27 Kwi, 2024, 14:35

Autor Wątek: problem z zębami trzonowymi, siekaczami, ślinienie, ślinotok, dławienie, dławi, zabieg, przycinanie zębów, piłowanie, dokarmianie...  (Przeczytany 286053 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Claudi

  • Gość
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #825 dnia: 14 Maj, 2014, 16:21 »
Witajcie!

Mój Dyzio, który trafił do mnie za pośrednictwem Forum miał na początku podobnie. Zbyt długie zęby, niektóre chwiejące się. Gdy trafił do mnie w październiku 2013 - ważył ok. 430 g.

Przycinanie ma regularnie co miesiąc, ale nie zgodziłem się na wyrwanie tych chwiejnych. Po mniej więcej 4 miesiącach Dyzio się wzmocnił, teraz przed przycięciem (czyli po mniej więcej w czwartym tygodniu od chwili przycięcia, gdy je zdecydowanie słabiej) waży ponad 510g, a 2 tygodnie po przycięciu dochodzi do 550g.

Powiedziałbym tak: nie oczekuj, że zwierzę zacznie zaraz po przycięciu wcinać lepiej. Twojemu szylkowi należałoby pomóc ale inaczej.

Jest taki specyfik, który się nazywa HERBICARE. Jest to sproszkowana wysokoenergetyczna karma, która potrafi zastąpić posiłek (choć nie zastąpi ścierania rosnących ząbków).

Mój Dyziek dostaje obecnie - co najmniej raz dziennie - strzykawkę 10 ml HerbiCare rozrobionego z wodą (a w zasadzie ponad 12 ml bo napełniam ją do do pełnego wyciągnięcia tłoka). Oprócz tego dostaje też różne m"miękkie" jedzenie, ale ma także u suchą karmę, którą podżera sobie w nocy. Czasami dostaje także Lakcid albo podobny specyfik, który ma wzbogacić jego bakteryjną florę w jelitach.

Oczywiście mógłbym dawać mu więcej HerbiCare ale nie o to chodzi by przestawić go z normalnego jedzenia na ten specyfik, lecz żeby wspomóc jego organizm - szynszyla NIE MOŻE głodować, bo grozi to zastojem jelit.

Innymi słowy: Twój szylek będzie powoli wracał do normalnego jedzenia, ale w tym czasie należy go DOKARMIAĆ, według mnie najlepiej właśnie HerbiCare. Można także podawać odpowiedni probiotyk i tak dalej.
« Ostatnia zmiana: 14 Maj, 2014, 16:23 wysłana przez Claudi »

Offline GregguPL

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 14
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #826 dnia: 15 Maj, 2014, 17:22 »
Szylek wygląda coraz gorzej. Próbowałem mu dać kawałek banana, chleba, jabłka nie wiem ile z tego zjadł a ile tylko rozmymłał. Jutro jestem umówiony z wetem na Chłopskiej w Krakowie. Na razie po karmieniu poszedł do domku. Jak wyjdzie to postaram się jeszcze mu coś dać.

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #827 dnia: 15 Maj, 2014, 17:33 »
@GregguPL, czy banan i jabłko były świeże? Jeśli tak, to nie podawaj więcej ich swojej szynszyli, tak samo chleba - one tego jeść nie mogą. Jeśli już, to jabłko i banan suszone. Jak będziesz u weterynarza, to kup Herbi Care (jak radzi Claudi) lub Rodi Care, czy też Critical Care - wszystkie te preparaty są do siebie podobne, to proszek, który trzeba wymieszać z wodą do konsystencji papki. A zanim je kupisz, po prostu zmiel granulat, którym karmisz szynszylę i rozrób z wodą i tym go karm, żadnych świeżych owoców i warzyw. Po 5 dniach od zabiegu zwierzak nie przytyje na tyle, żeby było to widać gołym okiem.

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #828 dnia: 15 Maj, 2014, 18:27 »
Dodam jeszcze, że przyrządzona papka powinna być lekko ciepła bo zimnej nie chcą jeść. Taką papką napełniamy strzykawki (oczywiście bez igły) i wkładamy je do kubeczka z ciepłą wodą .
Co do świeżego banana czy jabłka (jabłko można potrzeć), to jeśli szylek jadł je wcześniej i lubił, to nie widzę przeszkód żeby sobie teraz je podjadał, tylko jeśli w pyszczku jest ranka, to jabłko będzie podrażniało ze względu na kwasy.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #829 dnia: 15 Maj, 2014, 18:36 »
herbicare+ gerberek śliwka jabłko, albo bananowy :( Lekko ciepłe, powinien zjadac ok 25-30ml na dzień.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Kiwi

  • Wielki Mistrz Szynszylowy
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 886
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #830 dnia: 15 Maj, 2014, 18:39 »
Ja jestem przeciwniczką podawania szeroko pojętych "zielonek", no chyba że naprawdę baaardzo rzadko (moje dostają po kawałku świeżej brzoskwini raz w roku, bo latem jest sezon :P ). Niemniej przechodząc do rzeczy - dieta chorej szynszyli nie może się opierać tylko i wyłącznie na przecierach z jabłek czy bananów, stąd mój post. Podstawą powinna być papka z granulatu, a najlepiej właśnie Herbi/Rodi/Critical Care.

Moja wetka mówiła, że jeśli gerberek, to najlepiej brokułowy, bo jest lekkostrawny :) Teraz chyba tylko BoboVita produkuje takie przeciery - nazywa się "Pierwsza łyżeczka 'Brokuły' "
« Ostatnia zmiana: 15 Maj, 2014, 18:45 wysłana przez Kiwi »

Weronka & Frania, Ginewra & Furia, Żabka & Żuczek
Amelka, Vivi, Romcia, Mia w

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #831 dnia: 15 Maj, 2014, 19:28 »
Kiwi, oczywiście że chora szylka nie może jeść tylko i wyłącznie owoców, ja miałam na myśli owoce jako dodatek oprócz papek, kiedy szylka nie potrafi twardych rzeczy pogryźć, a bananka potrafi pociamkać sama. Zawsze to coś, co zje sama, a przy dokarmianiu przez strzykawkę to ważne, bo po pewnym czasie taka szynszyla traci zainteresowanie gryzieniem i żyje tylko na strzykawkach, sama tak miałam i nie tylko ja.
A jeśli zaś chodzi o zielonki, to moje w sezonie zawsze dostają, to dla nich taka frajda kiedy sobie zajadają świeże listeczki czy kwiaty, aż grzech nie podać takich witaminek. Nigdy nie miały kłopotu z biegunkami po nich. Wystarczy przyzwyczajać szylki powoli. Są osoby, które w sezonie podają codziennie w dużych ilościach i szylki mają się świetnie.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #832 dnia: 15 Maj, 2014, 19:38 »
Nie ma  na co czekać .Dokarmiać i jeszcze raz dokarmiać. Ja mieliłam w młynku karmę podstawową i dodawałam zmieloną http://www.swiat4lap.pl/rodicare-instant-puszka-dokarmianie-przymusowe-p-331.html?cPath=59.Proponuj ę kupić  avilin (balsam szostakoskiego)-odrobina podana do pyszczka robi cuda.Felkowy przygryziony język i ranka na policzku goiła się bardzo szybko.
Trzymam kciuki za małego.

Offline Bożena

  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3906
  • Uzbierane migdały: 6
owiabiks - bardzo mocno trzymamy kciuki za Bratka,  :cmok:

krecik

  • Gość
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #834 dnia: 15 Maj, 2014, 21:22 »
Koniecznie trzeba sprawdzić co z zębami - coś jest nie w porządku skoro nie zaczyna jeść.

Jeśli nie je od kilku dni koniecznie trzeba go dokarmić - herbicare byłby na pewno najlepszy - skąd jesteś? Mogę Cię poratować porcją - u mnie jest na stałe właśnie ze względu na problemy z zębami... Generalnie jak mu przestaną pracować jelita, na skutek niejedzenia to będzie niewesoło. Możesz też po prostu zmienić mu karmę, pomieszać z wodą i podać w strzykawce.

Ale fakt herbi byłby najlepszy - moje go uwielbiają w każdej formie - wystarczy nawet z gęstej papki ulepić kulki i większość zwierzakow po prostu je pożera.

Na gerberki trzeba uważać - mogą powodować wzdęcia a przy okazji moje np. wszelkimi warzywnymi papkami gardzą, nawet jak są głodne...

Jeśli Twoja szynszyla nie dostawała świeżynek, należy baaardzo z nimi uważać - ja generalnie uważam, że powinny dostawać je symbolicznie - układ pokarmowy szyli jest jednak przystosowany do zjadania korzonków, wysuszonych traw i wszelkiej maści sukulentów... Świeżynek na 3000m n.p.m. raczej niewiele znajdują - a to jest ich naturalne środowisko.

I tak jak pisałam w poprzednim poście - przydałoby sie RTG, żeby sprawdzić, czy to źle podcięte trzonowce, czy raczej problem z korzeniami zębów.

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #835 dnia: 16 Maj, 2014, 08:01 »
Zgadzam się z krecik. Dodam tylko, że moja Psota zaczęła jeść już godzinę po zabiegu. Była jeszcze trochę nieprzytomna i nie mogła ustać na łapkach, ale na leżąco zjadła całą garść karmy. Pewnie wtedy działał jeszcze lek przeciwbólowy, bo później nie jadła aż do następnego dnia. Także z twoim zwierzakiem naprawdę coś złego się dzieje. Koniecznie go podkarmiaj, żeby nie skończyło się tak, że umrze z głodu.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #836 dnia: 16 Maj, 2014, 09:55 »
jabłko+śliwka suszona, śliwka suszona, jabłko+róża, banan, jabłko+banan, moje te gerbery wymieszane z herbicare'm wcinają jak małpa kit, nawet jak są zdrowe. Trzeba umieć dobrać gerberek do swojej szylki, nie każda lubi to samo. Trzeba próbować, a nie kupic jeden i mówić, że nie lubi jak nie podejdzie. Ja wykupiłam wszystko co było bez mięska w składzie i drogę eliminacji wybrałam najlepiej jedzone.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

krecik

  • Gość
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #837 dnia: 16 Maj, 2014, 10:53 »
Myszo, próbowałam róznych i absolutnie żaden im nie podpasował, może dlatego,  że moje szyle żadnych świeżynek nie dostają, a nawet jak im dać nie bardzo są zainteresowane, a gerberki to w sumie właśnie świeże owoce i warzywa, jeśli szyle nie dostawały wcześniej takiego jedzenia, nie widzę potrzeby ryzykować rewolucją żołądkową, zwłaszcza, że herbiegi uwielbiają, a zawiera on przecież wszystkie potrzebne im składniki. Gdyby nie chciały go jeść, to widzę sens kombinowania, ale jeśli jedzą herbieao po co dorzucać gerberki ??

krecik

  • Gość
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #838 dnia: 16 Maj, 2014, 11:23 »
Miku w kwesti wybrzydzania - jasne! Tyle, że ja uważam, że gerberki wcale nie są dla nich zdrowe. Mogą powodować wzdęcia, zwłaszcza, jeśli zwierzaki na codzień nie dostają świeżych owoców i warzyw, których, swoją w drogą, w diecie szyli też za bardzo być nie powinno tutaj z @Kiwi jesteśmy zgodne.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #839 dnia: 16 Maj, 2014, 18:47 »
hmm, niby macie rację, ale moje samego herbicare nie chciały jeść, poza tym blokował mi się w strzykawce, a gerberek nadaje taki poślizg od owoców.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #840 dnia: 16 Maj, 2014, 20:22 »
I u mnie pojawił się problem z zębami , u Pestki...
Dziś zauważyłam , że nie ma dolnego siekacza, ale je normalnie .
jutro pójde z nią do weta .

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #841 dnia: 16 Maj, 2014, 20:39 »
@mikar78  to prawda , tak jak było z tą agresją  :/

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #842 dnia: 16 Maj, 2014, 21:30 »
Karolino, mój Pusio od 13 lat ma jednego siekacza na dole i zajada normalnie, nie martw się tym, ale weta odwiedź i sprawdź dlaczego tego ząbka nie ma.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #843 dnia: 16 Maj, 2014, 21:37 »
Basiu ale Pesia miała go jeszcze jakieś 2miesiące temu , musiała go sobie wybić albo wyrwać przy ciągnięciu drzwiczek :/
Jutro napewno pójde do weta i dam znać co z moją seniorką :*

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline GregguPL

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 14
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #844 dnia: 16 Maj, 2014, 21:59 »
Sytuacja się zmieniła o 180 stopni. Szynszyla dzisiaj prawie nie dawała oznak życia. Wet stwierdził że sytuacja jest dramatyczna. coś mówił o układzie pokarmowym i że tak na prawde to wszystko co niby jadł to nawet tego nie połykał tylko to w pyszczku cały czas trzyma. Został u weta.  [becze]

Offline 5zy5zka

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1185
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Tofik, Pysia, Psotka, Pchełka
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #845 dnia: 16 Maj, 2014, 22:05 »
Matko to straszne ;( Podawał mu jakieś leki? Mówił co będzie z nim robił? Powinien dokładnie z Tobą omówić co i jak. Zdrowia dla malucha :(
« Ostatnia zmiana: 16 Maj, 2014, 22:33 wysłana przez 5zy5zka »

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

(*) Dukat - ze mną 09.08.2012r. - 02.02.2013r.

[-chomik-] [-chomik-] [-chomik-] [-chomik-]

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #846 dnia: 16 Maj, 2014, 23:04 »
To straszne :(
Oby wszystko się dobrze skończyło...

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #847 dnia: 17 Maj, 2014, 04:08 »
@GregguPL i jak kulka?

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: problem z zębami
« Odpowiedź #848 dnia: 17 Maj, 2014, 20:22 »
Dzięki za pocieszanie. Pisałam wcześniej, że na zdjęciach są przerośnięte korzenie. Poza tym przodozgryz. Próbujemy walczyć.
Dream, oczywiście przekręciłam nazwę leku.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline GregguPL

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Wiadomości: 14
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brak poprawy po przycinaniu ząbków
« Odpowiedź #849 dnia: 18 Maj, 2014, 17:26 »
Po telefonie do weta dowiedziałem sie że nie jest ani lepiej ani gorzej. Stan jest nadal krytyczny

Wysyłane z mojego ST25i za pomocą Tapatalk 2

 
Problem z "nowymi"

Zaczęty przez szyszka95Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1561
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2017, 01:19
wysłana przez M___M
Problem z kupnem karmy w małej miejscowości -> zakupy przez Internet

Zaczęty przez IlonaDział Żywienie

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6066
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2009, 23:34
wysłana przez greatdee
Woliera na metr pięćdziesiąt i problem z półeczkami - skąd wziąć ? [Wrocław]

Zaczęty przez TanDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 4902
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2010, 22:06
wysłana przez Basia_W
problem- szynszylek leży i nie reaguje, ciężko oddycha

Zaczęty przez szynszylolDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4035
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2014, 22:28
wysłana przez marcsl
Problem z Szynszylem - ospałość, praktycznie brak aktywności.

Zaczęty przez Nogad_21Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17365
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2010, 10:27
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal