hypothetical
28 Mar, 2024, 14:28

Autor Wątek: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu  (Przeczytany 4062 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline agusia200189

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
W poniedziałek (14 kwietnia 2008) rano moja szynszyla urodziła 2 młode. Jedno jest dwa razy mniejsze od drugiego. Wczoraj zaczęłam dokarmiania ich po tym jak zaczęły się bić o cyca i jak stwierdziłam, że ich mama ma bardzo mało pokarmu (małe nonstop wisiały przy sutku, samica nie mogła się nawet najeść sama). Młode były bardzo głodne, szczególnie to mniejsze. Podałam im mieszanke opisaną na tym forum (płatki owiane zalane wodą, cukier i śmietanak do kawy). Dzisiaj małe dostały biegunki. Przestałam podawać im mieszankę. Mniejsze słaniało się na nóżkach, miało zamkniete oczka i nawet nie miało siły iśc do matki. Podałam mu trochę glukozy rozpuszczonej w wodzie. Teraz już lepiej wygląda. Co im podawać, żeby im przeszła biegunka? Co dać matce, aby miała więcej pokarmu? Ile można podawać im glukozy, aby nie dostały hiperglikemi?

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Kwi, 2008, 18:42 »
Podaj im smecte - napewno pomoże w takiej sytuacji, zrób stężony roztwor i podaj do pysi ze strzykawki, a maluszków nie dokarmiaj narazie mieszanką z płatkami owsianymi, tylko samą śmietanką lub kocim mlekiem, dopiero za jakiś czas możesz włączyć do diety płatki, powinno załatwić problem. pewnie biegunka była wynikiem zbyt dużej ilości włókna w pokarmie i tym, że zwierzaki nie są przyzwyczajone do tego typu pokarmu.

co do glukozy to jest ona silnym zastrzykiem energii bo glukoza jest łątwo przyswajalna już z jelita, więc w przypadku słabego maluszka napewno pomogło, ale nie przesadzalabym z jej ilością, co prawda hiperglikemii nie dostanie, bo generalnie jest tak, że zdrowe [w sensie, nie chore na cukrzyce] zwierzęta poradzą sobie z taką ilością cukru - część wykorzystując, część magazynując, nie mniej jednak glukoza wywołuje nagły skok poziomu cukru który pewie dla młodego organizmu nie jest zdrowy, a przy tym dużo cukru może wzmagać biegunkę.

suszony seler, por wzmagają laktację, dodatkowo dużo wapnia i białka których mamusia teraz potrzebuje, zarodki i pyłek aby jej mleko było bardziej 'wartościowe' ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Kwi, 2008, 18:47 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Kwi, 2008, 11:13 »
I jak tam maluszki ?
Ja u ( co prawda starszego) malucha zatrzymałam paskudną biegunkę wywarem z kory dębowej.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline agusia200189

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Kwi, 2008, 16:32 »
Maluszki nie mają już biegunki. Od czasu do czasu dostawają glukozę, bo mamusi ciągle brakuje pokarmu> Narazie poda jej suszony por i witaminy.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Kwi, 2008, 16:42 »
nie jestem pewna czy powinny 'dostawajać glukozę', bo ona nie ma większych wartości odżywczych, poza tym, że jest to 'energia w czystej postaci' - ale niestety, nie jest to zdrowa energia. maluchy teraz potrzebują dużo wapnia i białka a nie węglowodanów. Dlatego jeśli już dokarmiać, to mlekiem, nie glukozą bo możesz je mocno skrzywdzić.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline agusia200189

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Kwi, 2008, 17:39 »
Tylko, że od mleka one dostawają biegunki. Poza tym glukozę dostawają raz góra dwa razy dziennie, a tak piją mleko matki. Poza tym zaczynają się interesować stałym pokarmem, narazie obserwują mame i sianko do pyszczka biorą.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Kwi, 2008, 21:22 »
Agusiu a skąd wzięłaś tego pora ? Z tego co wiem to mamusiom podaje się seler na zwiększenie laktacji.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Kwi, 2008, 21:44 »
Basiu, bo ja wyżej napisałam, z kolei o porze gdzieś tam przeczytałam, nie pamiętam już gdzie ;)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Kwi, 2008, 21:49 »
No tak, niedokładnie przeczytałam twojego posta  :mrgreen:.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Kwi, 2008, 22:17 »
mam tylko nadzieję, że nikogo nie wprowadzilam w błąd ;) z tego co pamiętam to chyba vivka jadła pora suszonego własnie na laktacje, ew zaraz postaram się odnalezc zrodło informacji o porze ;D


agusia, Twoje maluchy mają biegunkę prawdopodobnie dlatego, że podajesz im mleko z laktozą której szynszyle nie trawią. stąd albo kocie, albo kozie mleko i w małych ilościach ale często [co 2h, ew rzadziej, skoro mamusia je karmi]
glukoza to naprawdę najfatalniejszy pomysł. Glukoza to 100% cukru w cukrze, w dodatku cukru prostego a szynszyle mają niską tolerancję na węglowodany, zwróć uwagę, że nawet u ludzi, gerbery które mają mało węglowodanów można stosować od najmłodszych miesięcy np. brokułowy a te z dużą zawartością już od późniejszych - np. marchewkowy.
a podawanie glukozy 2 razy dziennie to bardzo dużo i niestety, obawiam się, że możesz tym jedynie zaszkodzić niż pomóc, tym bardziej, że glukoza jak mówiłam, nie niesie za sobą żadnych potrzebnych maleństwom składników pokarmowych. glukozę podaje się tylko w wypadkach skrajnego wyczerpania, po ataku padaczki [i to RAZ a nie 2razy dziennie przez pare dni ;o!] przykro mi, ale taka praktyka może doprowadzić do katastrofalnych skutków. [nawet u ludzi odrobina glukozy powoduje ogromny skok poziomu cukru we krwii, nie chcę myśleć jak to wygląda u takich maleństw :(]

jak chcesz nabawić maluchy cukrzycy, to proszę bardzo. i ani nie żartuję ani nie przesadzam.
« Ostatnia zmiana: 20 Kwi, 2008, 10:55 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline agusia200189

  • ~Szynszyla Szara~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 4
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka u maluszków po dokarmianiu, matka ma mało pokarmu
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Kwi, 2008, 16:00 »
Dobrze wiem co robię. Znam sie na biologii i działaniu glukozy. Jest łatwoprzyswajalna więc małe się wzmocniły i miały wystarczająco siły, aby trzetrwać czas, w którym ich mama miała mało pokarmu. Maluszki nie dostawają już glukozy, bo nie są już takie słabe jak wcześniej. Dostały glukozy, żeby nie zdechły. Teraz ich wogóle nie dokarmiam.
Selera suszonego dawałam już jej wcześniej, nawet nie wiedząc, że jej to laktację wzmocni.

 
Stan Ciężki - Dziwne oslabienie /biegunka/ ropienie oczek

Zaczęty przez AmusiaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3398
Ostatnia wiadomość 09 Maj, 2007, 22:09
wysłana przez kea
biegunka, rzadkie, luźne, miękkie kupki, rozwolnienie.

Zaczęty przez JUSTYSIADział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 978
Wyświetleń: 252995
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2017, 22:35
wysłana przez Mysza <")))/
Nagla ostra biegunka i smierc

Zaczęty przez poziomka9Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2193
Ostatnia wiadomość 03 Gru, 2015, 05:09
wysłana przez poziomka9
Biegunka-przyczyny, objawy, leczenie.

Zaczęty przez CiupelekDział Problemy zdrowotne, choroby koszatniczek

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10865
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2019, 09:25
wysłana przez Logan
mało pije, nie pije, ile powinien pić, nie wiem czy pije, odwodnienie

Zaczęty przez Kasia :))Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 42748
Ostatnia wiadomość 28 Lut, 2018, 14:30
wysłana przez Roedeer
SimplePortal