,28 ml. Czwartego  dnia  kuracji   pojawiła się cała masa  , pięknych książkowych bobków ,w piątek było podobnie więc myślałam że  problem mamy z głowy .
 Ale na tym  koniec radości .... w sobotę pojawiły  się  znowu niezbyt ciekawe kupale,i  od nowa przeplatanka,  najładniejsze  nie wiem czemu są te z nocy  a bardziej miękkie  w dzień .
 W sobotę  po zakończonej kuracji  Dusio  dostał jeszcze , probiotyk  pro-wite ( jak nie pokręciłam nazwy) ,a mieszkanie  zostało  wydezynfekowane.
 Wczoraj najprawdopodobniej dostał się  do  słonecznika,  ale tego pewna nie jestem , w każdym razie mieliśmy  biegunkę. W ruch poszła  smekta, mycie  podwozia i rano było  oki, ale  widze  że mały  ma raczej kiepski  apetyt , bobków  tez jest  niewiele.
 Udało mi się dziś dodzwonić  do dr Całus, poleciła lek  na wątrobę  ( już kupiony i podany szkoda tylko że tak poźno) i probiotyk , doszło też dokarmianie do czasu,  aż  szylek nie zacznie znowu  sam jeść tyle ile powinien . Rozpuściłam granulat VL zmiksowałam i podałam strzykawką,  był  bunt  ale poradziliśmy sobie. Kupiłam tez gerberka  samą marchewkę,  ale nie podałam jeszcze  bo nie wiem czy ją dać samą czy wymieszać ?  a może to w ogóle  kiepski pomysł ? Duszek  uwielbia siemie lniane  i  zarodki  rzuca  się na to bez  zmian  ale  teraz nie wiem ile mu tego mogę  podawać ? czy są  jakieś konkretne limity ? w sumie  jest  to jedyna rzecz  którą  dalej chce jeść sam  z ogromną radością .
Czy ktoś miał przy kokcydiach  podobne problemy ? i jak dlugo  szylek  powracał do formy ?
 będę wdzięczna za każdą informację  [-chomik-]
« Ostatnia zmiana: 03 Lut, 2012, 19:30 wysłana przez Natka1 »

Dusio ... miał 2 lata  3 miesiące i 16 dni (*)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Lut, 2012, 22:28 »
Nie wiem, czy Ci dobrze poradziłam z tym migdałkiem i resztą, bo przy obciążonej wątrobie chyba trzeba uważać z takimi rzeczami.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Natka1

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Duszek
Odp: Kokcydia
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Lut, 2012, 15:16 »
Duszek od  dawna  już nie dostał migdałka  i zaczekamy  jeszcze  z takimi rarytasami jakiś czas  :)



Kulka od wczoraj ( tj. 6-02) jest na zastrzykach , spadł  z wagi 700 na 450 , dokarmiam go teraz częściej, doszedł jeszcze jeden lek na wątrobę  doustnie.
Wczoraj miał też oglądane  trzonowce,po jednej stronie przedni trzonowiec    jest znacznie przerośnięty,  na szczęście nie drażni   jeszcze podniebienia,  nie ma  żadnych zaczerwienień  ani ranek, jak tylko  chłopak  się wzmocni  będzie miał pod narkozą  robioną korektę.
W tej chwili  walczymy przede wszystkim o powrót  apetytu bo Duszek sam nie je prawie nic .
Ciągnie nam się strasznie to leczenie kokcydii, a w sumie  powikłań po leczeniu powiedziałabym bardziej,  bo powtórne badanie kału  nie wykazało już   ich obecności     :icon_frown:
« Ostatnia zmiana: 07 Lut, 2012, 15:18 wysłana przez Natka1 »

Dusio ... miał 2 lata  3 miesiące i 16 dni (*)

 

SimplePortal