hypothetical
09 Maj, 2024, 11:24

Autor Wątek: Świat jest mały.  (Przeczytany 1345 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Świat jest mały.
« dnia: 23 Sty, 2013, 15:18 »
Świat jest mały...
Taaak, dzisiejszy dzień jest tego najlepszym dowodem :]

Jak zwykle co miesiąc udaliśmy sie z Ciri do kontroli do doktora Barana. Ciri nie chce przyjmować już papek, za to ma ochotę na stałe pokarmy jak pestki słonecznika, migdały, pokrzywę itp. W diagnozie dowiedzieliśmy się, że siekacze odrosły, po "próchnicy" nie ma juz śladu, wyszła poza linie zgryzu i została odcięta, ząbki rosną bez wad szkliwa :) To tyle z radosnych wieści. Nadal borykamy sie z krzywym zgryzem i ostrogami na trzonowcach. Te ostatnie zostały spiłowane. Ciri po przyjeździe do domku zabrała sie do jedzenia pokrzywy. Ostatnio ma manię z pokrzywami!

Za to przed wizytą, która sie nieco opóźniła, w poczekalni spotkałam prze sympatyczną panią, która jak się okazało także przyszła do lecznicy z szynszylem. Także z problemem zębowym. Mam nadzieję, że po wizycie wiadomo już co stanowi przeszkodę w jedzeniu u ślicznej 6-letniej beżynki. I tak od słowa do słowa, okazało się że czytamy/piszemy na tym samym forum :) Mało tego, a co najbardziej mnie cieszy, że porady z NASZEGO forum są czytane i pomagają innym opiekunom szynszyli zorganizować sobie klatkę, pokój czy nawet mieszkanie pod kątem życia z szynszylem. Albo taka porada czym i jak dokarmiać szynszyle, niby nic, kilka postów, opis które gerberki są sprawdzone i które smakują maluchom a jak ratują w chwili kiedy trzeba szybko zareagować. Mało tego, mój mąż sie wygadał, że ja to Ja, czyli TA Mysza ^^ (uwaga - to nie jest kryptoreklama forum!).

Tak, świat jest mały. I nigdy nie wiemy gdzie spotkamy kolejnego szynszylomaniaka :) Gorąco pozdrawiam!




*Zaczynam  zastanawiać czy wiek 6 lat nie stanowi jakiejś granicy po której ujawniają się problemy z zębami u niektórych osobników na tle genetycznym. Może organizm po prostu nie wyrabia? I co gorsze mimo najlepszych karm, ziół, po prostu czasem nie mamy na to wpływu, że nasze zwierzątka zaczynają chorować. Możemy im tylko pomagać, leczyć lub po prostu dać spokojnie i bez bólu odejść.

Zapraszam do dyskusji. Mamy już dwa przypadki z problemami zębowymi. Może warto tak na spokojnie skompilować w jakim wieku i u jakich osobników zaczęły się problemy.


Moja Ciri, wiek lat 6 - początek problemów z zębami. Rodzice: matka standard, ojciec beżyk.




Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline owiabiks

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 659
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Bratek, Fiołek(*), Irys(*), Malwin(*),Narcyz(*)
Odp: Świat jest mały.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Sty, 2013, 16:29 »
To super, że z zębami Ciri lepiej.
Jeżeli chodzi o problemy zębowe, to u mnie pojawiały się w wieku :2; 3,5; 4 lat.
Problemy zębowe są często wtórne. U Narcyza pojawiły się po zapaleniu oskrzeli, a Irys przestał jeść jak wykluwał się rak. Malwin i Irys na 100% mieli dobrą dietę. U Malwina, który grzebał w buzi stwierdzono tylko lekki przerost, zresztą po tym pechowym zabiegu go straciłam.
Fajnie spotkać kogoś z forum! Kiedyś myślałam, że może ktoś mnie skojarzy z forum po naklejce na samochodzie...

