hypothetical
27 Kwi, 2024, 20:06

Autor Wątek: zatwardzenie  (Przeczytany 5372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
zatwardzenie
« dnia: 29 Maj, 2010, 20:01 »
Witam

Mam problem najmniejszy z miotu Lavi samczyk ma zatwardzenie , niestety mała urodzona samiczka  przez cesarke tez ma zatwardzenie , masowałam brzuszek nic nie pomogło o godz 13,00 byłam u weta dostały Parafinke , przyjechałam do domu tez masowałam brzuszek nic nie pomogło  o godz 17,00 pojechałam z malcami do weta dostały cos na odkłaczanie , i cos na rozlużnienie kurcze masuje im brzuszki ale dalej kupki nie widze
Mała ma dopiero 4 dni karmiona jest sztucznie i jak wczesniej chetnie jadła to teraz nie chce jesc a jak mi sie uda jej cos dac do jedzenia to bardzo mało ,  malec ma miesiec i 5 dni karmiony przez mamusie , je sianko zuzali  , zarodki, babke lancetowata , mniszek lekarski , babka szerokolistna , gryzie juz patyki i juz nie wiem co mam zrobic .
Mały ma nabrzmiały brzuszek .
Co moge jeszcze zrobic zeby jakos wywołac kupki ?????   

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maj, 2010, 20:34 »
Mój  jeden 10 dniowy maluch dostał raz wzdęcia. Nie chciała się ruszać i miała twardy brzuch i wyglądała jak balonik. Wet na nocnym dyżurze też mało pomógł i nie dawał większych szans. Dawałam espumisan, koperek i rumianek. Trzeba było odstawić na kilka godzin pokarm. Mała cały czas siedziała na ciepłej butelce i padając, bo to była noc, masowaliśmy jej brzuch bardzo długo. Udało się, powoli zaczęła robić kupy, ale pokarm dostała dopiero koło południa po wizycie u weta.
Spróbuj postępować podobnie. Espumisan na pewno nie zaszkodzi. Można masować brzuch ściereczką nakoczoną w ciepłej wodzie owiniętą folią. Nie dawaj pokarmu tylko np. rumianek. Nie wiem czym karmisz. Niestety przy sztucznym pokarmie trzeba bardzo uważnie obserwować malucha i czasem łatwo coś przegapić. Po jedzeniu masować brzuch i wytrzeć tyłek ciepłym wacikiem. Nie poddawaj się.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maj, 2010, 21:14 »
Temu starszemu maluszkowi możesz dać do pochrupania również siemię lniane,  a ten sztucznie karmiony powinien dostawać probiotyk np. lakcid według mnie, właśnie żeby uniknąć takich problemów. Ciężka sprawa z takim maleństwem, ja miałam do czynienia tylko z biegunką u takiego malucha. Trzymam kciuki i dużo sił życzę, bo pewnie nie masz teraz lekko.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maj, 2010, 21:15 »
Aguś, musisz sporo rozcieńczyć śmietankę wodą, to od tego, ze jest za tłusta, tymczasem dopajaj malłego naparem z rumianku.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Maj, 2010, 21:25 »
Dzieki sliczne :)
własnie rumianek  juz podaje jeju w domu wojna bo ja im nie odpuszcze kurcze myszka jakie proporcje tej wody ja daje 10ml mleka i 10 ml wody do tego malusienko masełka i gluten ....
Samczyk zaczoł jesc siano samiczke karmie na zmiane mleko + rumianek
samczykowi tez podaje rumianek i masaz cały czas z małymi przerwami


Własnie samica Lavia wzieła tą mała miedzy łapki i cos jej z kuferka wyssała jest mozliwosc ze to wyssała jej gówienko ????? małej troszke brzuszek spadł
Malec niestety dalej ma nabrzmiały brzuszek ...
« Ostatnia zmiana: 29 Maj, 2010, 21:34 wysłana przez szyszunka »

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Maj, 2010, 22:01 »
Brzuch masuj nawet godzinę. Ja wykarmiłam 4 małe rozcieńczonym kocim mlekiem na wywarze z płatków owsianych i tylko ten raz miałam problem - mała mozajka zjadła chyba za dużo na raz. Nie wiem czy nakonserwowana śmietanka jest odpowiednia dla małego, który wcale nie pił mleka matki. Ja uważam, że dopóki nie będzie robił bobków, nie powinien jeść pokarmu, ale to nie może trwać długo. Weterynarz mówił ile godzin maksymalnie, ale już nie pamiętam. Ja malucha poiłam na siłę, a później dodawałam pokarm powoli, najpierw bardzo rozcieńczony.

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Maj, 2010, 22:16 »
Owiabiks samiczka jest za słaba zebym jej pokarmu nie dawała bo ona jest do tego wczesniakiem niestety ale mamusia za wczesnie zaczeła rodzic o jakies 1-2 dni kurcze nie moge jej nie dac mleka bo ona jest słaba a do tego juz wczesniej nie jadła duzo . zaraz biore maluch i ide do kuchni z nimi beda tak długo biegac az zaczna kupac ...


Jest 10,00 niestety mimo ciagłego masowania samczyka tego 5 tygodniowego nic nie daje , wydalił 2 spieki ale tak malutkie ze ledwo je widac  i wydalił  je gdzies koło 5 rano  a do teraz nic wiecej  nie udało sie wymasowac ,niemam pojecia dlaczego ma takie zatwardzenie a jego rodzenstwo nie maja mimo ze jedza to samo ...
Podaje koperek , espumisan ,rumianek  nie chciał jesc lnu to zalałam len woda i podaje mu ta wode ktora jest sliska i powinna cos pomóc ,
Nawet juz podałam mu malutko xenny extra  - srodek na rozwolnienie podałam mu 2 malutkie dawki w odstepie kilku godzin.
Nie wiem co moge jeszcze zrobic chyba tylko czekac na cud
 
« Ostatnia zmiana: 30 Maj, 2010, 10:10 wysłana przez szyszunka »

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Maj, 2010, 12:05 »
I co z maluchami?

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Maj, 2010, 12:20 »
samiczka ta z cesarki brzuszek juz oki
Gorzej z maluszkiem samczyk nie wiem co juz robic tak jak wyzej pisałam podawałam mu juz wszystko cały czas masowany i nic nawet tak jak pisałam dałam mu xenne extra w 2 razach z odstepami i nic .. jest wycienczony teraz poprostu  poszedłspac w moim łozku .... jak do 18 nic nie ustapi to znowu do weta 
U samczyka jest jedna zmaiana wczesniej miał twardy nabrzmiały brzuszek teraz ma miekki brzuszek .
Własnie biega z tatusiem po wybiegu ( na codzien jak malec był zdrowy samiczka i maluchy były wypuszczane na sypialnie od7 rano i biegały na wolnosci nawet do 1,00 w nocy wic ruchu malce maja duzo . 
« Ostatnia zmiana: 30 Maj, 2010, 12:34 wysłana przez szyszunka »

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline jaszelma

  • ~Właściciel Półki~
  • *
  • Wiadomości: 491
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Standardowy Bibiak oraz czarny Ogonek Gubilonek
    • Ula-wyrodna mama:)
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Maj, 2010, 15:34 »
Możesz spróbować podać metoclopramid - najlepiej domięśniowo ,ale ostatecznie 3 krople do pyszczka też mogą być.To lek przyspieszający perystaltykę jelit.

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Maj, 2010, 19:06 »
Samczykowi wzdecia lekko schodza ale dalej masujemy brzuszek , jutromam wizyte u doktora Piaseckiego zabieram cała ferajne zeby je obejrzał .

Samiczka ta z cesarki od drogiej mamusi została adoptowana przez Lavie po tym jak głosno piszczała podczas masowania brzusia , teraz po kazdym karmieniu dajemy mała lavi a ta pieknie jej pielegnuje kuferek i chyba  malenska załapała gdzie ma lavia cycuszki ale jeszcze  podgladamy czy mała ssie cycka czy tylko sie tuli .

Dziekuje wszystkim za pomoc :)

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Maj, 2010, 22:07 »
Dalej trzymam kciuki, jestem ciekawa co doktor powie, więc wszystko dokładnie opisuj  :).
Jestem również ciekawa jak wyglądają relacje pomiędzy dwoma samiczkami z młodymi i czy te starsze od Lawii nie odganiają maleństwa ? - powodzenia

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Maj, 2010, 22:23 »
Dziękuje Basiu :)
Lavia jak i maluszki zajeły sie malenstwem troskliwie ,nawet samiczka czarnuszka ostatnio slicznie malenkiej wyczysciła futerko , wiadomo przy karmieniu robi sie zamieszanie aleja je juz pogodziłam , poniewaz malenka najlepiej sie rozumie z Miniuniem - samczyk najmłodszy ze stada to oni jedza razem w tym samym czasie a starsza i srednia razem :) oczywiście najsłabsze malenstwa jedza dłuzej bo te starsze sa wieksze i juz duzo wcinaja zieleniny oraz zarodków .

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Maj, 2010, 22:49 »
A czy mama tej malutkiej mieszka z Lawią i resztą ?

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline szyszunka

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 279
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Miniuniu, Łatka,Mikiki,Morusek ,Lavia - odeszła
Odp: zatwardzenie
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Maj, 2010, 21:56 »
Nie mieszka z maluchami i Lavia niestety alewykopały topór wojenny :(

Moje Szylki Maja We Władaniu Moje Serce

 

zatwardzenie, zaparcie, małe suche czarne kupki...

Zaczęty przez MaggeDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 311
Wyświetleń: 100648
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2022, 12:03
wysłana przez wiola23
Kichanie, krostki, drapanie, zatwardzenie?

Zaczęty przez casablancaDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2012
Ostatnia wiadomość 03 Mar, 2009, 10:33
wysłana przez jaszelma
ZATWARDZENIE ---> Poradnik

Zaczęty przez AndreasDział zdrowie i higiena

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2820
Ostatnia wiadomość 17 Sty, 2005, 13:49
wysłana przez Andreas
SimplePortal