08 Maj, 2024, 19:29

Autor Wątek: zapotrzebowanie na wapń w różnym wieku (białe,żółte, pomarańczowe ząbki)  (Przeczytany 2288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Ostatnio obserwuję ciekawą korelację między wiekiem a kolorem zębów szynszyli.

Wszystkie moje osobniki żywione są w ten sam sposób: ta sama karma, zioła wg własnej kompozycji z dodatkiem premixu ROBORAN H (w okresach wymiany okrywy włosowej)

zauważyłam (nie tylko na przykładach któe zaraz opiszę) ,że najjaśniejsze z mego stada ma zęby Filip i Wacik.
Są one jasno pomarańczowe.
Wacik ma niecały rok, Filip ma już lat tak wiele, że zgubiłam się w rachubie.
najbardziej pomarańczowe ze stada mają moi "średni" Panowie czyli Pedrzyk i Elo.

tą zależność obserwowałam jeszcze gdy żył Yuki i Ciacho, a także obserwuję w sklepie na młodych szynszylach którym z wiekiem ząbki nabierają kolorów (od zupełnie białych do jasno pomarańczowych)

Być może jest to związane z zapotrzebowaniem na minerały i witaminy zależnie od wieku.
U młodych osobników jest to zasadne ze względu na rozwój szkieletu i mięśni.
a u starszych? Być może jest to związane z ograniczonym przyswajaniem bądź aktywnością parathormonu odpowiadającego właśnie za gospodarkę wapniową.

zęby Pedra. ~6(?) lat.

zęby Filipa >10(?) lat.

W tym miejscu chciałabym podjąć dyskusję o kolorach ząbków u waszych szynszyli
W jakim są wieku?
jak je karmicie?  jak suplementujecie wapń? w formie kostek mineralnych? premiksów? sepii?
Jaki mają kolor zębów?
Jak to u Was jest?




Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline fujitsa

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Filip, Majka, Słoneczkol
Ja z własnego doświadczenia, które nabyłam przez 14 lat z moimi szynszylami, tylko raz doświadczyłam tego zjawiska jaśniejszych zębów u szynszyli. Obecnie mam szynszyle w wieku 13, 10 i 6 lat. Z czego Filip ma 10 lat i od jakiegoś czasu zaobserwowałam u niego ,że dolne ząbki zrobiły się jaśniejsze. Powinny być az pomarańczowe a przybierały barwę jakby mu ktoś je wybielił. Zdziwiłam sie ponieważ wszystkie szynszyle przebywają w tej samej klatce i dostają ta sama karmę, a maja naprawdę szeroki wachlarz urozmaiceń. Jedno mogę powiedzieć, że zdrowe zęby powinny być pomarańczowe a białe to oznacza, ze coś jest nie tak. Brakuję czegoś. Nie wiedziałam jak mu pomóc, nie znalazłam fachowej literatury ani porady od weterynarza. Jeżeli były jakieś opinie to: za mało wapnia, pyłek kwiatowy itp. Niestety w moim przypadku nic nie wpływało na zmianę ubarwienia mojego szynszyla. Od jakiegoś czasu zaczęłam podawać mu vibovit dla niemowląt rozpuszczony w gerberku. Minęło juz dosyć sporo czasu ale w końcu zauważyłam, ze znowu zaczynają przybierać tego cudownego dla szynszyli pomarańczowego koloru. To jedyne moje skuteczne jego leczenie, najwidoczniej brakowało mu czegoś czego nie było w różnorodnej karmie i tylko jego organizm miał tego niedobory i ten składnik musiał sie znaleźć w vibovicie.

Offline Fibius

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 135
  • Uzbierane migdały: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Internetowy Sklep Zoologiczny HIPCIO
A wpływ genów czy umaszczenia na kolor zębów? :D

Przykładowo, u myszy kolor zębów zależy od tego czy są satynowe (białe zęby), czy też nie (pomarańczowe).
Przykład może odległy, ale może coś w tym jest? :)

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Moje Szynszyle są w wieku 14 lat - Szyluś i ok roku - Tajfun. Szyluś sporą część swojego życia karmiony był karmą na wagę, ale już od dłuższego czasu karmiony jest Versele Laga Re-Balance/Nature. Nie mam pojęcia co jadł Tajfun przez pół roku swojego życia - bo adoptowałam go, ale teraz też je tylko VL. Jeśli chodzi o wapno - to część z Was pewnie mnie skrytykuje, ale moje dostają suporex, tak ten pustak bialy budowlany, w kawałkach. Sprawdza się u mnie genialnie, i zawsze z dużej kostki zostają małe kuleczki. Tajfun dostał jeszcze jedną sepie ( taką  małą za 1,50 zł w Hipciu co są) , ale traktuje to jako zabawke, którą można uderzać po kratach ;)
Do sedna - obaj mają mocno pomarańczowe ząbki bez plamek czy przebarwień. Co do maści to Tajfun to czarny aksamit a Szyluś standard, więc to chyba nie kwestia koloru, choć kto wie :)

Offline Paula_91

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 489
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
Wiesz @Diablo u mnie nic innego się nie sprawdzalo, zwykle wapno z zoologa albo na jedna noc, albo w ogóle olane. A Szyluś już tak 14 lat na tym suporexie jedzie :)

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Moje szyle karmione są mieszanka Versele Laga Nature oraz Versele Laga Complete Chinchillas & Degu,  do tego zioła,  sianko,  przysmaki (topinambur, pomidor, jabłka,  cykoria,  orzeszki,  morwa,  jagody goji, siemie lniane,  pyłek,  zarodki), podaje wapno w kostce trixie, gałązki.
Zęby obu chłopaków są koloru pomarańowego,  bez przebarwień ;)
Moris ma ok 3 lata Timon 2,5 roku ;)

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Też zauważyłam, że u mnie im starsza szylka tym jaśniejsze ząbki.

Karma: Versele laga + Crispy Pro. Sianko i zioła wszelakie, suszone jabłka, pomidorki, pestki dyni i słonecznika, migdałki, czasem orzechy włoskie, suszona marchewka.
Suplementacja: kostka wapienna Vitakraft i Sepia, zarodki pszenne (akurat odwapniają organizm, więc z tym ostrożnie)

Bunia: zakładam 2 latka- ząbki pomarańczowe jak u Pedra.
Beza: 7 latka, ząbki pomarańczowe jak u Pedra
Tusia: (nieżyjąca już) 10 lat, miała ząbki jaśniejsze jak Filip. 

*Filip i Tusia byli zdaje się równolatkami Dream, jakoś podobnie dołączyłyśmy do forum.



Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 

szynszyle białe i srebrne zachodzą w ciążę dopiero po 2 roku życia?

Zaczęty przez DissectDział Rozmnażanie

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 8774
Ostatnia wiadomość 06 Mar, 2011, 21:22
wysłana przez Dissect
Kratki C & C + złączki > Białe i Czarne do budowania klatek, wybiegów i zagrody

Zaczęty przez elka_wDział karmy, klatki, akcesoria

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 7171
Ostatnia wiadomość 17 Sie, 2014, 22:27
wysłana przez Paula_91
10.09.2005 w domu zagoscily dwie białe szylki

Zaczęty przez KONSTELACJADział Kalendarz

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 1728
Ostatnia wiadomość 15 Wrz, 2005, 08:49
wysłana przez KONSTELACJA
białe plamy w klatce :(

Zaczęty przez Mała_MiDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1339
Ostatnia wiadomość 21 Kwi, 2013, 20:34
wysłana przez Basia_W
Białe plamy u samca

Zaczęty przez KijekDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1196
Ostatnia wiadomość 03 Gru, 2015, 14:09
wysłana przez Kijek
SimplePortal