29 Mar, 2024, 00:32

Autor Wątek: Szynszyla jest ufna, lecz nie chce brać żadnych smakołyków i nie umie się kąpać  (Przeczytany 6242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szczuru

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
Witam!

Mam pytanie. Kilka miesięcy temu kupiliśmy z Narzeczoną szynszylę - prawie od początku zwierzę brało od nas smakołyki (rodzynki itp) a posadzone na piasku zaczynało się kąpać. Kilka dni temu kupiliśmy następną szynszylę. Ta jest bardziej ufna - podczas biegania wdrapuje się na nogi, sama przychodzi, jak włoży się rękę do klatki i nie tylko, lecz nie chce brać od nas żadnych smakołyków (to może być kwestią zaufania) a wsadzona do kąpidełka ucieka z niego, jakby w ogóle nie wiedziała co to jest. Szynszyle da się jakoś nauczyć kąpania i innych tego typu rzeczy czy coś może być z nią nie tak?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: 13 Mar, 2008, 19:46 wysłana przez szczuru »

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Myślę, że z Waszą szynszylką jest wszystko w porządku. Znalazła się w nowym miejscu i dociera do niej mnóstwo innych niż dotychczas bodźców. To nic dziwnego, że reaguje na jedne bodźce (na Was :)) na inne nie (piasek, smakołyk). Dużym plusem jest to, że się Was nie boi a to dobra droga do szybkiego oswojenia i zaprzyjaźnienia. Nie przejmujcie się tym, że nie bierze smakołykow. To kwestia czasu- musi zobaczyć, że niesie to za sobą przyjemność. O nauce kąpieli był już wątek tutaj jednak myśle, że sprawa ta sama się rozwiąże i nowy nauczy się kąpieli od starszego szynszyla lub po prostu skorzysta z niej kiedy poczuje się bezpieczniej.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Może byc jeszcze jedna kwestia: braku wiedzy, co z tym "smakołykiem zrobić". Tak, szynszyle fermowe i sklepowe, które czesto sa odrzutami z ferm, nie są przyzwyczajone do smakołyków, nie znają ich, nie dostają, dlatego nie wiedzą co z nimi zrobić.
Jak ja nauczyć jeść? ano, zostawic jej w klatce rodzynka, jak już oswoi sie z jego zapachem i obecnością, to zacznie kombinowac do czego się "toto" nadaje.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline karmelka

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tosiaczek i Zuzalka :)
moja Tosia i Zuza obie nie potrafiły się kąpać na początku,pomimo że tylko Zuza pochodzi z fermy a Tosia z hodowli domowej. no ale widocznie dziewczyna od której Tosię wzięłam nie dbała o to. na początku nie chciały nawet sekundy wysiedzieć w kuli,więc nic na siłe,wypuszczałam je na wybieg a kula stała na dywanie,i powoli małymi kroczami popychane ciekawością i potrzebą oczyszczenia futerka same skumały o co w tym chodzi. co do smakołyków,nie chcą brać bo zapewne jeszcze wam nie ufają,no i każdy gwałtowny ruch ręką je płoszy. musicie uzbroić się w cierpliwość a będzie dobrze:) mówię to ja,posiadaczna mozaiki która na początku gryzła jak oszalała a teraz daje się nawet pomiziać pod pysiem:))

Offline gagat83

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bentley & Basia
a mi się wydaje jeślichodzi o smakołyki to zwierzątka w sklepach i na fermach nie mają takich rarytasów jakimi My je raczymy wiec powoli powoli i dojdzie szyla do tego co się robi np z rodzynką to tylko kwestia czasu a potem sama się będzie dopominać [-chomik-] o rarytas

Offline Laurin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Syriuszek i Maurice :*
Mój szlek kąpał się od razu, ale smakołyków nie chcial początkowo, dawałam aż w końcu zabrał ;) i od tego czasu nawet się dopomina :)

Offline ambiwalencja

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 311
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Ymre [szaraczek], Ydzio [beżyk]
Szczuru, a moze mlodemu sie wanna nie podoba? Co u Ciebie sluzy za kapidelko?

Moje szylki sie dosyc niechetnie kapaly, jak mialy za mala wanienke, ale teraz, jak maja duzo wieksza, to najchetniej by wcale z niej nie wychodzily :D

Offline szczuru

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
Wanienke mają raczej dużą, więc to nie był problem. Początkowo na starszego patrzył ze szczerym zdziwieniem - nie wiedział, co tamten robi z tym piaskiem, lecz z czasem nauczył się kąpać.
A ze smakołykami mieliście rację - nie wiedział, ze to, co mu dajemy, może w ogóle nadawać się do zjedzenia - już to naprawiliśmy ;}
Tylko dalej nie możemy ich do siebie przyzwyczaić :/ Niby już biegają w tym samym miejscu i nie zauważają się, dopóki na siebie nie powpadają, niby czasem nawet się szukają, jak jednego się schowa, natomiast po wsadzeniu ich do jednej klatki zaczynają się wojny... Taki stan trwa od około 2-3 tygodni. Początkowo były postępy, lecz teraz tak jakby się to zatrzymało :/

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
szczuru a jakiej wielkości jest ich klatka? Czytałam, pewnie tu na forum,w tej chwili nie pamiętam, że po zmianie na większą wojny ustały. Był nawet przypadek, że ustały po przestawieniu klatki w inne miejsce.

Offline mycha

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pusia i Chico :)
Ja mam taki sam problem. Na razie szylki są w osobnych klatkach. Włożyłam je na próbę do jednej większej klatki (70x50x100), ale nic z tego nie wyszło...

Offline szczuru

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
Klatka jest dosyć duża, więc nie w tym rzecz. Nie pamiętam wymiarów, w sumie nigdy jej nie mierzyliśmy, ale z powodzeniem mogłyby się w niej ganiać 4 szynszyle, lub nawet trochę więcej i nie czułyby się gniecione. No i "wojny" a raczej napaści na młodszego odbywają się też w przestrzeni bardziej neutralnej - rzadko, ale jednak :/

 

Collage "Szynszyla "

Zaczęty przez aleksandrossaDział Inne zdjęcia

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7827
Ostatnia wiadomość 03 Mar, 2009, 11:12
wysłana przez Idka
Czy szynszyla może "chrapać"?

Zaczęty przez florenceDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6458
Ostatnia wiadomość 15 Gru, 2014, 19:23
wysłana przez florence
"Dzień Szynszyla"! filmik z kulkami w roli głównej ;]

Zaczęty przez martita1991xxDział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6186
Ostatnia wiadomość 14 Wrz, 2009, 15:42
wysłana przez cinnamon_biscuit
"Kartoteka szynszyla" czyli przyłapany na gorącym uczynku!!!

Zaczęty przez Noraa2Dział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8986
Ostatnia wiadomość 09 Maj, 2016, 14:02
wysłana przez Melphomene
Szukam szynszyla - czyli porady dla tych którzy chcą powiększyć stado

Zaczęty przez fifiDział Początki z szynszylą

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 9844
Ostatnia wiadomość 23 Lis, 2009, 17:01
wysłana przez Tola
SimplePortal