hypothetical
28 Kwi, 2024, 06:22

Autor Wątek: Skrzyp Polny  (Przeczytany 5509 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Skrzyp Polny
« dnia: 13 Sty, 2008, 13:54 »
nazwa: Skrzyp polny
producent: Zuzala
cena: 75/4 zł
skład: wilgotność: 11,06%, zanieczyszczenia mineralne: 0,21% ; zanieczyszczenia organiczne 0,38%.
nota od producenta: Związki czynne zawarte w skrzypie zwiększają ilość wydalanego moczu a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki zawartości związków krzemu skrzyp ma duże znaczenie w procesach regeneracyjnych, wpływa on na metabolizm kolagenu a konsekwencji na gojenie się ran i odbudowę kości. Związki krzemu zapobiegają także odkładaniu się złogów w drogach moczowych. Związki czynne zawarte w krzemie poprawiają stan okrywy włosowej.
dawkowanie: króliki i szynszyle 1-2 gałązki 2 razy w tygodniu, mniejsze gryzonie 1 gałązka 1 do 2 razy w tygodniu.
nasza opinia: bardzo chętnie jedzony, o wspaniałych właściwościach... napewno kupię ponownie ;)

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Sty, 2008, 17:58 »
Moje szynszyle również jedzą go ze smakiem.
Chciałam tylko dodać, że skrzyp zawiera antywitaminę B1. Dlatego w wypadku ludzi, przy długotrwałym stosowaniu należy podawać dodatkowo wit B1 w tabletkach.
Co do gryzoni- przestrzegać dawkowania podanego przez producenta, nie przekraczać wskazanych ilości.

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lut, 2008, 19:30 »
Nie jestem pewna czy skrzyp można podawać, bo dzisiaj weszłam na stronę lecznicy Anny Ryś i skrzyp polny jest wymieniony jako jedno z czterech ziół których należy się wystrzegać i nie podawać gryzoniom.        :pytam_pytam_pytam:

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lut, 2008, 19:45 »
Basiu ja też jakiś czas temu widziałam tą stronkę i sama nie wiem co o tym myśleć. Fakt faktem szynszylom podawałam (głównie w czasie rekonwalescencji Herbiego po złamaniu)i nic złego się nie działo. /Żadnych niekorzystnych objawów żołądkowo- jelitowych nie zaobserwowałam. Hmm...

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lut, 2008, 19:52 »
Ja też moim kupiłam i raz dałam ale teraz to już nie wiem.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lut, 2008, 20:01 »
Ech w wikipedii przy skrzypie polnym jest trupia czaszka. Pisze, że w dużych ilościach jest trujacy dla zwierząt, a szczególnie wrażliwe są konie i świnie. No ale skrzyp jest używany w ziołolecznictwie, poza tym chyba nie wypuściliby na rynek czegoś co mogłoby być zabójcze dla gryzoni...

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lut, 2008, 20:21 »
no tak, pewnie coś w tym musi być.. ale wydaje mi się, dlatego min dawkowanie jest tak małe.. i że możliwe, że część substancji trujących ulega degradacji{tak jak wiele dobrych substancji} pod wpływem suszenia {w warunkach przemysłowych niestety w dość wysokich temp} poza tym produkty te są badane laboratoryjnie i muszą pewnie spełniać jakieś standardy. choć jak wiadomo, różnie to bywa.

dodatkowo w książce o ziołach {"Zielarstwo" - Non Shaw}
pisze:
"Skrzyp w dużych ilościach jest trujący dla bydła, brak dowodów na toksyczność dla człowieka. W okresie ciąży lepiej unikać mocnych wywarów i dużych dawek" {dodam, że w tej samej książce pisze żeby nie spozywać podczas ciąży np. cynamonu, więc mniemam, że skrzyp w rozsądnych ilościach jest bezpieczniejszy}
« Ostatnia zmiana: 24 Lut, 2008, 20:26 wysłana przez dream* »

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lut, 2008, 23:29 »
Właśnie mam obawy co do skrzypu i moim nie podaje. Dla ludzi moze i jest nieszkodliwy, ale jest stosowany tylko w postaci wyciągów lub naparów, a podczas gotowania w wysokiej temperaturze wiele substancji szkodliwych ulega rozkładowi.
Jednak zwirzakom nie podajemy naparów  czy wyciagów, o gotowaniu nie wspomnę. Hmm.. ciekawe zy da sie jakos problem tego skrzypu wyjaśnić.

Swojego czasu zrywałam skrzyp, gdyż rosnie on w moim ogrodzie, ot tak naturalnie, jeśli nie koszę trawnika po jakims czasie w określonych i tych samych miejscach wyrastaja mi piękne skrzypy. No więc zbierałam sobie i suszyłam przez lato, ale kiedys przeczytałam że ztruł sie nim królik, na jakims królikowym forum. I cały zapas wyrzuciłam..

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline jelonekiniuchaczek

  • ~Cyber Szynszyla~
  • ***
  • Wiadomości: 314
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Książę Niuchacz...śpij, skarbie*
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Lut, 2008, 12:50 »
Niuchacz je z apetytem. Nie miałam pojęcia, że może być toksyczny, przecież ludzie piją herbatki skrzypowe. Pewnie, co za dużo, to niezdrowo, więc lepiej trzymać się dawek.

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. (Augustyn z Hippony)
Mania wsr hrw - niech rośnie, niech się rozwija...

Offline coolmamcia

  • POMOCNA DŁOŃ
  • ~Kierownik Klatki~
  • ***
  • Wiadomości: 863
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Zozu, Herbi, Kacper (vel Siusiek)
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Kwi, 2008, 20:02 »
Dziś zapytałam weterynarza o skrzyp. Pierwsze na co zwrócił uwagę to to, że zawiera zbyt dużo krzemionki. Odradził podawanie go szynszylom, ponieważ  u nich poziom fosforanów bezpostaciowych (w moczu) ze względu na to, że są typowymi roślinożercami, jest dość wysoki. Krzem mogłby wpłynąć na wzmożoną krystalizację.
Szczególnie przy stanach infekcyjnych układu moczowego u szynszyli jest niewskazany, a tak naprawdę badania nad wpływem skrzypu na szyle prowadzone nie były (zdaniem weta).
O dziwo w notce producenta jest informacja odmienna.
Czyli, jak w wielu przypadkach, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a zdania są podzielone. :(

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Kwi, 2008, 15:16 »
Coolmamciu, producent zawsze pisze co chce byle tylko srzedać swój towar, dlatego właśnie do ulotek podchodzę z rezerwą. Posłucham weterynarza.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline tygrysek

  • ~Sianochłonna Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 42
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Szymuś i Bianka
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Maj, 2008, 03:03 »
ziele skrzypu polnego jt stos. w medycynie i weterynarii jako moczopędne i przeciwkrwotoczne oraz pomocniczo w leczeniu początków gruźlicy; najbardziej wrażliwe są konie (szczeg. źrebięta) i świnie - zatrucia śmiertelne; u krów obniża mleczność; objawy występ. dopiero po pewnym okresie skarmiania, gł. porażenia ośrodkowego ukł. nerw. = odurzenie, bezwład mięśni; trujące są zarówno świeże jak i suszone rośl.; najmniej trujący z 4 krajowych gat. jt skrzyp polny; temperatura ponad 50 st. C inaktywuje toksyny w ciągu kilku dni; zawiera tiaminazę = enzym rozkładający wit.B1

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Maj, 2008, 17:36 »
temperatura ponad 50 st. C inaktywuje toksyny w ci&plusmn;gu kilku dni; zawiera tiaminazę = enzym rozkładaj&plusmn;cy wit.B1

Wniosek: napar ze skrzypu (ew. wyciąg) jest nieszkodliwy, a z suszonką trzeba ostrożnie i uważnie!

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline dream*

  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7229
  • Uzbierane migdały: 43
  • Płeć: Kobieta
    • moje CV
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Maj, 2008, 17:46 »
może będę miała okazję poznac jakiegos przedst. handlowego zuzali i go zapytam ;) bo wydaje mi się, że oni generalnie wszystko suszą w wysokich temp bo tak im się opłaca a mam prawo tak sądzic kiedy w pokrzywie zuzali znalazłam zasuszonego, podpieczonego żuka - a niestety, zioła w wysokich temp. często tracą swoje walory.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś.
Pedro&Wacik&Alvin//Yuki*Ciacho*Elo*Filip

Offline greatdee

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1110
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Skarboń-u Dream (Sowa, Bzyq, Fiołek (*))
    • a tym się zajmuję zawodowo :)
Odp: Skrzyp Polny
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Mar, 2009, 12:56 »
Kiedy kupowałam skrzyp też nie byłam świadoma tej domniemanej szkodliwości jego. Ale wśród moich szyszek nie zrobił furrory, był ledwie skubany, więc i tak już więcej go nie kupiłam ;)


Para qué vivir tan separados
si la tierra nos quiere juntar,
si este mundo es uno y para todos
todos juntos vamos a vivir.

 

SimplePortal