28 Kwi, 2024, 00:26

Autor Wątek: Czy to może być problem z zębami?  (Przeczytany 793 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aleksandra2019

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
Czy to może być problem z zębami?
« dnia: 25 Lut, 2024, 16:38 »
Witam, prosiłabym 'mądre głowy' lub kogoś kto miał podobną sytuację o odpowiedź .
Mianowicie mam 6 letniego samczyka. Rok temu stracił swojego braciszka (braciszek miał operację na złamaną łapkę i niestety jej nie przeżył). Od tamtej pory chilka nie jest zbytnio zainteresowany patyczkami.  Gryzie ,ale bardzo mało, myślę że wcześniej obydwoje się 'motywowali' do gryzienia patyczków ☺️

Jakiś miesiąc/dwa miesiące temu zauważyłam że chilce łzawią oczka, tzn ma takie futerko wokół oczu jakby z innego futerka (nie wiem jak to opisać, takie pierścienie wokół oczu)i się drapię. Nie przejęłam się tym zbytnio bo św pamięci braciszek miał tak samo i miał stwierdzone zapchanie kanalików łzowych.

Teraz zastanawiam się czy to nie zęby.... Chilka tak jak mówiłam niekoniecznie jest zainteresowany patyczkami, mimo że inne rzeczy chrupie bez problemu (tj. topinambur, jakieś ziołowe twarde kulki , gryzaczki, karmę )- chociaż nie z taką częstotliwością jak wcześniej gdy byli we dwójkę. Wczoraj zauważyłam że drapiąc się w te oczka wydrapał sobie troszkę futerka z obu stron wokół oczu. Ogólnie biega po domu jak szalony (nie jest klatkową szynszylą) , podgryza meble , ściany , nawet kanapę.

Jak myślicie ,czy to by mogły być oznaki że coś dzieje się z ząbkami? Czy razem to przez np kanaliki łzowe ?
Wiem że muszę jechać do wet, ale wiecie jak to jest, dla mnie wyprawa 150 km do wet to cały dzień wyprawy i ogromny stres dla chilka.... Niestety w moim mieście są sami wet którzy nie chcą słyszeć o szynszylach ..tym bardziej że rok temu straciłam już jedną kulkę przez narkozę i bardzo się boje że z tym może być tak samo 😢.. Byłabym wdzięczna gdyby ktoś odpowiedział....

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy to może być problem z zębami?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lut, 2024, 18:56 »
Jeżeli bardzo kochasz swoją szylkę to nie zastanawiaj się tylko jak najszybciej zasuwaj do weterynarza który zna się na szynszylach.Będziesz spokojniejsza.A te objawy w twoim opisie świadczą o problemach zębowych.Tylko dobre rtg pokaże co się tam dzieje i pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie

Offline Aleksandra2019

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Czy to może być problem z zębami?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lut, 2024, 10:47 »
A jeszcze jedno....
On tych oczek nie ma cały czas takich .... Są dni że wyglądają bardzo dobrze.
No i jest jeszcze kwestia, że z tych oczek potrafi wypływać taka biała wydzielina , i to najczęściej gdy chilka myje sobie pyszczek...czy taka wydzielina też by była przy problemach z zębami ??
Bo gdy rok temu byliśmy na operacji z tamtą szylka to również robili RTG głowy i stwierdzili że zęby są zdrowe a on miał x tymi oczkami tak samo, mokre i ta wydzielina. Dlatego kolejny lekarz stwierdził że to zapchane kanaliki

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy to może być problem z zębami?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lut, 2024, 11:13 »
A jeszcze jedno....
On tych oczek nie ma cały czas takich .... Są dni że wyglądają bardzo dobrze.
No i jest jeszcze kwestia, że z tych oczek potrafi wypływać taka biała wydzielina , i to najczęściej gdy chilka myje sobie pyszczek...czy taka wydzielina też by była przy problemach z zębami ??

Myślę że tak.Tylko zdjęcie rtg i fachowa opinia/opieka lekarza pokaże gdzie jest problem
A jeżeli jest to problem z oczami to warto ograniczyć kąpiele piaskowe i zmienić ewentualnie na taki który mniej pyli
« Ostatnia zmiana: 26 Lut, 2024, 11:20 wysłana przez marcsl »

Offline Aleksandra2019

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Czy to może być problem z zębami?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lut, 2024, 13:04 »
Dziękuję za tak szybką odpowiedź ☺️

Offline Aleksandra2019

  • ~Szynszyla z Ambicjami~
  • ***
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 11
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Czy to może być problem z zębami?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Lut, 2024, 13:55 »
Umówiłam nas na wizytę do weterynarza na środę.
Ale niestety u tej pani możemy jedynie stwierdzić czy coś dzieje  się z oczkami , zbada wszystkie możliwe przyczyny , jeżeli stwierdzi że oczka są zdrowe pokieruje nas do wet który zna się na ząbkach

 

Problem z "nowymi"

Zaczęty przez szyszka95Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1579
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2017, 01:19
wysłana przez M___M
Problem z kupnem karmy w małej miejscowości -> zakupy przez Internet

Zaczęty przez IlonaDział Żywienie

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6110
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2009, 23:34
wysłana przez greatdee
Woliera na metr pięćdziesiąt i problem z półeczkami - skąd wziąć ? [Wrocław]

Zaczęty przez TanDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 4934
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2010, 22:06
wysłana przez Basia_W
problem- szynszylek leży i nie reaguje, ciężko oddycha

Zaczęty przez szynszylolDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4053
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2014, 22:28
wysłana przez marcsl
Problem z Szynszylem - ospałość, praktycznie brak aktywności.

Zaczęty przez Nogad_21Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17396
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2010, 10:27
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal