hypothetical
29 Mar, 2024, 08:30

Autor Wątek: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???  (Przeczytany 2593 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mieniek

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Giziek, Matrix i nowy w domu Wally :)
mam pytanie czy kazdy szylek gryzie kable ??? bo moj co prawda jest u mnie krociutko ale byl juz na 3 wybiegach i poki co kompletnie go kable nie intersuja co mnie cieszy bo nie musze ich zabezpieczac a mam ich w pokoju mnostwo...myslicie ze jesli ich nie gryzie teraz to jest szansa ze juz ich nie bedzie ruszal? :) za to lubi sciany i gazety :D heh  [-chomik-] a odnosnie bobkow czy wasz szylek robi ich tez tak duuuuuuuzo.... bo to ze wszedzi gdzie popadnie to wiedzialam ale ze w takich ilosciach??? ze 20 to minimum w ciagu 2 godzin... a i jeszcze odnosnie kapieli ... mam kule z piaskiem i jest wystawiona podczas wybiegu wieczorkiem czy jesli raz sie wykapie to juz jej nie dawac czy moze stac i jesli szylek bedzie mial ochote moze wchodzic wiecej razy...?w ogole szylki to najwspanialsze zwierzatka na swiecie :) hello moj szylek wcina duzo gazet pozwolic mu czy nie bardzo moze mu to zaszkodzic??

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Kwi, 2007, 00:19 »
1. Kable - jeśli teraz nie gryzie to np. po 5 latach może dojść do wniosku, że warto by było ich sprubować  :).
2. Bobki - dużo normalnej wielkości to oznaka zdrowia. 20 bobków w ciągu 2 h to wcale nie dużo.
3. Piasek - szylki wchodzą do niego kilka razy. Najlepiej dać na 30 min.
4. Gazety - oczywiście mogą zaszkodzić bo mają farbę.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline mieniek

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Giziek, Matrix i nowy w domu Wally :)
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Kwi, 2007, 08:44 »
dzieki basia :)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Kwi, 2007, 11:53 »
kable mozesz wsadzić w plastikowe peszle, nie jest to drogie, chyba 80gr / metr, albo nawet mniej. Rozcinasz taki peszel po długosci z jednego boki i wsówasz kabel. Będą wtedy bezpieczniejsze, na wszelki wpyadek. Bo szylka zawsze interesuja bardziej kable pod napięciem niż te "nieczynne"

Co do gazet, to lepiej daj tutke po papierze toaletowymi i ręczniku papierowym niż kolorowe gazety, a już broń boże te z błyszczącymi twardymi okładkami, są lakierowane!

Co do kupek to juz wszystko Basia ci napisała, ale z tym nie ma problema, bo łatwo sie je sprząta, są suche natychmiast.
W pokoju mozesz takze zorganizować drugi kacik z mała kuwetą (wystarczy jakiś płaski pojemnik z plastiku z trotkami lub żwirkeim), wtedy masz wieksze prawdopodobieństwo, że szylek zahaczy w potrzebie o trotki, niż o dywan czy sweter :P
Chociaz moje nigdy mi nie nasikały na nic materiałowego...

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline mieniek

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Giziek, Matrix i nowy w domu Wally :)
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Kwi, 2007, 14:21 »
mysza ale skoro poki co ich nie gryzie to nie bede ich chowac, jak zobacze jego zainteresowanie to co innego :) bo slyszalam ze sa szylki ktore za kable sie nie biora moze moj bedzie takim jednym :D heheh  no szkoda ze nie mozna ich nauczyc robienia kupek do kuwety... a jaki zwirek kupujecie do kuwet...??? bo ja sie nie orientuje...jeszcze nie myslalam nad kuwetka?
ale to moze nie glupi pomysl bo mi juz sie zsikal 2 razy ale mysle ze to po zlosci ze go w dzien wyciagnelam z klatki bo przyszedl do mnie maly bratanek i musialam mu pokazac... :/ to ten po zlosci nasikal na poduszke :d bo jak wychodzi sam wieczorkami to jeszcze mu sie nie zdarzylo :)

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Kwi, 2007, 16:07 »
Ja osobiście kupuje żwirek firmy CERTECH Super Pinio, drewniany. Wychodzi najekonomiczniej i nie śmierdzi octem jak PIGWA, z którą forumowiczka "ramzesik" miała problemy. Szylkowi przeszkadzał zapach...i robił się agresywny.
Dobry jest też Cat'sDream, ale wychodzi drożej niż Pinio, za te samą ilość i jakość, bo nie różnią sie praktycznie niczym.
Wiem, ze to zabrzmi jak reklama, ale kupuje na www.krakvet.pl bo tam maja duze paczki żwirku 10L i 35L najtaniej z możliwych, jak narazie, a w moim mieście nie ma sklepu zoo :(

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline mieniek

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Giziek, Matrix i nowy w domu Wally :)
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Kwi, 2007, 23:26 »
Mysza dziekuje po raz setny za te wszystkie wiadomosci stronke zaraz obejrze :D moze cos fajnego znajde :) ja jestem z pily zoo sa ale odkad mam szylka to chce mu kupic wiele fajnych rzeczy a wyboru dla szylkow w zoo nie ma zbyt wielkiego :)

Offline Marek4

  • ~Tester Przysmaków~
  • *
  • Wiadomości: 69
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • W pamięci Puszek i Cezar
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Kwi, 2007, 14:28 »
Nie chcę być złośliwy ale żeby z tymi kablami nie było zapóżno. Lepiej je odrazu zabezpeczyć, bo Szylki tak mają że przez długi czas coś ich nie interesuja  a potem nagle . A to wystarczy chwila ciszy i go pokopało albo spaliło spaliło wąśy albo pudełko i ogródek .  [-chomik-]

Offline aneta_117

  • ~Rządca Półek~
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Orzeszek, Chrupcia, Paprotka,Mamba, Budrys
    • forum gryzoniowe
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Kwi, 2007, 21:09 »
Moje pucholce przez pierwszy rok nie gryzły a potem cos im stuknęło do główek i kable stały się ich głównym celem na wybiegu

^Chwila która trwa może być najpiękniejszą z Twoich chwil^ - DŻEM

Offline Mysza14

  • ~Młodszy Szynszylownik~
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Frodo i Zuzalka
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Kwi, 2007, 15:16 »
Moje szylki też na początku nie gryzły kabli, ale ostatnio coś im strzeliło i zaczęły.Dobrze, że w porę zobaczyłam .A co do gazet to nie pozwalaj mu!!! Farba drukarska jest strasznie trująca dla wszystkich gryzoni ,moja świnka morska od tego zdechła :(


Offline mieniek

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 125
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Giziek, Matrix i nowy w domu Wally :)
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Kwi, 2007, 15:15 »
no i moj szylek jak sie oswoil i poczul swobodnie zabiera sie do kabli.... a mialo byc tak pieknie :) hihi a teraz trzeba bedzie wszytko zabezpieczyc.... a sporo tego jest.

Offline Eriu

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Pixie i Dixie - dwie śliczne samiczki :)
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Kwi, 2007, 15:26 »
Poprzedni mój szylek wogóle nie interesował się kablami. Wolał ułożyć się na cieplutkim wzmacniaczu i spać.
A moje dwie rozrabiary to zjadłyby wszystko, więc wolę nie próbować z kablami. Wypuszczam je w przedpokoju, gdzie mogą podgryzać tylko meble i panele ścienne ;]

Offline ola_4

  • ~Szynszyli Zwiadowca~
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Liluś
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Maj, 2007, 18:58 »
Mój szynszylek nawet w skoku robi po 4 bobki :P

Zakochałam się xD

Offline magdag

  • ~Nowicjusz Mianowany~
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Uzbierane migdały: 0
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Wrz, 2009, 15:43 »
Jeśli chodzi o kable to:
1. dokonaliśmy zakupu peszli
2. szafka z tv stoi przy grzejniku i nie ukrywam, że było to ulubione miejsce Szynosława, ale zastawiliśmy ją wyciętymi na miarę kawałkami płyt gipsowo - kartonowych
3. Pojawił się problem z komputerem, który stoi w rogu pokoju. Ze względu na dużą ilość kabli nie mogliśmy zapanować nad naszym gryzoniem, ale i na to znalazło się rozwiązanie - po 2 godzinnym pobycie w Castoramie wróciliśmy z dwoma płytami przyciętymi na wymiar (wysokość 1,2m), połączyliśmy je zawiasami i na czas szaleństw Szynosława po mieszkaniu barykadujemy komputer :)
Pragnę zaznaczyć, że żaden spray "odstraszający" nie zdołał odwieźć Szynosława od zamiaru przegryzienia jakiegoś kabelka.

Offline robus_pl

  • ~Uber Szynszyla~
  • **
  • Wiadomości: 282
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • SISI, DUDUŚ
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Wrz, 2009, 15:05 »
Dodatkowo rozstawienie na wybiegu kilku atrakcji wszelkiej bezpiecznej masci moze odwrocic uwage tego zwierza od kabelkow.
Np ja zabieram kilka zabawek dziecku i stawiam je na podlodze. Zwracam uwage aby nie bylo one maloane i zbyt miekkie. Drewniane, materialu itp wzbudzaja zainteresowanie.
Zauwazylem jedna rzecz, szynszyl nie lubi robienia zdjec z lampa blyskowa. Moj kiedys totalnie znieruchomial jak to robia zajace. Czy faktycznie nie powinienem tego robic?
Ostatnio moja szylka wieczorami w klatce wydaje charakterystyczne dzwieki. Trudno mi je opisac. Mam ja dwa tygodnie i pierwszy raz to uslyszalem. mam wrazenie, ze mnie wolala w ten sposob.

Robus

Offline Zieffka

  • TUPACZ NOGĄ W SPRAWIE UPRAWNIEŃ
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 2260
  • Uzbierane migdały: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Sfera i Czarna, XXL i Ptysia
Odp: Czy wszystkie szylki gryza kable???i co z tymi bobkami???
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Wrz, 2009, 15:15 »
nie rób zdjęć z fleszem. to niezdrowe...niestety trzeba pokombinować inaczej z aparatem. one się tego boją. poza tym mają naturalny lekki światłowstręt, więc efekt dla nich jest niemiły :P

szynszylowy jest po prostu żywot mój

na zawsze w pamięci - Dziaba, Buba, Wacław

 

Szukam transportu szylki z Poznania do Jastrzębia/Katowic (Śląsk)

Zaczęty przez VukoDział Wątek Transportowy

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 2207
Ostatnia wiadomość 06 Sie, 2015, 15:04
wysłana przez Bożena
Tunel- podobno dla królika ale szylki też mają świetną zabawę.

Zaczęty przez IvaDział Zabawy i zabawki szylek

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1652
Ostatnia wiadomość 10 Maj, 2007, 13:58
wysłana przez Iva
Transport szylki Szczecin -->Warszawa lub Kraków i okolice! Pilne!

Zaczęty przez SaschaDział Wątek Transportowy

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 3176
Ostatnia wiadomość 10 Lip, 2014, 18:22
wysłana przez Claudi
Dziwne, nie zgodne ze zwyczajami mojej młodszej szylki zachowanie ...

Zaczęty przez GabrysiaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 3720
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2014, 23:06
wysłana przez KarolinaGliwice
domek i polki dla szylki- czym połączyć: klej? gwoździe?

Zaczęty przez gocha500Dział Klatki: budowa, urządzanie i porady techniczne

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 2977
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2011, 17:27
wysłana przez gocha500
SimplePortal