Flora (ja)
i fauna (  Bratek - szynszyla; Nikon- york;  Lili(a) - selkirk rex; Kajtek- nimfa)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Świat jest mały.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Sty, 2013, 16:41 »
owiabiks, jeśli zobaczyłabym naklejkę na samochodzie to na 100% skojarzyłabym nasze forum :) Szkoda, że oba projekty naklejek przepadły wraz z albumem forum.

To faktycznie jeśli chodzi o ząbki, to masz pełen rozstrzał wiekowy. U mnie tylko Dianka miała 5 lat jak zaczeły się problemy z ząbkami.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline livsandeee

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Marcelina i Buka, Michalina w serduszku [*]
Odp: Świat jest mały.
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Sty, 2013, 20:24 »
U mojej mychy też problemy z ząbkami pojawiły się między 5 a 6 rokiem życia, wcześniej nigdy jej nic nie dolegało.

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świat jest mały.
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Mar, 2013, 17:47 »
Zaliczam więc Maline do grona ryzyka, mam ja od grudnia od świąt 2006r. Przekroczyła próg 6 lat. Jadzia ma 5 lat. A Cytryna najmłodsza ( pozuje ze mną z avatara ;-) ) 4 letnia.
Sprawdzam im ząbki co jakiś tam czas....bo sobie myślę ze skoro jedzą i zawzięcie ciągną za klatke to wszystko jest ok. Ale będę bardziej czujna i przy mizianiu często będę obserwować. Wydaje mi się ze są zdrowe i wesołe kombinatorki.
Tylko ostatnio jakieś kłótnie u nich zagoscily...tzn Jadzia bardziej nerwowa.
« Ostatnia zmiana: 18 Mar, 2013, 18:10 wysłana przez Anna83 »

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7782
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Świat jest mały.
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Mar, 2013, 17:52 »
Polecam patyczki, dużo patyczków, niech chrupią na zdrowie :)

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Anna83

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1725
  • Uzbierane migdały: 10
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świat jest mały.
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Mar, 2013, 18:08 »
Patyczkow jabłoni mają pod dostatkiem...;-) Przykra sprawa z zabkami...mają je takie mocne...do głowy by mi nie przyszła taka choroba. Moja obserwacja uzebienia skupia się czy zęby są ścierane.

Jagoda,Poziomka,Goja,Rozalia,Pistacja,Migdał, Fifi i Lili



Kasia*Cytrynka*Figa*Malinka*Aronia*

Spijcie skarby ..śnijcie

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Świat jest mały.
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Mar, 2013, 21:48 »
Jeśli chodzi o ząbki, to pytałam ostatnio wetkę, do jakiego wieku "wychodzą" problemy genetyczne, powiedziała, że do 3 lat, późniejsze przyczyny są inne.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

 

NOWY ROK NOWY ROK JUŻ JEST

Zaczęty przez xenarthraDział Kalendarz

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 2592
Ostatnia wiadomość 04 Sty, 2006, 09:19
wysłana przez vka
Dzielić klatkę czy nie dzielić? Oto jest pytanie... ;)

Zaczęty przez IskaDział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 3282
Ostatnia wiadomość 05 Lip, 2007, 09:15
wysłana przez Toke
"niech mówią, że to nie jest miłość ";)

Zaczęty przez ramzesik1993Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 7324
Ostatnia wiadomość 27 Maj, 2020, 11:55
wysłana przez Kocham.Szyszki
gdy widzisz,ze "cos" w pobliskim zoologu jest nie

Zaczęty przez NiuniaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1572
Ostatnia wiadomość 04 Lip, 2005, 21:08
wysłana przez Eriu
Metallowa - wiersz "Choć szynszylą jest"

Zaczęty przez elkasia2Dział Nasza twórczość... i znajdy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10278
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2014, 11:48
wysłana przez Amber Chinchilla
SimplePortal