28 Kwi, 2024, 17:10

Autor Wątek: zgniecenie, przytrzaśnięcie, przygniecenie, nadepnięcie, upadek, zmiażdżenie...  (Przeczytany 67463 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Potrzebna szybka pomoc

  • Gość
Byłem u weterynarza ale powiedział ze ma naciągnięte ścięgno i nawet nic nie powiedzial na temat jego zachowania...

Offline szynszylko

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Czoto, Niunia+2, Czarusia, Suzi i Czerczil
poszukaj innego weta, najlepiej sprawdzonego, takie który zna sie na szylkach, a przy podczas upadku szylek nie upadł np na główne? czy tylko coś spadło na jego łapke?

Moja Suzi i Czerczil są najpiekniejszymi szylkami pod słońcem :)
A Czoto, Niunię i Czarusię kocham jeszcze bardziej :*

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Byłem u weterynarza ale powiedział ze ma naciągnięte ścięgno i nawet nic nie powiedzial na temat jego zachowania...

Wejdź w dział weterynarze - polecani i znajdź tego najbliżej siebie.
zwykli weci nie mający pojęcia o gryzoniach , nie pomoga :(

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline AB-BA

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 421
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misia i Pusia
Moja koleżanka miała taki sam przypadek. Poszła do weta, który twierdził,
żę szyla tak się zachowuje, gdyż boli ją główa (co byłó oczywiste).
Poszła do innego weta i miała szczęście, bo w ostatniej chwili okazałó się,
że szyla można uratować. Miał poważne obrażenia.

Nie ma to jak szylka :)

Offline MartuskaM

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 120
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bubek i Filipek
To wszystko copiszecie jest traszne....Moj szylek ostatnio sie skaleczyl w łapke ...przemylam mu to woda utleniona i jest juz owielelepiej ale nie zatacza kulekani sie dziwnie nie zachowuje.
« Ostatnia zmiana: 01 Sie, 2007, 19:05 wysłana przez Mysza »

PoOzdrO DlA WszyStkiCh SzynSzYli I Ich PoOsiaDaCzy:*:*:*

Offline justynan2

  • ~Piach Master~
  • *
  • Wiadomości: 245
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Mufek, Zadziorka, Tymon i Karolek (Szelma(*))
U MOJEJ KOLEżANKI SZYLEK WPADł Z CAłYM IMPETEM NA ODKURZACZ I TEż MIAł PROBLEMY Z PORUSZANIEM. OCZYWIśCIE POJECHAłA OD RAZU DO WETERYNARZA GDZIE SZYLEK DOSTAł ZASTRZYKI. BYłO Z NIM NAPRAWDę żLE I CHYBA ZE DWA TYGODNIE WALCZYLI O NIEGO. NA SZCZęśCIE OKAZAł SIE SILNYM ZWIERZąTKIEM I WYSZEDł CAłO Z OPRESJI. CZUłA OPIEKA, LEKI I OCZYWIśCIE WIELE MIłOśCI, TO JEST RECEPTA. ALE NIE WOLNO ZWLEKAć Z WIZYTą U SPECJALISTY. ŻYCZę POWODZENIA I MAM NADZIEJę żE WSZYSTKO SKOńCZY SIę POMYśLNIE
« Ostatnia zmiana: 25 Lip, 2007, 20:47 wysłana przez Claudi »

Claudi

  • Gość
Cześć!
Nie piszesz nic na co upadł ani z jakiej wysokości. Jeden z moich szylków spadł z wysokości 2,5 metra na podłogę i nic mu się nie stało, inny z kolei wychodząc przez wygryzioną dziurę w plastikowej kuwecie klatki rozciął sobie tętnicę.
W takich sytuacjach nie wystarczy niestety standardowa lecznica - należałoby zwierzaczaka prześwietlić (rtg lub usg), bo gdy u szyla pojawiają się objawy choroby, najczęściej jest już za późno.
Obserwuj malucha, czy je, czy kupka, czy wydzieliny te nie są podbarwione na przykład krwią, co mogłoby świadczyć o wylewie bądź krwotoku wewnętrznym.

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
mam problem z szylem :-( mama go nie zauważyła i delikatnie potrąciła nogą, teraz zwierzak wygląda jakby miał czkawkę albo próbował wymiotować, tzn tak jakby ciężko oddychał a jak zacznie chodzić to chwilę później zachowuje się jakby miał odruch wymiotny albo czkał. niby zachowuje się w miarę normalnie, chodził, nawet trochę podskakuje, ale boję się że mu coś jest :? tak samo się zachowywał jak go odbierałam od poprzednich właścicieli, może teraz też się po prostu przestraszył?  :icon_frown:
« Ostatnia zmiana: 27 Sie, 2007, 17:31 wysłana przez Mysza »

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline AB-BA

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 421
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misia i Pusia
Moje szylki dostają czkawkę jak się wystraszą, lub jak naprawdę chcą wyjść z klatki ( najczęściej, gdy wyjeżdżam na wakacje ).
Ale jeżeli mam podać dokładnie o co chodzi, to proszę, żebyś podała jak silne było to uderzenie i czy szylek podczas biegania
widzi przeszkody i je omija.

Nie ma to jak szylka :)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Skoro twoja mama naprawdę delikatnie go potrąciła to nie powinno mu się nic stać zwłaszcza że piszesz o tych objawach które już miał jakby ze stresu ( choć ja z czymś takim się nie spotkałam ). U mnie też nieraz zdażyło się przy biegającej piątce że któryś niezauważony został kopnięty ale nigdy żadnemu nic nie było ( w mieszkaniu staram się chodzić na boso żeby zminimalizować ewentualność kopnięcia czy nadepnięcia - bosa stopa szybciej zareaguje przy dotknięciu futra )
 Obserwój szylka czy czasem się nie pogarsza jego stan, a jeśli tak to nic innego pewnie nikt nie wymyśli jak szybka wizyta u weta bo może mieć jakieś obrażenia wewnętrzne.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
to było delikatne, szylek zderzył się z nogą mamy jak akurat ją stawiała na podłodze ale od razu cofnęła nogę a szylek pobiegł pod szafę i tam siedział i szybko oddychał jakby miał czkawkę. widzi przeszkody, ale nie biega jak szalony, jest jakby osowiały ale je, pije i jak samiczka do niego gada to się ożywia i zaczyna jej odpowiadać.

no  mama też była boso, wszyscy chodzą boso właśnie żeby nie nadepnąć przez przypadek. szynszylek już nie ma czkawki ani nie oddycha już szybko, ale jak mówiłam jest jakby trochę przestraszony, wszedł pod półkę w klatce i tam siedzi.

no a właśnie tak(tylko bez czkawki) zachowywał się jak go brałam od właścicieli, więc mam nadzieję że się po prostu przestraszył... próbowałam go troszkę obejrzeć to nie zauważyłam żeby dotykanie w jakimś miejscu sprawiało mu ból, za to po swojemu zaczął się na wszelkie możliwe sposoby uwalniać z moich rąk i nie wyglądał na zwierzaka któremu coś jest(fizycznie przynajmniej)
« Ostatnia zmiana: 26 Sie, 2007, 21:38 wysłana przez aska69 »

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Trzymam kciuki aby to był tylko stres bo pewnie uderzył się w główkę a to może być niebezpieczne.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
nie w główkę, tylko w tyłek albo tułów, bo on mijał już mamę jak się zderzyli

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
No to według mnie tylko się przestraszył  :).

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline karolajn

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 381
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Moze jest jeszcze oszołomiony, moj Bafi tez tak kiedys miał. Wszystko dobrze sie skonczylo, tylko ze on akurat zderzyl sie z noga od stołka ;p

KaRoLc!a ;)

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
karolajn, a po jakim czasie Twój szylek zaczął zachowywać się normalnie?

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline karolajn

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 381
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Oj... niestety to bylo tak dawno, ze juz nie pamietam :(

KaRoLc!a ;)

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
no ale kilka minut/ godzin?

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline karolajn

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 381
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
Raczej kilka minut

KaRoLc!a ;)

Offline AB-BA

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 421
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misia i Pusia
hehe :) Kiedy moja szylka się przestraszyła, (dokladnie taka sama sytuacja jak z tym nadepnieciem)
to podeszla do mnie i porządnie ugryzła w palec u nogi :):):)

Nie ma to jak szylka :)

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
aha. no cóż, ciężko mi stwierdzić czy już mu przeszło bo zawsze jest taki mało rozrabiający, w przeciwieństwie do koleżanki ;-) mam nadzieję że wszystko z nim dobrze... ale pewnie i tak jutro pojadę z nim do weta.

on nie gryzie, nie bierze smakołyków z ręki więc nie wiem czy zachowuje się inaczej jak zwykle czy tak samo... jak jest na wybiegu to 3/4 czasu spędza w klatce  leżąc w hamaczku, więc naprawdę nie wiem co sądzić o jego zachowaniu :?

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline AB-BA

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 421
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Misia i Pusia
hm... moze taki jego kaprys? Moja szyla dzis zamiast biegac (jak jej kolezanka), to jadla kolbe.
A kiedy zamknęłam jej kolezanke i powiedzialam koniec biegania, to chciala wyjsc... :)
Kocham ja :)

Nie ma to jak szylka :)

Offline aska69

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1136
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Lady i Maniek :-D
no mam nadzieję że taki ma kaprys a nie że coś mu jest... ale jak słyszy koleżankę to od razu się ożywia i rozgląda za nią więc chyba nic mu nie jest ;-)

Mężczyźni rządzą światem ...
 a kobiety mężczyznami :wink:

Offline Julia

  • ~Rządzący Kąpielą~
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szarik,Pirat,Ogryzek(inne w moim sercu)
  Moj Pirat zachowuje się dokaładnie w ten sposób,- czyli czkawka i szczekanie- kiedy jest przestraszony. Po kilka minutach mu przechodzi.

Jula.Szarik-szara kulka,Pirat-czarny,Ogryzek,Gusia-świnka morska.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Asia, nie masz co się martwić, jeśli Twoja mama potrąciła go lekko nogą w tyłek. mało to razy rozpędzone szylki zanim nauczą się matriksów wbiegają z impetem w ścianę? - nie wiem jak wasze, ale mój tak robił i aż się o niego martwiłam ale nie sposób było go upilnować z tym - co jak co ale sciany nie zdemontujesz zeby nie stwarzała zagrozenia. :p no, chyba, że mieszkasz w psychiatryku i masz poduszki na scianach - wtedy nie masz o co się martwić. :)
Tak więc myślę, że "czkawka" była raczej tylko reakcją na stres.
« Ostatnia zmiana: 27 Sie, 2007, 12:42 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

 
Upadek z dużej wysokości

Zaczęty przez adka1312Dział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 81
Wyświetleń: 29723
Ostatnia wiadomość 25 Maj, 2013, 12:11
wysłana przez Anna83
[za TM] Przechylona główka - czy to upadek ?

Zaczęty przez Karolina KitkaDział Tęczowy Most

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 11877
Ostatnia wiadomość 29 Gru, 2015, 23:48
wysłana przez Wilczy Deszcz
Mały upadek

Zaczęty przez pruskiDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1862
Ostatnia wiadomość 25 Cze, 2015, 18:04
wysłana przez pruski
Przygniecenie

Zaczęty przez MartaKijuDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 107
Wyświetleń: 29214
Ostatnia wiadomość 13 Lis, 2015, 14:04
wysłana przez Kijek
SimplePortal